Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vodní výměník v RJ

Autor: František Marný
Datum: 15.12.2018 21:22
uživatel: 129241

Dobrý den,
plánuji RD v pasivním standardu, předpokládané TZ do 5 kW. Rozhodl jsem se pro TČ vzduch-voda pro podlahové vytápění a ohřev TUV (nejspíše IVT Air X 50). Vytápění bude doplněno o akumulační nádrž. Teď zrovna řeším jakou RJ, aktivní jsem zavrhl, protože nechci mít v baráku další TČ (resp. kompresor, který má nejistou životnost), navíc jsem zaslechl, že je problém s nastavením těchto dvou systémů. Takže pasivní je jasná.

Jelikož TČ umožňuje reverzní chod (chlazení), takže bych mohl plně využít jeho potenciál. Chlazení do podlahy je blbost, tak mě napadlo, že bych pořídit vodní výměník a přes AKU nádrž bych v létě mohl vzduch chladit a případně v zimě dohřívat. Tady je odkaz na ten výměník:
https://www.luftuj.cz/p/potrubni-chladi ... 5-160-200/

Máte s tímto řešením někdo zkušenosti? Nevíte jestli existuje nějaká jednotka za rozumnou cenu, která má výměník přímo integrovaný? Co si o tomto řešení myslíte?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 45   starší >>
Datum: 12.02.2019 20:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
S vaší celkem malou tepelnou ztrátou by pravděpodobně stálo zato uvažovat o vytápění - chlazení stropem. Teplo nebo chlad máte z reverzního tepelného čerpadla. Ale bez výpočtu, amatérsky, nedoporučuji.

Autor: Radek Němec
Datum: 19.12.2018 23:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Teoretizujeme bez konkrétních typů strojů, resp. kompresorů. Těch je celá řada, mají různá specifická dělení. Jen podle pohybu pístu jich je nejméně osm (určitě víc, všechny neznám). Jen kompresory s krouživým pohybem pístu mají několik podskupin (mohou být i zcela bez pístu, kde je nahrazen mebránou), atd. Každý z těchto typů má svoje uplatnění, své výhody a nevýhody. Proto jsem použil příklad s pilou. Zkuste motorovkou s běžným řetězem rozřezat lešenářskou trubku. Nebo raději nezkoušejte.
Probíral jsem se zajímavým článkem http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=20&p=13517&sid=4a66e47c4607dfdf21f26fcf7a1498f6#p13517 a zaujala mě zejména tahle pasáž
/Myslet si, že byť i profesionálně naprojektovaná a zaregulovaná soustava (spočtená a vyladěná jen pro režim "na plný kule") bude aspoň trochu rozumně větrat i při PRŮTOCÍCH NULA-NULA PRD ... je Velmi Hluboký Omyl./

Přesně to chci říci, že bych využil stávající a vyzkoušené technologie. Velké TČ bych nechal topit v zimě a v létě odpočívat. TUV bych si ohříval (ohřívám) aktivní rekuperací a ta právě umí chladit a při chlazení ohřívat vodu, tj. maximalizuje využití energie příkonu kompresoru a to jak pro chlazení , tak pro ohřev vody za jedny peníze. Vytvářet vlastní sestavy určitě lze, nicméně největší kumšt je v regulaci těchto soustav. Navrhnout vám kompilaci různých zařízení dokáže každý markeťák. Schopný markeťák vás dokonce přesvědčí, že jste na to kápnul a vlastně jen podpoří váš nápad, hlavně abyste něco nakoupil (ideálně u něj). Edukatizující nadšenci donquijotského spolku se vás budou pokoušet vyvést z omylu - a vy je za to, na rozdíl od markeťáků, nebudete mít rád.

Datum: 18.12.2018 14:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když budete chladit = dochází k amortizaci (velkého a dražšího) kompresoru, který je určený na vytápění a ohřev TUV. Vyrobíte studenou vodu, uvolněné teplo vypustíte ven, co také s ním, že? Určitě ale ten den budete potřebovat se i umýt, tedy opět poběží ten samý velký kompresor, aby vyrobil tentokráte teplou vodu. Není rozumnější, aby běžel jen jeden kompresor, který by současně chladil a ohříval vodu? Aby to byl kompresor přesně na tento účel dimenzovaný? Myslím si, že vytvářením kombinovaných sestav, které nejsou dimenzované na zamýšlený koncept, velmi snadno uděláte chybu. Bylo by ohromné štěstí, abyste na první dobrou odladil zcela nový účel všech zúčastněných sestav. Jsem si skoro jist, že utratíte stejně nebo více peněz za nestandardní řešení, které vás ve svém důsledku více potrápí, než potěší.

Autor: karak karak
Datum: 18.12.2018 22:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115487
reakce na ...
V pasivnim dome kompresor vetsinou nenabeha tolik hodin jako v beznem dome, u spravne provozovaneho domu (zavirani dveri v lete, pouzivani venk. zaluzii, vetrani pres noc atd.) byva potreba chladit nekolik dni v roce.
Vas navrh na 2 TC bude o hodne drazsi, z toho 1 TC bude v cinnosti nekolik dni v roce (jinak bude podlaha moc chladna).
Je lepsi pouzivat 1TC intezivneji a po cca 15 letech vymenit cerpadlo nebo cele TC, ktere by melo mit lepsi parametry.

Datum: 19.12.2018 15:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemluvil bych o tom, co je a není dražší, když neznáme (neuvádíme) žádné ceny. V principu mám doma motorovou pilu ale i ruční pilku. Každá má svoje určení a nemusím pro malý řez startovat velkou motorovku. Pokud někdo pro vytápění domu používá TČ o výkonu např. 10 kW, chápu to v zimě, ale startovat takové zařízení pro ohřev vody v létě? To mi už takový smysl nedává.
Podstatnější je, že když TČ poběží, nedokáže současně chladit a ohřívat vodu, to beru jako provozně nehospodárné.

OT.
Že chlazení v pasivních domech není potřebné po mnoha zkušenostech považuji za mýtus. Dům lze do určité míry celkem efektivně odizolovat od vnějších zdrojů tepla (slunce), ale velmi těžko této dům zbavíte vnitřních zdrojů. Praxe ukazuje, že zejména pasivní dřevostavby se v létě přehřívají a to i přes masivní izolaci a stíněná okna.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 19.12.2018 20:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Proč by 10kw tč nemohlo ohřívat v létě vodu? V čem vidíte problém ?
Ohřívat a zároveň chladit taky není technický problém,problém je ale tyto požadavky vyvážit.
V mrazírnách se toto odpadní teplo běžně využívá.
A chlazení domů-zdá se,už na to přicházejí běžní uživatelé.
Když jsem začal já chladit,tak dle místních odborníků jsem si postavil paskvil.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 19.12.2018 20:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Chladit, topit i ohřívat vodu současně dokáže komfortně jedině zařízení FRIGOTECH, které jsem vyvinul na základě mých zkušeností a požadavků na bydlení. Nejprve vzduchotechnickou jednotku (pak i s entalpickým výměníkem) a ohřevem vzduchu, k tomu tepelné čerpadlo a v kombinaci s klimatizací i ohřevem TUV. A to vše s jedním !!! řídícím systémem !

Autor: metball iGIN
Datum: 19.12.2018 21:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Hmmm...
AutoCitace:
https://forum.tzb-info.cz/143529-vodni-vymenik-v-rj#text13

SFO

PS:
Medvědí služba.

PPS:
Nenanžhranost.

PPPS:
Poměr Výkon/Cena? Zadarmo Drahý?

Datum: 19.12.2018 21:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To byla reakce na to co se dá a nedá.
Ano každá sranda něco stojí. A komfort není zadarmo.

Datum: 19.12.2018 21:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TC chladi do podlahy, prijde pozadavek dotopit TUV, prepne trojcest a prehodi se chod TC na teplo a dotapi se bojler. Prehozeni chodu trva asi 2-3 min. Dochazi k "nehospodarnosti"( v radu haleru), ale to same je v zime pri odmrazovani. Pro 2-3 min. chodu TC odhadem 1-2x denne, kdy potrebuji dohrat TUV prece nebudu porizovat dalsi mensi TC.
Pasivni drevostavba nebo zdena stavba se muze prehrat ( prakticky par dni v roce), rozdil je v rychlosti prehrati a v rychlosti vychlazeni venkovni teplotou pres noc. Drevostavba se vychladi pres 1 noc, zdena stavba za vice noci. Nejdulezitejsi u obou domu je v horkych dnech nevpustit teplo pres den do domu (v pripade malych deti to byva problem).

Datum: 19.12.2018 23:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejde o přehození chodu. K ohřátí 200 litrů vody potřebujete cca 10 kWh, podle výkonu TČ to bude nějakou dobu trvat. U 10 kW čerpadla hodinu, u 2 kW pět hodin. Po dobu ohřívání teplé vody nebudete chladit a obráceně, neznám TČ, které by vyrábělo teplou a studenou vodu současně. Takže se nebavíme o řádu minut, ale o několika hodinách zbytečného provozu denně. Z rok je to už zajímavé číslo. Existují však zařízení, která chladí vzduch (jako běžné klimatizace) a S O U Č A S N Ě dokáží uvolněné teplo využít pro ohřev vody. Opět je více technologií, nejde jen o otočení ve smyslu výparník / kondenzátor, lze využít i samotný kompresorový cyklus, celkové ztráty kompresoru (vyzařování tepla, ztráty do chladiva a vzduchu atd.) mohou být jen minimální cca 5%, vše ostatní se využije. Je to o konceptu a regulaci.

V jiném článku jsem na podobnou konstrukční nedokonalost upozorňoval u Pichlera a to je paradoxně zařízení, které by to mělo být takto vymyšlené, bohužel není. Jak potom může dopadnout amatérská sestava s vodním chladičem, kde nikdo nepočítá výkony, chladící plochy, vlivy proudění atd.

Datum: 20.12.2018 00:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Psal jsem, ze ta "nehospodarnost" trva nekolik minut. Kdyz mate nachlazenou podlahu, tak muzete 30-60 min. nahrivat TUV a na podlaze to nepoznate (neohrivate cely bojler, ale jen dohrivate). To jsou me zkusenosti s chlazenim podlahovym topenim, k ostatnim systemum se vyjadrovat nemohu.

Datum: 20.12.2018 10:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pořád si asi nerozumíme. Představte si běžné auto, když jedete, tak se zahřívá motor. Potřebujete ho chladit, v zimě toto teplo použijete na vytápění kabiny. -

Já rozumím tomu, že podlaha má setrvačnost a nepozná, že hodinu ohříváte vodu. Jde o tu hodinu nebo několik hodin, co ohříváte vodu. Těchto několik hodin denně platíte, kdybyste při chlazení odpadním teplem zároveň ohříval vodu, máte ji ohřátou úplně zdarma. Kompresor poběží tak jako tak, žádná amortizace navíc, jen si místo vypouštění tepla z domu ven, tímto teplem ohřejete tu vodu.
Představte si, že každý den, kdy chladíte, máte vodu zdarma a nebo jinak, každý den potřebujete teplou vodu a každý takový den si můžete chladit zdarma, kdykoliv potřebujete.

Nevidím totiž komfortní spoléhat se na noční vychlazení domu. To je totiž obvyklá berlička markeťáků prodávajících dřevostavby. V noci to snadno vychladíte. Hm. Ale že se dům stejně rychle přes den přehřeje, to už se nezmíní. Navíc musím doufat, že v noci bude chlad a to se letos také moc nekonalo. Vedro přes den a v noci jen o pár stupňů méně. Myslím si, že chlazení a jeho energetická náročnost bude čím dál zásadnější otázka. Výhodou je, že chladící systémy lze celkem efektivně napájet z FV.

Datum: 20.12.2018 11:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jenom doušku. K chlazení - tepelnému čerpadlu se už vůbec nevyplatí jakákoliv další "úspora" - FV zvláště. Naprostá nenávratnost. PARADOXUM. Čím víc "šetřím", tím víc prodělávám.

Datum: 20.12.2018 13:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mluvil jsem o řešení chlazení obecně. Klimatizaci snadno můžete napájet v létě z FV, slunce a světla je dost. V zimě na topení je to se sluncem v našich polohách podstatně horší.

Datum: 20.12.2018 16:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já o voze vy o koze. Co Vám ta FV pomůže? Jen investice na nic. Mluvím o návratnosti takových blbostí.

Datum: 20.12.2018 19:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem uzivatel pasivni drevostavby a ne prodejce a uvadim me zkusenosti: pokud si teplo nepustite otevrenymi dvermi, tak se po vetsinu dni dum udrzi na max.+- 25st.C . Toto leto jsem pustil chlazeni 2 dni, kdy se teplota uvnitr vecer dostala na 28st.C(nekolik dni jsem nebyl doma a nevetralo se pres noc).
Kvuli par dnum nebo max.mesici, kdy potrebujete chladit, nema cenu resit nahrati TUV teplem z podlahy, usetrite radove desetikoruny a zadny dodavatel vam tuto funkci nebude pridavat nebo si ji necha dobre zaplatit.
Radeji vyberte dobreho a levneho vyrobce, protoze pasivni stavba ma horsi navratnost investice TC z duvodu nizsi potreby topit nebo chladit nez bezny dum.

Datum: 20.12.2018 21:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chladící systém - normální PT- si vezme 2 až 3kwh denně á 2,13

Datum: 19.12.2018 23:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud chcete komfort jak píšete, tak nevymýšlejte vymyšlené, amatérsky to nedáte (bez podceňování, neboť vývoj nebyl jednoduchý) a nastudujte zařízení, které to splňuje. Viz v diskuzi.

Autor: Jan Holub
Datum: 18.12.2018 08:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125495
reakce na ...
A jaký výkon chlazení potřebujete ? Já jsem rozhodnut pro TČ, které TUV umí ohřívat z okruhu podlahového topení.

Teď ještě zvažuji na kolik by mě přišla instalace ZR + náklady na údržbu, oproti předehřevu pasivní rekuperace.

Datum: 18.12.2018 18:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dejte pak vědět,kolik jste z té podlahy získal.

Autor: František Marný
Datum: 26.12.2018 20:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129241
reakce na ...
Četl jsem, že u aktivní RJ s chladícím výkonem 1 kW jsou lidi schopni snížit teplotu v místnosti o 1 - 2st, takže o je otázka spíš otázka jestli to vůbec řešit nebo se raději zaměřit na stínění.

Do podlahy pouštíte kolem 35st a na TUV potřebujete kolem 55st, to budete tu vodu dohřívat elektrikou?

https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni

Datum: 26.12.2018 23:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O kolik dokáže jakékoliv chladící zařízení snížit teplotu čehokoliv, nelze bez zadání vstupů vůbec rozhodovat. Slyšet lze ledacos, pravda je trochu jinde. Na věc se dívejte ze dvou hledisek, první je snížení teploty přívodního vzduchu a druhým je celkové snížení teploty domě. Když si uvědomíte, jak dokáže být v létě příjemný i jen neochlazený proudící vzduch, tak chladící výkon 1 kW už svůj význam má. Běžné větrací jednotky větrají v létě kolem 200 m3/h a podívejte se na teploty přívodního vzduchu u aktivní rekuperace http://reader.livedition.dk/nilan/76834883/html5/ na str.7 máte výstupní teploty při venkovních 35°C sníží teplotu přívodního vzduchu na 17°C a to už je fakt znát. Jak se to projeví v celém domě, zase těžko soudit. V dobře zastíněných a izolovaných to může být pokles i o 10°C, beru z osobní zkušenosti. Hlavní výhodou je, že je to zdarma. Při chlazení ohřívám vodu (mám jiný typ, než je v odkazu).

U tepelných čerpadel existuje několik řešení a odpovědí na vaši otázku ohřevu TUV a topné vody. Voda se z 35°C na 55°nedohřívá elektricky, ale zařídí jí TČ. Nejběžnějším řešením je mísící ventil, který do okruhu topení pouští jen 35°C a domíchává se zpátečkou, jakmile teplota přívodu stoupne a zpátečka je už také teplá, okruh uzavře.

Autor: Roman Novák
Datum: 27.12.2018 10:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím,

o kolik dokáže aktivní rekuperace snížit teplotu přiváděného vzduchu je do značné míry závislé na jeho vlhkosti. Bohužel v těch diagramech z odkazu se o tom nezmiňují. Pokud za určitých vlhkostních podmínek dokáže jednotka snížit teplotu na +18 stupňů pak s RV přesahující 80 procent. Stačí k tomu přidat produkci vlhkosti v domácnosti, teplo ze spotřebičů, osob a podobně + prostup tepla obálkou domu a je z toho slušný diskomfort.

Nemohu ani souhlasit s tím, že ta kombinovaná jednotka v běžném provozu domácnosti může zadarmo chladit při ohřevu TUV.

Má zkušenost je opačná. Při běžné spotřebě TUV u tříčlenné domácnosti stačí v letním období kolem 3 hodin běhu kompresoru na její ohřev, ale často i méně. To ale musíte jednotku přivést do podtlakového režimu s otevřenými větračkami přičemž se stále využívá energie odpadního vzduchu.

Přestože je při přepnutí do chladícího režimu využíván pro ohřev TUV vzduch s ještě vyšší entaplií než ten vnitřní, je potřeba na ohřev TUV několikanásobně více času. Chlazení rozhodně není zadarmo. Naopak většinu energie na chlazení musíte dodat a to jsem ještě nezmínil efektivitu při kombinaci s větráním. Tam zase falíruje objem výměny vzduchu 200m3/h, který pro zachování komfortní pocitové teploty není v žádném případě nutný.
Většina energie na ochlazení venkovního vzduchu padne na vyrovnání entalpií vnitřního a venkovního vzduchu. V tomto světle pak veškeré grafy v chladícím režimu jen matou a postrádají praktický význam.

Datum: 27.12.2018 12:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
CITUJI:
"... To ale musíte jednotku přivést do podtlakového režimu s otevřenými větračkami přičemž se stále využívá energie odpadního vzduchu. ..."
Upřesním:
Vy s Vaším zapojením musíte.
Jiní s jiným zapojením NEMUSÍ!!!

SFO

Datum: 27.12.2018 15:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
CITUJI pana Němce:

"V dobře zastíněných a izolovaných to může být pokles i o 10°C, beru z osobní zkušenosti. Hlavní výhodou je, že je to zdarma. Při chlazení ohřívám vodu"

Já netvrdím, že neexistují jednotky, které toto umí.
Já srovnávám mé zkušenosti se zkušenostmi pan Němce a ty se zásadně liší. Pokud se nic nezměnilo tak p. Němec provozuje stejnou jednotku jako já.

Datum: 27.12.2018 15:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
4PT RN:
já jsem ve svém příspěvku narážel na to,
že např. NILAN pod názvem "jakýsiBOX" nedávno ... jedná se o cirkulace vzduchů "zvenku-ven" a "vnitřní-dovnitř".

SFO

PS:
Dohledat si na LuftFóru, pls.

PPS:
Já jen dále chtěl podotknout,
že ty čtyři-Ó
Obecně Oblíbené Ovisogogické Omyly
kdysi začaly velmi nenápadně,
a to tím,
jak je škodlivá cirkulace vzduchu v pastôškách...

PPPS:
... a pak v království Dánském začali vyrábět tuto škátulu.
Tak aby zase nevznikl další 4O,
že když chci v létě "aktivkou chladit" (libo jakou),
tak že si musím způsobit v pastóšce podtlak.

iGoNY

Douška?
Ale je velmi dobré NAOPAK PODOTKONOUT (Thumbs Up)
že spojovat letní chlazení interiéru
s frází
"A MÁM TUV ZADARMO"
není zrovna fér.

Přesněji, trochu té INTERIÉROVÉ KRADENKY
použiji na ohřev "zdarma" Teplé Vody (nepočítám-li spotřebovanou placenku),
leč zbytkem
stejně jenom
O H Ř Í V Á M _ S O U S E D Ů M _ E X T E R I É R O V Ý _ L U F T

A samo ssebou, že jej ohřívám i sám sobě, neb podstatné okolí mám s nimi společné.

Tož jen tak,
aby se pak nemusela připomínat jedna ProstoNárodní:
"Keho sce PánBu potrestať, temu dá Sviňu Súseda!"
Ale stejně, furt lepší "ta Sviňa", než holý fakt,
že "Rodinu a Stát si Nevybíráš!"
Byť se to vždy "dá řešit útěkem" ...
... jenže to BYCHOM museli zdrhat už jako BATOLATA!!!
A bez kohokoliv z rodiny, bez genetické zátěže, ...

IJK

Datum: 27.12.2018 20:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dík, protože pořád málo lidí chápe (nebo nechce chápat), co je to kradenka a placenka.

Datum: 28.12.2018 08:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Tak aby zase nevznikl další 4O,
že když chci v létě "aktivkou chladit" (libo jakou),
tak že si musím způsobit v pastóšce podtlak."

Takto jsem to nepopsal. Podtlakový režim je určen pro levný ohřev TUV, nikoli chlazení. A chlazení zdarma jak psal p. Němec už vůbec ne.

Chlazení zdarma + levný ohřev TUV si dovolím tvrdit, provozuji já. S výše popsanou nevýhodou ohřevu TUV (v ranních hodinách). Pak ale musí kompresor stát a vzduch ochlazovat registrem. Uznávám ale že toto není univerzální řešení do každých podmínek. (výhoda u domů s vyšší tepelnou kapacitou, kde nevadí chlazení 24h/den)

Ale má to i své další výhody:

- Není cítit smažený řízek ani každý prd z koupelny po celém baráku jako v případě cirkulačních systémů.
- Nadále dochází k výměně vzduchu v domě ne jako u cirkulačních krabiček od Nilana.

Datum: 28.12.2018 09:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jj, napíšu to svými slovy (jako AntiMarketingový SamoZvanec).

Podtlakový režim
provozu strojní ventilace
se dvěma ventilátory
je takový stav přívodu energie do VENTILÁTORŮ,
KDY SE venťásek ODTAHu
točí VÝRAZNĚ RYCHLEJI
než venťásek sání.

S výjimkou DOHOŘÍVÁNÍ VSÁZKY PALIVA v xyzPALu, který je tlakově přímo spojen s obytnými místnostmi
se jedná o
NEJEFEKTIVNĚJŠÍ ZPŮSOB REKUPERAČNÍHO PROVĚTRÁVÁNÍ.
PROTOŽE REKUPERKA JE NEJEN O zpětném použití ODPADNÍHO TEPLA!!!

RovnoTlak (jak já obvykle popletu, H..noTlak) je klasická lež dětem.
Při něm se snažíme minimalizovat INFILTRAČNÍ TOKY mimo výměník(y) tepla v rekuperační jednotce.

Přetlakové větrání má také své použití (mazané, nezbytné), ale v dostatečně zatěsněných "pastóškách" obvykle vede k devastaci stavebních konstrukcí (řád desetiletí).

SFO

PS:
Jj, pokud chci na SEKUNDÁRU REKUPERKY
mít maximum KRADENKY,
pak jedna z možností je
vykrást to teplo z vlastních stavebních konstrukcí :-)

PPS:
A jak bylo zmíněno, v létě si dovnitř NATÁHÁTE ENERGETICKY BOHATÝ (dusný) venkovní vzduch...

PPPS:
... který pak budete pracně a draho odvlhčovat.

IJK

Douška:
Ten bájný BOX (a cokoliv jiného ŘÍZENĚ cirkulačního)
ochrání vámi už jednou odvlhčený vzduch...
...
leč jak bylo podotknuto, v sérii se zemním předchlazením, při požadavku na řízené směšování cirkulačního a venkovního vzduchu, ...
je TEN xyzBOX zase jen PŮLKROKEM.
ALE ASPOŇ RELATIVNĚ POUŽITELNÝM SMĚREM ...

zobrazuji 1 - 30 z 45   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama