Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Skladba podlahy

Autor: Roman Celikovsky
Datum: 15.12.2018 14:46
uživatel: 129237

zdravím....původní podlaha je na betonu 10cm škvára..20mm prošlapaná hobra a finální podlaha parketové desky PD.....chci tyto včetně hobry vytrhat...srovnat křemičitým pískem nerovnost ve škváře která je uprostřed podlahy ca 1cm oproti okrajům....3,5x5,5 místnost.....poté položit XPS polystyren 20mm..dále 2x křížem osb 18mm PD mezi které dám 2mm mirelon a sešroubuju..... a na to už finálně vinyl click...
Za prvé se ptám na správnost a únosnost skladby a potom na vlastní sešroubování osb jestli musí být sešroubované jen vlastní desky a proto použít jen šrouby třeba 4x35 nebo může být prošroubováno až do xps polystyrenu...
Dík všem

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 50   starší >>
Datum: 15.12.2018 15:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, bylo by potřeba doplnit, o jakou podlahu se jedná, zda na zemině, nebo nad sklepem/suterénem (případně, zda je sklep/suterén vytápěn), nebo mezi dvěma vytápěnými a obývanými prostory ?

Datum: 15.12.2018 16:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podlaha obývák přízemí,panelový dům..mistnost vytápěná z obou stran....pod bytem jsou sklepy kde prochází ústřední topení takže je tam přes zimu trvale teplota 15-20 st......
chtěl jsem na původní dřevěné dílce pouze navrtat vrstvu osb pd 22mm která by se uprostřed vypodložila silnějším Starlonem ale bylo mi to rozmluveno že se ten lavor uprostřed místnosti prošlape znova přes jednu vrstvu osb ..
Dveře má otevírané mimo místnost takže zvednutí podlahy o ca 30mm by při této variantě nebyl problém.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 15.12.2018 16:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tom případě ani nemusíte řešit tepelné ztráty podlahou, protože skoro žádné nejsou a místo toho XPS bych tam asi raději dal něco, co bude trochu tlumit kročejový hluk, takže buď znovu hobru nebo kročejový elastifikovaný polystyren, případně nějakou minerální kročejovku pro lehkou plovoucí podlahu, nebo to jen celé vyrovnáte pomocí liaporu. Na to už pak vytvoříte plovoucí roznášecí vrstvu ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek daných křížem nebo posunutých na obě strany o polovinu. Sice jsem už i někde viděl, že někdo dává mezi tyto OSB desky třeba mirelon, ale podle mne je lepší jak v ploše, tak ve spojích desky slepit lepidlem na OSB desky a celé to prošrouvovat, vruty bych volil jen na sílu těch OSB desek.

Datum: 15.12.2018 16:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díík...budu mít podlahu zatíženou 2.3 m vysokou a 4m dlouhou dýhovanou stěnou....tak asi tu hobru...

Datum: 15.12.2018 16:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To asi ano, inspirovat se můžete i systémem akufloor s okrajovými páskami:
https://stavba.tzb-info.cz/podlahy/5067-lehka-plovouci-podlaha-akufloor-zaklad-zvukove-pohody-v-interieru
Jinak, kdyby měly být ve sklepě v zimě nízké teploty, pak by musela jít pryč ta škvára a nahradila by se podlahovým EPS.

Datum: 15.12.2018 17:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dík moc za info...

Autor: Jan Holub
Datum: 15.12.2018 22:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125495
reakce na ...
Ještě zvažte navrhovanou variantu od pana Kubíčka s vyrovnáním nerovností liaporem. Nová hobra není nejlevnější materiál a stará Vám ještě poslouží.

U nás po 40 letech cca 4 cm prohlubeň v obýváku a kuchyni při stejné skladbě, tak se divím, že máte jen 1cm.

Datum: 15.12.2018 23:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak kdyz vezmu to ze mam nerovnost ca.1cm na trech metrech...tak to asi udelam jako jeden kutil....ktery starou podlahu vytrhal vcetne hobry.....hrabema rozrusil skvaru...dosypal tri pytle kremiciteho pisku za 300kc....hodil to lati do roviny...na to xps polystyren 20mm coz je do 2000kc..dvakrat krizem osb pd 18mm..7500 kc...viz vyse...pak uz vinyl click ktery je za ranec 750m2...potrebuji se dostat do max vysky skladby podlahy ca 65 mm....coz timto akorat docilim...
Kdyz bych nebyl az takovy perfekto....tak 22mm osb pd nasroubuju na stavajici deskovou podlahu...vypodlozim starlonem uprostred a pop*deli....jeste uvidim jestli mi u nove podlahy nebude mooooc lito penez...ale zase ty puvodni desky na podlaze uz za 50 let nejsou nic moc a bojim se ze v nich nebudou srouby moc drzet a za cas se vychodi a bude to stat za prd.....takze asi nova komlet to jisti...

Autor: Jan Holub
Datum: 16.12.2018 15:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125495
reakce na ...
No je to ranec za nové PVC, které na nerovnosti není tak háklivé.
Hobra je kvůli zvukové a kročejové neprůzvučnosti a jediné nedokonalost originální skladby je, že se lehce po letech prošlapala, což se teď řeší roštem nebo vošinovým systémem.

Nevím proč pořád uvažujete nad XPS, které je do takové skladby nevhodné.

Datum: 16.12.2018 15:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ja to xps takhle videl udelane...tak proto mluvim o xps..kdyz jsem ho mel v ruce prijde mi i o dost tvrdsi nezli hobra..a me slo predevsim o to ze mi na tom bude stat 300kg stena plus velka skrin...jestli je ale lepsi hobra muze byt hobra...nechci jen aby se to proneslo.
Stejne deset podlaharu...deset ruznych nazoru...

Datum: 16.12.2018 19:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, XPS nemá žádný útlum kročejového hluku, ale jestli kročejovku nepotřebujete a nechcete řešit, pak tam klidně XPS dejte, ale v tom případě to rovnou můžete udělat celé na té škváře s pískem a jestli vám jde jen o navýšení podlahy použít můžete i EPS stabil, ale je to jen na vás, co tam dáte, když kročejovku neřešíte.

Datum: 16.12.2018 20:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jj..zase nechci aby chuze byla slyset vsude..v puvodni podlaze hobra je tak ji tam dam podle rady zase....potrebuji se ze skladbou dostat na 65mm...takze nejspise tedy na skvaru s piskem 2mm mirelon pak 20mm hobru..dale 2x 18mm osb....a vlastni click vinyl 2mm podlozka +5 mm vinyl....a jsem na ca 65 mm....

Datum: 25.12.2018 22:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
´Tak jsem udělal sondu do mojí podlahy(jsem v přízemí) a zjistil jsem že nemám v podloží žádnou škváru jak jsem myslel....v patrech už je škvára.....mám pod podlahou normal beton...na něm je hobra 15mm a rovnou deskové parkety 20mm....tudíž skladba 35mm...
Jelikož chci podlahu zvednout o 20mm oproti původní tak dám na vyrovnaný beton 15mm hobru( tu už mám připravenou) a pak křížem dvakrát osb pd 15mm ....mezi osb 2mm starlon...pak vinyl click 5mm a podložka 1.6mm..

Teď jen prosím o radu jaké přesně šrouby použít na osb desky....??
Chtěl jsem tam prdnout obyč do sádrokartonu 3.5x30 ale ty jsou celozávitové......tak jaké..?? nebo předvrtávat každou díru..?? nebo částečný závit - nevyleze hlava když nebude držet v první desce.....ufff
dík za radu.

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.12.2018 22:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Chcete-li šroubovat dvě desky dohromady, tak musí být v první desce předvrtaná díra nebo použít šrouby co umí u nepředvrtané díry závit zrušit. Mají kousek opačné šroubovice. Aby dvě desky při zatížení kladly odpor proti průhybu jako by tam byla celistvá, tak se musí ve styčné spáře zabránit smyku a to jsou dosti veliké síly. Z tohoto důvodu bych doporučil ještě kromě šoubování i lepení. Šrouby se mohou při opakované dynamické zátěži otlačovat a pak už to nebude ono.

Datum: 25.12.2018 23:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha...dik za info....co jsem ale koukal tak takhle kratke srouby ze spec.zavitem nedelaji ...takze mi nezbude nez dat klasik vruty 4x30 (nebo jiny rozmer..?? a vrut do sadrose..??) a prvni desku predvrtat na 4mm...muze takto byt..??
Dik...

Autor: bob svaton
Datum: 26.12.2018 07:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
4*35 castecny zavit, bez podlozky mezi desky

Autor: Filip Filip
Datum: 26.12.2018 09:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Já jsem podlahu v chatě dělal v následujícím složení. ŽB nosná deska na zemině. Hydroizolace tekutou lepenkou Hasoft ( Aby se mimo jiné eliminovaly sváry lepenky ). Na tom 12 cm EPS 100S a na tom leží roznášecí deska, která je složená ze dvou desek OSB tlustých 15 mm. Desky jsou slepeny polyuretanovým lepidle. Celé je to prošroubováno vruty 30 mm dlouhými. Jelikož asi neseženete vruty s částečným závitem, který by byl dlouhý pouze polovinu délky, tak klidně můžete použít vruty se závitem libovolným. Důležité je, aby se desky k sobě přitlačily přišlápnutím vedle šroubovaného vrutu. Stačí přišlápnout. Stejně ty vruty v podstatě mají dočasnou funkci a to je přítlak obou desek při lepení, které je násobně důležitější, jak ty vruty. Pro atomového experta musím dodat, že tam význam mají, ale menší, než se jim přisuzuje. Ono stejně nejdůležitější je rovina, kterou pod tou lepenou deskou musíte mít. Doporučuji lepší rovinu, jak požaduje podlahářská norma 2mm/2m. To je podle mě nedostatečné. Pod vinil nezapomeňte dát podložku určenou přímo pro vinilové podlahy, nejlépe nějakou originální. Ty to podložka mají také jakýsi kročejový útlum. Já mám také v celé chatě vinil - click a orig. podložku. Funguje to perfektně. Filip

Datum: 26.12.2018 09:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten "atomový expert" má být kdo? Kdo tako vyrypuje je "atomový hulvát".

Datum: 26.12.2018 09:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jožine, já ti přeji klidné vánoce a doporučuji, aby ses zklidnil. ty mě naprosto nezajímáš

Datum: 26.12.2018 10:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale zajímte se o mne a hodně, když mne musíte všude uvádět.
Už jsem vás požádal aby jste mne netykal. Pak to vypadá že máte vychování řeznického psa. Veřejné fórum má svá pravidla.

https://www.levnestavebniny.cz/data/upload/ke-stazeni/osb_eco_doporucene-montaze.pdf
http://www.stavebniny-rychle.cz/podlaha-z-osb-desek.html
https://hobby.idnes.cz/jak-k-sobe-spojit-dve-drevene-desky-poradi-nas-truhlar-pfp-/hobby-dilna.aspx?c=A080903_175258_hobby-dilna_lis
https://forum.tzb-info.cz/124865-vrzani-podlaha-osb
https://www.google.cz/search?q=%C5%A1roubov%C3%A1n%C3%AD+osb+desek+k+sob%C4%9B&tbm=isch&tbs=rimg:CbvT48MKCreaIjgGXjp6hB99FH56RaE5cs0kySwBX6_10-DP4DQfrYCxHqD98fQtnN8PigXTNyccfVFpdjngxzg6uoCoSCQZeOnqEH30UEWP6i28ZJG89KhIJfnpFoTlyzSQR6QDt_1jcTTuMqEgnJLAFfr_1T4MxEzeBpv96xCSCoSCfgNB-tgLEeoEd-0KJ_1Cun1FKhIJP3x9C2c3w-IRxp_1lxBG1dfwqEgmBdM3Jxx9UWhEq-koaOxxZSioSCV2OeDHODq6gEaot2Pn8e6tZ&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwjg2K7rjr3fAhUMzKQKHZS4Ax0Q9C96BAgBEBg&biw=1272&bih=881&dpr=1#imgrc=_
http://www.drevoobchod-liska.cz/91-vruty-rapi-tec
http://csavarbolt.shp.hu/hpc/web.php?a=csavarbolt&o=facsavarok_faszerkezetepito_csavarok

Datum: 26.12.2018 10:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak já jsem s lepením desek nepočítal....jak se říká deset hlav deset názorů..:-))))).....bylo mi řečeno at dám mezi desky 2 mm starlon a stáhnu šrouby.
Budu si muset nakonec vybrat jedno řešení....hmm...:-)
A ty šrouby 4x30 když jsou osb 2x 15....předpokládám aby šroub už nebyl projetý do hobry..že..??

Stejně si pořád říkám že když naperu do jedný desky osb ca.50-60 šroubů tak to musí držet jak helvétská víra...

Datum: 26.12.2018 10:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Pane Romane, lepení je naprosto klíčová záležitost. Proč někteří lidi dávají mezi OSB desky nějaké starlony, mirelony a jiné separační vrstvy ? Odpověď je triviální - aby jim podlaha při chůzi nevrzala. A co asi tak vrže ? No přeci nedokonale ztužené ( čili neslepené ) OSB desky o sebe. Že špička vrutu zasáhne do hobry ničemu nevadí. Filip

Datum: 26.12.2018 12:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak zatím moc dík....

Datum: 26.12.2018 10:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
milý jožinku, vztahovačný si až na půdu. já tykám akorát tobě, protože tě to krásně vytáčí. není tu větší exibionista, než jsi ty. to není vychováním, to je radost ze života. jinak se měj dobře a neber si to tak, nebo tě to klepne a pro TZB by to byla naprostá katastrofa. kdo by sem psal ? kocina tu není, takže v počtu keců jsi již dávno na prvním místě. prosím tě, kde je v pravidlech určeno, že ti nesmím tykat ? s láskou tvůj Filip

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 26.12.2018 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Ládine kecáš,tykáš i mě...

Datum: 26.12.2018 11:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, Netuším, co bych na to mohl odpovědět. Filip

Datum: 26.12.2018 11:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
To jen jste potvrdil, že uplatňujete šikanu vůči někomu.

Datum: 26.12.2018 13:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
suchare bez talentu a smyslu pro humor. ten bod č. 3 je tam kvůli tobě.

Datum: 26.12.2018 12:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, asi už to bylo napsáno, ale použil bych třeba tyto vruty - 4 x 35:
https://www.briol.cz/vrut-rapi-tec-2010-zapustna-hlava-drazka-torx
OSB desky raději i v ploše pořádně slepte, např.:
https://www.denbraven.cz/produkt/lepidlo-na-drevo-woodfix-d3/
https://www.denbraven.cz/produkt/polyuretanove-lepidlo-na-drevo-d4/

Datum: 26.12.2018 12:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nooo..přesně toto jsem potřeboval.dík moc Jiří..už jsem našel i videa kde doporučují radši slepit proti riziku posunu desek ....ono jestli mám koupit 20m2 starlonu 2mm nebo lepidlo tak to vyjde cenově stejně a já upřednostnuji vzhledem k velké obývací stěně aby deska byla fakt echt gold tuhá....

zobrazuji 1 - 30 z 50   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.