Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vyrovnání podlahy pomocí OSB desek

Autor: Eliška Stručková
Datum: 31.12.2018 10:40
uživatel: 129317


Dobrý den, rekonstruujeme byt a momentálně jsme ve fázi podlah. Současně je na dřevěném roštu vyplněném sutí položena podlaha z 18 mm dřevotřísky, poškozené desky jsme vyměnili za OSB desky. Na tuto podlahu chceme dát ještě jednu vrstvu OSB desek (15 nebo 18 mm) pro zpěvnění a na to přijde pravděpodobně vinyl. Problém ale je, že nejspodnější vrstva není rovná a mírně se svažuje k jedné straně místnosti. Prosím tedy o radu, jak druhou vrstvu z OSB desek položit do roviny? Nechceme vysypávat ani vylévat nivelačkou, potřebujeme, aby se podlaha už o moc nezvýšila. Původně jsme chtěli druhou vrstvu OSB přichytit vruty, existuje ale například nějaké lepidlo, kterým se dá podlaha vyrovnat bez významného zvýšení? Díky za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček31.12.2018 16:26
Filip Filip31.12.2018 15:31
Eliška Stručková31.12.2018 14:21
Jiří Kubíček31.12.2018 12:34

Příspěvky
Autor: Filip Filip
Datum: 31.12.2018 15:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Bez nějaké samonivelační stěrky to prostě nepůjde. Předpokládám, že ta podlaha je pevná, leží celou plochou na té vrstvě stavební suti a škváry, akorát to jsou nakloněné roviny. Existuje samonivelační stěrka , která se dá aplikovat přímo na dřevo ( penetrace nutná ), která je schopna Váš problém vyřešit :
https://www.weber-terranova.cz/podlahy/vyrobky/samonivelacni/weberfloor-4320.html
Tloušťka vrstvy od 2 mm do 50 mm dává pozoruhodné možnosti právě pro vyřešení Vašeho problému. Nicméně, pokud ta stávající podlaha není pevná, ale při chůzi se prohýbá, tak to ani nezkoušejte, protože ty by byly vyhozené peníze. Základem úspěchu je především pevnost podkladu. Možná by se dalo uvažovat o vynechání té další vrstvy OSB desek a všechno udělat pouze z uváděné stěrky. Nicméně netuším co ve Vašem pojetí znamená mírně se svažuje a tak se nedá určit, kolik by té stěrky bylo potřeba. Ono to není zrovna levná záležitost.
Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 31.12.2018 12:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli chcete mít podlahu rovnou, tak si přeci nemůžete vybírat, o kolik ji navýšíte, navýšit se musí o tolik, aby byla rovná a žádné lepidlo na dřevo vám podlahu nezvýší. Navíc pod vámi bude asi nějaký obývaný prostor, tedy jestli to není podlaha v přízemí domu třeba nad sklepem, a proto byste taky měli řešit nějak útlum kročejového hluku, což znamená vytvoření plovoucí roznášecí vrstvy na kročejové izolaci. Chápu, že si asi nemůžete podlahu dovolit nějak navyšovat, v této situaci by bylo pro vás nejlepší původní záklop celý vyndat, podlahu srovnat do roviny třeba liaporem a buď rovnou na liapor udělat plovoucí roznášecí vrstvu ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek nebo dát ještě mezi liapor a roznášecí vrstvu např. hobru.

Autor: Eliška Stručková
Datum: 31.12.2018 14:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129317
reakce na ...
Díky za názor, nicméně opravdu se nechystáme v bytě o výměře necelých 100 m2 rozebírat celou podlahu, kde je v každé místnosti zhruba 20 cm suti, to bychom se zbláznili :)
Se zvýšením podlahy samozřejmě počítáme, rádi bychom ale "rovnali" podlahu se současným podkladem, tedy na dřevotřískových deskách, proto hledám nějakou radu. Se zvukovou izolací samozřejmě také počítáme (asi Mirelon). Jakou skladbu podlahy byste tedy doporučil? Dřevotříska - vyrovnávací vrstva čeho? - OSB desky 18 mm - Mirelon - vinyl...

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 31.12.2018 16:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Jak už bylo uvedeno, můžete použít tu samonivelační stěrku. Jinak nazývat mirelon zvukovou izolací je hodně odvážné tvrzení, s pořádnou kročejovkou to nemá nic společného, je to je hodně chabá náhražka kročejovky a bez pevné plovoucí roznášecí vrstvy to jako kročejovka nefunguje prakticky vůbec. Ve vašem případě by to byla jen taková separační vrstva, kterou tam podle mne ani dávat nemusíte.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.