Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Topná jednotka neohřeje vodu na nastavenou teplotu

Autor: Pavel Lunix
Datum: 13.11.2018 23:01
uživatel: 128949

Fotogalerie:

Dobrý den,
koupil jsem tuto topnou jednotku:
DRAŽICE TJ G 6/4"-4,5kW + prodloužená chladící část Šroubovací topná jednotka 2110034
( https://www.topeninejlevneji.cz/cz/e-shop/1191719/c79555-topne-jednotky/drazice-tj-6-4aquot-45-kw-2110034-sroubovaci-elektricka-topna-jednotka-span-prodlouzena-chladici-cast-span.html )
Jako výměnu za jednofázovou 2kW jednotku polské výroby, která sloužila asi 4 roky a odešla vlivem tvrdé vody.

Tělěso mám v 1000l nádrži ve vodorovné poloze při tlaku 2-3 bary, HDO na 8 hodin denně.

S původní jednotkou jsem bez problému dosáhl teploty 55 stupňů (nebyla ani nastavená na max teplotu), s novou mám problém dostat se ke 40, přestože je o dost výkonnější a je nastavená na maximální teplotu.

Termostat se zdá být funkční, první sepnutí reaguje při toplotě vody 35 stupňů někde v polovině rozsahu termostatu, ale pak se to chová takto (vyjímka je první nahřívání po delší době, to jede možná tak minutu):
Jednotka topí cca 5-10 vteřin, pak se asi na minutu vypne a celý proces se stále opakuje. Celková efektivita ohřevu je tedy dost nízká, mnohem horší než u o 2kW slabší jednotky. A přijde mi, že se situace každým dnem zhoršuje a ještě mi teď vypla i záložní tepelná pojistka, takže jsem musel teplotu trochu snížít z maxima, abych tomu předešel.

Přikládam graf, kde je jestě videt v levé části teplota s původní jednotkou, pak porucha a pak teplota po výměně (za červenou čarou).

Instalovaná jednotka vypadala v pořádku a ve spodní části nádrže kde je instalovaná není výměník, nebo cokoli, co by jednotku mohlo při instalaci jakkoli poškodit.

Pokud by někoho napadlo, co by mohlo být za problém, než to znovu vypustím a zkontroluji, dejte prosím vědět.

Děkuji,
Pavel

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Lunix22.11.2018 10:35
Pavel Wolf20.11.2018 16:23
Pavel Lunix20.11.2018 16:17
Petr Zíka20.11.2018 16:06
Pavel Lunix20.11.2018 10:59
Pavel Lunix14.11.2018 23:06
Pavel Lunix14.11.2018 22:54
Pavel Wolf14.11.2018 22:12
Filip Filip14.11.2018 19:14
Petr Zíka14.11.2018 17:12

Datum: 14.11.2018 19:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Nejdříve je nutné vědět, že jednotka má být zapojena na 400 V. Toto napětí je mezi dvěma fázemi a tudíž k tělesu musí vést minimálně čtyřžilový kabel. Jestli to máte zapojeno na jednu fázi, tak těleso pracuje na snížený výkon cca 2,5 kW. Nicméně, to nemá nic společného s tím, že to celé jaksi cykluje a provoz není kontinuální. Pokud by například doba sepnutí a vypnutí byla 50 % k 50 %, tak vlastně vodu ohříváte polovičním výkonem, než byste mohl. To cyklování by mohlo být způsobeno některým z termostatů, které jsou tam zapojeny. To ale asi sám nezjistíte a bude vhodné, když si zavoláte elektrikáře, aby to prověřil. Jestli to bude v termostatech, tak se bude muset vyměnit celé těleso. Nicméně, máte to v záruce, tak stejně to těleso budete muset následně vymontovat a přinést k reklamaci.
Filip

Datum: 14.11.2018 22:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den,
mam to zapojene na 3 faze (mam tam CYKY 5x2.5). Mam pocit, ze termostat jde vymenit i bez vymontovani telesa, jde vytahnout z trubice, ale jak jsem psal, vypada to, ze je OK.

Diky za nazor.
PL

Autor: Petr Zíka
Datum: 14.11.2018 17:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
To vypadá, jako kdyby se topná spirála a šachta termostatu dotýkaly. Na dostupných obrázcích to není moc vidět, nepamatujete si, jak jsou od sebe daleko? A dále, může voda proudit volně kolem celé délky topného tělesa? Není spirála v nějaké delší přírubě?

Autor: Pavel Wolf
Datum: 14.11.2018 22:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Zdravím
Přesně tak. těleso je spojeno s tělem termostatu a celé to cykluje jak blbec. Při hodině zapnutí to tak hřeje max 20 min. Jenou jsem měl už těleso venku to propojení jsem přerušil moc to nepomohlo. Aby to celé prošlo 5/4 dírou je to blízko u sebe a to zapnutý těleso okamžitě nahřívá termostat a ten vypne. Myslím že je to Dražický zmetek jako ten bojler ve kterém to mám 250L dva výměníky. Naprosto neudrží teplotu. na jedné straně v prostoru mezi nádobou a obalem je nějaká pěna asi 4cm. Na druhé straně mezera tak 1cm bez jakékoliv pěny (izolace). Rukou je poznat jak topí.Čeká mě sundání obalu udělat nový vystředit a znova vypěnit. Těleso mám 3kW tak to dělá hodně. Termostat asi předělám do trubky co je na cirkulační čerpadlo a dám tam stykač.

Datum: 14.11.2018 23:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den,
jak je termostat daleko ted neodhadnu, ale urcite to vyndam a zkontroluji, tohle je jedine, co me od zacatku napada, jen nechapu, jak k tomu mohlo dojit, takze tomu nechci verit.

Priruba neni nejak extra dlouha, predtim jsem tam mel normalni jednotku, ted jsem objednaval verzi s prodlouzenou chladici casti, ktere jsou delane prave pro delsi priruby. Voda tam muze zcela bez problemu proudit, je to komplet ve volnem prostoru a predchozi teleso tam 4 roky bez problemove fungovalo.

Objednal jsem jeste jedno 3,3kW teleso, do patku by melo prijit a pres vikend to vypustim, vyndam, zkontroluji, nafotim. A nainstaluji jeste jedno teleso asi o pul metru vyse a snad bude fungovat aspon to, pokud se mi ted nepodari odhalit zavadu na tom 4,5kW.

zatim diky, dam vedet, jak to dopadlo.
PL

Datum: 20.11.2018 10:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tak jsem to vyndal a opravdu se spirala se sachtou termostatu dotykaji. U toho 4.5kW telesa je to tak blbe vyresene, ze nechapu, jak to vubec muze nekomu fungovat. U 3.3 kW telesa, ktere jsem tam ted dal je vzdalenost vetsi a je tam distancni krouzek na vymezeni vzdalenosti mezi telesem a sachtou, takze verim, ze tam problem nebude.

U 4.5KW varianty jsou 2 distancni krouzky natvrdo priletovane na konci telesa, sachta termostatu konci jeste pred prvni krouzkem, takze tam planda natesno narvana mezi 6 trubickami topneho telesa. Nepovedlo se mi to poradne nafotit, ale aspon prikladam fotku totozneho telesa, co jsem nasel na internetu. Stejne to tam videt neni, ale snad si to lze predstavit, ze takto to proste nejde - vzdycky se to bude nekde dotykat. Delka celeho telesa je 50cm, delka sachty termostatu asi 33 cm - bez jakekoli podpory s vuli v radu mm a pri takovehle delce. Nekde se musela stat konstrukcni, nebo designova chyba.

Zajimalo by me, jestli to pujde vyreklamovat.

Autor: Petr Zíka
Datum: 20.11.2018 16:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Ještě mne napadlo - někde jsem zahlédl u topného tělesa něco jako délku ochlazované části. Není možné, že má topit třeba jen dvě třetiny tělesa a čidlo termostatu má být v první třetině? Pošlete dotaz do Dražic, nebo si tam zavolejte. Nevím, jestli je tam pořád stejný technik, ale býval ochotný a fundovaný.

Datum: 20.11.2018 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zavolam zitra, dneska jsem to nestihl. Ano, prvni cca 1/3 telesa netopi, ale sachta termostatu je z vyroby delsi, nez 2/3 telesa, nevim kam az je zavedeny termostat, nerozebiral jsem to. No uvidim, sam jsem zvedavy, co mi reknou.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 20.11.2018 16:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Zdravím
Jak jsem psal minule je to zmetek mám 3,3 kW a to kovové spojení jsem úplně odstranil a stejně to nejde. Pořád stoupá teplá voda ze spodního tělesa na termostat a ten vypne předčasně. Jedině dát ten termostat mimo dost té stoupající vody, pak se musí použít 3f stykač a těleso může zůstat. Když stálo tolik peněz. Jestli budete reklamovat prosím dejte vědět jak bude na to reagovat výrobce. Díky Wolf

Datum: 22.11.2018 10:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To 3.3kW mi zatim funguje dobre, mozna netopi celou dobu, spina driv, ale aspon to k necemu je. To 4.5kW netopilo skoro vubec. Vyrobce radi mechanicky tomu pomoct, aby se to nedotykalo, coz je pri takhle spatne konstrukci rada nad zlato. Pokud by problemy pretrvavaly, tak reklamovat pres servisniho partnera. Jiste nemam zajem to teleso pokusne znovu montovat do 1000l nadrze a pokazde ji kvuli tomu vypoustet, takze opet rada k nicemu. Vysledek je ten, ze nevim, co s nim, mozna se nejak domluvit se servisnim partnerem, pripadne mu teleso venovat jako darek :-/

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.