Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zabezpečení teplovodního krbu

Autor: Pavel Rábek
Datum: 26.11.2018 21:04
uživatel: 109242

Dobrý den,

chtěl bych prodiskutovat, jak lépe zabezpečit teplovodní výměník - nejdříve mi dovolte vysvětlit problém, který se u mě objevil:

Vlastním krbovou vložku napojenou na teplovodní výměník. Dostatečně velká akumulační nádrž, expanzní nádrž, čerpadlo napojené na UPS a jako pojistka ventil a ochlazovací smyčka. Po 4 letech mi ale odešly akumulátory v UPS a vydrží pohánět čerpadlo jen pár minut, než se UPS vybije a úplně se vypne. Poznal jsem to ale až za chodu - měl jsem plně naložený krb a během topení mi vypnuli elektriku. UPS začala každých tak jako jindy 15 sekund pípat, ale čerpadla jela dál. Asi po 10 minutách elektřinu znovu nahodili (v bytě se mi rožnuly světla atd.), UPS již nepípala. Tak jako předtím mnohokrát jsem si myslel, že je vše v pořádku. Ale pak po nějaké době slyším zvuk, jak se do krbu nalévá voda - to zafungoval bezpečnostní ventil, do krbu se hnala ochlazovací smyčkou studená voda z vodovodního řádu (nejsem si jistý, jestli nezačal bezpečnostní ventil i vypouštět natopenou vodu do kanalizace). Následně jsem zjisitl, že selhala UPS - její baterie se vybily v době výpadku a následně, když elektřinu zapnuli, UPS se již bohužel nenaskočila. Nepípala, protože byla mrtvá a já se mylně domníval že v ní zapojené čerpadlo zase běží.

Chci systém maximálně zabezpečit, např. i z důvodu kdyby UPS fungovala, ale pokazilo by se čerpadlo - nechci jen spoléhat na bezpečnostní ventil, který by se také mohl "pokazit" - napadlo mě následující:

1) nějaký mechanismus/přístroj, který bych nainstaloval na příchozí nebo odchozí trubku do kamen, který bych zapnul při topení a který by snímal, zda-li trubkou proudí voda. Pokud by byl v potrubí klid (tedy znak že čerpadlo není v provozu), tak by vydával nějaký akustický signál, podobně jako UPS. Přístroj by samozřejmě musel být na baterii.

2) čidlo, které bych připojil do vhodného místa krbu (např. na odchozí trubku co nejblíže plášti) a přístroj na baterii, který by při překročení teploty např. 80 či 90 stupňů opět vydával akustický signál, že dochází k přetopení topeniště...

Nevíte zda-li něco takového existuje a přidali případně odkaz, nebo správné slovo do google vyhledavače?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš tom29.12.2018 17:13
Josef Hodboď21.12.2018 16:19
Pavel Rábek21.12.2018 15:55
Josef Hodboď21.12.2018 15:30
Mirek Svejda29.11.2018 13:25

Datum: 29.12.2018 17:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
Jestli máte nad krbem obytné patro kde nemrze, tak nad výměník do horního patra nainstalujete nouzový chladící radiátor jehož samotížný oběh bude otvírán mechanickým termostatickým ventilem nastaveným třeba na 90°C. Pro větší bezpečnost třeba i dva takové ventily paralelně, kdyby jeden zatuhl a neotevřel. Na UPSky není spolehnutí a na to že poteče voda i při výpadku elektřiny na mnoha místech také ne.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 21.12.2018 15:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den, nebylo by jednodušší vyměnit baterii v UPS?
Stejný problém s baterií by vám vznikl s jiným hlídacím zařízením, navíc zesložiťujícím situaci, zvyšujícím počet prvků, které se mohou porouchat.
Technicky nejjednodušší je mít v soustavě jedno otopné těleso bez regulačníhgo ventilu, které dokáže samotížným provozem odvádět kamen tolik tepla, aby se nepřetopily. To už si asi nezařídíte, ale je to to nejbezpečnější řdešení, jaké může být.

Autor: Pavel Rábek
Datum: 21.12.2018 15:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109242
reakce na ...
Dobrý den, tak to je přece jasné že nenechám v UPS tu nefunkční baterii ;-)
Šlo mi o to, že se porouchala bezpečností komponenta na kterou jsem spoléhal. Kdybych měl další (signalizační) prvek, tak nikterak neohrozím funkčnost původního systému, ten zůstane beze změny, jen bych přidal nezávislou externí komponentu. V případě další nepředvídané události (další porucha UPS, porucha čerpadla) bych byl upozorněn a je docela malá pravděpodobnost že by se v jednu chvíli seběhla porucha UPS/čerpadla a signalizačního zařízení. (které můžu zkontrolovat např. před každým zatopením - to s UPS jednoduše neudělám...)
S tím otopným tělěsem máte pravdu, ale to by u mě znamenalo příliš velké stavební úpravy.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 21.12.2018 16:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Pak by vám podle mne stačil doplňující teplotní spínač na kotli spojený se sirénou a baterií. Nastavit třeba na 90 až 100 st. C a to je vše. Ideálně s teplotním čidlem do jímky v horní části tepovodního výměníku kotle, kamen, krbu, nebo alepoň příložný na výstupní trubku, ale co nejblíže k výměníku. Konkrétní prvky nevím, musel bych je hledat.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 29.11.2018 13:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
1) sledování průtoku je problém a celkem zbytečné
2) pokud budete hledat tak určitě najdete vhodný termostat se zvukovou signalizací. Minimálně např. nějaký příložný termostat + nějaké pípátko nebo zvonek.
Podívejte se po regulátorech teplovodních krbů. U některých bude téměř určitě i funkce zvukové signalizace přehřátí nebo nutnost přiložení a asi i umí zavřít přívod vzduchu při výpadku elektřiny.
Možná by taky stálo za to, poohlédnout se po jiné UPS.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.