Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Drenáž v podlaze

Autor: Patrik Stečinsky
Datum: 19.11.2018 09:47
uživatel: 128992


Dobrý den
Prosím mohl by mi někdo poradit jestli bude fungovat drenáž v podlaze místnosti?
Místnost má obdélníkový tvar 4x5m a má vlhkou hliněnou podlahu ,na jižní straně je vývod na odvětrání drenáže 15 cm nad podlahou na severní straně je vývod 2.5 m nad podlahou.Jde mi o to jestli mám táhnout drenáž jen kolem stěn nebo ju i propojit středem ,pro představu : jen obdélník nebo obdélník propojený ještě třemi prameny drenáže cca cca po 1.3
Metrech,mám strach že pokud ho totiž propojim přestane mi cirkulovat vzduchu , nerozumím tomu . nahoru na drenáž přijde hrubý štěrk po celé podlaze,a na to cetris desky, parozábrana, polystyren OSB desky
hobra a prkenná podlaha
Děkuji za případné odpovědi

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď25.11.2018 09:44
Jiří Kubíček20.11.2018 16:39
Patrik Stečinsky20.11.2018 09:06
Jiří Kubíček19.11.2018 23:10
Patrik Stečinsky19.11.2018 20:26
Lubomir Švarc19.11.2018 13:50
Filip Filip19.11.2018 11:05
Jiří Kubíček19.11.2018 11:00

Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 25.11.2018 09:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Velký vliv na přesun vlhkosti z okolí do stěn má, jak bylo uvedeno, okolní terén. Proto se u starých domů zvenku okolo základů vykopává příkop, na stěnu základu se dává nopová fólie umožňující proudění vzduchu, na dno se dává malá vrstva štěrku, na ní se ukládá drenážní trubka vyspádovaná tak, aby voda mohla od domu odtékat a zbytek se dosype zase štěrkem. Ovšem na rovině s tím může být problém. Pokud je dost hluboko venkovní dešťová kanalizace, lze drenáž napojit na ní, pak je ale zpětná klapka žádoucí. Pokud je to ve svahu a máte kam odvést vodu z venkovní drenáže, tak by bylo vhodné na to napojit i tu drenáž, co máte pod podlahou.
S odváděním vlhkosti z podloží podlahy větráním drenážní trubkou je problém v tom, že byste musel plynule sledovat teplotu pod podlahou, teplotu venkovního vzduchu a jeho vlhkost a i teplotu vzduchu vycházejícího z drenáže. Z těchto údajů lze bezpečně určit, zda si při větrání nebude nechtěně zanášet do podlahy další vlhkost.
Přirozené větrání bez ventilátoru nebude moc účinné, neboť jeho hnací sílou je rozdíl mezi teplotou vzduchu venku a pod podlahou a proudění dost omezuje vlnovcový povrch drenážních trubek. Těžko říci bez změření, jakou teplotu pod podlahou na úrovni těch trubek máte, snad to bude něco mezi 10 až 15 stupni. Čím bude venku tepleji, tím bude rozdíl větší a tím intenzívnější větrání. Jenže v létě mívá venkovní vzduch větší absolutní obsah vodních par a po zchlazení pod podlahou tam část vodních par může zůstat. To určitě nechcete. V přechodném období venkovních teplot okolo 5 až 15 stupňů nemůžete počítat s nějakým provětráváním, protože ty trubky kladou pohybu vzduchu odpor. Zejména ty vlnovcové, drenážní. V zimě se rozdíl teplot opět zvýší a otočí se směr proudění, neboť pod podlahou bude tepleji než venku. Nasávaný chladný vzduch má však bohužel menší schopnost do sebe pojmout vodní páry a tak bude výsledek opět velmi skromný.
Intenzitu provětrávání by mohlo zvýšit napojení na nepoužívaný komín, šachtu jdoucí uvnitř domem. Důsledkem je však mírné odebírání tepla z domu přes stěnu komínu, možné vlhnutí stěny.
Ta stará podlaha tam vydržela tak dlouho proto, protože skrz ní mohla volně procházet vlhkost ze zeminy do vzduchu v místnosti. A zvlhčený vzduch odcházel spárami u oken, dveří atp.
Takže, buď se vrátíte k tomu, co se tam osvědčilo, i s těmi negativy, a vyřešíte alespoň tu venkovní drenáž okolo domu. Nebo uděláte novou podlahu s hydroizolací, a budete pčítat s tím, že se na stěně u podlahy může vlhkost projevit více. Pak se nabízí více řešení,například řízené odvlhčování vzduchu v místnosti, různé formy vodorovných hydroizolací ve svislých stěnách (já jsem zvolil zarážení nerezových ocelových plechů - tři dny, kdy je lepší z domu utéct do hotelu), vytvoření vnitřní předstěny s provětrávanou spárou oddělující ji od stěny původní.

Autor: Patrik Stečinsky
Datum: 19.11.2018 20:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128992
reakce na ...
Děkuji za odpovědi,hydoizolaci bych chtěl udělat ,ale obávám se že když udělám vanu tak nasmeruji vlhkost do stěn . Třicet centimetrů nad podlahou je kamený základ a na něm pak 60 cm silná stěna z kotovic.nevim jestli ta vlhkost nebude vzlínat do zdí.to co sem vytvořil není z mé hlavy nechal jsem si evidentně blbě poradit,jsem vul .tak co teď s tím? Všechno vybojovat zrušit drenáž a udělat základní beton a dál,nebo by stačilo udělat hydroizolační vrstvu na cetris deskách, drenáž můžu zrušit ,zatím je to otevřené

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 19.11.2018 23:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Ta drenáž stejně vzlínání vlhkosti do zdiva nezamezí a zda se hydroizolací podlahy zvýší vzlínání do zdiva bez vodorovné hydroizolace je dost spornou otázkou. Existují názory, že nezvýší, ale i opačné, ale nikde nenajdete žádný odborný článek nebo porovnávající měření a osobně se spíše přikládám k názoru, že se vzlínání do zdiva nezvýší a jestli ano, tak to bude nepatrný rozdíl. Než řešit nějakou drenáž pod podlahou, bylo by samozřejmě nejlepší udělat vodorovnou hydroizolaci zdiva, i kdyby to měla být "jen" chemická injektáž. Jestli to z jakéhokoli důvodu dělat nechcete, tak mnohem větší vliv na vzlínající vlhkost do zdiva, než je vybudování hydroizolace podlahy, mají takové věci jako funkční okapy, vyspádování terénu od domu atd. Asi bych udělal ten podkladní beton, neznám případ, že by někdo podkladní beton nahrazovat cetris deskami na štěrku a nevím, co by s cetris deskami udělala vzlínající vlhkost. Udělejte to raději osvědčeným způsobem.

Autor: Patrik Stečinsky
Datum: 20.11.2018 09:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128992
reakce na ...
Děkuji za radu,asi máte pravdu ,udělám jak říkáte osvědčeným způsobem.
Možná to moc řeším,původní podlaha byla jen hlína,v ní z 3cm desek rošt zapuštěný v hlíně a na něm 1,5 cm desky,žádná izolace,žádná drenáž.byla to původní podlaha a nikde žádná mokrá zeď ani plíseň,jen už ztrouchnivělá za ty léta.
Cetris jsem tam chtěl dát na rošt jen proto že by neztrouchnivěl měl to být podklad pod osb desky a na desky jsem chtěl dát prkna nebo plovoučku,ale když už jsem to vyházel tak jsem chtěl hlínu nahradit štěrkem a na rošt dát ten cetris. Drenáž měla být pod štěrkem na hlíně a vyvedena jedním otvorem ve výšce dva a půl metru prý vznikne komínový efekt a případná vlhkost vy měla odcházet ven.nechtěl jsem dávat beton ,protože nikde v domě není,abych právě tým betonem nezničil (možná to teď bude znít blbě) to klima na který je dům zvyklí ,snad mi rozumíte.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.11.2018 16:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, aby ta podlaha měla dlouhodobou trvanlivost, nikam vám v podlaze nic nevzlínalo a nic vám netrouchnivělo, je dobré to udělat pořádně. U podlahy na zemině bych jednoznačně vždy volil podkladní beton, na to dobrou hydroizolaci s protiradonovou izolací, to se vyvede i na stěny do výše tepelné izolace, následuje tepelná izolace (zpravidla EPS o síle alespoň 15 cm), a pak už volíte buď těžkou plovoucí roznášecí vrstvu s dilatací kolem stěn a separační fólií, nebo nějaký druh lehké plovoucí roznášecí vrstvy, na to libovolná krytina. Nevím, co by měl beton zničit za klima. Právě díky tomu podkladnímu betonu a dobré hydroizolaci zamezíte vzlínání vlhkosti do všech vrstev podlahy, zvýšíte trvanlivost podlahy a nebude se vám dostávat vzlínající vlhkost do obytného prostoru. Podle mne to má pouze pozitiva. Určité klima vám bude tvořit hlavně to, jak bude dům utěsněn, jak budete větrat, jaká bude vnitřní povrchová teplota ochlazovaných konstrukcí, tedy zda budou zatepleny atd., vše by se mělo řešit komplexně.

Autor: Filip Filip
Datum: 19.11.2018 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Vy si opravdu myslíte, že tam nějaký vzduch cirkuluje ? Proč to neuděláte klasicky a nedáte tam normální skladbu podlahy : podkladní beton, hydroizolace, tepelná izolace, OSB desky. Můj švagr si tu Vaši skladbu přez moje varování dal do hospody do velké místnosti, protože to chlapi v hospodě říkali. Zaplakal nad výsledkem. Filip

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 19.11.2018 13:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Jeden zde má taky polystyrén v podlaze se vzduchem a v srpnu mu vlhnou zdi.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 19.11.2018 11:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, vždy se divím, proč lidé vymýšlejí takové hokusy pokusy s nějakou drenáží pod podlahou, jaký to má význam, až na to že si pod podlahou a u paty zdiva vytvoříte tepelné mosty ? Proč prostě neuděláte klasickou hydroizolaci s protiradonovou izolací na pořádné podkladní vrstvě ?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.