Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

PKOM4-málo teplé vody

Autor: Jan Mařák
Datum: 05.12.2018 15:51
uživatel: 129152

Dobrý den, může mi někdo z majitelů PKOM4 poradit s nastavením teplé vody? Jsme 4 a jednotku provozujeme od letošního léta. Už od listopadu musíme vodu ohřívat pomocí elektrospirály, jinak se osprchují tak děti a na nás už nezbyde voda. Na doporučení jsme vypnuli cirkulaci, ale to nepomůže. Za celý den se nádrž bez pomoci elektrospirály neohřeje na víc než 40°C. Můžete mi říct, co nastavit nebo je to normální?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 96   starší >>
Datum: 03.07.2019 10:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127276
reakce na ...
Mohl by pan Molnár z Evora s.r.o. nebo někdo jiný (kompetentní) odpovědět na základní otázky ohledně jednotky PKOM4?
1) Za jakých teplot dosahuje vzduchové TČ topného výkonu 1300 W?
2) Za jakých teplot dosahuje TČ pro ohřev vody výkonu 1600 W?
3) Jaké konkrétní typy kompresorů jsou v jednotkách použity?
4) Jak dlouho trvá krátkodobé použití (nárazové větrání)?
5) Lze někde nalézt základní výkonový graf pro vzduchový výkon?
6) Jaké konkrétní typy ventilátorů jsou v jednotkách použity?
7) Jaký je EER vzduchového TČ pro chlazení?

Autor: Martin Lánský
Datum: 01.07.2019 16:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nic? Pan Molnár se radí s kolegy z Rakouska?

Autor: Radek Němec
Datum: 04.07.2019 12:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Fotogalerie:
Když tu nejsou odpovědi od oficiálních prodejců, mohl by někdo z vlastníků ofotit štítky z kompresorů a případně ventilátorů? Dohledat pravdivé parametry od výrobců už nebývá problém.

Datum: 29.07.2019 14:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Molnáre, to je takový problém odpovědět pravdivě na položené otázky?

Datum: 27.06.2019 18:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Také by bylo zajímavé říct, jak vzniká certifikace PHI. PHI totiž není žádná oficiální zkušebna, jen vydává za slušnou úplatu certifikáty na základě údajů od výrobce.
Mimochodem podívejte se na certifikát v DE a EN ke dni 27.6.19

Autor: Lukáš Molnár
Datum: 27.06.2019 18:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130477
reakce na ...
Vážený pane Mařáku,
Nemile nás zaskočila Vámi uváděná informace ohledně ohřevu teplé vody u Vaší kompaktní jednotky Pichler PKOM4, kde uvádíte problém s ohřevem teplé vody. Prosím obraťte se s tímto problémem přímo na moji osobu () a já udělám vše proto, aby byl problém odstraněn.
Bohužel jsem v naší databázi klientů na Vaše jméno nenarazil, a to ani v mailové korespondenci naší společnosti. Bez Vašeho kontaktu problém vyřešit nezvládneme.
Bylo by vhodné následné řešení, včetně důvodů zde publikovat.
Jednotky Pichler PKOM4 jsou díky možnosti napojení na vzdálený přístup pod kontrolou jak našich techniků, tak techniků společnosti Pichler.
Díky tomu je možné prakticky ihned diagnostikovat Vámi uvedené a napravit.
Jednotky Pichler PKOM4 se na našem trhu prodávají od roku 2016 a za tu dobu byly umístěny ve více než sto domech v pasivním standartu. Jednotky PKOM4 se prodávají ve velké části Evropy, mimo jiné, se dodávají do velkých developerských projektů v Německu, Rakousku, Francii a Velké Británii…

Datum: 27.06.2019 12:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Z diskuzí s auditorem mám celou řadu zápisků, možná se někomu budou hodit. Přiznám se, že na začátku jsem vůbec netušil, jak záludná mohou být některá tvrzení rádoby odborníků. Každému bych doporučil, aby si cenovou nabídku nechal vysvětlit někým nezávislým, kdo z prodeje nemá nic.

Velmi zásadní může být malý objem vzduchu. 250 m3/h jako maximální výkon je pro většinu RD poměrně málo. S tím může souviset problém s vodou, chladícím výkonem atd.

V cenové nabídce, kterou jsem na Pichlera měl, jsou uvedeny rozdílné údaje z technických dat. Vyznačeno v prvním obrázku. Proč?

Další rozpor je ve spotřebě. TČ na ohřev vzduchu má mít nominální příkon 240 W. Auditorovi se to nezdálo a tak vzal kalkulačku a zjistil z přiloženého certifikátu, že může mít skoro dvojnásobný. Abychom si nehráli se slovíčky, možná nominální neznamená nejvyšší možný, ale jen nejvyšší za daných podmínek. A2 / A35 znamená, že při venkovním vzduchu (A = Air) o teplotě 2 °C a přívodní vzduchu 35 °C má jednotka nominální příkon 240 W. Ani to neplatí. Přívodní vzduch není ani ohřátý na 35 °C (jen na 33 °C) a už má příkon (spotřebu) o dost vyšší (262 W). Vyznačeno na druhém obrázku.

Čemu se dá tedy věřit? Údaje jsou zkreslené a nepravdivé.

Součástí cenové nabídky byly přiložené certifikáty konkurenčního Compactu, ani nevím proč, protože já měl zájem o VP 18 a nakonec jsem si ji také pořídil. Když certifikáty viděl auditor a porovnal je z nich vyvozenými závěry, konstatoval, je je psal někdo, kdo se v problematice absolutně neorientuje.

Certifikát konstatuje, že daný produkt má určité parametry za určitých provozních podmínek. Nemohou tedy sloužit ke srovnání. Nelze srovnat spotřebu auta jedoucí po dálnici 110 km/h s autem, které pojede rychlostí 130 km/h. Závislost rychlosti a spotřeby je značně nelineární, pravděpodobně každý má vychytáno, při které rychlosti se auto drží v optimu a kdy "žere". Podobně nejde srovnat COP tepelného čerpadla vzduch - voda při rozdílné teplotě vody.

Obávám se však, že většina stavebníků se v tom na začátku nevyzná, jako jsem se nevyznal já. Proto doporučuji nechat si udělat konkurenční nabídky a hlavně požádat o pomoc s výběrem nezávislého znalce.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 27.06.2019 12:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Je to velmi smutné, ale dospěl jste tam, kam dospěje bohužel hodně zájemců o moderní technologie, kterým nerozumí, a často to ani není možné a proč také. Ale není správné se spokojit jen s tvrzením obchodníků. Navíc tvrzením, které ani není včleněno do smlouvy o prodeji. To zařízení nebylo za pár tisíc korun, tedy projekt s výpočtem by ho už tak moc neprodražilo. Přestože na takové případy občas na TZB-info i poukazujeme, osobní zkušenost je nepřenositelná. Když se v diskuzi zmíním o potřebě výpočtu, skoro vždy se objeví komentář, že výpočet je zbytečný, že jde jen o teorii atp. Výpočet předem není zbytečný, protože když nic jiného, tak ukáže hrubé mantinely a zvýší opatrnost.
Pokud u daného výrobku chyběl certifikát, prohlášení o shodě, český návod a byl nabízen na českém trhu, tak to je zásadní problém, který řeší ČOI, pokud se na ni obrátíte.

Datum: 27.06.2019 14:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdysi jsem tu byl okřiknut, že jsem vyjádřil jisté pochybnosti o odbornosti některých pracovníků firmy Evora. Teď to někdo dokládá konkrétními čísly z jejich vlastních materiálů.

Když už jsme u těch čísel a certifikátů. Vidím dobře COP 1,53 u TČ PKOM4? To má cenu provozovat? Topný výkon 677 W při spotřebě 442 W = celých 235 W "zisku"? Na to si kupuji zařízení za 250.000 Kč ? Kompresor běží, ventilátory se točí, to jen samotná amortizace zařízení je větší náklad, než zisk, který z toho plyne. Kdybych koupil topný výkon 0,235 kWh od ČEZu, zaplatím při současných cenách necelou 1 Kč. To už lépe ekonomicky vychází přímotop, pokud rozpustím jen část pořizovacích nákladů PKOM4.

Datum: 27.06.2019 18:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jednotka PKOM má maximální vzduchový výkon 300 m3/h. Maximální výkon 300 m3/h je určen pouze pro krátkodobé použití (nárazové větrání). Vzduchový výkon 250 m3/h je určen pro dlouhodobý stav větrání.

Topný faktor pro vytápění je při -15 °C 1,53 je hezká hodnota, jsou výrobci, kteří při této teplotě mají topný faktor menší než 1,00. Kolikrát ročně klesne teplota k -15 °C? Při teplotě -7 °C je COP už 2,61 a stoupá. Obdobné výrobky udávají topný faktor pouze do -4°C. U jednotek bez předehřevu je tato teplota obvykle konečná, při této teplotě začíná zamrzat výměník pokud ovšem nějaký mají.

Omlouvám se v cenových nabídkách máme vložený certifikát z roku 2016, aktuální certifikát lze najít na Passive House Institute případně v technickým listu jednotky PKOM
https://database.passivehouse.com/Media/certified_components_v2/certificate/pdf/zd_pichler_pkom4_en.pdf

Datum: 27.06.2019 18:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Molnáre, může zveřejnit přesný typ aktuálně používaných ventilátorů a kompresorů?
Co znamená krátkodobé použití? Můžete zveřejnit odkaz, kde výrobce operuje s údajem 300 m3/h a kde by byl klasický výkonový graf? Děkuji.

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.06.2019 18:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
"For cool temperate climates"
I tento výraz je zajímavý. Bylo by vhodné vysvětlit co se tím míní. Žádný takový výraz oficiálně není.

Datum: 27.06.2019 19:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Molnáre, víte k čemu je údaj COP, když neznáte kritéria měření? Když vezmete klasický kompresor stejného výrobce můžete mít COP podle EN 126/CECOMAF) při -15 °C 1,26 a změnou metodiky (ASHRAE) je z toho rázem COP 1,55 při stejných -15 °C. Nechci však lidem motat hlavu nějakými normami, jde jen o to, jak se dají čísla otáčet.

Datum: 27.06.2019 21:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Němec,
je zajímavé, že právě lidem hlavu motáte. Jendou vytahujete nesmyslně COP při -15 °C. Což když nastane jednou za zimu tak je to úspěch, ale aspoň máte jistotu, že jednotka poběží. Podruhé druhy kompresorů či ventilátorů, což se běžně neuvádí. Případně jenom výrobce, ale přesně konkrétní typ ne, takže stejně si konkrétní výrobky nemůžete porovnat. Porovnání PHI je poměrně přesné, netvrdím, že přesné, ale něco s čím lze vycházet. Pokud se kouknete na VZT jednotku, která ve svým technickým listu má napsané úplně jiné parametry než v PHI, tak je něco špatně.

Datum: 27.06.2019 21:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já se vás ptám na typ kompresorů, které aktuálně používáte a na typ ventilátorů, to byste jako zástupce distributora mohl vědět. Je to samostatná otázka.
Další otázkou byl odkaz na výkon 300 m3/h a výkonový graf a jaký úsek považuje za krátkodobé použití. Vše odděleně.

Datum: 28.06.2019 12:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pane Molnáre, sice je pod cenovou nabídkou podepsaný pan Peška, ale mohl byste mi odpovědět, kdy má jednotka topný výkon 1300 W? Pokud se podívám na váš certifikát, tak po celou zimu takové hodnoty nedosahujete. Každý vidí, že topný výkon je v průměru o 40% nižší. Jak to vysvětlíte?

Autor: Ondřej Ondřej
Datum: 13.08.2019 10:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130668
reakce na ...
Dobrý den, pane Lánský,
přečetl jsem si několik diskuzí s Vašimi příspěvky a zaujaly mě Vaše postřehy. Mohl bych Vás požádat o soukromý mail k případné osobní konzultaci?

Děkuji

Datum: 13.08.2019 12:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pokud chcete konzultovat cokoliv, co jsem zde uvedl, rád odpovím veřejně. Jedině veřejná korektní diskuze, kde se k danému mohou vyjádřit obě strany, má smysl. Nerozumím, proč pan Molnár nebo někdo z jeho kolegů se vyhýbají odpovědím. Každý může mít tiskovou chybu v podkladech, někdy i více chyb, proč to ale neuvedou na pravou míru, to nevím. Považuji TZB nebo Airforum za celkem objektivní prostor, který sledují i odborníci. To je pro mě určitou garancí, že by nesmysl nebo cílenou technickou nepravdu ihned oponovali.

Autor: metball iGIN
Datum: 15.08.2019 22:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
"... To je pro mě určitou garancí, že by nesmysl nebo cílenou technickou nepravdu ihned oponovali. "

Ave,
nóóó a/nebo mňóóó,

Dokud to OvŠem

N E N A B O U R Á V Á

EEE KKK OOO

z á j m y

daného site :-)

SFO

PS?
ALE TO JE NA DLOUHÉ ZIMNÍ VEČERY...

PPS:
... teď SE musí lítat ...

PPPS:
... aby JEDEN v zimně NEŽHRAL "určitou nestarvitelnou denní dávku" KAMENÍ!

iGoNY

Datum: 24.06.2019 12:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zeptejte na tyhle nesrovnalosti.

Zajímal by mě názor chlaďařů, zda je možné při příkonu 240 W dostat chladící výkon 1300 W.

Autor: Jan Mařák
Datum: 25.06.2019 15:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129152
reakce na ...
Já se raději už na nic neptám, dodavatel se mnou odmítá komunikovat. O překvapení není nouze. Náhradní filtry ,které bych měl měnit 2x ročně mi účtují s daní za 3 400 Kč. Pokusím se sehnat nějakou levnější náhradu. Prý mi sice nebude platit prodloužená záruka, ale při takových nákladech celá jednotka postrádá smysl. Nemáte někdo typ na nějakou dostupnou alternativu filtrů. Uvažuji, že bych použil jen prachové G4. V současném vedru je sice dost vody, ale chlazení není poznat vůbec, takže to na noc vypínám a spím s otevřenými okny.

Datum: 25.06.2019 15:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doporučoval bych tento článek. https://vetrani.tzb-info.cz/klimatizace-a-chlazeni/8797-celkove-chladici-faktory-klimatizacnich-systemu-a-jejich-zlepsovani

Průměrná hodnota EER (obdoba COP - poměru mezi výkonem a příkonem) je u chladícíh zařízení mezi 1 až 2. Při kompresorovém chlazení s nominálním příkonem 240 W je chladící výkon 1300 W nereálný.

Datum: 13.08.2019 13:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkusím vysvětlit, jak údaje chápu já, ale mám k dispozici jen do diskuze vloženou tabulku. Třeba to někdo doplní, upřesní.

1) V tabulce je hodnocen každý provoz zvlášť. Tedy ten vytápěcí/chladicí a zvlášť pro přípravu teplé vody

2) Nominální, aneb jmenovitý výkon obvykle udává výrobce jako doporučený provozní stav. To znamená, že existuje i nějaký minimální a maximální, mezi kterými ten jmenovitý leží. Minimální průtok vzduchu, který jednotka umí, je dle údajů 80 m3/h, jmenovitý=nominání je 157 m3/h a maximální 250 m3/h. Takže si musíte dát u dalších údajů pozor, k jakému vzduchovému výkonu, ale i teplotnímu režimu se vztahují. Maximální topný výkon 1300 W, při vytápění, je tedy při 250 m3/h vzduchu, vstupní teplotě vzduchu 2 st.C. a výstupní teplotě 35 st.C. Je to tedy režim vzduch-vzduch. Při nominálním průtoku vzduchu 157 m3/h a těchže teplotních podmínkách to tedy odpovídá COP (730 W / 240 W = ) = 3,04. Otopný výkon 730 W při venkovní teplotě vzduchu 2 st. C je na rodinný dům dost málo, musí jít o opravdu nízkoenergetický dům.
V podkladu nevidím příkon při max. průtoku vzduchu, takže COP vztažené k tomuto stavu nelze určit. Zcela určitě bude nižší než jmenovitých 3,04, neboť příkon ventilátoru s jeho otáčkami = výkonem roste kvadraticky.
Max. chladicí výkon 1300 W, ten odpovídá max. vzduchovému výkonu 250 m3/h, podmínky jsou ochlazení vzduchu z 35 na 18 st.C, což je zřejmě možné. Nesrovnávat s jmenovitým = nominálním chladicím výkonem při proudění vzduchu 157 m3/h, který není uveden, což nebudí důvěru.

3) U přípravy teplé vody tam některé údaje chybí.
Topný výkon 1600 W pro ohřev vody, při vstupní teplotě vzduchu 15 st.C. a ohřevu vody na 45 st. C vypadá reálně, ale je to evidentně výkon maximální, tedy při 250 m3/h vzduchu a nebo snad s podporou elektrické topné tyče. COP při tomto výkonu není zadáno, nelze spočítat, není uveden max. příkon. Nominální výkon pro ohřev vody je již jen 460 W, to je při vzduchovém průtoku 157 m3/h.
Údaj COP při jmenovitém výkonu nelze z údajů v tabulce ověřit, není údan příkon. Vypadá to, jak uvádíte, že je to při jmenovitém výkonu, tedy při těch nominálních 460 W je COP = 3,48.
Výkonem 460 W ohřejete 160 litrů vody (cca 4 členná domácnost) z 10 st. C na uvedených 45 st. C za cca 14,5 hodiny, samozřejmě že musí být nasávaný vzduch teplý alespoň 15 st.C.
Pokud by zněl požadavek na ohřev vody na 55 st.C, topný faktor bude nižší a ohřev vody se proudlouží na cca 18,5 hodiny.

4) Nenašel jsem údaj, že by zařízení bylo schopné jak vytápět, tak současně připravovat teplou vodu, a to oboje alespoň při nominálních = jmenovitých výkonech bez činnosti elektrické topné tyče.

5) Max. příkon je zřejmě součet všech max. příkonů. Ale ty v tabulce uvedeny nejsou, takže jejich součet nedokážu posoudit.

Datum: 13.08.2019 20:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vidíte a máme tu hned výkony tři.
1) nominální = 157 m3/h
2) maximální = 250 m3/h
3) dle Evory = 300 m3/h

Co si vybrat? Pokud je nominální skutečně největší doporučovaný výkon výrobcem, je to na rodinný dům velmi málo. Maximální 250 m3/h také není moc a pokud je to už za hranici doporučeného trvalého provozu, jak si to má běžný uživatel vysvětlit? Sníží se životnost? Raději nepouštět? Co už nechápu vůbec, proč všechny tyto výkony udávané výrobcem nahradí v nabídce Evory údajem 300 m3/h. Pan Molnár se nám tu snažil říct, že je to nějaký megamaximální výkon jen na krátkou dobu? Na jakou dobu? Nebo si mám myslet, že je to výmysl? Jak vidíte tento třetí výkon vy?

Datum: 13.08.2019 20:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Píšete, že max. chladicí výkon 1300 W, ten odpovídá max. vzduchovému výkonu 250 m3/h, podmínky jsou ochlazení vzduchu z 35 na 18 st.C, což je zřejmě možné. Nesrovnávat s jmenovitým = nominálním chladicím výkonem při proudění vzduchu 157 m3/h, který není uveden, což nebudí důvěru.

Ve mně a hlavně v odbornících na chlazení nebudí důvěru chladící výkon 1300 W při příkonu 240 W, to by znamenalo EER 5,4. Četl jsem odkazovaný článek od pana Němce, je to článek publikovaný zde na tzb-info a taková účinnost prakticky nemožná. Co si myslíte o tomto?

Datum: 14.08.2019 08:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já si o tom nemyslím nic, neboť k tomu nemám žádné jiné podklady než z tabulky uvedené v této diskuzi. Jediné, co vypadá reálně, je to, že 1300 W maximálního chladicího výkonu nepatří k nominálnímu příkonu 240 W při vytápění. Tudíž počítat z těchto hodnot EER není správné. Ale kolik je u daného zařízení EER při max. chladicím výkonu, nominálním a minimálním, to by měl zodpovědět dodavatel, výrobce.

Datum: 14.08.2019 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Vkládám graf výkonu ventilátoru pro jednotku PKOM4 a pro jednotku zde často citovanou Compakt od Nilanu. Zatímco PKOM má údávano, že v bežným chodu zvládne 250 m3/h a zvládne bez problému 300m3/h. Nilan zase deklaruje, že výkon jednotky je 350 m3/h a dle grafů má menší výkon ventilátoru než PKOM4. Každý výrobce s technickými daty pracuje trochu jinak.

Větrací výkon 250 m3/h je dostačující pro většinu domů. Potřebný výkon větší než 250 m3/h v nominálním provozu už není vhodný pro kompaktní jednotky typu PKOM4 či Nilan. V obytných místnostech se vzduch přivádí a v koupelnách, WC, kuchyni… se odvádí. V tabulce na následujícím odkazu jsou objemy vzduchu potřebné k větrání RD.
https://vetrani.tzb-info.cz/normy-a-pravni-predpisy-vetrani-klimatizace/8239-pozadavky-na-vetrani-obytnych-budov-dle-csn-en-15-665-z1

Přívod vzduchu – obývací pokoj 80 m3/h, ložnice 50 m3/h, 4x obytná místnost (dětský pokoje, pracovna) 4x25 m3/h
Odtah vzduchu – kuchyně 100 m3/h, 2 x koupelna 2x50 m3/h, zádveří 10 m3/h, technická místnost 20 m3/h

Takže 230 m3/h při nominálním větrání (při nárazovým větrání 300) stačí pro dům 6+kk (6+1) se dvěma koupelnami. To už mě nepřijde zrovna jako malý dům.

Obvykle jsou jiné faktory, které ovlivňují, jestli zvolit kompaktní jednotku (např. spotřeba teplé vody, tepelná ztráta domu). Pokud má dům větší tepelnou ztrátu než 3-4 kW, tak podíl pokrytí vytápění VZT jednotkou klesá a už řešení nemusí být optimální. Případně pokud je v domácnosti nadstandartní spotřeba TUV.
Vždy pro každý dům je potřeba navrhnout systém dle potřeb investora, dle možnosti stavby. Systém VZT musí být v souladu se systémem vytápění, aby vše fungovalo v souladu.

Datum: 14.08.2019 17:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pane Molnáre, nevím, z čeho usuzujete a jak čtete grafy. Je potřebné sledovat obě osy grafu,na jedné je objem vzduchu a na druhé tlak. Je celkem na nic, pokud se uvede jen objemové množství. Pokud zvolíme referenční tlak 100 Pa, je PKOM4 nejslabší a dosahuje právě uvedené hodnoty výrobcem. Pokud je tedy graf autentický. Nikde jsem je na stránkách nedohledal a váš odkaz nefunguje. Když se podívám na vámi uveřejněný graf Nilanu Compact P, je při stejném tlaku výkon vyšší. Takže zase nemluvíte pravdu a veřejně se z toho usvědčujete. Nemluvě o tom, že u Compactu si pro větší dům můžete do stejné jednotky zvolit ventilátor mnohem většího výkonu XL.
Když se dobře podíváte na graf u Compactu P, tedy toho nejzákladnějšího modelu, dokáže 250 m3/h tlačit do domu tlakem 150 Pa a to je o celou třetinu více, než zvládne PKOM4.

Datum: 14.08.2019 10:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
3) Příprava teplé vody
Zde množství vzduchu větraného do interiéru nehraje roli, jednotka PKOM4 při ohřevu teplé vody zvýší svůj vzduchový výkon a nasaje si tolik vzduchu kolik potřebuje pro chod tepelného čerpadla a přebytečné množství vzduchu přes bypassovou klapku pustí zase ven. Takže do interiéru proudí stále stejné zadané množství vzduchu.
Prosím o používání aktuálních technických listů, které najdete na stránce
https://pichlerluft.cz/pkom4-classic
Zde je vložený historický technický list, kde je chyba v překladu. Hodnota 460 W je chybně přeložena a je zde myšlena jako spotřeba tepelného čerpadla. Takže výkon tepelného čerpadla na ohřev TUV je zde (A15/45) 460*3,48 = 1600 W
V novým TL je výkon tepelného čerpadla v certifikátu PHI pro čtyři různé venkovní teploty
Takže ve Vašem příkladu bychom se dostali kousek nad 4 hodiny místo 14,5 hodin

4) Jednotka je dimenzovaná na to, aby mohla současně připravovat teplou vodu a vytápět vzduchem

Datum: 14.08.2019 21:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě bych rád dodal, že já se rozhodl pro VP18, která má také mnohem větší výkon a stojí polovinu. Když už jsme u těch grafů, tak přikládám právě pro VP18. Při srovnávacím tlaku 100 Pa má výkon 430 m3/h a pokud bychom vzali jen uváděných 250 m3/h, dokáže je tlačit tlakem 390 Pa, což je skoro 4x silnější než PKOM 4 a 3x silnější než Compact P. Právě tyhle technické informace mi vysvětlil auditor a právě proto jsem zůstal u VP18 a nenechal jsem se natlačit do zbytečně drahých jednotek. Sám jste tu uvedl požadovanou hranici pro nějaký vzorový dům 230 m3/h. Pokud je to ale maximum, co jednotka zvládne, rozumný projektant by ji do takového domu nedal. Proto se také většina jednotek pro rodinné domy dělá 300 a více m3/h,opět pře referenčním tlaku 100 Pa. Je to proto, aby běžný provoz byl tak na polovině výkonu a neštvala se neustále v maximu.

zobrazuji 1 - 30 z 96   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.