Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Detail ukotvení táhla

Autor: Michal Roupec
Datum: 11.11.2018 21:08
uživatel: 119088

Fotogalerie:

Mám starou dřevenou stodolu 11x6m o třech "lodích" s průjezdným středem. Betonové základy a na nich dřevěné sloupky.
Celá stodola se mi kácí v podélném směru. Chtěl bych ji hupcukem trochu narovnat a do jednotlivých polí dát zavětrování.

Táhla bych asi udělal z ocelového lana s oky a napínákem.
Jde mi o provedení toho ukotvení do sloupků (200x240)
Nemáte nějaký detail jak to udělat aby se to nevytrhlo? Mohl bych místo oka třeba lano protáhnout skrz? Myslím že se mi ji nepovede úplně narovnat...

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Michal Roupec12.11.2018 18:31
Jozef Homola12.11.2018 18:24
Michal Roupec12.11.2018 17:51
Michal Roupec12.11.2018 17:46
Jozef Homola11.11.2018 23:33
Filip Filip11.11.2018 22:23
Michal Roupec11.11.2018 22:18
Jozef Homola11.11.2018 21:30

Datum: 11.11.2018 22:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Já si myslím, že se Vám to nepovede vůbec. Možná, kdybyste tu celou konstrukci odstrojil a zůstala pouze dřevěná kostra, tak by se to mohlo podařit. Osobně si myslím, že pro zavětrování je nejlepší použít dřevěné trámy. Nicméně, i táhla z hladké oceli se závitem ( min. D 12 ) na koncích splní požadované. Problém je uchycení táhel do trámů. Já bych to realizoval pomocí objímek vyrobených na míru podle rozměrů trámů. Objímka by byla k trámu přichycena pomocí čtyř závitových tyčí ( nebo dlouhých šroubů ) a procházela by přez první polovinu objímky, přez trám do druhé poloviny objímky. Možná to půjde vyrobit nařezáním U profilů. Uchycení táhel nechám na Vás. Nicméně upozorňuji, že nejdříve musíte stabilizovat ty boční stěny, jinak se Vám stodola rozpadne na palivové dřevo.
Filip

Datum: 12.11.2018 17:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji. Objímku chápu ale moc si ji z toho popisu představit nedokážu.
Dřevo nechci, myslím že to je mnohem více práce a obávám se že by to zase časem povolilo.

Datum: 11.11.2018 22:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Estetika je na posledním místě.
Dřevo nijak nenapnu. Oceli věřím víc :)
Lano mi přišlo jednodušší než kulatina a dělat závity.
Stodola (horní část) se kácí doleva - chci - stáhnout a zakotvit ten zvětšující se rozměr rovnoběžníku.. myslím že sklon mám dobře. Není problém udělat to do kříže, chtěl jsem si ušetřit vrtání. Na druhou stranu se to určitě nepřeklopí.

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.11.2018 23:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Navrtat díry je to nejsnadnější. Ocelové tyče opatřit na konci navařenými patkami z ploché pásoviny tl. 5 mm a ohnuté o 45° a s otvorem pro závitovou tyč. Jakmile se to závitovou tyčí přitáhne ke stojce, tak se to zamáčkne do dřeva a tím se uhlopříčka našponuje.
Jiná možnost je konce tyče ohnout tak 2 - 3 cm o 45°, nařezat tam závit M12 a pak přes trám spojit se spojovací maticí označovanou jako 3M s kouskem závitové tyče (síla trámu). Velké podložky jsou potřebné.

Datum: 12.11.2018 17:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji p. Homolo, chápu to takto správně?

Datum: 12.11.2018 18:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dva šrouby jsou zbytečné, stačí jeden. Na obrázku máte dvě možné provedení. Zhruba si to odměříte, uděláte táhlo a pak to přiložíte aby jste věděl kde udělat otvory ve stojce. Dotažením se to našponuje. Moc stejně tahat nemůžete, protože by se z toho opět stal "kosodélník".

EDIT
Konec tyče ostře ohnutý se vyrobí zatepla. Ohřát konec někde v kamínkách nebo v ohništi, nasadit kousek truky a ohnout. Také to jde kladivem ale nepokazit, musí se tam pak udělat 15 mm závitu M12

Datum: 12.11.2018 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha v tom případě je to jednoduché.. měl jsem obavy aby dřevo jen s jedním šroubem neprasklo. Děkuji mnohokrát.

Datum: 11.11.2018 21:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohu vám něco skicnout ale dejte požadavky na "estetiku" a proč to nemůže být ze dřeva? Lano nedoporučuji, musí být stále velice napnuté neboť jinak je protažitelné a tím pádem zanáší do konstrukce zvytečné napětí a malou tuhost. Ideál by byla hladká ocel průměru 12 mm a stačí první a poslední pole a do kříže. Když pouze uhlopříčně tak opačné sklony.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.