Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Základy regulace vytápění

Autor: Josef Bláha
Datum: 19.11.2018 22:40
uživatel: 128998


Dobrý den,

předem se omlouvám, pokud je můj dotaz již zodpovězen v jiném vlákně, ale zatím jsem nenašel uspokojivou odpověď. Zajímá mě, jak nastavit topný okruh a kotel (obecně, ne přesné hodnoty). Různá obecná nastavení schémat jsem našel, ale žádné nebylo tak jednoduché, jako to, co mám já, jinde se k tomu motají "rušivé" elementy, které ještě nemám, jako např bojlery,či akumulační nádrže.

Mám doma automatický kotel na tuhá paliva zapojený následovně. Vratná smyčka, směšovací ventil se servem a jeden topný okruh na běžné radiátory. Po jednom čidle na teplotu vody v kotli, na zpátečce a na přívodu v topném okruhu. Dále venkovní čidlo k ekvitermní regulaci a prostorový termostat v referenční místnosti (v té je ventil radiátoru stále otevřen, ve zbylých místnostech jsou termohlavice).

Topný okruh je ovládaný ekvitermě dle zvolené křivky a prostorovým termostatem. Jak ale nastavit kotel s ohledem na co nejlepší ekonomiku provozu? Také aby byl řízen ekvitermní křivkou (buď na stejné hodnoty jako topný okruh, nebo třeba s plusovým paralelním posunem), nebo pevně, aby se natápěl třeba na 80°C? Co je, prosím, v principu lepší, nebo jak by to mělo být a proč? Na jednu stranu si říkám, že při vyšších teplotách "natopení" kotle má kotel lepší účinnost, na druhou stranu zase jestli není zbytečné roztápět kotel na, dejme tomu, těch 80°C, když do topného okruhu je potřeba třeba jen 50°C.


Předem děkuji za odpovědi.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Wolf07.12.2018 12:35
Jan Němec07.12.2018 11:24

Příspěvky
Autor: Pavel Wolf
Datum: 07.12.2018 12:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Dobrý den
Nepíšete o jaký kotel se jedná a co vněm pálíte. Pro dobré hoření kotle je určite lepší stabylní teplota asi 75st. Kotel ovládat akvitermě je naprosto nevhodné. V kotli se nesmí tvořitt zaze. Důležitá je také teplota zpátečky 55-60st. Jestli chcete něco probrat podrobně pošlete na tel. číslo a informaci kdy mám zavolat. Wolf

Autor: Jan Němec
Datum: 07.12.2018 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128958
reakce na ...
pokud jste vynechal akumulaci u kotle na tuhá paliva budete si muset tu regulaci vymyslet. Některé elementy mají své opodstatnění. přečtěte si manuál výrobce kotle.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.