Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Stavba bazénu - drenážní potrubí

Autor: Vladimír Konečný
Datum: 26.11.2018 20:47
uživatel: 129064

Dobrý den. Chtěl bych požádat zkušené stavaře o radu s přípravou podkladu pro železebotenovou základovou desku pod bazén. Nemáme problém se spodní vodou ani dešťovou vodou, ale výkopovými pracemi došlo k poškození kanalizačního potrubí, prosakující splašková voda naplnila výkop do výšky 10cm. Po opravě kanalizačního potrubí byla voda z jámy odčerpána, zbytek vody postupem času vstřebala zem. V projektu nemám zahrnuto odvodnění základové desky bazénu jelikož hladina spodní voda je níž a srážková voda se z důvodů blízkosti RD téměř nedostane k bazénu. Nicméně zmíněná zkušenost mi nasadila do hlavy brouka "co když" Takže mě napadla pojistná varianta a zabudovat (pod základovou desku) do 20cm vrstvy štěrku drenážní trubky (6ks) průměr 50mm se spádem do místa odvodu vody. Nebude na drenážní trubky působit příliš velký tlak? Máte někdo zkušenosti s takto odvodněním základových desek bazénu? Projektant i výrobce bazénu mi shodně odpověděli neřešit. Jenže nerad bych v budoucnosti řešil kvůli lehkému navýšení rozpočtu, celou investici do bazénu z důvodů poškození základové desky vodou.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip04.12.2018 19:17
Jozef Homola04.12.2018 18:24
Filip Filip04.12.2018 17:34
Jozef Homola28.11.2018 20:44
Filip Filip28.11.2018 19:55
Jozef Homola27.11.2018 17:49
Filip Filip27.11.2018 17:24

Datum: 27.11.2018 17:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Prolomené dno prázdného bazénu zapuštěného do země je sice méně častá závada ale je a to když hodně vlhký podklad zamrzne. Viděl jsem asi 2 stavby, které měly v suterému zvdvižený prostředek a rozlomený a to tam bylo železo. To bylo proto, že nebyly zakryta okna suterénu na zimu. Kotelna bez oken nepodmrzla. Ovšem to byla tuhá zima.
Kromě drenáží i štěrk pomůže. Věci by se měly dělat tak aby to bylo s rezrvou na straně bezpečnosti.

Autor: Filip Filip
Datum: 28.11.2018 19:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
viděl jste i prasklý železobeton pod bazénem ? asi ne, protože ten jednoduše podle popsaného principu nepraskne, jelikož je všude stejná teplota.

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.11.2018 20:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bazén zásadně podmrzne nejdříve uprostřed a to je ta potíž.

Datum: 04.12.2018 17:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bože můj, kde na to chodíš ?

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.12.2018 18:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Asi 50 m.

Původní hloubka 3,5 m a už se několikrát betonovalo stačí tam -20°C pár dní. Na jaře dám foto jak to dopadlo po zimě ale možná už to nic neudělá už jsou tam dna asi 3. Ale jinak teče jak cedník.

Poznámka: Nevím proč mne tykáte? Zřejmě jste tak byl vychován.

Datum: 04.12.2018 19:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ty jsi asi nečetl zadání. zapomněl jsi se zeptat na minutovou spotřebu plynu

Datum: 27.11.2018 17:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Neřešit je naprosto správný názor. Jenom pro vysvětlení uvedu : Základová deska je v nějaké hloubce pod povrchem. I kdyby stoupla hladina spodní vody, tak se absolutně nic neděje, neboť měrná hmotnost betonu je asi tak 2 x a více krát větší, něž měrná hustota zeminy a vody . Čili deska se při zatopení ani nehne. Jiná věc je bazén samotný. Pokud bude prázdný, tak stoupající hladina spodní vody ho bez problémů zvedne a prostě oddělí ode dna. Pokud si pohlídáte, aby v bazénu byla pořád voda, tak se absolutně nic nemůže stát. Akorát do něj může spadnout letadlo, ale to je celkem nepravděpodobné. Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.