Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Atmos D20p nebo D21p

Autor: Lukáš Růžička
Datum: 16.11.2018 20:38
uživatel: 125838

Dobrý den Všem znalcům kotlů Atmos.

Chtěl bych příští rok pořídit kotel na peletky a Atmos se mi velice pozdává.
Je váhám mezi dvěma typy - viz nadpis.
Rád bych, aby se v něm dalo topit i dřevem, ale D21p to dle návodu umožňuje jen bez hořáku na pelety. A můj dotaz zní - zkoušel to někdo bez demontáže hořáku? Je možné vrchními dvířky nacpat nějaký špalek do ohniště?
Ocením praktické rady uživatelů těchto kotlů. I jiných výkonový řad.
Děkuji.

Lukáš Růžička

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Procházka03.12.2018 15:09
Jan Šlezingr02.12.2018 21:38
Lukáš Růžička02.12.2018 11:44
Jan Šlezingr30.11.2018 07:24
Pavel Procházka22.11.2018 16:39
Pavel Procházka22.11.2018 15:59
Lukáš Růžička22.11.2018 10:01
Jaroslav Dítě22.11.2018 09:50
Lukáš Růžička22.11.2018 05:38
Pavel Procházka21.11.2018 22:48
Jaroslav Dítě21.11.2018 21:12
Pavel Procházka21.11.2018 21:00
Lukáš Růžička18.11.2018 19:59
Jaroslav Dítě18.11.2018 16:37
Lukáš Růžička18.11.2018 14:26
Jaroslav Dítě18.11.2018 09:58
Lukáš Růžička18.11.2018 09:23
Jaroslav Dítě17.11.2018 21:05
Lukáš Růžička17.11.2018 19:54
Jaroslav Dítě17.11.2018 19:43
Lukáš Růžička17.11.2018 19:04
Jaroslav Dítě17.11.2018 09:00
Lukáš Růžička17.11.2018 06:21
Jaroslav Dítě16.11.2018 21:33

Datum: 16.11.2018 21:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
POkud v tom chcete topit jako v starém kotli třídy I. a nebo II:, tak to můžete takto provozovat. D21P má i rošt pro nouzové topení dřevem. Není však pro tato paliva certifikován a proto, pokud v něm budete dřevem topit, pak by jste neměl projít revizí. Pokud chcete legálnš používat obě paliva, tak si připlaťte a kupte DC18SP a nebo silnější DC25SP. Pokud chcete část roku topit dřevem a část peletkami a nebo v budoucnu, tak si kupte DC22S, nebo DC22SX s úpravou pro hořák. Kotle řady DCxxSP mají dvě komory, jednu pro topení dřevem a druhou pro hořák. V automatickém režimu můžete zpočátku topit dřevem a po jeho vyhoření se buď ihned přepne do režimu na hořák, a nebo až na pokyn od pokojového termostatu. Kvůli stručnosti neuvádím další alternativy použití.
Ještě doplňuji. Hořák je vybaven fotocelou, kde, pokud ponecháte hořák namontovaný v kotli a budete v jeho blízkosti spalovat dřevo, tak fotocelu zakouříte a hořák vým přestane fungovat. To se nevztahuje na kotle řady DCxxSP.

Datum: 17.11.2018 06:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotle D20p jsou certifikovány také na dřevo, alespoň se to píše v návodu kotle. Ikdyž je to nazváno jako topení v nouzi. Kotel D21p tam již nic napsáno nemá.
Mám v plánu topení převážně peletkami, ale po příchodu domů (ne vždy) bych topil dřevem.
Něco podobné jako je tu https://www.youtube.com/watch?v=fTHteesSET4.
Proto mě zajímalo, jaký je zásadní rozdíl v konstrukci mezi 20 a 21.
Jestli se tam polena kvůli hořáku nevejdou. Asi to tak bude, nevím.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 17.11.2018 09:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel D21P nemá žádnou vyzdívku a žádný rošt. Kotel D21P je uvnitř obložen žáruvzdorným betonem a má rošt. Vychází z jednoho předchozího typu určeného pro spalování dřeva. Na tom videu je úplně jiný hořák, než který používá Atmos. Proto se obávám, že pokud by jste topil dřevam, tak by mohlo dojít k poškození hořáku. Výrobce doporučuje jeho demontáž. Pro topení dřevem je potřeba provést i některé úpravy, jako je zprovoznění regulační klapky na přívodu vzduchu. a zprovoznění odtahového ventilátoru, který se u topení s hořákem při větším komínovém tahu , nebo provozu na snížený výkon odstavuje. Hořák je za provozu ochlazován přiváděném vzduchem, což při topením dřevem nebude.
Kotel D21P je ve 3: třídě, ta že je ve výprodeji a tudíž bude asi o dost levnější, než kotel D20P, který je v 5. třídě. Pro topení dřevem však této třídy rozhodně dosahovat nebude. Pokud nemáte návody s popisem k dispozici, mohu některé strany nakopírovat.

Datum: 17.11.2018 19:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předpokládám, že druhá věta už je ke kotli D20p.
A ano, na videu je hořák značky Erato. Co jsem našel nějaká videa a fotky těchto kotlů, tak dříve se to asi tak kombinovalo - Atmos kotel + erato hořák.
Na tom videu to vypadá, jako kdyby si to kotel řídil sám při spalování dřeva. Možná to mají propojené nějakou jednotkou, aby se při zhasnutí hořáku nevypínal ventilátor.
Vy máte přímo D20p?
Já zatím nemám žádnou zkušenosti s těmito kotli - nikdo v okolí jej nemá, já topím v dakonu dor (za mě dobrý kotel, ale uhlí již nechci). Navíc v našem kraji ještě probíhají kotlíkové dotace, tak mne to láká už řešit tuto zimu.
Ještě jedná otázka mimo - nevíte jak se pohybují ceny pelet mimo sezónu? Jsou výrazně levnější? Nyní stojí kolem 7-7,5Kč a údajně by se na jaře měly pohybovat podstatně níže - 5-6Kč. Ale nechce se mi tomu věřit.

Datum: 17.11.2018 19:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O ceně pelet si nedovolím spekulovat. Měkké dřevo na topení šlo sice výrazně dolů, ale peletky se většinou dělají z polotvrdého. Jsem externí technik kotlů Atmos, nemám však se všemi větší zkušenosti. V okolí mám především kotle kombinované uhlí -dřevo a jenom na dřevo. Ostatní jsem také rozjížděl, ale většinou se k nim nevracím. Tak o provozu nemám vlastní informace. Znalosti čerpám na školení, nebo z návodů.
Pokud by jste chtěl ten kotel D20P na dotaci, tak se mohu zeptat jak to je s provozem na dřevo. Jinak, pokud chcete jít do dotace, tak jsem rozjížděl kotle DCXXSP a uživatelé k nim neměli výhrady. Pokud jste však již v letech a uvažujete o postupném přechodu na topení pouze peletami, tak doporučuji ten D20P. Je ale potřeba si zjistit potřebný prostor pro umístění s dostatečným místem pro obsluhu.
Jinak mohu doporučit, podívat se na sortiment firmy Attack. Je sice podobný, ale s určitými odlišnostmi. Pro tuto firmu zde na TZB "dělá" pan Žalud. Doporučuji jej oslovit. Jinak je u toho důležité, mít v dosahu slušného servisáka. S kotli to je dnes něco podobného jako s auty. dřív si to člověk opravil doma a dnes se bez dobrého automechanika neobejdete. Přeji dobrý průzkum a dobrou volbu.

Datum: 17.11.2018 19:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Cena pelet je jedna z věcí, dle které se budu rozhodovat. Dům má ztrátu kolem 15kW. A nerad bych protopil cisternu pelet.

Prostorem pro kotel jsem limitován - místo je zhruba 110cm (což by dle rozměrů mělo stačit). Co největší prostor kotelny chci využít na skladování pelet. Nyní se mi tam vejde něco kolem 40metráků uhlí a metr dřeva. Dřevo dám pryč a budou tam jen pelety.

Do důchodu mám zhruba 35 let pokud vůbec nějaký bude. Na Attack se podívám, o tom jsem ještě neslyšel. Jinak na Atmose máme v okolí šikovného topenáře a servisáka (alespoň dle recenzí na internetu).

Velice si vážím Vašich rad, určitě mi pomůžou v rozhodování. Z jakého okresu jste?

Datum: 17.11.2018 21:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hořák má délku 55 cm a musíte jej zasunout do kotle a mít přístup k řídící desce. Pro aspoň trochu pohodlný přístup je potřeba mít vedle kotle aspoň 60 cm a na druhé straně 10 cm. A to nemluvím o přístupu k zadní části kotle. Zadní odstup od stěny by měl být 50 cm a před kotlem 1m.
Pak musíte mít místo pro šnek a zásobník. S tím vším je potřeba počítat.
Měl jsem zákazníka, který si z důvodu šířky raději pořídil kotel s hořákem ve dvířkách. Zásobník má pak umístěný zpředu před kotlem a trochu bokem. Opravdu, kotel s hořákem potřebuje dost místa.
Atmos vyrábí nový kotel s integrovaným zásobníkem. Ten je ale stavěn opravdu jen pro provoz na pelety. Když si napíšete do Atmosu, tak Vám pošlou prospekty k poptávanému zboží. Je ale potřeba vědět, co chcete a počítat s tím, že každý prodejce chce prodávat. Některé věci bych mohl zaslat a nebo zkopírovat. Nechci ale dělat zbytečnou práci.

Datum: 18.11.2018 09:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Odhaduji to tak 20cm kolem kotle. Na jedné straně je stěna a na druhé přepážka, za kterou je palivo. Tu potřebuji zachovat, abych měl pro pelety co nejvíce místa. Zásobník na pelety nepotřebuji, šnek by to bral přímo z kupy.
Docela se mi ale zamlouvá Vámi doporučený DC18SP. Je sice dražší, ale ve finále s dotací zaplatím ze svého podobnou částku.
Pokud to tedy dobře chápu, tak při topení dřevem se na kotli nemusí žádná mechanická úprava dělat. je to pouze o nastavení. Je to tak?
Rozměrově by seděl perfektně.

Ohledně toho videa, jak jsem posílal, tak v komentářích autor píše, že regulaci při dřevu mají vyřešenou nějakou elektronikou. Ale hořák je nějaký noname.

Musím ještě na kraji zjistit, zda můžu požádat o dotace teď a realizaci řešit až po topné sezóně. (Nemáte s tím zkušenosti?)

Datum: 18.11.2018 09:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nová varianta kotlů DCxxSP je již vybavena automatickým uzavřením přívodu vzduch při přechodu z "dřeva na pelety". Nevím však, jestli je ve standardu, nebo za příplatek. Předpokládám cenu mezi 6 a 10 k. Jinak, vyháknutí klapky při dobrém přístupu není zas až taková problém a při horším to šikovný člověk vyřeší nějakým "udělátkem". Odkud přibližně jste?

Datum: 18.11.2018 14:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je jedna z věcí, která mi na Atmosu vadí, že musíte všechno dokupovat. Je základní řada kotle a k tomu člověk musí myslet na hořák, možná i ta klapka.

Jsem z okresu Ústí nad Orlicí, Vy od Nové Paky že?

Datum: 18.11.2018 16:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, tak na půl cesty mezi Pakou a Dvorem Králové. Zkuse vyzvat k radám, již jmenovaného, pana Žaluda. Ten zase dobře zná kotle Attack. Tam je výhoda, že součástí kotle je i jednoduchý regulátor výkonu a topné soustavy.

Datum: 18.11.2018 19:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkusím ho nějak zkontaktovat.
Neznáte někoho, kdo má peletkový atmos a mohl by se podělit o zkušenosti. Nejlépe ve výkonu od 15 do 25kW. Zajímala by mě spotřeba přechod uhlí pelety a nároky na skladování.
Mco místa okolo domu není a v kotelně taky ne. Odhadem tak na 4-5tun. Ale co čerpám z diskuzí, tak většinou mívají spotřebu vyšší.
Já jsem ale zvyklý topit jednou až dvakrát denně a v průběhu dne když je dům prázdný, tak se netopí. Tímto stylem spotřebuji 2-2,5t uhlí.
Nyní jsem ještě připojil elektrokotel, který občas zapínám ráno, aby se vstávalo do tepla nebo když dlouho nikdo nebyl doma.

Autor: Pavel Procházka
Datum: 21.11.2018 21:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127279
reakce na ...
Topím peletami v Atmos D21P druhou sezonu a zatím jsem spokojen.Kotel se nainstaloval místo starého Dakona a sestava je kotel ,hořák Atmos A25, kompaktní nádrž na pelety s dopr.DRA25.Kompaktní nádrž mám z důvodu malé kotelny. Jak už bylo výše popsáno,kolem kotle potřebujete prostor.Já mám hořák a nádrž zprava,takže musí být místo zprava,zepředu místo na čištění a vybírání popele a zleva na vybírání popele(Atmos má čistící otvor i z boku).A také prostor vzadu(70 cm).Pelety mám uložené v 15 kg pytlích ve vedlejší místnosti.Tzn. že musím jít zkontrolovat množství pelet v nádrži a dosypat.Zatím mi to nevadí,stejně jdu kotel obden zkontrolovat a tak,když je potřeba dosypu. Ale už přemýšlím o větší nádrži(silu),které by bylo vedle. Spotřeba pelet za loňskou sezonu 3,2 t. Jsem spokojen,taky jsem měl štěstí na firmu,která kotel instalovala.

Datum: 21.11.2018 21:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl bych dotaz na provoz kotle. Máte vyrovnávací akumulační nádrž, nebo je kotel řízený pokojovým termostatem?

Datum: 21.11.2018 22:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano,mám vyrovnávací nádrž,provoz kotle je řízen čidly na nádrži,ekvitermní regulací je řízen radiátorový okruh.Kotel topí do radiátorů a přebytky jdou do nádrže.

Datum: 22.11.2018 05:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Procházko, mohu se zeptat na jak velký dům a s jakou ztrátou máte spotřebu 3,2t peletek?
Abych si mohl přepočítat na svůj dům.
Jakmile se natopí nádrž, tak hořák vypne a topí se z nádrže, jak velká a na jak dlouho vydrží nádrž než hořák opět sepne?
Případně pokud Vás ještě napadne nějaké info, co by mi pomohlo, abych si přepočítal spotřeba na sebe.

Moc děkuji.
Růžička

Datum: 22.11.2018 09:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z těch údajů na které se ptáte, tak stejně nic nezjistíte. Vyrovnávací nádrž se používá kvůli snížení počtu startů hořáku. Každý start je spojen se zapalováním a tedy žhavením spirály. Důležité jsou tepelné ztráty budovy. Pro jednoho zákazníka jsem dělal tabulku spotřeby pelet vypočtenou na základě tepelných ztrát a průměrné denní teploty. Nereklamoval mě ji, tak asi je blízko skutečnosti.

Datum: 22.11.2018 10:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tepelná ztráty jsem měřil dne zpět elektrokotlem.
Při nastevení vody 40st a termostatu 22 mi za den cca 110kWh.
Venkovní teplota 0-4st. Defakto kotel celou dobu jel na 5kW.

Dá se z tohoto nějak vycházet? Ztráta 5kW při teplotě okolo 0st?
U nás je výpočtová teplota -15st.

Datum: 22.11.2018 15:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ono asi nejde přepočítávat spotřebu pelet dvou domů,jde o tepelné ztráty každého domu.Já mám starší dům z plných cihel,izolace polystyrenem,nová okna, izolace půdy,ale tepelné ztráty neznám.Vytápím 120m plochy,9 radiátorů,1 žebřík v koupelně.Podle nastavení hořáku je výkon kotle 15 kW.
V oboru topení jsem laik,ale domnívám se,že dobře nastavená topná soustava se projeví na spotřebě pelet. "Musí být dobře nastavený hořák,správná teplota výstupu a vracečky kotle,správný tah komína,přesná teplota spalin,dobře nastavená regulace radiátorového okruhu,dobře nastavený ekviterm,kvalitní pokojový termostat,vyvážený radiátorový okruh(přednastavení rad.ventilů)".
To je parafráze Na samotě u lesa.
Ale celou topnou soustavou jsem se snažil jako laik nadšenec ve spolupráci s montážní firmou a i radami na tomto foru nastavit a jsem s topením peletami spokojen.

Datum: 22.11.2018 16:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě k vyrovnávací ak.nádrži.Mám 500l a dnes jsem měl čas,tak jsem se byl občas v kotelně kouknout:
start kotle 9:30 ,pak jsem byl mimo ,po návratu 12:15 už byl kotel odstaven,
14:20 opět nastartoval a 16:10 stop.
Venkovní teplota 2-4 st,vnítřní nastavena na 22 st.
Start probíhá nasypáním pelet do misky hořáku a nažhavením těchto pelet 500w spirálou po dobu asi 5-7 min.

Autor: Jan Šlezingr
Datum: 30.11.2018 07:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100723
reakce na ...
Dobrý den.
Mám kotel Atmos DC18S - zplynovák s hořákem ve dvířkách. K němu akunádobu 1000 l a zásobník na peletky na 2 tuny (zbytek skladuji v pytlích).

Letos mám první sezonu v zatepleném domě (TZ vypočtené 8 kW), podle výpočtu bych měl spálit cca 5t peletek za rok - realita se uvidí, nakoupeno mám 3t.

Bydlím nedaleko Letohradu, klidně se přijeďte podívat.

Datum: 02.12.2018 11:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím pane Šlezingre,

moc děkuji za možnost skouknutí kotle. Ale již jsem se rozhodl pro tepelné čerpadlo, právě z důvodu málo referencí o peletkách. V propočtu pořizovacích nákladů a nákladů na provoz mi to vyšlo lépe.

Růžička

Autor: Jan Šlezingr
Datum: 02.12.2018 21:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100723
reakce na ...
Dobře jste udělal, já bych dnes už také do peletek asi nešel, bohužel, kotelnu jsem dělal před rekonstrukcí a zateplením domu - a taky jsem si naivně myslel, že budu chodit do lesa a dělat s palivo, na což prostě nemám čas.

Datum: 03.12.2018 15:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel Atmos D21P je v 5.třídě a splňule ekodesign ,je dotovaný.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.