Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Posilovna, fitnes zařízení

Autor: Tomáš Cvejn
Datum: 09.11.2018 15:10
uživatel: 128907

Zdravím, chtěl bych poradit. Jak vypočítat možnou kapacitu osob do místnosti, která je určená jako posilovna? Je něco takového, řeší se to vůbec? Je nějaký výpočet na nutný objem vzduchu pro jednoho cvičence? Nějaká nutná výměna apod. Děkuji za každou radu a tip. :)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš Cvejn17.11.2018 21:12
Ondřej Jonáš12.11.2018 22:40
Filip Filip11.11.2018 22:02
Jozef Homola09.11.2018 15:29

Datum: 17.11.2018 21:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128907
reakce na ...
Díky za všechny informace. Využil jsem od každýho něco :)

Autor: Ondřej Jonáš
Datum: 12.11.2018 22:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114314
reakce na ...
Dobrý den,
myslím, že to jde pojmout jednodušeji, než uvádí pánové níže.

Předpokládám, že se jedná o nějakou "domácí" posilovnu, ne veřejnou. Pokud máte k dispozici stávající místnost, je potřeba v první řade řešit interiér a dispozici, tedy rozmístění strojů, baru, zázemí, atd., tak aby byly dodrženy rozestupy, manipulační prostory pro jednotlivá zařízení, atd. Dle toho Vám vyjde maximální kapacita osob. Na základě této kapacity pak určíte objem vzduchu, který je potřeba měnit za hodinu v místnosti.

Pro určení kapacity lze orientačně vycházet např. z vyhlášky č. 410/2005 o hygienických požadavcích na školní zařízení, kde je uváděna požadovaná výměna v tělocvičně v rozmezí 20 - 90 m3/h na 1 žáka. V případě posilovny je nutné uvažovat s hodnotou blížící se hornímu limitu, tedy řekněme 60 - 90 m3/h.

(v případě, že by se jednalo o veřejnou posilovnu, už musíte řešit mimo jiné hygienu, požární bezpečnost, atd., resp. ne vy, ale projektanti)

O. Jonáš

Autor: Filip Filip
Datum: 11.11.2018 22:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Já si myslím, že se to musí počítat přesně naopak. Čili musíte znát počet lidí v posilovně a na tento počet navrhnout větrání. Nicméně, jako správný chlap jsem navštívit asi tak 10 různých posiloven a tato otázka mě celkem zajímala. Provozovatelé, či vlastně ty obsluhy o tom neměly ani páru. Někde měli nějakou vzduchotechniku a někde neměli nic. Větrání se realizovalo otevřením oken, a když to nestačilo, tak i dveří do průvanu. Nicméně to Vás asi nezajímá. Pro udržení zdravého klimatu je potřeba sledovat tři základní veličiny : teplotu a vlhkost vzduchu a koncentraci CO2. Pro pobytové prostory je to celkem volné : teplota 22 plus mínus 2°C, RV v rozsahu 30 - 65 % a koncentrace CO2 max 1.500 ppm. Fakt je, že koncentrace CO2 je asi nejvnímatelnější ukazatel a po dosažení hodnoty cca 1.000 ppm reaguje člověk negativně. Přirozené množství CO2 ve vzduchu je cca 400 ppm. Z uvedeného vyplývá, že stačí měřit koncentraci CO2 a při dosažení hodnoty třeba 700 ppm automaticky zapnout větrání. Je jasné, že nemá cenu současně sledovat teplotu a RV. Větrání přez rekuperační jednotku jednak vyčistí vzduch od CO2, jednak odvede přebytečnou vlhkost a to při minimálních tepelných ztrátách.
Nevím, o jak velkou posilovnu se jedná, nicméně já bych zvolil nějakou aktivní rekuperační jednotku která bude umět i topit a chladit. Výkon jednotky si musíte zjistit podle počtu osob, případně se obrátit na specializovanou firmu. Ono asi dimenzování větrání na maximální počet uvažovaných cvičenců nebude levná záležitost. Možná, že spec. firma z praxe ví, že větrání bohatě stačí nadimenzovat na 50% obsazenost. Já to nevím. Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 09.11.2018 15:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Samozřejmě, že to jde. Nutno stanovit podmínky na metabolické teplo a na výměnnu vzduchu z pohledu odvedení vydýchaného vzduchu a vlhkosti. Něco na ukázku.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama