Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

PKOM4-málo teplé vody

Autor: Jan Mařák
Datum: 05.12.2018 15:51
uživatel: 129152

Dobrý den, může mi někdo z majitelů PKOM4 poradit s nastavením teplé vody? Jsme 4 a jednotku provozujeme od letošního léta. Už od listopadu musíme vodu ohřívat pomocí elektrospirály, jinak se osprchují tak děti a na nás už nezbyde voda. Na doporučení jsme vypnuli cirkulaci, ale to nepomůže. Za celý den se nádrž bez pomoci elektrospirály neohřeje na víc než 40°C. Můžete mi říct, co nastavit nebo je to normální?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 84   starší >>
Datum: 06.02.2019 13:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Stále nechápu, co je výhodného na investici v řádech 400k do "velmi vhodné pro pasivní domy, s velmi nízkou tepelnou ztrátou". V těchto domech plně stačí např. infrapanely na topení, luftbojlet na ohřev TUV a pasivní rekuperace. Ušetřené peníze stačí plně pokrýt min 10 let provozních nákladů.

Autor: Radek Němec
Datum: 06.02.2019 19:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Pane Hodbodi, kde jste sebral uvedené informace o provozních teplotách? Myslím tím hodnoty ochlazeného vzduchu? Chladit vnitřní vlhký vzduch na -15°C, tak máte výparníku za chvíli kostku ledu. Nepočítat s kondenzací také jen tak nemůžete. Reálnějšího výpočtu byste dospěl s teplotami výparníku kolem 0°C. Jednotka nebude namrzat a nebude se přepínat do odmrazovacího cyklu (s tím jste IMHO také nepočítal).

Autor: Josef Hodboď
Datum: 07.02.2019 10:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
40 až -15 st. C jako rozsah provozních podmínek jednotky jsem našel v prospektu k dané jednotce na webové stránce výrobce. Tak jsem si řekl, že teplotu -15 st. vezmu pro příklad jako trvale možnou. Pokud by byla vyšší, tak pak se energetický potenciál přípravy teplé vody pochopitelně zmenší.

Netvrdím, že je to bilance komplexní. Výpočet je zjednodušenou ukázkou teoretické možnosti takového zařízení, kdyby vše ideálně pracovalo beze ztrát, a od ní je třeba odečíst případné ztráty. Nerozebíral jsem spolupráci rekuperačního výměníku a tepelného čerpadla, protože to vyžaduje již hodně znalostí, časového prostoru, a to v diskuzi není možné.
Třeba to odtávání - bude výparník odtávat jen za účasti venkovního vzduchu, který se neúčastní větrání nebo i odebíráním tepla, v daném případě ze zásobníku teplé vody nebo z odváděného vzduchu, čímž by se však snížilo množství tepla použitelného pro přípravu teplé vody? Tyto detaily odvádí pozornost jinam, od toho, co je vůbec možné, aneb odkud se vůbec energie může vzít.

Už jsem psal, že to zařízení nemusí být špatné. Jenže pro dům, který není pasivní, musí být doplněno o další zdroj energie.
Taková řešení vidím jako jednu z možností "nulových domů".

Autor: Radek Němec
Datum: 07.02.2019 13:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Provozní teplota a ochlazení vzduchu je něco úplně jiného. Když budete chtít ochladit 150 m3/h vzduchu na -15 °C a s velikostí chladiče se vejít do poloviny půdorysné plochy jednotky, musela by být jeho povrchová teplota ještě nižší, odhadem -18 až -20°C. To by výparník namrznul podle mě v řádu několika málo minut. Nejlepší bojlery s TČ, tedy speciálně konstruovaná zařízení pro účel ohřevu vody pracují s venkovní teplotou do -10°C a COP za těchto podmínek již není ideální. Bez validních dat jsou vše jen spekulace, které dokáží v lidech vytvářet chybná očekávání.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 07.02.2019 14:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty bojlery s TČ obvykle snižují teplotu vzduchu jen o 5stupňů

Datum: 08.02.2019 09:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já tedy nevidím, že bych někomu sliboval něco nsplnitelného. Právě proto jsem ten výpočet udělal tak jednoduchý, a i za podmínek, kdy by vše pracovalo ideálně, je z něj vidět, že zařízení má své limity. Proto jsem tam i psal, že si to má každý přepočítat, například ne na -15 st C, ale třeba vámi zmíněných -10 C, ale možná i -5 C, s jinou tepelnou ztrátou domu atd., mnohem dříve se dostane do situace, kdy nebude mít dost teplé vody. Pokud nepřidá elektrickou patronu, ale třeba i teplo z vytápění kamny atd., aby zbylo více tepla na to teplou vodu.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 07.02.2019 18:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Z nasávaného vzduchu 200 m3/hodina lze za 24 hodin získat teplo (dle údajů z měření PassivHaus) při teplotě vody 45°C maximálně 38 kWh/den
Při 150 m3/hod to bude méně (nechce se mi počítat, ale dle zkušeností - změna vypařovací teploty) o cca 20%!

Datum: 08.02.2019 10:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je právě to důležité "nechce se mi to počítat". Spočítejte si to a dejte si to souvislostí s výsledky měření.

Datum: 08.02.2019 10:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane inženýre, vycházím z měřených hodnot. Nezpochybňuji Váš výpočet, ale jen upozorňuji na to, že to je ještě horší. A na základě 50 letých zkušeností je pro mne ztráta času počítat zda 19,1 nebo 18,7 %. Prostě ta ztráta tam je řádově okolo těch 20 % ať to někdo zpochybní nebo ne. Proto to zařízení je nic moc a ani dvě tepelná čerpadla to nezachrání.

Datum: 08.02.2019 12:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já myslím, že si rozumíme. Já nemohu veřejně tvrdit, zda ty ztráty jsou 5, 10, 20 %, k tomu bych musel čerpat podklady od jiných, kteří si to proměřili, jako zřejmě asi i vy, a nebo na těch univerzitách atp., kde mají velké možnosti si v software nasimulovat procesy do všech nejmenších detailů včetně odtávání, změn vlhkosti vzduchu atp.

Obecně ale nesouhlasím s tvrzením, že ta zařízení jsou na nic. Pokud někdo chce dosáhnout své energetické soběstačnosti, tak je to cesta. Že to není zadarmo, to je věc jiná. Například elektřinu pro pohon ventilátorů a těch i malých tepel. čerpadel si musí umět vyrobit z fotovolatiky a k tomu potřebuje i akumulátor. Cena toho všeho?

Váš údaj 38 kWh/den čerpaný ze zahraničí ukazuje, že nějaký potenciál tam je. Mohl byste uvést, kde přesně jste ten údaj nalezl? Rád bych se s podmínkami, za jakých to zjistili, seznámil.

Z pohledu majitele dikutovaného zařízení, který tuto diskuzi vyvolal, však ani údaj 38 kWh/den nemá přesný význam, pokud nejsou zadány konkrétní podmínky, není řečeno, zda jde o nějaký celoroční průměr, či hodnotu při určitých konkrétních podmínkách atp. Tento údaj neříká, od jak nízké venkovní teploty už nebude mít dotyčný dost teplé vody bez elektrické topné patrony. Používání celoročních průměrů je velmi ošidné. Dokonce si toho všimli i úředníci na úrovni EK, a to je už co říci, když i ve výpočtech "hypotetecké" energetické náročnosti nařídili přechod na hodinové průměry.

Datum: 08.02.2019 13:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem jen reagoval na Váš výpočet s nadsazenými údaji o výkonu 42,4 kWh/den a korigoval je na 38. Sám píšete však ani údaj kWh/den nemá přesný význam, Údaje pro moje tvrzení jsem převzal z údajů z měření PassivHaus, jak jsem již uvedl výše. Pokud chcete, můžete mi zavolat a rád vysvětlím.

Datum: 12.02.2019 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můj výpočet není nadsazený, snažil jsem se ukázat maximum, pokud nebudou žádné ztráty! Správně bych měl do přínosů započíst i vlhkost, tedy vyjít od ethalpie vzduchu, ale to by výpočet jako ukázka byl méně přehledný.
Samozřejmě, pokud se na výparníku TČ objeví led, musí se nechat odtát a potřebné teplo se musí odněkud vzít. Třeba z elektrické zásuvky. Pak by tato energie šla mimo mnou uvažovanou bilanci a projevilo by se na straně provozních nákladů. Ty vůbec nehodnotím. Nebo z bojleru ohřáté vody, pak by se odečetly z možného zisku energie. S tím by měli pracovat experti z pasivních domů.
Cílem výpočtu bylo ukázat, že to zařízení má své hranice a ty nelze překročit sebelepší regulací.

Autor: Michal Marek
Datum: 02.02.2019 15:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129636
reakce na ...
Dobrý den pánové,
můžu se zeptat, zde je někde na internetu uživatelský návod na používání jednotky Pichler PKOM4? Není mi jasné, jak přesně jednotka funguje v konkrétních ročních obdobích, jaké režimy větrání mi umožňuje, jak probíhá ohřev teplé vody, když nechci větrat atd. Zajímá mě, jak je to s možností napojit jednotku na nadřazený systém s protokolem Modbus RTU. Dále jsem nenašel v jejich technických listech topné křivky pro ohřev teplé vody. Existují ještě nějaké jiné materiály, než mají na stránkách? Děkuji.

Autor: Rix Sharp
Datum: 02.02.2019 17:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129390
reakce na ...
Manual a nějaké další dokumenty/měření co jsem našel:

http://www.pichlerluft.de/heat-pump-combination-unit.html?file=files/content/_ENGLISCH/Download/oekodesign/product%20fiche/Produktdatenblatt_Pichler%20PKOM4.S_F_CLASSIC_EN.pdf

http://www.fa.uni-lj.si/filelib/8_konzorcijph/pichler_ljubljana_v6_final_short.pdf

Datum: 03.02.2019 02:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tyhle návody moc nepomůžou, já se peru s nastavením teplé vody a dalším prakticky celou dobu, co mám jednotku. Podpora ze strany prodejce je u nás nulová. Napsal jsem do Rakouska a poslali mi stejné odkazy. Jsem zvědav, jestli pan Marek bude úspěšnější a získá nějaký lepší a podrobnější návod. Dost se bojím stavu, až bude jednotka potřebovat nějakou opravu. Možná ji potřebuje už teď, protože ani při současných teplotách nad nulou nemáme dostatek vody a bez zapnutého elektrického ohřevu bychom nemohli fungovat. Mám také dojem, že jeden z ventilátorů má podivný zvuk. Zatím ale běží.

Datum: 03.02.2019 11:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co prosím přesně myslíte tou nulovou podporou?

Datum: 03.02.2019 16:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak se říká, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Nejdřív nebyl nic problém, až do zaplacení zálohy, abych si to již nemohl rozmyslet. Následně trvalo, než mi byli schopni dodat projekt. Žádné dodržení dohody a když už projekt dodali, musel jsem ho celý nechat předělat. Staví nás tu několik a tak mám možnost srovnávat. Já měl na jeden dům 11 tlumičů hluku. Téměř mezi každou místností tlumič. Tomu odpovídala i nehorázná cena za rozvody. Nechal jsem si zpracovat nabídku i jinde a z každé realizační firmy, doslovně z každé, mi odepsali, že tento projekt má hlavní smysl, abych utratil zbytečně spoustu peněz za nejdražší značkové tlumiče a zcela bezdůvodně. Tehdy začaly první problémy, první nezvedání telefonů a neodepisování na maily. Jistě můžete namítnout, že jsem nespokojený zákazník a vylévám si srdce na netu. Jenomže já měl a mám zcela konkrétní dotazy. Nejprve jsem řešil kompletní stavební připravenost. Kde má být voda, jak elektro, kam a typ vodiče, jištění, HDO, jak s nadřazeným systémem, kde vzít popis komunikačního protokolu a z něj vyplývající otázky. Je toho hodně, ale když se podíváte na konkurenční stránky třeba Atrea, tak tam všechny detaily jsou. A podívejte se, že nejsem sám, kdo hledá. Když se dovolám, tak obvykle technik nezná odpověď a slíbí, že se ozve. Neozve. Zkuste si test. Je neděle a přestane téct teplá voda, zkuste se někomu dovolat. Zkuste konkurenci a ve stejný čas zavolejte a uvidíte sám ten rozdílný přístup. Zase vím, o čem mluvím. Jsme na okraji obce a protože tu pořád něco dělají s přípojkami, vypínají proud. Sousedovi se v pátek večer nějak po výpadku proudu nechtěla zapnout jednotka. Má jinou značku a tak zavolal a okamžitě mu poradili a jednotka se v pohodě rozběhla. Já nevím, co bych v mém případě dělal, protože telefony mlčí a nikde nemohu dohledat pořádné návody. Být víkend bez vody bych nikomu nepřál. Zkuste se podívat na věc objektivně. Vynechejte nějaké vztahy mezi prodejcem a zákazníkem, to je velmi subjektivní a pokud se neslyší obě strany, nemá smysl to řešit. Najděte mi prosím odpovědi, najděte něco jiného, než jsou obecné nic neříkající návody na webu, najděte popis protokolu, najděte telefon a pracovní dobu horké linky. Viděl jste mimochodem, jak to mají zpracované jiní prodejci?

Datum: 03.02.2019 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za podrobný popis problému.
Jsem ve fázi, kdy v projektu s Pichlerem počítáme, ale s Evorou jsem ještě nic nepodepsal. Pokud se tak chovají k zákazníkům je to otřesné.
Zkusím se jich dopředně doptat jakou podporu vlastně nabízejí, na co mám nárok a také náhled případně smlouvy, nebo něčeho, co mi vlastně má alespoň jakoby zaručit, že se nebude dít to, co popisujete, tedy že budu bez podpory. Díky moc

Autor: karel dohnal
Datum: 04.02.2019 10:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129666
reakce na ...
Dobrý den, také uvažuji o PKOM4, ale diskuze zde mě tedy docela zarazila....můžu poprosit o nějaký kontakt na Vás? Rád bych se Vás zeptal osobně.

Děkuji.

Datum: 04.02.2019 10:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte třeba facebook pánové, navrhuji založit skupinu na něm pro majitele či budoucí majitele této jednotky, kde bychom mohli sdílet zkušenosti a případné znalosti o tomto zařízení. Co myslíte?

Datum: 04.02.2019 22:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Může být, pokud bude zájem o další diskuzi. Min. tento měsíc, dva to bude pro mě téma číslo jedna :-)

Datum: 04.02.2019 22:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Mařáku,

moc děkuji za Vaše uvedené zkušenosti. Jsem v situaci, kdy můj GP a dodavatel dřevostavby preferují Pichlera, jelikož spolupracují s Evorou, nebo někým podobným. Mě osobně se nezamlouvá už jen ten koncept, mít jedno zařízení, kterým větrám dům ve standardu PD, topím, chladím a ohřívám TUV. Na dotopení prostor bych tam měl mít elektrické kabely. Celé to mi dělá cca 500k bez DPH. Stavební připravenost této technologie je pro stavitele jednoduchá, rychlá atd. Chápu, proč to preferují. Nicméně ze strany provozovatele tu vidím několik negativ. 1) Zařízení ALL-IN-ONE je dosti složité a drahé zařízení. Pakliže odejde elektronika, bojím se, že řízení a ovládání ohřevu TUV, nebo větrání domu přestane fungovat. Náhradní díly pro renovaci tohoto zařízení a životnost jsou mi zatím neznámé. 2) Pokud se tato jednotka ukáže jako slepá cesta, stavební připravenost bude dosti omezená, co se týče rozvodů vzduchu, tepla, případně chladu. 3) Účinnost ohřevu TUV mi je zatím nejasná. Předpokládám, že jednotka dokáže ohřát TUV, i když nechci pouštět vzduch do domu. Při definovaném výkonu TČ cca 1kW pro venkovní teplotu 0 st. bude ohřev TUV na teplotu 45 st.C. trvat přes 8 hodin. To mi pro rodinu s malými dětmi přijde nepraktické. Když vezmu rozložení teplot v nádrži, ztráty atd., tak je mi jasné, že ani po osmi hodinách v nádrži nebude 45 st.C při ohřevu TČ. Od podzimu do jara bude muset být v činnosti topná patrona. Kde je pak skutečná účinnost tohoto zařízení za 300 tisíc? Ano, v létě mi jednotka vedle ohřevu TUV zchladí přívodní vzduch do prostoru. Fajn, ale víc jak půl roku mi bude ohřev TUV řešit patrona. Jak jako uživatel reguluji ohřev TUV nebo blokaci topné patrony? 4) Jednotka pracuje v jakém tarifu distribuce el. energie? D56? Jakou sazbu mohu mít? 5) I kdybych přistoupil na teorii o účinnosti ohřevu TUV pomocí TČ, tak COP mi přijde o poznání nižší, než má běžné TČ vzduch-voda. 6) Nečitelné je pro mě uživatelské ovládání zařízení, provozní režimy, případné omezení jednotky atd. Ovládání z nadřazeného MaR po protokolu Modbus RTU je též neznámou. Odpověď na tyto otázky mi prý dá až Evora, to bude tak za 3 týdny.

Datum: 04.02.2019 23:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PKOM4 Stojí bez DPH ~250tis. přijde mi to jako ranec.
Ještě by mě zajímala jednotka Nilan ESO. Nemáte s ní někdo porovnání? Vychází 60 tis levněji a neměla by být ani tak složitá.
Jinak Nilan má prý servis (i servisní linku) ok.

Datum: 05.02.2019 08:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pánové, jsem asi natvrdlý. Můžete mi prozradit jakou má výhodu kombinace ventilační jednotky (Nilan/ Pichler)+doplňkové elektrické topení proti klasickému TČ+pasivní rekuperace? Cenově jsou obě varianty srovnatelné. Druhá varianta umí to samé, ale topení i ohřev TUV je bez omezení výkonu s COP kolem 3. V prvním případě máte řadu omezení především v malém výkonu pro topení i ohřev TUV takže musíte velkou část výkonu pro topení a TUV dodávat čistě elektřinou s COP=1. Nechá se zjistit jaká je energetická bilance např pro TZ=4 kW ?

Datum: 05.02.2019 19:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výhoda žádná

Autor: karel dohnal
Datum: 06.02.2019 10:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129666
reakce na ...
Zajímalo by mě třeba srovnání toho PKOM4 s tímto:
https://aaaklima.cz/tepelne-cerpadlo-samsung-tdm-plus-4-4-kw-hydrobox

jasně, nemá to rekuperaci, ale mám chlazení(klima) , TUV, topení....

jak to vyjde cenově PKOM4 + elektrická podlahovka nebo tohle + klasická podlahovka?

A asi zde mám větší jistotu, že budu mít teplé vody dostatek?

Díky

Datum: 06.02.2019 12:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mě zarazilo, že zde někdo uváděl cenu PKOM4 + elektrická podlahovka do PD za 500k bez daně. To je snad sranda. Je to totálně nenávratná investice. Za 10-15 let je zařízení na odpis, protože nebude servis, náhradní díly apod. Takže znovu nenávratná investice 250k. Přitom minimálně polovinu energie do topení a TUV je nutno dodat čistou elektřinou a ještě se řeší problémy s nedostatečným výkonem pro TUV nebo topení.
Komplet TČ LG (monoblok) s ohřevem TUV, topením, chlazením a instalací zde pan Švarc nabízí za cca 150t. Teplovodní podlahovka bez elektrokotle a regulací vyjde výrazně levnějí, než elektrická + regulátory, jističe a rozvody. Takže nějak nechápu, proč si to někdo pořizuje.

Datum: 04.02.2019 23:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli jsem Vás správně pochopil, tak Vy kromě toho, co je na českém a rakouském webu, nic lepšího ohledně návodů nemáte? Výpis datové sady pro komunikaci Modbus jste od nich získal? Mě zajímá standardní ovládání uživatele, tak i možnost nadstavbového řízení z MaR. Googlení bylo zatím neúspěšné. Pokud by jste mi byl ochoten poslat "tajné materiály", budu vám vděčný.

Datum: 07.02.2019 10:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak toto jsem nenašel ani na webu výrobce, který jsem se snažil podrobně prozkoumat. Je to zřejmě jeho know-how. Částečně lze usuzovat na ten režim publikované práce zpracované univerzitě v Insbrucku, ale chce to si najít nezkrácenou verzi, třeba přes google pod názvem
Simulation assisted evaluation of the performance of a new generation heat pump compact unit

Datum: 11.01.2019 08:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl jsem tu známého technika na kontrolu chladícího systému, protože mi dodavatel nedokázal nic poradit a prý je to v zimě normální. Opravář nad tím kroutil hlavou, osahal nějaké trubičky a řekl, že to má jen slabý výkon, ale poruchu žádnou nenašel. Podle jeho slov skutečně jedním kompresorem nejde současně chladit a ohřívat vodu současně. Každý kompresor slouží na něco jiného. Neumím přesně reprodukovat jeho technické připomínky, ale nelíbila se mu komplikovanost. Pozastavil se nad tím větším společným kondenzátorem - výparníkem pro oba systémy (je to takový ten díl s mnoha měděnými kolínky vlevo). Prý to má zcela zbytečně velký vzduchový odpor, jeden z ventilátorů je prý trvale více zatížen už v samotné jednotce. Praktickým nedostatkem je samotné propojení, jedná se o jeden díl a při poruše se musí vypustit chladivo a následně opravit oba okruhy. Neviděl žádný důvod k tomu, aby tento díl nebyl oddělen, ale asi by to prý stejně nešlo demontovat samostatně. Většinou se prý výroci snaží výparníky nedělat příliš tlusté, aby se v nich nedržely nečistoty, u klimatizací je to prý živná půda pro různý plísně a proto se to musí pravidelně udržovat. Co ho udivilo asi nejvíc, bylo vytékání kondenzované vody z deskového výměníku na lamely tohoto společného dílu. Říkal, že většina výrobců chladírenských zařízení se snaží výparníky chránit před zanášením, oxidací lamel, atd. Že prý vidí poprvé, aby si někdo nechal záměrně vytékat kondenzát z jiného dílu na lamely. Kondenzát ze vzduchu určitě ponese s sebou zbytky prachu a jiných nečistot, určitě je prý dobré ten deskový výměník vyjmout a propláchnout vodou. Proto se mu vůbec nezdálo, že by tenhle "humus" měl protékat na výparník. Hodnocení uzavřel slovy, že on je jen „hloupej českej“ chlaďař a pozvedl obočí.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 84   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.