Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Expanzní nádoba za bojlerem

Autor: Ivan SSSS
Datum: 27.11.2018 09:20
uživatel: 108463


Dobrý den,
přemýšlým nad osazením expanzní nádoby k bojleru. Znám doporučení tuto instalovat na přívodní potrubí studené vody, ideálně přes specielní T armaturu s promícháváním vody v této "slepé" uličce. Jen pro rekapitulaci- expanzomat slouží pro vyrovnávání objemu vody v potrubí mezi zpětným ventilem a výtokovou armaturou plus hlavně obsah bojleru. Toto řešení zamezí úkap vody pojistným ventilem, ale dle mne hlavně sníží "rozkmit" tohoto tlaku. To je dle mne určitě dobře pro životnost bojleru jako takového. Druhý vliv který tato expanze má je absorpce hydraulického rázu, který vznikne při rychlém snížení průtoku. Tato eliminace tothoto ráze se však týká pouze potrubí, které je před touto expanzí. Tj v tomto případě pouze studené přívodní potrubí až po tuto expanzi. Ráz vody za touto expanzí je pořád funkční. Samozřejmě, že je nutné "zastavit" méně vody / zmařit méně energie/ ale hadraulický ráz na výtokovou armaturu, potrubí a bojler je stále realitou. A což tak dát tuto expanzi ZA BOJLER. Eliminace roztažnosti vody by byla funkční, do části rozvodu, který je "chráněn" před hydr rázem by se dostal i bojler. Ale expanze by byla na teplé straně rozvodu. Teplotně dle výrobců by to měla vydržet, druhou otázkou je zdali by tato expanze, či její vodní obsah nemohla být zdrojem množení bakterií, protože lze předpokládáat, že teplota po nějaké době klesna pod 42°C, což je ideální teplota pro jejich množení. Nemáte někdo zkušenost s tímto způsobem zapojení či odkaz na nějakou studii či výzkum této problematiky? Samozřejmě znám pružinové tlumiče hydr rázů, ale ne vždy je možnost jejich instalace- tím myslím dodatenčá instalace do již hotového rozvodu.
Děkuji za reakce

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama