Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

rekonstrukce podlahy v patře

Autor: Petr Hlasník
Datum: 28.11.2018 10:37
uživatel: 129085


Dobrý den, chtěl bych vyměnit podlahu v patře staršího rodinného domu, kde přízemí i patro jsou obyvatelné a vytápěné
Podlaha má škvárový zásyp na kterém je položeny trámy na nich desky.Chtěl bych zásyp nechat a na něj položit xps polystyrén na který bych chtěl dát osb desky buď jednu vrstvu 25 mm, ale spíše 2 vrstvy 18 mm.Je možné to takhle provést ? Zásyp bych chtěl nechat, jelikož jeho vrstva je 12 cm.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček18.12.2018 19:32
Petr Hlasník18.12.2018 18:55
Jiří Kubíček18.12.2018 17:38
Petr Hlasník18.12.2018 16:24
Jiří Kubíček28.11.2018 21:05

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.11.2018 21:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ta konstrukce by měla být řešena především po stránce akustické, tedy z hlediska vzduchové neprůzvučnosti a útlumu kročejového hluku. To znamená, že ve skladbě konstrukce by mělo být dostatek minerální izolace a dále celoplošná kročejová izolace, na kterou přijde pevná plovoucí roznášecí vrstva s dilatací kolem stěn, tedy např. roznášecí vrstva ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek. Nevím, jaká je kompletní celá skladba té konstrukce a jak velkou sílu podlahy si můžete dovolit, ale XPS do takové konstrukce vůbec vhodný není a pro dobré vyřešení vzduchové neprůzvučnosti budete potřebovat celkově cca 15 cm minerálu (část z toho může dělat i kročejovka). Nejlepší by podle mne bylo zásyp nahradit minerální izolací mezi trámy, na trámy udělat pevný podklad, na to dát celoplošně kročejovku a následně plovoucí roznášecí desku. Jestli vám ale nebude vadit horší vzduchová neprůzvučnost, pak tam ten zásyp klidně nechte.

Autor: Petr Hlasník
Datum: 18.12.2018 16:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129085
reakce na ...
Dobrý den,nějakou dobu jsem nemohl reagovat.Chtěl bych svůj dotaz upřesnit protože jsem to nepopsal přesně.Tedy podlaha má pod škvárovým zásypem betonový základ na kterém je škvárový zásyp a na tom zásypu jsou položeny dřevěné hranoly ne trámy a na nich jsou přibité desky.Celková výška podlahy od betonu je 15 cm a bohužel nemůžu ji provést vyšší.Při zachování výšky je výška pokoje po strop 2,5 metru.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 18.12.2018 17:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jaká je celá skladba té konstrukce, jak je asi ten beton silný a co je ještě pod ním ? Jak jsou vysoké ty dřevěné hranoly a jak daleko od sebe ? O jaké desky na hranolech se jedná, jejich rozměry a síla ? Ptám se proto, abych si udělal obrázek o neprůzvučnosti té konstrukce a zda by se něco z těch starších materiálů nedalo použit. Jinak mi to nějak nevychází, psal jste, že vrstva škváry je 12 cm a na tom hranoly s deskami, to ty hranoly s deskami mají jen 3 cm, když jste na celkových 15 cm ? Spíše ta škvára bude ve velké míře mezi hranoly, zůstalo mezi hranoly pod deskami ještě nějaké místo a případně na výšku kolik ?

Autor: Petr Hlasník
Datum: 18.12.2018 18:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129085
reakce na ...
Dobrý den, jaká je celá skladba bohužel nevím, dům jsme koupili a plány nemáme.Nevím ani sílu betonu.Podlahu nemám celou rozebranou.Odřízl jsem jednu desku abych to mohl lépe změřit.Hranoly jsou 10x10 cm jsou napříč pokoje s roztečí 80 cm a další hranoly stejného rozměru jsou po obvodě místnosti.Po obvodě místnosti jsou vypodloženy latěmi o síle 2 cm a taky příčné hranoly jsou na krajích vypodloženy latěmi.Jestli jsou příčné hranoly vypodloženy v prostoru nevím.Prostor pod hranoly je vysypán škvárou cca 2 cm( na tloušťku latí), mezi hranoly je taktéž škvára.Ta nesahá až po desky.Desky jsou dlouhé 4,2 m ,široké 14 cm a jejich tloušťka je 2.9 cm.Mezi hranoly zůstalo asi 1.5 cm místa k deskám.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 18.12.2018 19:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Nejjednodušší by bylo část té škváry mezi hranoly vybrat, tak aby bylo do výše hranolů cca 10 cm místa a dát mezi hranoly 10 cm minerální izolace (následovaly by desky atd.), což by z velké části vylepšilo vzduchovou neprůzvučnost. Jestli si ale chcete ulehčit práci a vzduchovou neprůzvučnost tolik neřešíte, navíc je podlaha z desek pevná, takže by se nemusely ani dávat pryč ty desky, pak jen celoplošně na podkladní vrstvu z desek dejte kročejovou izolaci, nejlépe minerální pro lehkou plovoucí podlahu nebo třeba hobru (2-3 cm) a na to udělejte plovoucí roznášecí vrstvu, dilatací oddělenou od stěn, která jen leží na kročejovce, ze dvou vrstev v ploše i ve spojích slepených OSB desek, k tomu sešroubovaných. Dělalo by to 2x 15 až 18 mm, křížem přes sebe nebo posunutím desky o polovinu na obě strany. Problém je ale v tom, že by se vám podlaha minimálně o 5 cm navýšila.

Pak je tu varianta, že odstraníte jen ty desky a celé to do výše hranolů dorovnáte liaporem, nebo vyberete část nebo všechnu škváru a liaporu použijete více a na vyrovnaný povrch s hranoly dáte celoplošně kročejovku a na to tu plovoucí roznášecí vrstvu, tím se vám to o cca 3 cm sníží, ale stále bude nad úrovní původní podlahy.

V případě, že vůbec nemůžete podlahu zvýšit, pak vám nezbyde nic jiného, než vše až na beton odstranit, kdyby nebyla podlaha rovná, tak ji vyrovnat. Hranoly asi vzhledem ke svým rozměrům už nepůjdou použít, protože se obávám, že s nimi při rozměrech 10 x 10 cm a po nějakém vyrovnání podlahy vždy budete s kročejovkou a plovoucí roznášecí vrstvou nad úrovní původní podlahy. Takže bych celoplošně použil podle potřebné výšky po dorovnání 10 - 12 cm tuhé deskové minerální izolace (sloužila by zároveň jako kročejovka a řešila by vzduchovou neprůzvučnost), nebo dále na podlahu celoplošně klasickou minerální kročejovou izolaci pro lehkou plovoucí podlahu (4-5 cm) a zbytek dorovnáte levným podlahovým EPS, bude to levnější, ale o trošku horší z hlediska vzduchové neprůzvučnosti. U obou možností se pak už jen provede ta plovoucí roznášecí deska.

Nebo si můžete v případě potřeby nechat někde seříznou ty hranoly na menší výšku, uděláte z nich na podlahu rošt, vyplníte obyčejnou levnou minerální izolací, přes to připevníte ty desky, pak už opět následuje kročejovka a plovoucí roznášecí deska.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.