Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Spínání čerpadla - podlahové topení

Autor: Tomáš Bazalka
Datum: 12.11.2018 20:37
uživatel: 128942

Zdravím, řeším problém se zapínáním čerpadla. Topím do zásobníku a potřeboval bych automaticky zapnout čerpadlo na podlahovce jakmile teplota v zásobníku dosáhne určité teploty. Bohužel nemám zásobník a čerpadlo propojené, takže bych to ideálně potřeboval vyřešit bezdrátově. Existuje taková možnost?
Předem díky za nápady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
Datum: 08.01.2019 07:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117674
reakce na ...
Možná hledáte toto:

https://www.conrad.cz/teplotni-spinac-h-tronic-ts-125-3000-w-55-az-125-c.k551385?gclid=EAIaIQobChMIudmM3MDd3wIVyOd3Ch3_dg4ZEAQYASABEgKsF_D_BwE

Autor: Roman Černý
Datum: 07.01.2019 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, chtěl bych něco podobného. Možná stejného. Vím že by podlahové čerpadlo mělo jet přes topnou sezonu nonstop. Ale topím jen v krbu (neřešte), z toho do aku a z aku do podlahy, zpatečky neřeším. V Aku mám jímku s čidlem. Sháním nějakou regulaci nebo termostat, co by mi spínal čerpadlo, když bude hodnota např. T>60stup a vypínal čerpadlo, když na stejném čidle bude např. T<30stup. Zatím jsem toho moc nenašel a prodejci se nevyjadřují. Jde mi o to, když nebudu topit v krbu a bude vychladlá aku (což se může stát, když jeden den netopím z různých důvodů) , aby čerpadlo nehonilo zbytečně studenou do podlahy. Všude mají hysterezi nastavitelnou 2-10stup. Což je málo. Našel jsem jen toto:

https://www.kamody.cz/elektrobock-rj402-rozdilovy-teplotni-spinac-4402elb-171582?gclid=EAIaIQobChMI9tjT_bHc3wIVD6maCh38OA8XEAQYAiABEgI0xPD_BwE

Tady se dá nastavit hystereze až 35stupn. A pokud to chápu dobře, tak když nastavím teplotu 45 a hysterezi 15. Tak mi čidlo sepne v 60 a vypne v 30. Bohužel nemá ANTISTOP, který zajištuje, aby čerpadlo nezatuhlo mimo topnou sezónu. Spustí vétšinou během 14 dní čerpadlo po do dobu 30sec. Nejsem odborník!!! Tak mi prosím nenadávejte, děkuji :-)

Autor: Pavel Wolf
Datum: 07.01.2019 21:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Co máte za podlahovku že do ní můžete pouštět 60st a možná více? Proč by měl termostat zapínat až na 60 st? Klidně spínat na 30 a vypínat na 25st. To ale neřeší stále tu vysokou teplotu vody do podlahy. Podle plochy podlahy asi řešit 3c term.ventilem, určitě se ozvou se odbornici.

Datum: 08.01.2019 06:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdo psal že do podlahy pouštím 60 stupňů?? To mám naakumulovanou vodu v nádobě. Z aku mám směšovák, který mi míchá se zpátečkou 30 stupňů do podlahy ;-) nejdřív nabiju bečku a pak až pouštím do podlahy.

Autor: Vladimír Křen
Datum: 07.01.2019 21:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Na trhu jsou termostatické hlavice s odděleným čidlem na kapiláře o délce až 8 m. Na výtlak podlahového čerpadla dáte odbočku kterou vybavíte radiátorovým ventilem o průměru 3/4", trasu napojíte na studenou stranu akumulátoru. Teplou stranu akumulátoru napojíte na sání podlahového čerpadla. Jak to bude fungovat: při poklesu pokojové teploty začne otvírat ventil a zároveň začne proudit teplá voda z akumulátoru do systému podlahovky takže teplota topné vody je funkcí pokojové teploty. Ventil volit s možností přednastavení. To znamená že ho při plném otevření nastavíte na doporučenou maximální teplotu vstupní vody do podlahovky na cca 40-45stC. Má to jedu nevýhodu že je nutno za topnou sezonu několikrát přestavit. Máte termostat v horní části akumulátoru který při překlopení vypne čerpadlo podlahovky a zároveň ho zapne po zátopu a nahřátí vrchu akumulátoru.

Datum: 08.01.2019 06:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, termostatické hlavice mám napojené na každý okruh místnosti. Hlavice mi řídí termostaty v obývaných místnostech. Ale toto řešit nepotřebuji. Jen sháním termostat který mi sepne 60+ a vypne 25-

Datum: 08.01.2019 06:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proč má čerpadlo spínat až na 60st ?

Datum: 08.01.2019 07:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Protože mám 4-trubkové zapojení do aku a nejdřív ji chci trochu nabít. Byl jsem u 4 známích. Máme všichni stejná zapojení a přesto každý topí jinak. Hledám, co bude nejvíc vyhovovat mojim potřebám a mojemu způsobu topení. Používám zatím jen dřevo a plyn mám nachystaný, ale nepotřebuji zatím. Až se mi nebude chtět topit dřevem. Budu to řešit jinak, ale to už je zase jiná.

Datum: 08.01.2019 07:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Termostatická hlavice řízená pokojovým termostatem je jenom pohon ventilu s pozicemi ON/OFF. Tak že na ni nemá vliv pokojová teplota. Původní termostatické hlavice reagovali svoji polohou na vnitřní teplotu v místnosti. Vaše reaguje pouze na elektrický signál.

Datum: 08.01.2019 08:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rozumím jejich rozdílu. Ale nechápu, proč by moje termohlavice řízené termostatem v pokoji, neměli vliv na teplotu v pokoji?? Na termostatu mám nastavenou teplotu jakou chci v pokoji mít. Když ji dosáhnu, termohlavice uzavře okruh a místnost nepřetápí. Jak klesne teplota, opět termohlavice otevře a pouští teplou. Rozumím že nepřivírá. Jen otevře/zavře , ale právě na vlivu teploty v pokoji.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.01.2019 08:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Vaše drobná nepřesnost je jen v tom, že se nejedná o termohlavice, ale termopohony. Termohlavice je ovládána teplotou, termopohon signálem z prostorového regulátoru.

Datum: 08.01.2019 08:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Anooo. Omlouvám se všem!!!!. Mám termopohony.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 08.01.2019 19:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Tento typ regulace je pro podlahovku nevhodný

Datum: 08.01.2019 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím, ale připadá mi, že někteří jedinci si neumí představit regulaci jinak než pomocí termostatů v každé místnosti. Nebo jsou přesvědčeni, že bez toho budou mít vysoké ztráty ? Navíc se to dost často kombinuje s obyčejnými OnOff regulátory.

Datum: 14.11.2018 18:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě se zeptám. Kdybych spínal čerpadlo pomocí časového relé cca co dvě hodiny a zároveň bych měl zapojený příložný termostat, fungovalo by to? Mám to na mysli tak, že pokud se sepne čerpadlo pomocí relé např. na 5 min a příložný termostat "zjistí" nastavenou teplotu tak by čerpadlo nevypnul a jelo by až pod nastavenou teplotu. Díky za postřehy.

Datum: 14.11.2018 19:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli to chápu správně to čerpadlo se bude spínat permanentně i když bude voda studená. Podmínka trvalého sepnutí je že musí teplá voda dojí k čerpadlu kde sejme teplotu trubky termostat a když bude dostatečně teplá tak vyřadí tu 2 hodinovou pauzu. Asi by to chtělo termostat s dobrou citlivostí ne žádný +- 5st. Třeba to to

https://www.dx.com/p/ac220v-10a-digital-temperature-controller-thermostat-with-probe-477450#.W-xkJzhKiUk

asi se to nechá koupit i u nás ale nebude to za 135 kč.
A dobře to čidlo na trubce izolovat.

Datum: 14.11.2018 19:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, chápete správně. Takže teoreticky by to mohlo fungovat? Děkuji

Datum: 14.11.2018 19:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Promiňte. Provozuji podlahovku teprve asi 17 let, ale přerušované vytápění obecně a spouštěni čerpadla je největší hloupost.
Ušetříte 20W a kvůli tomu vymýšlíte zhoršení komfortu.

Datum: 14.11.2018 19:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pán nechce topit přerušovaně je potřebuje dostat informaci že je teplá voda v nádrži k čerpadlu bez dálkového přenosu. Čerpadlo pak poběží trvale dokud bude teplá voda v nádrži.

Datum: 14.11.2018 19:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
když bude hlídat takto teplotu a provoz čerpadla tak topí přerušovaně. Nebo chcete říct, že jde jen o první start na podzim? To mohu spustit ručně s kotlem

Datum: 14.11.2018 19:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, je to přesně tak. Nepotřebuji aby mi jely 2 čerpadla, pokud nemám nahřátý zásobník - to mi přijde neekonomické. To bych potom mohl mít doma zapnuté vše, abych měl "komfort"

Datum: 14.11.2018 19:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jaký máte důvod pro časování ?? Nerozumím tomu. Měl by jste do jímky v AN zasunout čidlo termostatu a tím spínat OČ podlahovky. Moc nevěřím tomu, že by se nenašla možnost natáhnout kabel mezi AN a rozdělovačem podlahovky. Pokud to opravdu nejde, tak např použijte
https://eshop.panfitinka.cz/p/jtc-jimkovy-termostat-0-90-c
a k tomu
https://www.conrad.cz/bezdratovy-vypinac-s-prijimacem-pod-omitku-rsl3-70-m.k640387
V obou případech jsou to první nabídky při vyhledání bezdrátového vypinače a jimkoveho termostatu.
Vypinač rozeberete a kontakty vypinače propojíte s kontakty termostatu.

Datum: 14.11.2018 19:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chápu to správně tak, že termostat dá signál přijímači a ten dálkově zapne zásuvku (čerpadlo)? Děkuji

Datum: 14.11.2018 20:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Má to trochu háček viz. manuál : c) Zapínání a vypínání pomocí bezdrátového vestavného podmítkového spínače
Stiskněte krátce tlačítko „I“, tím dojde k zapnutí spotřebiče připojeného k vestavnému podmítkovému
spínači. Krátkým stisknutím tlačítka „O“ spotřebič vypnete.
To umí ten termostat krátce stisknou? A není to moc levné řešení.

Datum: 14.11.2018 21:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu, toto není vhodná kombinace

Datum: 14.11.2018 21:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už jsem chtěl taky tak něco řešit a vždy je to jenom na stisknutí. Jedině myslím že to tu už někdo psal upravit podle požadované teploty čidlo bezdrátového pok. termostatu aby reagovalo na požadovanou teplotu a vytáhnout ho ven, měření by to pak na dis. asi ukazovalo nesmyslnou teplotu. Možná že to je blbost.

Datum: 15.11.2018 08:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsem taky původně navrhoval, ale běžné termostaty mají malý teplotní rozsah. Bylo by nutné pomocí odporů trochu upravit teplotní rozsah.
Většina bezdrátový ovladačů je skutečně jen na stisk. Zřejmě vysílají jen při stisku. Šlo by to upravit tak, tak by se pomocí kondenzátoru generoval krátký impuls při přepnutí termostatu, ale to je složité vysvětlování. Jediné co jsem našel je
https://www.gme.cz/stavebnice-flajzar-kf990-bezdratovy-termostat-vysilac-433-92-mhz
Bohužel, je to stavebnice a poměrně drahá. Nevím zda by si to tazatel dokázal sletovat. Osobně bych v tomto případě koupil něco na ebay apod. a doupravil to.

Edit
Lze použít moduly
https://www.zabezpecovaci-zarizeni.cz/bezdratove-ovladani/mtx-868-moduly/vysilaci-mikromodul-mtx1-sma-%5Bw3297%5D
Komplet vysilač a přijímač je ale za poměrně vysokou cenu

Datum: 12.11.2018 21:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
při podlahovém vytápění běží čerpadlo topného okruhu bez přerušování

Datum: 12.11.2018 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je sice řešení, ale nechci aby mi jelo čerpadlo zbytečně, pokud nemám nahřátý zásobník

Datum: 12.11.2018 21:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podlahové topení se vyznačuje velkou časovou prodlevou mezi zátopem a výstupem topné energie. Optimální regulace pouští do podlahovky pouze takové množství energie která odpovídá momentální tepelné ztrátě. Další zpomalení je způsobeno tepelnou kapacitou vytápěného domu. Běžný dům u nás stavěný má kapacitu cca 100 kWh na ohřátí o 1stC. Z toho vychází že používání pokojových termostatů u podlahovky je nevhodné. Pokud pokojový termostat má hysterezi 1stC je doba provozu zdroje dána rozdílem topného výkonu a okamžité tepelné ztráty.

zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.