Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jaký kotel na pelety?

Autor: Radek Radek
Datum: 02.01.2019 12:25
uživatel: 127057

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

rekonstruuji menší dům a zrovna řeším výměnu kotle po této topné sezoně. Nyní provozuji starý Dakon Dor 12 (emisní třída II). Je připojený k 500l AKU podle schématu Atmos 13 (jen bez ohřevu TUV, viz příloha). Radiátory a rozvody vše nové, vypočítané na teplotní spád 55/45, při -12°C TZ domu 8,5 kW (před výměnou oken, plánuji na jaře trojskla). Teplota zpátečky do kotle 65 °C, směšovací ventil do topení řízen ekvitermě pomocí Elektrobock R3V.
Nechci už topit uhlím, kvůli bordelu, takže nechci ani automat na uhlí. Tepelné čerpadlo je mimo moje finanční možnosti kvůli jiným nečekaným nákladům kvůli obci. Dům je veden jako rekreační objekt, takže bohužel nedosáhnu na kotlíkovky (pokud to nejde tedy nějak vymyslet, když je dům trvale obýván). Plyn k dispozici není.

Z toho mi zatím vychází varianta, koupit kotel na pelety, protože z toho není tolik bordelu a nemusí se k tomu lítat každou chvíli. Bohužel v kotelně je velmi málo místa, viz druhá příloha. Původně vyhlídnutý kotel ATMOS D15PX se sem vůbec nevejde kvůli jeho hloubce. Nakonec se jeví jako nejlepší varianta kotel Dakon DOR 5F Pelety, protože má stejně připojení jako starý DOR. Pouze bych ho vymenil a dokoupil řízení nabíjení AKU (např. Adex TTUV) a zbytek topné soustavy včetně řízení by zůstal stejný. Má automatické zapalování a hořák umožnuje připojení kompresoru pro automatické čištění.
Další varianta Czech Therm CORTINA 12 SX, který je opravdu malý. Tady si nejsem jistý, nenašel jsem žádné reference na tento kotel, na stránkách jsem nenašel návod na variantu SX. U varianty S na stránkách píšou, že je možnost ovládat AKU nádrž, přes emailovou komunikaci mi bylo řečeno, že tato možnost není. Už jen toho mě odrazuje. Zas tolik kotlu nemají, aby to měli v pořádku.
Ptám se, jestli někoho napadá lepší varianta, jak vyřešit zdroj tepla, jiný typ kotle a podobně. Případně pokud má někdo zkušenosti se zde uvedenými typy kotlu, budu rád, když se o ně podělí. Děkuji za odpovědi

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 77   starší >>
Datum: 01.03.2019 17:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115750
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, myslím, že by jste mohl osadit kotel Ponast KP 08 s rozměry 553 x 706 mm. Osobně bych vyřadil akumulační nádrž a tím zjednodušil celý systém, regulace si s tím poradí a získáte víc místa. Na kotli lze trochu přidat v nastavení.
Hodně zdaru při výměně Picek

Autor: Josef Hodboď
Datum: 12.02.2019 13:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Jen názor, nejsou známé detaily vaší soustavy:

Když už to tam máte, tak já bych se AKU nevzdával, ta je vhodná i pro ten automat. Neboť ani u automatu není účinnost konstantní a se snižováním výkonu klesá. Takže je výhodné ten automat.kotel nechat běžet na optimum (nejde o jmenovitý výkon, je to o něco méně), to by mělo být zřejmé z dokumentace od výrobce, a regulační schopnost automatu využívat co nejméně.
Pokud by šlo o automat, který si i sám zapaluje palivo - pelety, tak to je velmi komfortní, ale je třeba počítat se zvýšenou spotřebou elektřiny.
Nevím, jak máte dnes řešenou regulaci, schéma soustavy, trojcestný ventil, čerpadlo atd. Principálně by bylo možné nechat kotel v jeho optimálním výkonu nabíjet AKU. Zde by se hodilo něco jako ekvitermní řízení, tedy čím nižší teplota venku, tím vyšší teplota v AKU. A pak mít oddělenou regulaci na otopnou soustavu, pro kterou by zdrojem tepla byla AKU. Chytrý kotel to bude mít ve své regulaci zaintegrováno.

Autor: Josef Musil
Datum: 13.02.2019 17:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Provozuji peletový automat GFN 5 s AKU nádrží již devátou topnou sezonu. AKU se natápí na 75. Diference 15 stupňů takže kotel zapne při 60stupních. Ekvitermní regulace ovládá topný okruh z AKU nádrže. Vše funguje bezvadně.

Datum: 13.02.2019 19:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Řešené to mám viz příloha a popis v prvním příspěvku. S vaším příspěvkem souhlasím, mam to vymyšlené principielně velmi podobně. Teplotu v AKU bych nenechával klesnout pod teplotu, na kterou je navrhnutá otopná soustava. Výkon hořáku nastavit na nižší výkon, aby natápěl AKU déle a neroztápěl se zbytečně často.
Ted jen odbočím trochu od tématu. MŽP uvažuje o upravě zelené usporám, kdy by přispívalo na výměnu starého kotle i v rekreačních objektech. Dle informací od MŽP by se to mělo rozhodnout někdy v březnu. To bych už uvažoval spíše o tepelném čerpadlu, např LG Therma V Monoblock R32.

Datum: 25.01.2019 16:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Dítě,

píšete, že děláte kotle a hořáky Atmos. Tato firma je mi stále nejvíce sympatická. Napadla mě ještě jedna varianta s kotlem D15PX viz nákres. Rozměry obdélníku jsou včetně hořáku a odtahového ventilátoru. Pokud by byl natočen kotel takto, stále by byly potřeba jen 2 kolena. Jaký na to máte názor?

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 25.01.2019 17:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Domnívám se, že neprošel obrázek. Mě se to občas taky stane. Je škoda, že Atmos nedělá hořák s modulací jako Ferroli.

Datum: 25.01.2019 17:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ted to snad bude v pořádku. Když mám AKU a k tomu řízení, které ted funguje velice dobře, tak mi to taková škoda nepřijde. Nebo jsou ztráty díky AKU o tolik větší, že se vyplatí raději se poohlédnout po kotli, který umožnuje modulaci? Nabíjel bych aku dejme tomu na 80 a vybíjel na 50°, nebo i níže, podle vnější teploty, aby kotel tak často nezapaloval. Další možnost nastavit hořák dejme tomu na výkon 8kW, vypínací teplotu v nádrži na 65°. Při nižší teplotě AKU by byly menší ztráty a díky menšímu výkonu hořáku by pokrývat TZ domu ( cca 7kW) a jen malými přebytky by dobíjel AKU. Tím by jel dělší čas a vyhnul by se častému chladnutí jak kotle, tak komína.

Datum: 25.01.2019 18:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten odstup od komína, pokud tam není čisticí otvor, tak nemusí být tak velký. Vybavení na výstupu z kotle dáte v této místnosti (teploměr, tlakoměr a pojišťovák, případně odvzdušnění a ta kotel jen čerpadlo kotlového okruhu a třícestný ventil může být až za stěnou. Pokud by bránil přístupu za kotel. Jinak kromě zásuvek na pravé straně v podstatě nic není. Na tu akumulaci jsem nějak zapomněl, tak to je v pořádku i s Atmosáckým hořákem. Jinak, Ta přepážka k uhelně je potřeba?. Podívejte se, jak by to vypadalo, kdyby jste ji odstranil. Kotek by jste mohl otočit o 90° a měl by jste lepší prostor na uložení pytlů s briketami. Zkusím si Váš plánek překreslit a udělat nějaké návrhy. O jakém výkonu uvažujete?. Nechce se mi číst znovu celé vlákno. Nevím, jestli jste uvedl oblast odkud jste. Děkuji za odpovědi.

Datum: 25.01.2019 19:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Čistící otvor tam není, ten je na straně ke dveřím. Přepážka je kamenná, stejně jako základy domu, byla by s tím velká práce to odstranit, nevím ani jestli je nosná. TZ domu jsou při -12 do 8kW před výměnou oken starých dřevených šroubovaných. Na jaře se budou měnit, tak TZ klesnou. Oblast okolí Jesenice (Praha-západ). O regulaci od Atmosu neuvažuji. Ted mi regulace funguje dobře, takže bych ladil znovu to samé. Bude stačit, když si hořák pohlídá nabíjení. Výkon kotle bych volil D15PX, protože má o dost vetší zásobník než D10PX (mimochodem to je novinka?) a má odtahový ventilátor, který se bude hodit u roztápění při vychladlém komínu.

Datum: 25.01.2019 19:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobře, zkusím to přesně nakreslit a předám k posouzení.

Datum: 25.01.2019 19:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozřejmě se dá hořák nastavit na různý výkon, ale vždy ručním zásahem do nastavení. Rovněž zapínací a vypínací teplota podle nabití AN se dá nastavit. O Atmosácké regulaci zřejmě neuvažujete. To je pak celkem přes 20K navíc. Přesnou cenu vám teď neřeknu, ale je možné se o funkcích a ceně pobavit. Ty ztráty jsou závislé va izolaci, ale to teplo, pokud nějaké uniká, tak vám bude ohřívat strop, tedy podlahu zespodu, tak že ztráta skutečná je minimální. Toto je vyrovnávací nádrž, v které se uložené teplo zdrží jen pár hodin. Něco jiného je u velkých akumulaci, kde se v přechodném období topí třeba 1 x za tři dny.

Datum: 17.01.2019 12:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Procházel jsem seznam peletových kotlů na české peletě a zaujaly mě tam ještě kotle Bering 12kW a KALOR Kompakt 16 a IC TERMIKA 12 kW.
Vše italové, cena okolo 60k a hodně kompatkní, což by bylo nejlepší vzhledem k malému prostoru k totelně. Návod je tedy celkem problém sehnat, stránky nemají moc přehledné, nebo podrobné.
Má někdo zkušenosti s těmito kotli, nebo je tu někdo, kdo je montuje? Zajímá mě poruchovost a případná dostupnost náhradních dílů, nebo kolik firem v čechách je schopno na tyto značky udělat povinné revize, aby pak každé dva roky nejezdil někdo přes celou republiku.

Datum: 13.01.2019 13:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám ještě jeden dotaz a to ohledně komína. Bude nezbytně nutné komín vyvložkovat? Ve zprávě o provedení číštění je účinná výška 9,6 m a průměr 200 mm.
Nevím jestli to nenařizují nějaké předpisy a nedostal bych kvůli tomu revizi na kotel třeba. Pokud by to bylo třeba, tak už bych uvažoval si připlatit a pořídit nějaké levnější tepelné čerpadlo, např. LG Therma V. Pokud stojí za zmínku nějaká jiná varianta TČ za podobnou cenu, budu rád za tipy.

Datum: 13.01.2019 13:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tyto dva údaje vyhoví i kotli o výkonu 40kW. Záleží na tom, jaká je komínová vložka a v jakém je stavu. Na 90% to ale vyhovovat bude, jen bude OBROVSKÝ problém s vysokým tahem. bude to chtít škrticí klapku a regulátor. Jinak,když si spočítáte (nebo necháte spočítat) investiční a provozní náklady a započítáte do toho i práci, tak vyhraje tepelné čerpadlo. Elektrika jde sice nahoru, aje ty peletky půjdou určitě také. Je v nich poměrně dost uložené práce a energie, tak že se to do ceny rovněž promítne.

Datum: 13.01.2019 14:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vložka je prý v pohodě. Topení je vícemnéně připraveno na to připojit jen kotel, pokud by to byl Dakon na pelety. Je tam AKU, oběhovky, Esbe servo a ekvitermní řízení. Pokud bych se rozhodl pro TČ, krom té obehovky bych nejspíše nic nevyužil. A když vezmu cenu kotle na internetu 60k a TČ od LG, tak to jsem našel za cca 96k. K tomu by byla práce nejspíše dražší a nějaké to ovládání. Podotýkám, že bych neřešil ohřev TUV, abych nemusel předelávat rozvody vody.

Datum: 13.01.2019 15:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ohřev vody je nejlepší řešit co nejblíže místům spotřeby.jinak buď řešíte odtáčení studené a nebo ztráty cirkulací. Pokud není vlastní voda, tak se to jenom prodraží.

Datum: 14.01.2019 15:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Dítě, peletový automat vyjde ne polovinu co tepelné čerpadlo, pokud se nebavíme o nějaké čínské šitce. Po této topné sezoně půjde dle energetického úřadu elektřina nahoru o 10% i pro topení elektřinou včetně TČ. Pelet je na našem trhu tolik, že se musí až tři čtvrtiny vyvážet.

Datum: 14.01.2019 15:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jelikož se cenami uvedených komodit nezajímám, tak jsem to dal jenom jako návrh do úvahy. Jinak ta cena kompletu s vyrovnávací nádrží a nějakou tou elektronikou přijde na 80 až 120k. A že se pelety vyvážejí? to nemusí jejich cenu nijak směrem dolů ovlivnit. Buď kůrovcová kalamita skončí a dřevo půjde cenově nahoru, nebo bude pokračovat a za pár let už nebude vůbec co těžit. vybavení kotelny je investice přinejmenším na desetiletí. Proto bych tyto propočty nechal těm, co se v obchodě s palivy pohybují.

Datum: 14.01.2019 18:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Dítě, u peletového automatu není nutná vůbec žádná vyrovnávací nádoba a veškerou automatiku schopnou řídit celý systém má třeba kotel Ferroli SFL v sobě. Takže k takovému kotli je třeba dát pouze oběhové čerpadlo, trojcestný směšovací ventil a prostorový termostat cca za cenu 8 tis.

Datum: 14.01.2019 18:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hořáky Ferroli mají řiditelný výkon podle potřeby? Já totiž dělám pouze kotle a hořáky ATMOS a tam nastavíte nějaký výkon a spínání kotle se řídí buď teplotou kotle, nebo požadavkem termostatu On, Off. Pak je vhodné použít vyrovnávací nádobu, čimř se sníží počet startů (žhavení 500W spirály). Pak se spínání řídí dolní a horní teplotou ve vyrovnávací nádrži.

Datum: 15.01.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Psal jsem to na jiném vlákně.
Hořák SUN 7 se nastavuje podle jmenovitého výkonu kotle Ferroli GFN.
Nastavení výkonu hořáku je na parametru u02
GFN 4 je u02 = 1 což je 15 kW
GFN 5 je u02 = 2 20 kW
GFN 6 je u02 = 3 24 kW
GFN 7 je u02 = 4 27 kW
GFN 8 je u02 = 5 30 kW
Pokud tedy máte nastavenu modulaci výkonu parametr t18 = 1, tak se hořák chová tak, že při startu stoupá výkon hořáku po jednotlivých stupních až ke stupni, který odpovídá maximálnímu výkonu dané velikosti kotle. Takže třeba GFN 6 bude startovat na stupni 1, pak přeje na stupeň 2 a nakonec na stupeň 3. Analogicky se výkon snižuje při dosažení - přiblížení se maximální teplotě kotle což je 80 stupňů. Tato teplota je parametr u01 = 80. Dojde tak k dohřátí topné vody s nižším výkonem hořáku a ke snížení cyklování. Je samozřejmě dobré mít akumulační nádobu s průtokovým ohřevem TUV - odpadá boiler. Tím se také rapidně sníží počet startů hořáku. U nové řady kotlů Ferroli SFL lze řídit chod hořáku podle nahřátí akumulačky, jak píšete Vy. Používám obojí zapojení s AKU i bez a řízení pouze prostorovým termostatem.

Datum: 15.01.2019 09:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za vysvětlení. S odpovědí jste mě předešel. Koukal jsem na cenu a ta je oproti hořákům ATMOS o 1/3 vyšší, ale tento hořák je sofistikovanější.

Datum: 24.03.2019 13:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Musile,
pokud se k této diskuzi ještě vrátíte, zajímalo by mne, jak se řeší přizpůsobení výkonu hořáku a tahu komína? Obvykle nemá ventilátor v kotli či hořáku řešit problematiku odtahu spalin, nýbrž jen ztrátu tahu při průchodu kotlem. Zbytek, t.j. komín, či přesněji řečeno spalinovou cestu lze podle mne těžko optimálně navrhnout na rozmezí výkonů až 1:15. Nebo to hořáky Ferroli umí, či vkládáte regulátor tahu?

Datum: 24.03.2019 19:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výkon hořáku je řešen automatikou hořáku. Takže každý výkonový stupeň má svoje množství pelet a množství vzduchu.
Požadovaný komínový tah je pro všechny výkonové stupně stejný a to 10 Pa. Tuto hodnotu řeší regulátor tahu, který je namontovaný na komínové rouře.

Datum: 25.03.2019 09:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za upřesnění.

Datum: 15.01.2019 06:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když není potřeba AKU nádrž, na co je tam třícestný ventil? Když bude požadavek na přivření ventilu, přebytečné teplo nemá kam jít a hořák se musí po chvilce odstavit. Nebo je požadovaná teplota dosahována modulací hořáku?

Datum: 15.01.2019 09:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trojcestný směšovací termostatický ventil se dává u každého kotle na tuhá paliva, aby nedocházelo k nízkoteplotní korozi.

Datum: 15.01.2019 09:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak tomu rozumím, ten mám u kotle také. Nepochopil jsem, že myslíte tento.

Datum: 15.01.2019 09:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Musil. Jak to je s modulací výkonu u hořáků Ferroli? Pokud ji nemá, pak při malým objemu vody v kotli a otopné soustavě musí být poměrně velká počet startů. Verner to měl, nebo má řešeno automatickým přepínáním mezi výkonovými stupni a stejně nedoporučuji pokles na 25% výkonu a raději nastavit odstavení hořáku. I když zde to není úplně klasický hořák jako mají Atmos, Attack, nebo Ferroli.

Datum: 02.01.2019 19:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A co takhle přesunout dveře a zděř do komína. Pokud je komín dostatečně dlouhý s dobrým tahem, tak určitě snese i dvě kolena 90°. chtělo by to pak ale přesunout i tu AN. A co takle tepelné čerpadlo?

zobrazuji 1 - 30 z 77   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.