Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vaillant VU 256/5-5 ecoTEC plus + eRELAX – ekvitermní regulátor

Autor: Jr Strůža
Datum: 14.11.2018 18:26
uživatel: 128954

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den.
Pročetl jsem toho hodně a sem tam jsem něco pochytil a něco jsem nepochopil. A třeba se najde dobrá duše, co mi to vysvětlí i poučí.

Hned na úvod TZ domu neznám a nevím, jestli by je někdo dokázal spočítat, jelikož nějaká stěna je cihlová, některá je škvárák něco je dohromady a někde je jako ytong,ale nevím co to přesně je, když v 81 určitě yttong nebyl.
Vím, že barák je 10m x 10m - nezateplen
2 patrový se stropy 2,5m a že šířka zdi je 50cm (s omítkou), že to má základové pásy 80cm hluboké (jestli se to tak jmenuje), podlaha je od země 0,5m a to něco zalitým betonem (ale nevím jak vysokým) a něco škvárou a potom položené prkna.
1 strop hurdisky
2. strop rákos+prkna.
radiatory-hliníkové+termohlavice,trubky někde železné a někde napojená CU,doufám, že to nedělá paseku, jak jsem se tu někde dočetl :(
od 2001/2002 do roku 2017/2018 jsem topil v Atmosu 32 combi bez akumulačních nádrží, jen 3cestný směšovač na teplotu 36-40°C při venkovní 5°C a více a když klesla venkovní teplota, tak jsem přidal podle potřeby, takže nejvíc když byla velká zima -20°C a více, jsem tam pouštěl 60°C až kolem 70°C.
Topil jsem 24h/den, spotřeba za ty léta byla cca 25q-30q hnědého uhlí ořech 1 a cca 15m dřeva (ale nebylo nikdy vyschlé 2 roky,na jaře uděláno a na podzim se s tím topilo).

Letos jsem přešel na plyn viz nadpis a pořádně nechápu vůbec regulaci. Sice mě servisák něco vysvětloval,ale stejně jsem to pořádně nepochopil, protože si myslím, že ani on to nevěděl pořádně. A samozřejmě i vlastně jak s kotlem.

Výkon kotle: 5,7 – 26,5 kW použití na ohřev vody a topení
Mám nastavenou teplotu na kotli 38 °C, proč? nevím,prostě ze zvyku,že v takovémto počasí to stačí. Třeba to dělám špatně.
Na termostatu mám od 0h-6h 22°C od 6h-8h 23°C od 8h-15h 22°C od15-22h 23°C od 22-24h 22°C.
Při dnešních (od září) teplotách mám spotřebu 9-10 m3/den
Při zapnutí kotle je spotřeba za 2min 0,019 m3
Je to velká spotřeba?
A otázka regulace.
vůbec nevím co s tou aplikací. Jelikož kotel je zapojenej na nějakou jednotku přes ebus, která potom pracuje s termostatem, který se nastavuje po 0,5°C a přes wifi na aplikaci do mobilu, kde vlastně ukazuje nastavení teploty na termostatu a zapnutí kotle po 15min, na jaké % pracuje aby nahřál na požadovanou teplotu dle termostatu.A tam se ukazuje teplota na 0,1°C.
A ted nastavení Hysteresis threshold na kolik ji nastavit. Od výrobce tam bylo 0,1°C
Další nastavení je Heating curve kde je od výrobce nastaveno 2,6. Touž opravdu nevím co to znamená.
Poradí nějaká dobrá duše? Dík.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 254   starší >>
Datum: 25.02.2020 17:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132014
reakce na ...
Dobrý večer, chcem sa spýtať miestnych odborníkov či náhodou mi neviete povedať aký typ snímača používa Vaillant ako bojlerové čidlo teploty. Viem že by to malo byť asi NTC, ale neviem či NTC 1K, alebo 2,7K, alebo nejaké iné.
Viem že vonkajšie je NTC 1K, ale to zásobníkové neviem.
Za rady a info dopredu ďakujem.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 25.02.2020 18:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Asi bych zkusil připojit NTC čidlo, bude ukazovat pokojovou teplotu nebo nesmysl tak potom připojíte to druhé. Poškodit se nic nemůže max. napíše kotel vadné čidlo.

Autor: Antonín Albrecht
Datum: 25.02.2020 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, kotol ešte nemám zapojený takže momentálne to neviem odskúšať. Originál Vaillant čidlo stoji min.30€ a to sa mi dávať nechce.
Protherm zásobníkové viem kúpiť za cca 10€ je to NTC 2,7K, len je otázka že či aj keď sú jeden koncern či používajú rovnaké čidlá...
Ideálne by bolo keby mi nejaká dobrá duša zmerala odpor čidla a približnú akt. teplotu.

Autor: Martin Kotel
Datum: 25.02.2020 18:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131957
reakce na ...
Ano 2,7kohm, ano dá se použít z Prothermu.

Datum: 25.02.2020 19:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Martin, Ďakujem

Autor: Fajn Zima
Datum: 25.02.2020 20:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117328
reakce na ...
Fotogalerie:
Asi ma multimeter virus :(?

Datum: 26.02.2020 05:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, to ste merali bojlerové čidlo Vaillant ? Kolko bolo cca °C na tom čidle ? Lebo ten odpor čo tam vidím mi silno pripomína údaj čo som ja videl ked som meral včera doma vonkajšie čidlo teploty Vaillant (NTC 1K)

Autor: Fajn Zima
Datum: 26.02.2020 07:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117328
reakce na ...
Fotogalerie:
Ano, cca 50

Datum: 26.02.2020 07:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Vďaka, takže naozaj by to malo byť NTC 2K7:

Datum: 27.02.2020 20:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý večer,
neviem či mi budete schopný a hlavne ochotný poradiť - KK Vaillant VU 246/5-3 ecoTEC pro, TUV v externom zásobníku - kde sa pripája zásobníkové čidlo teploty, respektívne kde ho máte vy ?
V manuálu píšu že má ísť do konektora X2 (modrý) na svorky 4 a 12. Ked som ale otvoril elektroniku a pozeral tento konektor tak tieto svorky sú už obsadené vodičmi ktoré idú do kotla.

Datum: 27.02.2020 20:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tak už netreba :-)
Na konci tých vodičov som našiel v kotly "zašitý" konektor pre čidlo

Datum: 17.06.2019 15:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak nevím jestli se opakuji, ale regulátor za ty peníze si představuji jinak. Já bych to nedoporučoval nikomu. Možná to někomu vyhovuje, mě tam něco chybí.
např.
Aby člověk věděl teplotu otopné vody, to je třeba podle mě dost podstatný údaj (pro mě).
Potom, jak tu to bylo napsáno, aby se dala křivka upravovat( patní bod) a né že budu tu upravovat pokojový termostat.
Vůbec jsem nepochopil ten algoritmus co tu uvádějí, ani pořádně borci na telefonu nic nevysvětlili. Odkázali mě vlastně sem na forum :)
hodnoty křivky co mi třeba nadiktovali jako neformální vůbec nesedí se skutečnými hodnotami (ale to je detail co se v praxi vyzkouší - ale za ty peníze by to mělo být určitě v aplikaci a to v cajku)

Jinak od září do konce května (kdy se ještě sem tam topilo) 2200 m3 …. a to já jsem se bál, že mě to sežere, když budu topit jako uhlí/dřevo a ještě bez práce, celou zimu jsem se nudil a ted se nudím opět, někdy se kouknu na fotky hromady dřeva co jsem dělal...fuuuuj už nikdy více ani zadarmo (no zadarmo, když mi to nařežou a uklidí) a to šly 3 bojlery pryč a netopil jsem elektřinou u přechodného počasí

Autor: Ondřej jjj
Datum: 17.06.2019 19:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Kazdy ma hodnotu penez nekde jinde :) ale je pravda ze konkurence obcas nabízí vic.. treba siemens to muze mit vymazleny i s obrazkama:) ale to je spis vyjimka vetsinou vyrobci nechtějí aby lidi vedeli vse

https://forum.tzb-info.cz/docu/diskuze/1270/127064/0004005.png

Autor: Mirek Svejda
Datum: 21.06.2019 09:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Někdy (často) mám pocit, že u podobných moderních regulátorů tvůrce považuje uživatele za pitomce, který si s nastavením mnoha parametrů neví rady. Dost často je to i pravda a neznalý uživatel dokáže napáchat pěkné nesmysly. To zase vede k otravováví výrobce reklamacemi. Proto se nastavení omezí na nezbytné minimum a program se snaží určovat ostatní parametry automaticky. To je sice fain, dělám to ve svých programech taky, ale ten program to musí umět a zrovna v tomto případě to neplatí. Podobně to neplatí např. pro Boeingy 737, kde se taky dává velká priorita automatice a výsledkem jsou pády letedel.

Datum: 12.09.2019 11:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vezsina lidi regulace nechape proto tak je.. a pokud vy ste znalejsi mel ste si pred koupi zjistit informace treba precist navod.. jak sem psal jsou regulace a jiny vyrobci kde zjistíte hodne veci.. ale to si nemuzete stezovat az potom co si to koupíte:D

Datum: 18.12.2019 10:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
že by generál po bitvě?
Jak si něco přečíst, když se o tom nikde nepíše, nepíše se nikde nikdy o nějaké regulaci co se prodává, zjistí se to až je v provozu co a jak. Prodávající nakuká cokoliv, jen aby to prodal. Od mala to byly nafťáky či kotel na koks, potom ministr Dlouhý topit elektřinou, tak elektřina. Sorry, ale o plynu jsem se začal zajímat až když jsem o tom uvažoval.To je rok 2018 (leden) dal jsem na na prodejce na servisáky. Chtěl jsem ekviterm,bez drátu a šlo by to i na mobilu. Tímhle mě odkázali na Protherm či Vaillant (oba jsou z jedné fabriky) A jak asi všichni víme, vždy ve skutečnosti to je jinak než na papíře a učíme se za pochodu (aspoň já). Jinak chtěl jsem vědět jestli to někdo má a nějaké zkušenosti, nikdo mi vlastně pořádně neporadil a nepoučil-nikdo neví co to je. A jestli si stěžuji tak si stěžuji a dávám tím, ale taky výstrahu na další kupující, aby si tuhle regulaci rozmysleli.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 18.12.2019 10:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Tady bych se Vás zastal. O této regulaci se v návodech nedá nic zjistit. Podobné regulace se nechají vyzkoušet i nanečisto instalací aplikace do mobilu. V tomto případě ani to nefunguje.

Datum: 18.12.2019 11:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale v pohodě, mě se zastávat nikdo nemusí :)
Stále se člověk učí a to hlavně z chyb přeci.
jak jsem to už dříve psal. Podpora Vaillantu poukázala na tento web, že se ta dozvím víc...LOL... tak jsem to zkusil. Zjistil jsem dost věcí, ale ne tu co jsem nejvíc potřeboval :)

A nejlepší je na tom, že kokoti ano kokoti, nejsou to žádní borci, do té aplikace zase něco narvali navíc aniž by někde něco vysvětlili a zase musím vychytávat křivku, aby mě to topilo.
před tím jsem už to měl prostě vyladěný...no nic.

Datum: 18.12.2019 17:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Me se treba ta regulace taky nelibi. Ale uz sem jich par namontoval a proste mi jedou.. sice je pravda ze si u mene zdatnych lidi beru heslo tak na tyden a sem tam pridávám a ubiram krivku dle toho jak to vyrovnava teplotu ale vcelku to funguje.. jen bohuzel programator co to delal mel iq nekde jinde nez normalni lidi:)

Hodne me pripada ze potrebuje tak 10dni nato aby se srovnal a zacalo to nejak fungovat.. ale asi nejlip to funguje kdyz to jede jen na jednu změnu teploty.. tedy rano jedna teplota na noc druha mensi

Datum: 19.12.2019 08:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak už víte o čem mluvím, že ta regulace není ani 50%.
Sice ovládání ok, přes app, ale jinak? I když zvýšíte teplotu, tak kotel nepřidá. Prostě kotel ovládáte jen tou křivkou, kde vlastně nic nevíte, jelikož jsou to jen čísla a oni nikde nedali jak ta křivka vypadá. Jejich vysvětlení v app co to umí nedostatečné.
Ale tohle jsem už psal dřív. Ted čísla křivky musím opět ,,ladit,, protože to určitě posunuli a neodpovídají teplotám co v loni. Nikde opět žádné info. k tomu přibyl algoritmus vytápění HYSTAREZE a POKROČILÝ a zase nic o tom co to znamená, jen zase psáno jen jednoduchý a pokročilý algoritmus. (o tom jsem také psal)

Datum: 19.12.2019 10:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo ale tak to proste je

Ac urcite muzu potvrdit ze zvedani teploty funguje.. jen bohuzel pomalu..

Datum: 19.12.2019 10:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jasně jsem se s tím smířil (nechal jsem si ho), ale prostě za ty peníze si umím přestavit teda jiné služby i jiné věci.

Hlavně se tam musí vypnout Předpověď...Vůbec tím pádem nevím proč to tam je. Proč to někdo vymyslí, když je to na prd.

Datum: 20.12.2019 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Priste si kupte kotel kde je siemens. Jejich regulace webserver umi docela dost je vic pro kutili

http://www.teplogas1.ru/assets/images/controllery/webservers/OZW672_LMS14_plant.jpg

Tak ci tak je to stejne jen hracka na tyden. Pak to vetsinu lidi prestane bavit a uz nikdy nato pak nesahnou.. protoze proc.. jednou se nastavi 22C doma a to bude stacit navzdy:)

Autor: Josef Desátý
Datum: 12.09.2019 11:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130832
reakce na ...
Dobrý den pane Strůžo!
Mohl bych poprosit detailněji rozepsat ty Vaše spotřeby? Stačí po měsíci. Jak myslíte těch 2200m3? To je od 30.9.2018? Nejlépe dopsat stavy plynoměru, poslední jste publikoval 20.2.2019 jako 1580m3
Ta spotřeba se totiž zdá zajímavě malá. Děkuji předem.

Datum: 18.12.2019 10:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
od 14.9. do 27.4. to bylo 2152 m3
do 6.9. celkem 2357 m3

topná sezóna vycházela na 80-90 m3/7dní ( někdy to padlo i 100)
a letní sezóna vycházela 5-7 m3/7dní (ale to je těžký, protože jsem měl už od května v provozu bazén )

Autor: Josef Devátý
Datum: 20.02.2019 10:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Dobrý den přeji!
Mohu se v této zajímavé diskuzi zeptat na dosažené spotřeby plynu? Ideálně tabulku datum/stav plynoměru? Stačí 1x týdně až měsíčně. Takový občasný kontrolní opis s datumem. Díky.

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.02.2019 11:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Sice nevím koho se přesně ptáte ale moc si od spotřeby neslibujte. Tam je tolik proměných a ve velikém rozahu, že spotřeba se při kumulaci jiných parametrů může lišit o 100% a tudíž vypovídající hodnota mrachmizerná.
Něco připomenu
- lokalita, větrná, mrazivá kotlina, jiná nadmořská výška
- typ stavby a míra zateplení
- problém oddělit spravnou hodnotu na přípravy TUV a vaření
- topení s útlumem nebo bez
- topení částečně vyblokované
- jiná uživatelská teplota
- větrání s rekuperací, bez, hodně nebo málo
- koncepce otopné soustavy a její regulace
- dotápění lokální nebo ne
- počet osob v domě přítomní (generují teplo)
- generace tepla jinými elektrickým spotřebiči
- míra prosklení a příspěvek zisků ze slunce

Datum: 20.02.2019 11:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1 týdně /70-100 m3, 24h denně bez útlumu. Ohřev vody (1denně vana a 3x sprcha)

Autor: Josef Devátý
Datum: 20.02.2019 13:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
To odpovídá průměrným ztrátám 4 až 6 kW a o provozu domu to moc neříká. Pokud byste měl opisy plynoměru, dají se zjistit podstatně přesnější souvislosti včetně slunečních zisků. Pokud tedy chcete zveřejnit tabulku, budu rád i pro potvrzení souvislostí mezi TZ domu a náklady na vytápění.

Datum: 20.02.2019 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vůbec nevím kam míříte. Jestli teda to je na mě ten příspěvek. Nevím co má regulátor kvůli čemu jsem zakládat tohle vlákno společné s tím na co se ptáte.
A hlavně proč chcete moji spotřebu.
10-117 m3
11- 269 m3
12- 486 m3
1- 403 m3
2- k dnešnímu dni 200 m3

Já to psalˇ, abych se o regulaci něco dozvěděl a pro lidi, kteří by o tom uvažovali, že tohle není až tak super za ty peníze. Sice to nějak reguluje,ale mám prostě hozenej jeden údaj a kašlu na to i když optimální teplotu někdy nemám a to je zrovna v tomhle období kde jsou výkyvy dost razantní.

zobrazuji 1 - 30 z 254   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama