Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Prasklé betonové sloupky oplocení

Autor: Ondřej Krabs
Datum: 15.11.2018 20:15
uživatel: 128966


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,


chtěl bych požádat o radu, jakým způsobem byste nejlépe řešili opravu přeražených betonových sloupků na fotce. Oplocení spadá pod památkovou ochranu (ačkoliv již původní není a kdosi plot před 10 lety vyměnil zřejmě i vč. sloupků). Samozřejmě bych nejraději sehnal stejné sloupky, což vidím nereálně.

Jeden sloupek je přeražen na tři části - ten bych nejraději odlil nebo nechal odlít z betonu včetně vnější ozdobné části.

Dva sloupky jsou přeraženy jen u země, kde bych je rád srovnal do roviny, navrtal ze spodu ocelovou placku a tu následně na závitovou tyč v chemické kotvě na 4 místech přišrouboval k betonovému základu (matice bych dal pod i nad placku, abych si mohl seštelovat sloupek na kolmost do vodováhy, ale možná mi to nevyjde vzhledem k tomu, že je uražen až pár centimetrů nad zemí jak tak na to koukám - viz foto).

Jde mi tedy hlavně o Váš názor, jak byste řešili ten sloupek přeražený na 3 části - zda lepit s čepy nebo nechat odlít a jak nejlépe, případně kde.

Předem děkuju za Vaše tipy :)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondřej Krabs18.11.2018 19:24
Ondřej Krabs18.11.2018 19:22
bob svaton17.11.2018 11:36
Vladimír Buk16.11.2018 22:20

Příspěvky
Autor: bob svaton
Datum: 17.11.2018 11:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
navrtejte do kazde plochy ctyri otvory a vlepte zavitovou tyc. v protejsim kusu vyvrtejte otvory vetsi aby bylo mozno sloupek presne dopasovat. pote vyzkouset na jiz zatvrdle trny ve spodnim dilu a pripadne dotvarovat trny nebo zvetsit otvory. vyzkouset a pokud bude pasovat tak natlacit chem kotvu do otvoru a i na plochu. nasadit a pripadne klinkama srovnat v pozadovanem smeru. po zatvrdnuti natlacit chemii zvenku do spary a po zatvrdnuti zabrousit.
zavitove tyce pouzivame nerezove.
na manipulaci postavit trojnozku s hupcukem jako pri zabijacce bude asi to nejjednodussi

Autor: Ondřej Krabs
Datum: 18.11.2018 19:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128966
reakce na ...
Dobrý den, velmi Vám děkuji za odpověď, pokusím se spojit Vaše řešení s řešením od pana Vladimíra Buka. Moc jste mi pomohl!

Autor: Vladimír Buk
Datum: 16.11.2018 22:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100029
reakce na ...
Pane Ondřeji, k vašemu popisu závady sloupků a uvažovanému návrhu na jejich opravu sděluji :
1) Odlévání sloupků do předem vyrobené formy je sice možné- bude velmi nákladné a musí to provádět osoba znalá této technologie.
2)Doporučuji sloupky opravit jejich sesazením dohromady pomoci ocel. svorníků s chemickou maltou. Provádět sesazení ve vodorovné poloze a teprvé poslední navázání na zbytek sloupku v zemi ve svislé poloze.
3) Pro kotvení v každém zlomu doporučuji 4 kotvy M12-M16, zavrtané do každé části do hloubky minim.cca 120 mm
4) Pro vrtání otvoru doporučuji zhotovit plechovou šablonu, pro zajištění nulových odchylek od jejich geometr. rozložení na obou spojovaných dílech.
5) Velmi obtížné bude osazení prokotvené částí sloupku na jeho poslední základový díl, v němž by měly být pouze otvory s aplikovanou chem. maltou do níž by se celý sloupek s vyčnívajícími svorníky osadil. To bez zdvihací techniky nepůjde. Zde dále vzniká velké nebezpečí zatuhnutí chem. malty než do ní dojde k uložení horního dílu sloupku. Vše musí být předem dobře časově připraveno, než dojde k aplikaci chem. malty do zemní části sloupku.
6) Pro zajištění časové prodlevy zatuhnutí chem. malty při teplotách 0 - +5 stupnů C je k disposici čas. úsek max. 30 min. Pro teploty +10 - +20 st.C je k dispozici pouze 12 min. To vše platí pouze pro maltu FISCHER FIS SB390S. Neznám další chem malty s obdobnými delšími časy zatuhnutí.
7) Poslední operací bude zacelení případných výlomů okrajových části ve zlomových spárách sloupků.

Autor: Ondřej Krabs
Datum: 18.11.2018 19:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128966
reakce na ...
Dobrý den, velmi Vám děkuji za odpověď, pokusím se spojit Vaše řešení s řešením od pana Svatoně. Moc jste mi pomohl!

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.



 
 
Reklama