Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tarif a vířivka

Autor: Tomáš Kulhavý
Datum: 21.12.2018 14:49
uživatel: 129269


Zdravím,
mám tarif D02d a spotřbu okolo 6000 kWh za rok.
Takto vysoká spotřeba je způsobená především vířivkou, jinak je elektrika pouze na svícení (led) a vaření (2x do týdne..)
Myslíte si, že je možné získat na vířivku tarif D25d, protože spotřeba je způsobena ohřevem vody ve vířivce?

Předem děkuji za reakce a nápady..

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Petr Filipi
Datum: 15.01.2019 10:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101805
reakce na ...
Podmínky pro přiznání distribuční sazby určije distributor, pro D25d je to ke stažení třeba zde:https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/podminky-pro-priznani-distribucni-sazby.html

Píše se tam pro D25d:
V odběrném místě musí být řádně instalován elektrický akumulační spotřebič pro vytápění objektu nebo elektrický akumulační spotřebič pro ohřev užitkové vody.

Takže pokud někam instalujete akumulační ohřívač (boiler), ke kterému přivedete přívod elektrické energie, necháte upravit rozvaděč, připojíte stykač pro ovládání boileru, ..., uděláte revizi, tak můžete dostat sazbu D25d. Když pak boiler sundáte, nikdo to už asi nekontroluje, i když byste ho měl podle podmínek mít stále nainstalovaný (ale nemusí být používaný).
V okamžiku přepnutí z vysokého tarifu na nízký tarif pak stykač sepne a přivede napětí až do boileru. Celý dům pak jede v nízkém tarifu, tzn. když budete mít ohřev vířivky připojený k topné spirále boileru, tak se vám bude nahřívat jen tehdy, je-li studená a zároveň je nízký tarif. Budete-li mít vířivku připojenou do normální zásuvky, budete muset nějak zajistit, aby se ohřívala jen při nízkém tarifu (buď spínací hodiny nastavené podle spínacích časů (nutno minimálně 2x za rok seřídit z důvodu letního/zimního času nebo z důvodu svátků apod.) nebo existuje i elektronické relé, které zachytí impuls pro přepnutí elektroměru a sepne nějaké relé. Případně lze do rozvaděče doplnit samo-domo vyrobený modul, který do domu pošle v čase nízkého tarifu dejme tomu 22kHz po jedné z fází a u zásuvky bude přijímač 22kHz, který poté sepne relé za zásuvkou a sepne ohřev vířivky.

Ale základem všeho je iinstalace akumulačního ohřívače na odběrném místě.
Ty samo-domo moduly jsou popsány zde: http://danyk.cz/hdo.html nebo zde: http://www.djpeak.cz/elektrotechnika/moduly_pro_prenos_po_siti/moduly_pro_prenos_po_siti.htm

Petr Filipi

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.