Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rovnost okenního profilu křídla okna

Autor: Josef Pulka
Datum: 27.11.2018 23:42
uživatel: 129083

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den, mám okna z profilu KBE 5 komor s trojsklem. Stále mi vrtá hlavou, proč křídlo široké cca 900mm a vysoké 1500mm má spodní okraj do oblouku a to tak, že vezmu-li vodováhu a přiložím jí do rohu rámu, tak u protilehlého rohu v horizontální rovině mi vodováha odstává o 8-10mm. Když jí přiložím do středu rámu, tak v podstatě v rozích mám mezi vodováhou 4-5 mm na obou stranách díru. Chci tím říci, že rám je do oblouku, který se klene směrem do interiéru. U Svislých částí rámu není obdobné prohnutí tak markantní. Prakticky je profil i z venku viditelně prohnutý směrem do interiéru a následkem toho nedokonale těsní vnější těsnění. V rohu u závěsu je těsnění splácnuté vlivem přitažení závěsu a v protilehlém vlivem zamknutí kování.
Je to normální, že profil je do rohlíku nebo by měl být rovný jako lať - vodováha ? Okno je takové již od instalace, asi 7 let. Dodavatel mi říkal, že to je normální, že je to v pořádku. Díky za názory, Pepa P.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Bohuslav Bartůněk29.11.2018 11:53
Josef Pulka29.11.2018 10:33
Bohuslav Bartůněk29.11.2018 10:16
Josef Pulka28.11.2018 13:55
Jozef Homola28.11.2018 10:04
Josef Pulka28.11.2018 07:38
Jozef Homola27.11.2018 23:53

Datum: 29.11.2018 10:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120092
reakce na ...
Dobrý den.
toto prohnutí (nesprávně označované jako bimetalový efekt) souvisí s různými teplotami na vnější a vnitřní straně.
V malé míře to naměříte na každém okně.
Ve vaší situaci bych se řídil tím, jestli okno při uzavření dotlačí obě roviny těsnění a plní svou funkci.
Pokud ano, nechte to být (tím spíš po sedmi letech). Pokud ne, okno vyměňte.
Každopádně to zavání absencí výztuhy v křídle nebo opravdu špatnou výrobou.

Datum: 29.11.2018 10:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za zprávu, pokud by to souviselo s teplotou, tak by se to určitě viditelně projevilo hlavně, když teplota na obou stranách je stejná - předpokládal bych, že to bude rovné, potom pokud bude na vnější straně vysoká a na vnitřní straně nízká, tak se to prohne směrem do exteriéru a pokud bude zima venku a teplo uvnitř, tak se to prohne směrem do interiéru. Vycházím z toho, na kterou část působí vyšší nebo nižší teplota, tak tam se to buď prodlouží a nebo zkrátí. Ale u mne to je tak, že ať je vnější strana na letním slunci nebo ne, tak je pořád krátká. Zkusím magnetem zjistit, zda tam něco uvnitř bude železného. Obě roviny máte na mysli předpokládám vnější gumu a vnitřní gumu. Což vnitřní to jakžtakž dotlačí, ale u vnější je uprostřed ohybu nedostatečně dotlačená. Ještě bych zdůraznil, že průhyb je stále stejný i po těch sedmi letech.
Pěkný den. Pepa. P.

Autor: Bohuslav Bartůněk
Datum: 29.11.2018 11:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120092
reakce na ...
Dobrý den.
Tak jak jste to upřesnil se jedná o nějakou výrobní vadu, nebo absenci výztuhy. Někteří výrobci umožňují u malých výrobků absenci výztuhy, ale řádově jsou to okýnka na spodní hranici vyrobitelnosti.
Studená strana se vždy zkracuje.

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.11.2018 23:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Prohnutí je vlivem teplotní dilatac, ktreré je na každé straně jiná stejně jak teploty. Tomuto se právě brání těsným nasunutím ocelového profilu dovnitř. Profil může mít různý tvar (uzavřený, neuzavřený) různou tuhost vůči ohybu danou velkostí profilu a sílou stěny. Zkontrolujte si co je v profilu nasunuté a zda vůbec tam je.

Datum: 28.11.2018 07:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mno, dovolím si nesouhlasit. Mám-li vyroben profil za normálních podmínek budu říkat běžný barometrický tlak, neprší a teplota třeba 25°C, tak ten profil bude vyroben rovný, tedy předpokládám, že jej nenavinují na nějakou špulku, ale že z příslušného stroje lezou rovné tyče. Na mně to dělá takový dojem, že z něj ty rovné tyče nelezou. Zakulacení profilu se nezměnilo ani při vystavení letním teplotám a ani při vystavení mrazu. Je to pořád okem viditelně stejné a po přiložení vodováhy není vidět zimní nebo letní rozdíl. Pokud by platilo tvrzení, že se profil zakřivil vlivem tepelných roztažností, tak vzhledem k letním teplotám a vnějšímu dekoru zlatý dub, bych předpokládal, že vnější strana se roztáhne a důsledkem toho se prodlouží a bude stejně dlouhá jako vnitřní strana rámu, která je bílá. Ale doposud se ani při přímém působení letních teplot nestalo. Naštěstí ani mrazivé teploty nemají na zakřivení vliv, neboť by vnitřní strana okna byla ještě více zakřivená.
Nicméně moje otázka stále zní, profil, když se vyrobí, tak je skutečně rovný? Zakřivení na 90cm o 1cm mi připadá docela velké. Co byste doporučil prosím ? Jo a ohledně kontroly profilu byste doporučil rám navrtat nebo jiný postup ? Dovnitř nikde vidět není. Pepa P.

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.11.2018 10:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Ty tyče lezou ze stroje rovně a pokud mají stejnou teplotu na obou stranách i rovné jsou. Pokud ale některá strana má jinou teplotu, tak se zakřivují. U kovových profilů to lze těžko, protože profil má 250x lepší tepelnou vodivost a teploty se srovnají. Plast je izolant. Ten váš profil se vyrábí v mnoha variantách, tak je dobré zkontrolvat jaký přesně máte a zda tam jsou ocelové profilůy a jakého tvaru. Snaha vylepšovat tepelné vlastnosti oken vedla u některých výrobců k vynechání profilu, to pak může mít následky. Také tvar ocelového profilu je důležitý. Pár obrázků o co se jedná.

Datum: 28.11.2018 13:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za info a obrázky. Předpokládám, že to bude asi železo, tak by to mohlo být cítit magnetem, jestli to tam je, neboť jinak do hotového okna asi řezat nebudu. Nicméně bych to na jaře chtěl vyřešit včetně obsekání rámů a znovu vypěnění a polepení správnými páskami. Bude to náročný, ale co se dá dělat. Pepa. P.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.