Opěrná zeď, názor (štěrkový podklad, drenáž)

Reklama
AK Andrej Kouril @andrej.kouril před 5 roky11.12.2018 21:17:00
Opěrná zeď, názor (štěrkový podklad, drenáž)

Dobrý den,
rád bych se zeptal na názor,

stavím vyztuženou opěrnou zeď (2m vysoká) se štěrkovým základem a geo-sítovou výztuží. Právě jsem dokončil štěrkový polštář a nepovedli se mi dvě věci, důvod teď není podstatný, a rád bych se zeptal na názor, jestli si myslíte, že jsou to chyby takového charakteru, že bych ve stavbě neměl pokračovat, ale nejprve chyby napravit.

Výkop ve kterém leží štěrkový základ má rozměr 16m x 0.6m x 0.75m, (kde 0.6m je výška díry v zemi :). Půda ve které je základ je z většiny opuka (rozlámané kamenné desky,viz obrázek).

Na základě doporučení dodavatele materiálu/řešení, jsem měl výkop naplnit štěrkem frakce 16-32 a pro lepší vyrovnání tvarovek trochou štěrku frakce 4-8 a drenážná trubku jsem v mém případě (opuka) nemusel nezbytně řešit.

Nakonec se mi ale povedlo udělat základ kde (viz obrázek), prvních 30cm výkopu je naplněno frakcí 16-32 a pak 15cm výkopu je naplněno frakcí 4-8, posledních 15cm (respektive zbytek drenážního komínu) je naplněn znova frakcí 16-32cm.

Nakonec jsem na základě konzultace s vícero lidma pro jistotu zavedl i drenážní trubku, ale řekl bych nešikovně jsem ji vyspádoval, tedy místo původního záměru aby celá ležela u dna výkopu, je její konec u dna výkopu ale její začátek se dostal až do výšky 30cm, tedy těsně pod první tvarovku.

Moje pokorné a doufám že zbytečné otázky jsou dvě,

1: vadí ten až ten příliš tlustý pás štěrku frakce 4-8 (napadá mě, že pri větší frakci má potencionální zmrzlá voda kam se roztahovat, tak při menší frakci tak toho prostoru asi už tolik nebude, na druhou stranu, pás leží až pod drenážná trubkou, tedy voda by měla jen protéct a případně odtéct...).

2: vadí ta příliš vysoko posazená drenážní trubka (napadá mě, aby když zmrzne voda která ještě nedosáhne do drenážní trubky aby oddtekla, aby mě zeď nevyvrátila, na druhou stranu má místo promrzat do štěrku, vsáknout se do opuky, rovněž jsem zaznamenal, že hodně vyztužených zdí se štěrkovým polštářem dává drenážní trubku spíše na úroveň první tvarovky, předpokládám že řeší spíše vodu za zdí, než pod zdí, i když mi to smysl moc nedává, protože voda z poza zdi pod zeď proteče)

pozn.: samotný výkop je vyspádovaný směrem k nejnižšímu místu, směrem k zadní části výkopu/zdi, štěrkový základ je oddělen a vyztužen silnější tkanou geotextílií, první tvarovka o výšce 20cm je pod úrovní země, a nejvyšší bod drenážní trubky je až pod touto tvarovkou, ale to by mělo být zřejmé z obrázku. Rovněž tvarovky jsou duté a budou vyplněny/spojeny štěrkem (tzn. bez použití betonu), tzn. voda může všude protíkat.

Děkuji moc za pomoc.
Andrej Kouřil.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

0 odpovědí

Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.