Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: MŽP v boji se suchem

Autor článku:
Plné znění článku: MŽP v boji se suchem
Anotace článku: V loňském roce zasáhlo Českou republiku extrémní sucho, z jehož následků se Česká republika ještě nestihla vzpamatovat. V důsledku vysokých teplot, nízkého úhrnu srážek a mírné zimy 2015/2016 je aktuální stav průtoků na některých vodních tocích i na 20 % běžných červnových hodnot.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: boj se suchemLukáš Čeřovský21.06.2016 00:35
boj se suchemJosef Zapletal20.06.2016 00:02
Regulační stupeňVáclav Kopal19.06.2016 08:18

Příspěvky
Předmět: boj se suchem
Autor: Josef Zapletal
Datum: 20.06.2016 00:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Naše území je každoročně na konci léta zasaženo suchem od poloviny července do třetí dekády srpna je zcela typické suché a teplé počasí. Každou dekádu přijde jeden suchý rok pokud si pamatuji , pak sucha byly 1990 , 2003 , 2015. V žádném z těchto roků ovšem nedošlo k ničemu zásadnímu , tj. sucho netrvalo od jara , takže úroda nebyla plošně postižena a nebyly větší problémy se zásobováním vodou. Sucho není u nás tedy není ničím novým. Nemá nic společného se změnou klimatu nejhorší sucho bylo myslím v roce 1947 a pokud vím od pamětníků tehdy se fakticky neurodilo nic a to že u nás ve výsledku nebyl hladomor bylo jen díky sovětské potravinové pomoci.

Současné návrhy Mžp , nejsou bojem proti suchu , jedná se spíše o prosazení politických cílů. Například malé rybníčky nejsou pro zavlažování použitelné a fakticky způsobují jen větší odpar vody a pokles průtoku v potoce v letních horkých dnech. Retenční schopnost je minimální, takže ochrana před povodněmi rovněž nulová, ale mohou být dobrým zdrojem vody pro volně žijící zvířata a hmyz , zvyšuje se tím biodiverzita a někdy i hladina spodních vod. Jedná se tedy o ochranu přírody a ne o boj se suchem.

Pro boj se suchem jsou třeba provádět zcela jiná opatření, například stavby velkých přehrad , které zajistí vyšší průtoky v řekách v tím možnost zavlažování s suchém období roku. Nebo například změna manipulačních řádů přehrad - aby třeba Slapy místo aby byly plně napuštěné za jakéhokoli počasí také sloužili k nalepšování průtoků ve Vltavě a na Labi , tím by mohlo téct v řece více vody , která by pak mohla být použita pro zavlažování nebo pro úpravny , Jenže to by tam nesměla mít Pražská smetánka chaty a jachty, loni celá republika trpěla suchem , ale Slapy byly v největším suchu po okraj plné, pro zábavu úzké skupiny občanů - žádné TV o tom neinformovala , proč asi ? Jak by to bylo jednoduché levné a účinné opatření , aby vybudovaná přehrada sloužila širokému okruhu občanů státu - nic takového se ovšem nestane.

Předmět: Re: boj se suchem
Autor: Lukáš Čeřovský
Datum: 21.06.2016 00:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119363
reakce na ...
Dlužno dodat, že ta sovětská potravinová pomoc v roce 1947 se nám pěkně prodražila. Snad budeme příště moudřejší.

Dle mého názoru rybníčky neslouží k zavlažování ale k udržení vody v krajině. Voda má možnost se přirozeně vsakovat a obnovovat prameny. Retenční schopnost tisíců rybníčků je znatelná a pomáhá zdržet vodu dřív než se změní v povodeň. Vodu je třeba zadržet ještě dříve než steče dolů do přehrad. Nezapomínejme ani na správné hospodaření s půdou.

Co je to ochrana přírody? Není to jen správně pojatá ochrana člověka?

Předmět: Regulační stupeň
Autor: Václav Kopal
Datum: 19.06.2016 08:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Říkalo se tomu regulační stupeň je to jako výlet pana Broučka (Brabce) do 15 století (před 1989)
Již dnes podle legislativy má provozovatel vodního díla právo vyhlásit regulační stupeň
První a žadatel, který bude Čapí rybník u Olbramovic s neznámými vlastníky.
Druhý žadatel bude Brabec z Čapího hnízda, kde byl na valných hromadách jako doma

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama