Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vaillant VU 256/5-5 ecoTEC plus + eRELAX – ekvitermní regulátor

Autor: Jr Strůža
Datum: 14.11.2018 18:26
uživatel: 128954

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den.
Pročetl jsem toho hodně a sem tam jsem něco pochytil a něco jsem nepochopil. A třeba se najde dobrá duše, co mi to vysvětlí i poučí.

Hned na úvod TZ domu neznám a nevím, jestli by je někdo dokázal spočítat, jelikož nějaká stěna je cihlová, některá je škvárák něco je dohromady a někde je jako ytong,ale nevím co to přesně je, když v 81 určitě yttong nebyl.
Vím, že barák je 10m x 10m - nezateplen
2 patrový se stropy 2,5m a že šířka zdi je 50cm (s omítkou), že to má základové pásy 80cm hluboké (jestli se to tak jmenuje), podlaha je od země 0,5m a to něco zalitým betonem (ale nevím jak vysokým) a něco škvárou a potom položené prkna.
1 strop hurdisky
2. strop rákos+prkna.
radiatory-hliníkové+termohlavice,trubky někde železné a někde napojená CU,doufám, že to nedělá paseku, jak jsem se tu někde dočetl :(
od 2001/2002 do roku 2017/2018 jsem topil v Atmosu 32 combi bez akumulačních nádrží, jen 3cestný směšovač na teplotu 36-40°C při venkovní 5°C a více a když klesla venkovní teplota, tak jsem přidal podle potřeby, takže nejvíc když byla velká zima -20°C a více, jsem tam pouštěl 60°C až kolem 70°C.
Topil jsem 24h/den, spotřeba za ty léta byla cca 25q-30q hnědého uhlí ořech 1 a cca 15m dřeva (ale nebylo nikdy vyschlé 2 roky,na jaře uděláno a na podzim se s tím topilo).

Letos jsem přešel na plyn viz nadpis a pořádně nechápu vůbec regulaci. Sice mě servisák něco vysvětloval,ale stejně jsem to pořádně nepochopil, protože si myslím, že ani on to nevěděl pořádně. A samozřejmě i vlastně jak s kotlem.

Výkon kotle: 5,7 – 26,5 kW použití na ohřev vody a topení
Mám nastavenou teplotu na kotli 38 °C, proč? nevím,prostě ze zvyku,že v takovémto počasí to stačí. Třeba to dělám špatně.
Na termostatu mám od 0h-6h 22°C od 6h-8h 23°C od 8h-15h 22°C od15-22h 23°C od 22-24h 22°C.
Při dnešních (od září) teplotách mám spotřebu 9-10 m3/den
Při zapnutí kotle je spotřeba za 2min 0,019 m3
Je to velká spotřeba?
A otázka regulace.
vůbec nevím co s tou aplikací. Jelikož kotel je zapojenej na nějakou jednotku přes ebus, která potom pracuje s termostatem, který se nastavuje po 0,5°C a přes wifi na aplikaci do mobilu, kde vlastně ukazuje nastavení teploty na termostatu a zapnutí kotle po 15min, na jaké % pracuje aby nahřál na požadovanou teplotu dle termostatu.A tam se ukazuje teplota na 0,1°C.
A ted nastavení Hysteresis threshold na kolik ji nastavit. Od výrobce tam bylo 0,1°C
Další nastavení je Heating curve kde je od výrobce nastaveno 2,6. Touž opravdu nevím co to znamená.
Poradí nějaká dobrá duše? Dík.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 231   starší >>
Datum: 12.12.2018 06:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Tak schvalne, pujcte si router od nejakeho znameho a prepojte ho a uvidite zda bude fungovat. Dle me zadny udaje se tam nedavaji, a nebo ho zapojte do jejich routeru a to bude fungovat uz urco

Ale uplne nechapu co mate za providera? Dle me je normalni jim napsat dopis ze potrebujete nastavit sit na 2.4ghz a oni snad vam to bez problemu muzou prenastavit, vsak kdyz neco platim tak sem dobry zakaznik a muzou pro me neco udelaz navic..:D

Datum: 12.12.2018 07:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na tom se již pracuje. Jinak dík.
No co,3 společnosti se spojily a vytvořily tu v obcích takový telecom 90let. Napíšete a nic,voláte a čekáte 10min než technická podpora uráčí vzít hovor,jinak vám automat stále říká,jste první v pořadí vyčkejte na operátora,momentálně,žádný nyní...atd. A když se dovolate,tak k přijedou nejdřív za 14 dní a stejně to pořádně neudělají.A musí se zase volat.

Autor: Katka Nová
Datum: 04.12.2018 22:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104483
reakce na ...
Ráda bych upozornila diskutující v tomto vlákně, že ekvitermní regulace neřídí teplotu topné vody podle momentální venkovní teploty, ale podle geometrické teploty, kterou si řídicí jednotka vypočítává z tlumené teploty a z momentální venkovní teploty. Tím se koriguje vliv prudkých výkyvů venkovní teploty a regulace respektuje setrvačnost budovy. Něco si o tom nastudujte.

Datum: 05.12.2018 08:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
hm a že mě to nenapadlo si něco nastudovat. A to mě pomůže nastavit regulátor ?! Nice. Neměl bych mít i VŠ v oboru kvůli tomu?!

Autor: petr vaclavik
Datum: 10.12.2018 21:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126853
reakce na ...
Fotogalerie:
Pane Strůžo ale no tak! Katka je jediný diskutující, který chápe funkci kotle. Na geometrickou teplotu jsem zapomněl i já. Nicméně logicky mi ji v plné míře ukázal můj simulátor. Takže Katka má pochopitelně pravdu.
K tomu Vašemu regulátoru. Výrobce jednoduše spoléhá na ON/OFF implementovanou funkci. Křivka se nastavuje "od oka" a o zbytek se postará vypínání kotle. Není to nic špatného, pokud se vypínání dělá dostatečně často. 2x do hodiny luxusně stačí.
Každopádně zkusím popsat, jak se má řízení dělat profesionálně. Třeba se výrobce poučí.
Logicky se musí začít analogovým zpracováním odchylky. Osvědčuje se strmost cca 10000W/K. Toto řízení připojené k radiátorům o výkonu 12 kW pro 75/65/20 se strmostí 12000/55 = 218 W/k znamená pro kotel převodní křivku 10000/218 = 46 stupňů kotlové vody na stupeň odchylky termostatu. Jinými slovy desetina odchylky je 5 stupňů na kotli. Použitelná je strmost až 3x větší pro těžké stavby a 2 x menší pro dům pouze z polystyrenu.
Už máme celkem slušný termostat, ale stále nepřesný díky regulační odchylce. Ta je trvale až půl stupně. Vykompenzujeme ji stejnosměrnou vazbou v hodnotě 3W za minutu. Během 24 hodin tak termostat z odchylky pozná roční období a začne topit přesně. Tedy s chybou pod 0,1K.
Špičkový termostat a jeho princip je tedy k dispozici, výrobci se mohou inspirovat. Přeložení principu do ebus komunikace je práce tak na den, OpenTherm protokol v podobě OpenTherm Lite je zvládnutelný okamžitě z analogových součástek do 100 Kč. Žádná věda to opravdu není.
Na obrázku máte průběh z posledních dat, co jste dodal. Pokud máte další zjištěné spotřeby, prosím napsat. Nízká spotřeba Vašeho domu je nejzajímavější částí tohoto vlákna.
Za přečtení stojí i dotaz https://forum.tzb-info.cz/143471-moznosti-zonove-regulace#text4 Něco podobného jste si původně přál.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 10.12.2018 21:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pane Vávra, nemáte trochu upito ? Zase to vypadá, že jste mimo. Pokoušíte se zde vysvětlit regulátor PI. Proč by se měli výrobci inspitovat ? Principy PID regulace se učí i na průmyslovkách. Takže podle Vás si má pan Strůža naprogramovat vlastní regulaci ? Nebo co si z toho má vzít ?
.

Datum: 10.12.2018 22:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Švejdo kdyby se to učilo, tak se nevyrábějí takovéto polotovary. Právě proto polopaticky vysvětluji princip. Pan Strůža si dle jeho slov koupil termostat cituji " úplně k ho*nu.". Já s ním souhlasím. Je to mizerný ekviterm nejen bez paty, ale nejspíš i bez geometrické teploty kombinovaný s ON/OFF termostatem s prapodivně řízenou dobou spínání. Proto jsem mu už před měsícem doporučil to vyhodit. Jen jsem ho nechtěl zklamat rovnou. Každý rozumný elektrikář si teď může okamžitě postavit špičkovou regulaci s protokolem OpenTherm Lite. Je to spojité řízení výkonu kotle, kdyby to náhodou nebylo jasné. Termomechanika je jednoduchý obor. Jediné co nechápu je, proč ji nechápe tolik lidí.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 10.12.2018 23:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Ja porad nechapu proc vyhodit neco co funguje.. protoze nikde nevidim ze by ta regulace nefungovala :)

Datum: 11.12.2018 08:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ondřej jjj: funguje to, já si nestěžuji a vyhazovat to nehodlám, ale je pravda,, že za ty prachy jsem měl představu jinou...teď to vidím. A nebyl jsem na to vůbec upozorněn, to mě štve nejvíc.

Jinak nechápu co je vůbec míněno tím co je popisováno výše. Tomu grafu vůbec nerozumím, co tím básník chtěl říct a že mám jako tepelné ztráty 6Kw?? no když je stále kolem +5°C až+10°C a zdi nejsou promrzlé, protože stále nasávají teplo z okolí.
Nebo opět co tím básník míní?

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.12.2018 09:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Pro efektívnost topení je důležité řešit aby soustava pracovala optimálně v období 80 až 90% topného období. A tam jsou úplně jiné průměrné denní teploty než výpočtové. Kotel a soustava to musí zvládnout měnit potřebnou dodávku průměrného tepelného příkonu obydlí. Má k tomu 3 možnosti (dříve tomu tak nebylo). Modulační rozsah kotle výkonový, změna teploty otopné vody a časové omezení dodávky třeba termostatem. Toto je naprosto dostatečné rozmezí. Má to jednu chybu. Jakmile se nasadí zdroj nadměrného výkonu, tak je všechno v háji co se týká roční účinnosti. Je dokázené měřením, že roční účinnost kondenzačního kotle klesá se snižováním potřebné roční dodávky tepla. Na webu exisstuje kalkuátor jaký výkon kotle je vhodný vzhledem k tepelným výpočtovým ztrátám. Optimálně je 1,2 až 1,5 větší výkon než výpočtové ztráty. Toto číslo bude platit i do budoucna. Pokud si někdo myslí, že "atomizací" otopného cyklu (desítky tisíc startů ročně) něco vylepší je na omylu. Toto je nezvratně dokázané a změřeno kalorimetry na velkém vzorku instalací. Kotel při každém cyklu profukuje až 45 sekund a v tomto cyklu vyfoukne do atmosféry nejenom teplo ale i škodliviny.

Datum: 11.12.2018 10:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud se podíváte i do jiných vláken, tak zjistíte, že pan Vávra trpí utkvělou představou, že všechno ví nejlépe. Pravda v jeho pojetí je, že pro kotle je nejlepší vysoké předimenzování a časté cyklování. Přesný opak toho, co požadují výrobci kotlů. Díky tomu se údajně zvyšuje účinnost a životnost kotlů. Plynaři a výrobci kotlů ho za to nemají rádi a tak utíká do španělska apod. Regulace v jeho pojetí znamená, že kotel bude v podstatě nastavený na maximální teplotu a bude neustále cyklovat. Jak píše "2x do hodiny luxusně stačí". Kotel bude vypínat buď prostorový termostat, nebo druhá variatna je mít všude termohlavice a kotel pak bude vypínat havarijní termostat v kotli. Takže ve Vašem případě to sice není ideální, ale i když na nic nebudete šahat, tak to jen znamená občasné cyklování po dobu největších mrazů. Vávrova varianta znamená, že to v době největších mrazů nebude cyklovat a jinak trvale.

Datum: 11.12.2018 10:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tazatel v odkazu https://forum.tzb-info.cz/143230-vaillant-vu-256-5-5-ecotec-plus-erelax-ekvitermni-regulator/vsechny-prispevky#text131 popisuje stav při -8°C a +10°C Ekviterm vypočetl NElogicky třetinový výkon. Proto se doma ochladilo. Správně je nutné respektovat geometrickou teplotu. To chápe pouze Katka. Konstruktéři i pan Švejda se sice učili, ale evidentně nepochopili. Pan Švejda se do toho snaží vysvětlit posuny, ale bohužel také špatně. Pokud jsem s jedním stavem spokojen a nelíbí se mi jiný, musím hýbat se strmostí a patou současně podle výpočtu. Navíc se nesmí porovnávat ráno - odpoledne, ale podzim/zima. Štelovat ekviterm je tak záležitost na několik let. I proto to výrobci obcházejí přiřazením vlivu prostoru. Zde bohužel pouze způsobem ON/OFF
Pane Strůžo budu rád za věcné připomínky. Tedy co z grafů nejde pochopit. Za poslední uváděný týden jste měl spotřebu 6,2 kW To u domu vašeho typu znamená, že venku by mělo být průměrně 6°C. Ale byly 2°C a možná u Vás i méně. Hledám důvody, proč topíte méně, než byste měl. Můžete mi najít nejbližší meteostanici na https://www.in-pocasi.cz/meteostanice/ a sdělit nadmořskou výšku. Ale není to nutné. Podstatné je libovolně (když si po mnoha dnech vzpomenete) zapisovat spotřebu datum+hodina / stav. Poprosím Vás o data. Vy se z nich dozvíte správnou ekvitermní křivku a navíc potvrdíte poměrně snadný způsob vypočtu TZ z reálných spotřeb. Pan H sice mnohokrát tvrdil, že to nejde, ale jen se nedostatečně orientuje v situaci. Na řadě tazatelů (včetně pana H) se to ukázalo jako vynikající metoda k poznání skutečného stavu domu.
PS Že pan H čte reklamní materiály a věří jim, za to opravdu nemohu. Jen potvrzuje že sice čte, ale bohužel stále nechápe. Provozem kotle nad 50% přijdu o 5 - 10% účinnosti. Cyklování mě stojí 0,1% a logicky i podstatně lepší podmínky pro kotle. Což ostatně potvrzuji až patnáctiletým provozem s kontrolovanou účinností.
Pan Švejda rád překrucuje. Ideálně se blížím známému CPSU (Combined primary storage units) pana H. tedy vyrobit v bodě optimální účinnosti a pak vypnout. I pan H vypočítal, že kotel by při takovém režimu měl vydržet 120 let.
Ani přes jasné ukázky pan Švejda nepochopí, že kotel klasicky vypíná na podvýkon, nikoli havarijním termostatem. Jediným řešením je lépe se naučit termomechaniku.

Datum: 11.12.2018 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pana H nechte na pokoji.
Nestudoval 6 let tepelnou techniku a regulaci proto aby jej zde někdo ***. Mám státní závěřenou zkoušku z regulace tepelných strojů a zařízení včetně hydromechaniky a pneumatických a hydraulických prvků na VUT. Semestrální předměty kromě jiných byly kotle, spalování a sdílení tepla.Toto jsem už zde doložil fotografií. Pokud to bude málo, tak doložím 3 stupně vědecko technických atestací až na č.1.
Poznámka:
Žádnou hloupost o životnosti 120 let jsem nepočítal, to bych musel být mimo.

Datum: 11.12.2018 11:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Překrucujete především Vy.
Co sem taháte geometrickou teplotu. Vy víte jak regulátor pracuje se zjištěnou venkovní teplotou ? Jedná se jen o filtrovanou venkovní teplotu. Regulátor si bere teplotu z internetu. Jedná se tedy o teplotu zprůměrovanou za delší období. I kdyby nedělal další tlumení, tak se vůbec nic nestane. Podstatné je, že u tohoto regulátoru se prostě nedá nastavit patní bod nebo offset.
Jinak taky si dovolím tvrdit, že z údajů, které poskytl pan Strůža nejde určit výpočtovou hodnotu TZ a vůbec nejde určit, jak se dělí ztráty do podlahy, stěn atd.

Datum: 11.12.2018 13:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Jak pracuje regulátor se zjištěnou venkovní teplotou ví především tazatel. Je mu zima, když je venku teplo. Kdyby to byla zprůměrovaná teplota za delší období, tak by mu bylo naopak horko. Takže respektovat Lenina. Měl pravdu už před sto lety https://azcitaty.cz/vladimir-iljic-lenin/4921/ Snadno to pochopíte v nastavování různých variant v simulátoru. Proto také ten simulátor vznikl. Za připomínky k lepšímu návodu i platím.
Pan Homola měl naopak jednu z mála světlých chvilek, kdy pronesl pravdivý výsledek o životnosti 129 let. Já kvůli komfortu spínám tak 1x - 2x do hodiny a životnost mám čtvrtinovou, tedy kolem 30 až 60 let :-)
Na případu pana Vicena a řady dalších jasně vidíme, že stejně jinudy cesta nevede. Jsem spotřebitel a zajímají mě fakta. Nikoli reklamní kecy.

Datum: 11.12.2018 16:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Jděte do brusele, jako expert vytrháváte z kontextu.
Nic o životnosti jsem neřííkal, pouze jsem porovnal tazatelův počet sepnutí s nějakým "ideálním", který by bylo podle jeho mustru vyčerpáno za 129 let.

Datum: 11.12.2018 18:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Do brusele můžete jít i s tím simulátorem, protože Vám z toho vypadávají nesmysly. Jediný problém je v tom, že by pan Strůža potřeboval zvednout patní bod nebo zvýšit offset a zmenšit sklon. Jenže to regulátor neumí. Takže je jasné, že buď bude nedotápět za tepla a v mrazech to bude OK. Případně bude za tepla OK, ale v mrazech bude regulátor vypínat kotel. Vaše teorie s geometrickou teplotou je pitomost.

Datum: 11.12.2018 18:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Švejdo chyba může být výhradně mezi monitorem a opěradlem židle. Popište co není zřejmé a společně to vyřešíme. Já to pak připíšu do návodu, aby se stejné chyby nedopustili ostatní. Předem děkuji.
PS: Paní Katku také posíláte do Brusele?

Datum: 11.12.2018 18:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ekvitermní regulátory měří externí teplotu a tu průměrují za určitý časový interval. Časový interval je odvozen od typu budovy. Je to ale jen v řádech 1h. V tomto případě se používá teplota z internetu a ta je zřejmě integrovaná v daleko delším intervalu. Takže paní Katka samozřejmě má pravdu, ale zřejmě si nevšimla poněkud odlišného zjišťování externí teploty. Navíc to nemá souvislost se zde řešeným problémem a nevím, proč bych debatu komplikoval zbytečnými pojmy. V čem je problém je jasné a logické, jen Vy jste mimo.

Datum: 11.12.2018 21:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na mnohařádkovém elaborátu jste právě popsal, že o problému opravdu nic nevíte. Necháme to být. Každopádně bych se ještě chtěl zeptat pana Strůži, zda tam nemá někde volbu lehká - těžká budova. Volba těžká je správně a topení by mělo být vyrovnané i při výrazném oteplení odpoledne.
Jinak z dat spotřeby vychází i varianta pata 19,5°C a TZ 10 kW pro dT 30K. To je proti původním odhadům 18 kW docela rozdíl :-) proto se ptám na další odečet pro potvrzení.
PS: Pokud máte od firmy natažený i kabel, tak si kupte obyč. router za 300 Kč, připojte na kabel a máte vyřešeno. Také mám od poskytovatele zaheslovaný router a logicky mě do něj nepustí.

Datum: 11.12.2018 22:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V čem nemám pravdu ?

Datum: 11.12.2018 07:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Beru to tak, že to byla pořádná opice a radši to nebudu komentovat

Autor: Pavel Wolf
Datum: 12.12.2018 08:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Možná že mě někdo zařadí mezi naprosté neznalce vzorců tabulek a zákonů. Mám poznámku ohledně ekvitermu a vzniku výkyvů při náhlé změně venkovních teplot, a to oběma směry.
Například při rychlejším oteplení ekvitermní regulace okamžitě sníží teplotu vytápěné vody a jelikož zdi domu nejsou s touto změnou srovnány je potřeba o nějakou dobu oddálit pokles teploty vody co nastavil ekv. po oteplení. Snad jsem to napsal trochu srozumitelně. A nakonec to řešení. Venkovní čidlo zaizolovat tak aby došlo ke stejnému zpoždění změny co potřebuje konkrétní dům. Mám čidlo zasunuté ve zdi na nevytápěné půdě a změna teploty venku se dostane k čidlu se zpožděním. Pro mě to je ok. Topím když nejsem doma s lehkým útlumem. Přijdu domů na ter. je 22.2 během 2 hod.22.4 a dokud nejsou v ref. místnosti žádné zisky teplota drží 22.4 i o víkendu celí den kdy se topí od 6 do 22. Očekávám klidně i neg. reakce jen do mě.

Datum: 12.12.2018 09:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Wolf. To záleží na konkrétním provedení regulace. Měla by tam být možnost nastavení typu budovy. Regulace pak podle toho utlumí (filtruje) změny venkovní teploty. Vy to tam asi nemáte, tak jste v podstatě to samé udělal zasunutím čidla do zdi.
V tomto případě regulátor vůbec nemá externí čidlo a teplotu čte z internetu a nějakého meteo portálu pro danou lokaci. Zde není žádná možnost jak ovlivnit měření externí teploty.

Datum: 12.12.2018 13:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bavím se o ekvitermní regulaci všeobecně né o zde uvedeném kotli. Čidlo u mne není naprosto ovlivněno nějakou vnitřní teplotou vždy ale snějakým spožděním naměří skutečnou teplotu co je venku.

Datum: 12.12.2018 14:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi jsem si trochu nerozuměli. Já jsem psal jen o ekvitermní regulaci a nenapsal jsem nic o ovlivnění interní teplotou. Jen se v různých ekvitermních regulátorech používá změřená externí teplota malinko odlišně. Buď se používá rovnou změřená hodnota (asi Váš případ) nebo se různě filtruje.

Datum: 12.12.2018 16:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je v pořádku, těžko se to popisuje. Můžu dotaz jak se to pozná když v návodu je napsáno, je možné regulovat ekvitermní regulací, jak poznám o jakou metodu měření jde? Máte nějaké jednoduché vysvětlení.

Datum: 13.12.2018 08:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak se zachází se změřenou teplotou v ekvitermních regulátorech ví jen autor. Udaj by se měl filtrovat filtrem s pokud možno podobnou odezvou, jako je přenos mezi externí a interní teplotou pro konkrétní dům. Obvykle to znamená, že je někde v nastavení volba typu domu (lehká, střední, těžká stavba). Ve starších regulátorech a asi i ve velké části nových regulátorů se žádná filtrace neboli výpočet geometrické teploty nedělá. Psal jste, že Vám regulace při změně venkovní teploty okamžitě mění teplotu topné vody. Proto si myslím, že u Vašeho regulátoru je použita rovnou venkovní teplota. Případně tam máte volbu typu budovy, ale máte omylem nastavenou lehkou budovu.

Datum: 13.12.2018 09:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Klasické regulátory AK asi nic takového neřeší. Děkuji za odpověď.

Datum: 13.12.2018 13:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zjevně ani nápověda na telefonu nepomohla. Zkusíme tedy opět trochu ozřejmit fyzikální zákony. Celkem slušně to popisuje https://vytapeni.tzb-info.cz/mereni-a-regulace/4360-moznosti-modernich-zpusobu-regulace konkrétně obrázek 7. Každý ekvitermní regulátor musí OKAMŽITĚ reagovat na změnu teploty. Jde pouze o to, jak velkou částí. Prohlédneme si tedy nápovědu na telefonu tentokrát i s popisem. Vaše snaha narovnat ekvitermní křivku by znamenala nastavit patu 82°C. Pak by den s teplotami -8/+10°C dopadl dobře. Ale sám vidíte, že to není pravé ořechové. Dům by topil i v červenci. Proto je v každém rozumném termostatu volba typu budovy. Na druhou stranu pouhým zateplením z budovy těžké uděláte budovu lehkou a tam už průběh téměř odpovídá prostému ekvitermu. Pokud tedy 57% (obrázek) mohu zaokrouhlit na 100% vlivu. 23% vlivu vhodného pro současný stav budovy opravdu na 100% zaměnit bez všimnutí provozovatele nelze. Stejná odpověď platí i pro pana Wolfa. Každopádně ale musím pochválit jeho špičkový nápad. Umístěním čidla do dráhy tepla, tedy venek - vrstva izolantu - čidlo- vrstva izolantu - masiv dokáže mechanicky vytvořit ten správný výpočet, který termostatu chybí.
V případě pana Strůži by to byla severní zeď, 3 cm polystyrenová destička alespoň 30 x 30 cm , čidlo a 10 cm polystyrenu. To vše provedené tak, aby to neprofoukl vítr. pak čidlo bere 25% venkovní teploty a 75% teploty zdiva, což je téměř tlumená teplota. Pokud čte a pošle stav plynoměru, budu rád.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 231   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.