Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Nastavení ekvitermní křivky

Autor: Jakub Hybler
Datum: 20.11.2018 08:13
uživatel: 129000

Fotogalerie:

Dobrý den,

první zimu jsem v novostavbě RD s plynovám kondenzačním kotlem Geminox THRs 1 – 10SET-161DC o výkonu 0,9 – 9,5 kW s podlahovým vytápením a ekvitermní regulací (jen dle venkovní teploty)

Bohužel technik, který mi kotel instaloval samozřejmě nemá moc času, aby přijel a ladíme po telefonu (něco nastavíme, sleduji 14 dní, jak se pohybuje teplota v domě). V návodu u kotle je křivka, kterou přikládám v příloze. Chtěl jsem se zeptat, zda by mi ji někdo nemohl vysvětlit, popř. poradit, jak bych měl kotel nastavit, abych měl v domě 22-23 stupně (i teď v zimě).

Původně jsem měl po instalaci nastavení:
1, sklon teplotní křivky 0,9
2, maximální teplotu náběhu 40 stupňů.

protože bylo v baráku 24 stupňů snížil jsem po domluvě s technikem sklon křivky na 0,5 a maximální teplotu náběhu na 32 st. V domě se drželo cca kolem těch 22 st, ale jak se začalo venku ochlazovat, klesala i teplota v domě na cca 21,3 st. takže jsem po domluvě zvýšil sklon na 0,7 a maximální teplotu náběhu na 34 stupňů.

Když jsme procházeli nastavení, všiml jsem si, že je možnost nastavit vliv prostoru, ale technik říkal, že to s podlahovým topením nelze. V obýváku mám prostorový termostat a venku teplotní čidlo QAC34.

Abych shrnul mé otázky:

1, dokázal by mi někdo poradit, jak bych měl nastavit křivku na teplotu v baráku 22-23 stupňů (teď v zimě)
2, co je maximální teplota náběhu
3, lze podlahové topení s ekvitermní regulací kombinovat s vlivem prostoru? Kolik popř. nastavit % vlivu prostoru?
4, když jedu jen na vytápění dle venkovní teploty a intenzivně vyvětrám, teplota se samozřejmě lehce sníží - např. z 23 st na 22,6 st. Když jedu jen podle venkovní teploty, pozná dům, že se uvnitř ochladilo a měl by přitopit?

Děkuji
Jakub Hybler

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
Datum: 20.11.2018 13:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115879
reakce na ...

Nevim, jestli ta informace k necemu bude, ale i tak. Mam stejny kotel, topnou krivku ekvitermu nastavenou na 0.40, maximalni teplotu nabehu jsem nikdy nenastavoval.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 20.11.2018 13:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Hodnota křivky koresponduje s Vaším TZ domu, takže tato informace je k ničemu, protože tazatel určitě nemá stejný TZ.

Datum: 20.11.2018 13:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji, jen pro info, kolik máte doma stupňů při tomto nastavení?

Autor: Jirka Vejrazka
Datum: 20.11.2018 13:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Topime na 22,5 stupne (a tolik i mame, osciluje to okolo tehle teploty)

Datum: 20.11.2018 14:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc za info, konečně jsem našel někoho se stejným kotlem :-)

Ještě bych měl pár dotazů, ale než bych to rozepsal, tak by to asi trvalo, mohu se zeptat, zda by Vám nevadilo, pokud bych Vám mohl zavolat? Samozřejmě, až byste měl čas.

Pokud by Vám to nevadilo, pošlete mi do emailu Vaše tel. číslo....nebo mi můžete na 724 812 489 poslat jen sms a do textu napsat např. tzb a já bych Vám již zavolal.

Děkuji

Autor: Pavel Wolf
Datum: 20.11.2018 14:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Jak píše pan nahoře nejde kopírovat nastavení to máte stejné baráky? Ale možná že se trefíte.

Datum: 20.11.2018 14:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chápu, právě se chci zeptat na podlahovou plochu, TZ a prostě tak celkovou spokojenost s tím kotlem :-)

Ale děkuji za připomínku

Datum: 20.11.2018 15:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chapu. Klidne vam budu odpovidat tady, aby z toho meli uzitek i ostatni (i do budoucna, pokud by to nekoho zajimalo). Volat nebudu, nezlobte se.

Velikosti podlahove plochy a dalsi parametry jsem popsal tady v diskusi o stropnim vytapeni: https://forum.tzb-info.cz/137602-stropni-teplovodni-vytapeni/vsechny-prispevky

Datum: 20.11.2018 15:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Taky chápu :-)

Těch 200 m2 máme podobné. Co jsem pochopil, tak máte stropní + podlahovku?

Chtěl bych se tedy zeptat:

1, jedete topnou křivku jen na 0,4, celoročně?
2, jako máte na stavenou minimální a maximální teplotu náběhu? Pokud byste se dokázal podívat
3, jedete tedy jen podle ekvitermní křivky s venkovním čidlem, prostorové čidlo nevyužíváte? Co jsem pochopil, tak u podlahovky je to zbytečné...
4, přepíná Vám kotel v noci na útlumovou teplotu?
5, jakou máte na kotli nastavenou útlumovou a komfortní teplotu?
6, Jak dlouho máte kotel
7, jak jste s kotlem spokojen, vyskytly se nějáké problémy za dobu užívání?

Zatím je to tak vše, co mě napadlo :-)

Děkuji

Datum: 20.11.2018 16:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1, jedete topnou křivku jen na 0,4, celoročně?

Ano, na kotel prakticky za cely rok nesaham (od prvni zimy, kdy jsem ho "vyladil" podle domu). Jen jsem se ted podival a evidentne jsem to loni v zime jeste stahnul na 0,36 na jednom okruhu a 0,38 na druhem.

2, jako máte na stavenou minimální a maximální teplotu náběhu? Pokud byste se dokázal podívat

Nemuzu, tyhle hodnoty na kotli nevidim. Zrejme jsou soucasti servisniho menu, do ktereho nemam pristup.

3, jedete tedy jen podle ekvitermní křivky s venkovním čidlem, prostorové čidlo nevyužíváte? Co jsem pochopil, tak u podlahovky je to zbytečné...

Pokud se nepletu, je vliv vnitrniho prostoroveho cidla nastaven na 20%. Tzn. trochu ovlivnuje chod kotle, ale primarni je porad venkovni teplota.

4, přepíná Vám kotel v noci na útlumovou teplotu?

Ne, u stropniho topeni by to ani nemelo smysl, setrvacnost je prilis velka. Dokonce i TUV jsem nakonec nechal topit 24/7, protoze jsem zjistil ze se tak spotrebuje min plynu nez ji nechat pres noc v nadrzi vychladnout a pak rano zase ohrivat.

5, jakou máte na kotli nastavenou útlumovou a komfortní teplotu?

Komfort 22,5, utlum nepouzivame.

6, Jak dlouho máte kotel

Od jara 2014.

7, jak jste s kotlem spokojen, vyskytly se nějáké problémy za dobu užívání?

Spokojen jsem velmi. Zvlaste se schopnosti topit na velmi nizky vykon, nekolik tydnu v roce topi kotel na mene nez 10% vykonu.

Zatim zadne problemy s kotlem nebyly. Na konci kazdeho leta volam mistniho servisaka, aby se na nej podival a slape bez problemu.

Datum: 20.11.2018 16:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc za informace,

mohu ještě dotaz, kolik tak cca ročně protopíte m3?

Díky moc.

Datum: 20.11.2018 21:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zhruba 1300 m3 za rok

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.11.2018 16:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:

(p, Vejrazka)
Dobrý příspěvek a správné topení. Díky.

Dovolím si dát grafiku a to pro názornost jiných jak vypadjí generované křivky a kde mají koncové body pro mírně odlišné domy v různých oblastech a taky s různou průměrnou teplotou externí od které je potřeba vytápět. Skutečností je, že uživatel by měl znát předem jaké teploty vody bude potřebovat ke krytí TZ u výpočtové zimy. Musí znát i předpokládaný tepelný spád. Ony ty podlahy můžou mít různé nášlapné vrstvy s různým odporem a to má vliv na výšku nátokové teploty. Délka smyčky (ale i vnitřní uživatelská teplota) má dopad na střední logaritmickou teplotu a tím pádem i na výkon z plošného metru.

Datum: 21.11.2018 08:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
I v případě, že by jste měli stejný dům a ve stejné lokalitě jsou to informace jen orientační a nemůžete převzít stejné nastavení. Stačí aby jeden z Vás měl třeba doma bandu čochtanek a jste úplně mimo. Podobně záleží na typu větrání. Větrání s rekuperací sníží ztráty klidně o 1/4
Podstatná je informace, že pan Vejrazka nic neví o "maximální nátokové teplotě" a nic s tím nedělá. V manuálu nic takového není. Bylo mi to divné a tak jsem si myslel, že je to jen nedorozumění. Pokud to vezmu jak je to u jiných kotlů, tak to zřejmě znamená přesně co je psané, naboli minimální a maximální nátokovou teplotu. Kotel podle ekvitermu spočítá teplotu na jakou má topit. Pokud mu vyjde větší než maximální nátoková teplota tak použije toto maximum. Podobně je to i s minimální nátokovou teplotou. Především maximální je důležitá. Vy máte v projektu, že pro maxímální mrazy je teplotní spád podlahovky 45/35. Maximální nátokovou teplotu tedy nastavte na 45C. Jen nechápu, proč po Vás chtěl servisák tuto hodnotu měnit.

Datum: 21.11.2018 08:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen doplním Váš příspěvek.
Tím že udal tazatel spotřebu už se z toho "klube nesrovalost". Má spotřebu plynu 1300 m3 za rok a to možná i s přípravouu TUV (nevím ale) a parametry nátoku 45°C, spád 10°C. Toto není obyvklé aby takové parametry byly vhodné, navíc 10°C je jaksi mimo limit se kterým jsem se nesetkal.

Datum: 21.11.2018 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pletete pojmy a dojmy. Tazatel ma projektovany spad 45/35 a ja mam spotrebu 1300m3 za rok (s ohrevem TUV). O nasem teplotnim spadu jsem nic nepsal.

My mame spad urcite mensi - ted, kdyz se venku drzi snih a kotel hlasi venkovni teplotu 2C, je "teplota kotle" 30,4C. Nikdy jsem nevidel na kotli vic nez 34C, ani v tech nejvetsich mrazech (zazili jsme tady zatim jen -16C)

Datum: 21.11.2018 09:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tom případě se omlouvám. Nějak jsem ztratil přehled kdo je kdo.

Datum: 21.11.2018 09:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V pohode :) Ja jen aby to pripadne dalsi ctenare nematlo...

Datum: 21.11.2018 17:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

Děkuji za informaci. Myslíte tedy, že maximální a minimální náběhová teplota je tedy teplotní spád? Po instalaci od technika byla nastavena 40/25, myslíte, že bych tedy měl nastavit dle projektu 45/35?

Ještě bych měl jeden dotaz:

V akumulační nádrži (160l) nahřívám užitkovou vodu na 52 stupňů, po nahřátí mi kotel píše uvolnění pro topný okruh, to trvá cca 10 min a pak se spustí hořák a kotel píše režim vytápění pro topný okruh...za dalších 15 min začne klesat teplota vody v akumulační nádrži třeba o 5-7 stupňů za 10 až 15 min na cca 46 st, kdy se znovu spustí ohřev vody a tak stále do kola. Jde mi tedy o to, že se mi ohřívá voda v akumulační nádrži cca po 30 minutách.....mělo by to takto být? Proč se tak rychle ochlazuje voda, je to tím, že se vrací voda z podlahovky?

Děkuji

Datum: 21.11.2018 18:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teplotní spád a limity jsou dvě různé věci. Jeden říká kolik maximálně má jít do podlahy za jistých podmínek venku a druhý nízký limit říká od kolik má jít když je venku teplo nebo začíná sezóna.Tteplotní spád je daný konstrukčním návrhem podlahového topení a jen málo se dá ovlivnit změnou průtoku.

Datum: 21.11.2018 18:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne. Minimální nebo maximální náběhová teplota jsou krajní teploty které jdou z kotle do topení. Aktuální teplotu taky najdete podle venkovní teploty na vybrané ekvitermní křivce. Teplotní spád je rozdíl mezi náběhovou (voda z kotle do topení) teplotou a vratnou teplotou (voda z podlahovky do kotle). Vratnou teplotu je vhodné nastavit co nejnižší, protože ta primárně rozhoduje o účinnosti kondenzace. Na rozdíl mezi náběhovou a vratnou teplotou má hlavní vliv výkon oběhového čerpadla. Čím větší výkon, tím je menší teplotní rozdíl. Průtoky podlahovkou by jste měl nastavit jednak výkonem čerpadla a škrtícími ventily zhruba na hodnotu 1.5 až 2.5 l/min.
Pokud teplou vodu nepoužíváte, tak by teplota neměla klesat. V kotli je přepínač (trojcestný ventil), který brání vybíjení. To spíše vypadá na nějakou chybu. To je ale otázka na odborníky. Poptejte se servisáka

Datum: 20.11.2018 11:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

Děkuji Vám oběma za reakci.

Bohužel v projektu toto nemám, vím jen, tepelná ztráta domu při výpočtové teplotě -17 st je 8,8 kW a teplotní spád podlahového topení v projektu je 45/35. Jsem v této oblasti netknutý, mohli byste mi prosím nějak "česky"vysvětlit, co znamená 45/35?

Děkuji

Autor: Josef Hodboď
Datum: 24.11.2018 13:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
45/35 česky řečeno znamená, že do podlahového vytápění má vstupovat otopná voda o teplotě 45 stupňů a z něj vystupovat o teplotě 35 stupňů. A pak, podle předepsaného výkonu čerpadla (aneb v soustavě kolujícího množství vody) má při dané stavební konstrukci to podlahové vytápění v projektu uvedený výkon. Ve vašem případě 8,8 kW při - 17,5 st, jak uvádíte.

Z toho vyplývá, že pro vytápění by měl mít kotel nastavenou výstupní teplotu nejméně těch 45 stupňů, jinak ve "výpočtové" a případně i větší zimě budete mít doma chladno.

Kotel si tu výstupní teplotu řídí podle teploty venkovního vzduchu sám. Bohužel nejde o přímou úměru, tedy neplatí, že když venkovní teplota klesne na polovinu, tak teplota vody z kotle se má zvýšit dvakrát. Ta křivka je matemeticky složitější, exponenciální a velmi závisí na přesném stanovení exponentu. Ten je zase závislý na konkrétních vlastnostech otopných těles, vaší podlahy, stropu. Přesně sladit se to dá opravdu jen pomalým přibližováním nastavování parametrů, zapisováním, jaké nastavení odpovídalo určité venkovní teplotě a pak se dá odvodit optimum.
Nejde o křivku - přímku. Je prohnutá. Takže někdy stačí jen její posun do vyšších teplot bez změny tvaru křivky, někdy se musí změnit i tvar křivky.
Pomohla by "umělá inteligence", ale ta v regulátoru zatím myslím není.

A je pravděpodobné, že se ani dlouhodobým laděním parametrů na kotli nedostanete do stavu, kdy budete za všech venkovních podmínek plně spokojeni všichni, kteří tam společně žijete. Hodně může pomoci i regulace, která má být v každé místnosti. Vy máte evidentně prostorový regulátor v nějaké velké místnosti. Obvykle to stačí, ale pokud se kombinuje více různých způsobů předávání tepla, tak to nemusí fungovat zcela přesně. Není to chyba regulátoru, ani kotle.

Autor: petr vaclavik
Datum: 19.12.2018 13:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126853
reakce na ...
Z nedávné diskuze https://forum.tzb-info.cz/143230-vaillant-vu-256-5-5-ecotec-plus-erelax-ekvitermni-regulator vyplynulo, že znalost funkce ekvitermní regulace je obecně velmi nízká. Zkusím tedy zopakovat fakta, která správně publikuje Docent Bašta v článku https://vytapeni.tzb-info.cz/mereni-a-regulace/4360-moznosti-modernich-zpusobu-regulace
Konkrétně obr.4 , pro jistotu i
http://www.ben.cz/_d/ukazka/151260u.pdf
obr. 2.3.2 pro jasnou představu významu.
Pata je VENKOVNÍ TEPLOTA, při které začíná být potřeba topit. Typicky to je při venkovní průměrné teplotě 15°C, v domě je 21°C díky dalším ziskům ( solární zisky, biologické teplo, příkony el. spotřebičů)
Pokud bude venku 14°C, potřebuji krýt ztráty tohoto jediného stupně. Nic víc. Při nule venku kryji otopným systémem 15 stupňový rozdíl.
Doma je logicky stále 21°C díky ostatním ziskům.
Ještě nám zbývá strmost křivky. Ta je dána tepelnými ztrátami domu určenými jako U (W/K) například TZ 7 kW dT 30K , U = 7000/30 = 233 W/K a schopností otopného systému předat teplo. Například podlahovka navržená na 45°C při výkonu 8,8 kW má 8800(45-20)= 352 W/K. Strmost křivky nastavená v kotli je pak 233/352 = 0,66
Vzpomeňte si tedy na venkovní teploty, při kterých začínáte mít potřebu topit a takovou nastavte patu. Strmost pak odpovídá vlastnostem otopné soustavy a izolacím domu.

Datum: 20.11.2018 08:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zřejmě máte někde nějaký projekt nebo výpočet podlahového topení a tam budou výpočtové tepelné ztráty pro nějakou nátokovou teplotu, teplotní spád. Ta koncová teplota je u té křivky významná. Obecně vzato ekvitermní křivky neví do jakého systému budou topit a ani neví od jaké venkovní teploty dům potřebuje topit. Proto kromě sklonu jsou důležité i ty body. Takže jaká je teplelná ztráta projektovaná je to první od čeho se dá odpíchnout. Podlahové topení všeobecně není určeno ke krátkodobému útlumu a ani místní korekce na vliv místnosti nejsou k užitku, protože místně se teplota může zvýšit nějakým ziskem ale jiné okruhy by byly ovlivněny také a to je nežádoucí. Lokální zvýšení teploty vzduchu třeba o 2°C vlivem třeba slunce nepředstavuje nějaký velký energetický potenciál a podlaha na to reaguje automaticky snížením výkonu.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 20.11.2018 09:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Odpovědí pana přede mnou můžu jen souhlasit. A k těm Vaším dotazům.

1) Každé nastavení je naprosto individuální, každý dům potřebuje něco jiného jenom dodatek tu křivku měňte po 0.1. a alespoň po 2 dnech. A neměla by být teplota ovlivňována dalšími tep. zisky, třeba slunce.
2) Je to max. teplota co pustí regulátor, nebo je to max. teplota která je pro Vaše podlahové topení vhodná.
3) O tom psal pán přede mnou, bude ovlivňována teplota topné vody ve všech ostatních prostorách, tam může docházet k poklesu teploty.
4) Nepozná, ale povrch podlahy se ochladí vyvětraným vzduchem a dojde k většímu předávání tepla z podlahy do prostoru (je to taková samoregulace).

Datum: 20.11.2018 11:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

A když budu měnit křivku po 0,1, mám také zvyšovat maximální teplotu náběhu? (stejně jako jsem jí podle instrukcí technika při snižování křivky také snižoval)

Ještě bych se zaptal zda chápu správně ekvitermní regulaci. Je to, že mám nějákou představu o teplotě v baráku, podle toho se snažím nastavit křivku a podle toho, jak je venku zima, tak křivka reguluje vytápění....

Právě mě zarazilo, že u obrázku, který jsem přikládal není nikde zmíněna teplota v baráku...jinde jsem např. našel kde je zmíněna teplota v baráku - přikládám pro představu....tak nevím, jak si mám z té, co je v návodu u kotle (přikládla jsem k původnímu příspěvku) udělat představu, při jakém nastavení bude tolik a tolik st. uvnitř....

Děkuji

Datum: 20.11.2018 13:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1) jaký máte prostorový regulátor
2) čím nastavujete "maximální teplotu náběhu". V manuálu nic takového není.

Ekvitermní křivka nemá nic společného s prostorovou teplotou. Proto v tom grafu není. Je to v podstatě jen křivka, která říká kotli o kolik ma přidat nebo naopak ubrat na topné teplotě, pokud dojde venku ke změně teploty. V manuálu máte grafický návod pro korekci ekvitermní křivky. Pokud při mírných teplotách je to OK a při ochlazení je zima, malinko zvednete hodnotu křivky a naopak pokud je teplo, tak ji snížíte. To čemu říkáte maximální teplota náběhu zřejmě nastavujete točítkem teploty na kotli a tím se ekvitermní křivka posouvá k vyšším nebo nižším teplotám. Sklon křivky tedy určuje reakci na změnu venkovní teploty. Sklon je v podstatě určen TZ domu. Malými změnami si to dokorigujete v průběhu zimy a pak se na to nešahá. Pokud např. přijdete domů vymrzlý a chcete si přitopit, tak celou křivku pootočením točítka pro korekci teploty posunete nahoru. Kotel zvedne topnou teplotu a tím se Vám zvedne i vnitřní teplota. Pokud dojde venku k výraznému ochlazení, kotel podle ekvitermní křivky zvedne topnou teplotu a teplota uvnitř by se neměla změnit, protože to navýšení by mělo akorát pokrýt zvýšené tepelné ztráty domu.

Datum: 20.11.2018 13:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1, prosotorový regulátor Vám takto z hlavy bohužel neřeknu, nejsem teď doma
2, maximální teplotu náběhu nastavuji na kotli přímo v nastavení na topný okruh podlahového topení...

tou hodnouto křivky tedy myslíte ty čísla 0,7 , 0,9 apod?

Děkuji

Datum: 20.11.2018 11:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

A těmi body myslíte co?

Děkuji

zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.