Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ivar atec 16 kw

Autor: Jan Horna
Datum: 25.11.2018 21:14
uživatel: 129052

Fotogalerie:

Dobrý den , mám dotaz ohledně startu tepelného čerpadla.není jich za den moc?
Máme dvougeneračni domek plocha200m nezateplený,nová okna .Topíme do litinových radiatoru,akumulačni nádrž 100L.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 46   starší >>
Datum: 06.02.2019 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přidávám novou křivku po instalaci 300L akumulační nádrže

Autor: Karel Technik
Datum: 27.11.2018 06:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno,

myslím, že se nemusíte obávat hned nejhoršího. Zkuste si spočítat počet startů lednice či mrazáku, a uvidíte. Nicméně stále platí, že zbytečně vysoký počet startů kompresoru má jistý vliv na životnost. Dohledat seriózní a průkazná data ale není jednoduché. Pokud má vaše TČ softstarter, nebojte se o elektrické obvody. jediné mínus je mazání těsně po startu. V minulosti se tu o tom hodně diskutovalo.
K vašemu topení, akumulaci neřešte....to se moc neprojeví. Spíš bych se zaměřil na topení jako celek, tedy zdroj + spotřebič dohromady. Vaše TČ konkrétně neznám, ale věřím, že v řízení lze udělat změny vedoucí ke snížení počtu startů bez pozorovatelného vlivu na tepelný komfort v domě...jen to chce někoho, kdo TO fakt umí....

PS. elektroniku v LG opravuji poměrně často a i když to jsou banality za desetikoruny, zákazník je vždy tlačen do výměny celku za 10 tis....
Hodně zdraví, levného tepla a dlouhou životnost přeje Karel...

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 27.11.2018 06:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
By mne zajímalo,kdo umí řídit 16kw při potřebě 5kw do radiátorů.
LG žádného Karla Technika nezná.

Datum: 27.11.2018 06:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověd ,mám na radiatorech termo hlavice tak když budou zavřené že by bylo více vody v systému když by byla větší akumulace .nebo mám nechat více topení otevřených?Ps.soft startér má.

Datum: 27.11.2018 06:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Základ je vyhodit ty hlavice či úplně otevřít všechny radiátory.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 27.11.2018 08:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Přesně jak píše p Švarc. Pokud možno vyházejte co nejvíc hlavic. Uzavřením hlavic zkracujete periodu cyklování.
S tou AN je to tak, že množství uložené energie je úměrné teplotě. Jenže u TČ se zvýšením teplotního rozdílu mezi exteriérem a topnou teplotou rychle klesá účinnost. Vy navíc uvádíte, že topíte do litinových radiátorů. Zřejmě se tedy nejedná o nízkoteplotní systém. Narážíte tím asi i na mezní teplotu TČ. Takže pokud AN tak min 500l. Spíše bych hledal v nastavení, zda tam není nějaká volba pro omezení počty startů.
Je to bohužel chyba předimenzovaného TČ. Buď to zblbnul projektant, nebo Vás do toho dotlačil prodejce.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 27.11.2018 10:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Teplota do radiátorů bude dobrá 30-40st.

Autor: Karel Technik
Datum: 27.11.2018 11:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý den,
vidíte, už to leze....Pokud Vám někdo připojí TČ k systému s termoventily, je to technicky velmi neznalý prodejce, nic víc....bohužel.
Rada zní - sežeňte v okolí někoho zdatného, kdo umí regulaci i tepelka a poproste ho, ať se tím zabývá. Zde to nevyřešíte.

Autor: petr vaclavik
Datum: 27.11.2018 12:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126853
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
U kondenzačních (ne atmosférických) plynových kotlů je to jinak, což copywriter pochopitelně netuší. Tam je předimenzování naopak základem úspěchu, neboť se kotel dostává do optimálního pásma provozu cca 30% výkonu.
Další "šikovná" rada je sundat termohlavice. A čímpak asi budete regulovat? Otvíráním oken? Pravda, také to jde. Jen to není moc ekonomické. Správné řešení je škrtit pouze tam, kde opravdu potřebujete. Tedy cca polovinu těles bez hlavic a zbytek podle potřeby. Ta polovina místností Vás totiž upozorní například na příliš strmou ekvitermní regulaci.
Spínání odpovídá materiálovým vlastnostem domu a komfortu, který chcete dosáhnout. Jak se zdá, tak se "super" termostatem spínáte jednou za dvě hodiny a to už je pochopitelně poznat. https://forum.tzb-info.cz/143230-vaillant-vu-256-5-5-ecotec-plus-erelax-ekvitermni-regulator#text85
Že diskutérům fakta unikají a pouze urážejí beru jako kolorit tohoto fora. Lepší je tedy systém "Homola" s cyklem 1,5 hodiny. Což ostatně potvrzuje sám pan Homola v příspěvku https://forum.tzb-info.cz/143348-co-je-tohle-za-termostatickou-vlozku-danfoss#text10 cituji "chod 40 minut a pak prodleva zhruba hodina".
Nyní se tedy dostávám k Vašemu problému. Na obrázku máte odhadem svůj dům s litinovými radiátory. To samo o sobě představuje 8 sepnutí denně. Vaší soustavě tedy "naordinujte" hodinové přestávky a neměl byste poznat změnu komfortu. Vody v soustavě už máte dost. Přidáním 500 litrové nádrže by neměly být problém i tříhodinové přestávky v tomto počasí. V největších mrazech logicky poloviční. Za cenu navýšení teploty v nádrži nad toto vypočítané minimum lze samozřejmě počet cyklů dále snižovat, ale klesá dosažitelný COP. Ledničky také pracují ON/OFF a 30 let životnost kompresoru je běžná. Výše napsané můžete potvrdit změřením reality. Hodnoty jsou samozřejmě zvolené hrubým odhadem, musíte dát svoje. AN připočítaná do radiátorů je v pořádku. Voda obíhá společně. Pokud chcete, s výpočty i ověřením reality pomohu, pokud něco nebude jasné. Mě to naopak donutí zlepšit návody k použití :-)

Datum: 27.11.2018 13:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávra. Debata je zde o TČ, tak proč sem taháte kecy o plynovém kotli. Proč se tady oháníte nějakou periodou ze simulátoru, když nevíte o tazatelově baráku téměř nic. Ty Vaše hausnumera je přesné počítání s totálně nepřesným zadáním, takže výsledek je k ničemu.
Každý z nás co navrhoval vyhození termohlavic samozřejmě zároveň předpokládal, že systém je hydraulicky vyvážen. Takže všechny místnosti jsou ve vleku s venkovní teplotou.

Autor: petr vaclavik
Datum: 27.11.2018 14:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126853
reakce na ...
Vždyť píšu, že urážet patří ke koloritu tohoto fóra. Fyzikální zákony nezměníte, pouze je můžete při troše snahy pochopit. A pokud je nechápete, nemůžete ani dávat správné rady. Příroda nezaokrouhluje. Příroda koná přesně podle fyzikálních zákonů. Tazatel může hodnoty upřesnit, ale souvislosti opravdu nezmění. Příklady dávám právě pro snazší pochopení souvislostí.

Datum: 27.11.2018 14:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já Vás neurážím, jen konstatuji fakta a ty jsou, že se zde nebavíme o plynovém kotli. Fyzikálními zákony se neustále oháníte, ale pokud do rovnic nezadáte reálné hodnoty, tak jsou výsledky k ničemu.

Datum: 27.11.2018 16:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tak letos jsem přidával članky k topení abych zvětšil teplosměrnou plochu a mohl snižit teplotu otopné vody mám tedy 120 članku na patro tj. 240članku +20 besidka vyčetl jsem že článek má 1,2L vody tj. 312L +potrubí 85L+100L akumulace.V systému je tedy 500L.
Dnes ráno jsem spodní patro otevřel hlavice naplno vysledek viz obrázek.spotřeba dnes od 07hod do 15.30 hod 24 Kw.

topit jsme začaly lonský říjen do letošního řijna natocil kompresor 2550hod + 43 hod pomocný ohřev. starty bohužel nevidím.je to dohromady i s letním režimem tj. pouze ohřev teplé vody 300L 2xza den po pul hodině.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 27.11.2018 18:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Spotřebu neřešte prvotní je teplota co požadujete. A podle potřeb na energetickou ztrátou obydlí je spotřeba. Vy se jenom snažte udržovat teplotu vody co nejnižší pro požadovanou teplotu v bytě,

Datum: 27.11.2018 20:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlas. S tím taky souvisí, že různé útlumy v domnění, že ušetříte vedou jen ke zhoršení účinnosti a celkovým vyšším nákladům. Na Vašem grafu vidím různé změny cyklu. Ty souvisí s ohřevem TUV nebo používáte útlumy (třeba v noci)

Autor: Jan Horák
Datum: 06.12.2018 17:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103553
reakce na ...
Já bych si tím tvrzením o celkově vyšších nákladech při aplikaci útlumů u litinových radiátorů nebyl tak jistej.

Datum: 06.12.2018 18:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proč si to myslíte ?

Datum: 06.12.2018 20:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy něco 100% tvrdíte, takže to asi máte podložený a já jako lehce poučený laik o tom nejsem přesvědčen. Naopak jsem po 8-mi letech provozování TČ zem-voda v na současné poměry nedostatečně zatepleném domě s původní samotížkou a litinou přesvědčen o opaku. Mám pouze jeden pokles denně o 1°C od 21:30 hod. do 14:30 hod. ve všední den a do 06:00 hod. o víkendu.
Vytápím na komfortní teplotu 22,5°C s hysterezí 0,5°C (tedy 22,5°C sepnutí TO a 23°C vypnutí TO). V systému je cca 1000l vody.

Datum: 06.12.2018 22:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jen vycházím z technických parametrů uvedeného čerpadla. Zde je řeč o TČ vzduch/voda. Podívejte se jak klesá COP se vzrůstající teplotní diferencí mezi venkovní a topnou teplotou. Přerušované topení znamená topit na vyšší výkon, neboli na vyšší topnou teplotu. Tím naroste teplotní rozdíl a klesne COP. Na druhou stranu, klesne Vám přerušovaným topením tepelná ztráta ? Záleží na typu domu. Obvykle, pokud se nejedná o časově delší poklesy, tak se tepelná ztráta mění minimálně. Nechám se poučit proč si myslíte, že je to opačně.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 06.12.2018 23:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Pán nerozlišuje čerpadlo ZEMĚ/VODA a VZDUCH/VODA možná že se přehlídnul.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 07.12.2018 09:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Tak za prvé, když vezmeme, že při vnitřní teplotě třeba 5st jsou TZ nula (dům je vytápěn z podleží, samozřejmě záleží na venkovní teplotě´) tak každý stupeň dolů se na potřebě tepla projeví. Kdysi se říkalo, že každý stupeň nahoru znamená vzrůst nákladů na topení o 7%.
Za druhé, nočním útlumem se vunechá provoz TČ za nejméně vhodných podmínek. Telota v noci klesá k bodu mrazu nebo je dost pod ním oproti dnu, kdy je o dost výše. Pokud se v noci pohybuje kolem nuly, je naopak u vzduch/voda přínosné se tomuto období vyhnout.
Já to dělám také tak. Sice mi pak o něco roste teplota topné vody ale ten nárůst není vyšší, než nárůst venkovní teploty přes den oproti noci. A hlavně, snažím se omezovat provoz TŽ při teplotách kolem nuly kdy dochází k nějvětšímu namrzání a odmrazování velmi sráží celkový COP.

Datum: 07.12.2018 10:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuju, víceméně jste odpověděl za mne. Dokonce kolem 23°C vnitřní teploty jsem i četl nárůst nákladů na vytápění o nejen 7% , ale až o 9%.
Dodám jen, že navíc při nezatepleným baráku a topení radiátory (situace tazatele) je cyklování naprosto logické a neodvratné. Už při pravidelném blokování TČ ze strany energetické sítě dochází téměř k úplnému vychladnutí topné vody a při větších mrazech i k poklesu teploty v místnostech. Pokud je TČ navrženo tak, aby pokrylo TZ objektu při největších mrazech, které přicházejí do úvahy (tak se to nyní většinou navrhuje, protože rozdíly v cenách různě výkonných čerpadel k tomu přímo vybízejí - jsou malé), tak holt při vyšších venkovních teplotách TČ cykluje. Nevidím v tom katastrofický scénář, i když vzducháče vzhledem ke své konstrukci vydrží oproti zem/voda podstatně méně.

Datum: 07.12.2018 11:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trochu motáte vše dohromady
1) závislost mezi PRUMĚRNOU vnitřní a venkovní teplotou je čistě lineární. Je to obyčejná trojčlenka. O to ale nejde. Pokud vypnete topení, tak poměrně rychle klesne teplota vzduchu, protože energetická jímavost vzduchu je minimální. Tepelná ztráta ale prakticky nepoklesne, protože ta je určena teplotou akumulovanou v materiálech. Zde je řeč o vysoce akumulační stavbě navíc i s velkou akumulací ve vodním obsahu. Celé to funguje jako baterka, která nadále topí a ta baterka má kapacitu v řádech 100 kWh/1C. Záleží tedy na poměru akumulační hmoty proti TZ. Pokud máte dům s malým TZ a velkou akumulační hmotou, tak ani půldenní útlum nemá význam. Naopak si situaci zhoršíte, protože pak musíte topit větším výkonem, aby jste zase tu baterku dobil. Navíc při větších útlumech dochází ke kondenzaci a zhoršíte si izolační shopnosti domu. Není to tak jednoduché. I na otázku, zda je vhodné vypínat TČ v noci se názory rozcházejí a spíše se většina klaní k tomu, že to není vhodné.
2) cyklování v případě OnOff TČ je samozřejmě logické, ale to snad nesouvisí s útlumy.
3) co vím, tak vypínání TČ v době vysokého tarifu většina lidí nepraktikuje. Zase nemám tolik praxe, to by nám mohl vysvětlit třeba pan Švarc, zda to někdo používá.

Datum: 07.12.2018 11:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stále píšete o potřebě vyšší teploty topné vody při aplikování nočního útlumu ale asi zcela záměrně nepíšete o výrazném zhoršení COP při provozu za podmínek, kdy je třeba odmrazovat.
Možná máte na mysli provoz invertoru. Tam nevím, mám on/off. Tam ani nemám možnost výkon ovlivnit. Jen při delším provozu o něco stoupne teplota topné vody díky zvýšené teplotě podlahy.

Datum: 07.12.2018 11:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zhoršené podmínky pro odmrazování souvisí s tím, zda je den nebo noc ? Souvisí s teplotou a vlhkostí.

Datum: 07.12.2018 14:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No a jaký je obvyklý průběh teplot během 24h?

Datum: 07.12.2018 16:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mno, po vypnutí topného okruhu ta teplota vzduchu v místnostech zase tak rychle neklesá (vše samo-že záleží na tom, jak je venku) a po vychladnutí těles sálají ty Vámi zmiňované stavební konstrukce.
Tazatel píše, že nemá zatepleno, takže malé TZ nepředpokládám.
Útlum komfortní teploty o 1°C (rozsah mezi 21,5 a max 23°C vypnutí TO) nepovažuju za větší.
O hloubkový posun místa ve stavební konstrukci kde dochází ke kondenzaci se mnohem víc postará změna venkovní teploty od podzimu do jara a rozdíl mezi denní a noční teplotou. Ten jednostupňový útlum bych považoval za zanedbatelný. Alespoň tak mi velí selský rozum.
Jaký je poměr mezi těmi, co blokují a neblokují tepelné spotřebiče v současné době to nevím a ani nevím, zda je či není neblokování v současné době už legální, či ne.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 07.12.2018 16:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Pokles teploty je dán ztrátou a akumulační schopnosti zdiva.
Takže každý byt a dům má jiné. Nelze srovnávat nesrovnatelné.

Datum: 07.12.2018 16:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jednoznačně souhlas.
Reagoval jsem hlavně proto, že tazatel má dům velmi podobný mému, alespoň dle kusých info, co napsal.
No a pak také proto, že nesnáším kategorické soudy.

Datum: 07.12.2018 18:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypínat kompresor distributor ze zákona nemůže.Leda že to zapojí tak dodavatel tč.

100kwh/1st.? Roztápěl jsem novostavbu bungalov 130m2 ze 4st. na 21st. za 48 hod. výkonem do 7kw,venkovní teplota -3 až 0.

zobrazuji 1 - 30 z 46   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama