Nové vytápění rodinného domku

Nové vytápění rodinného domku

Zdravím, přestože jsem některé diskuse zde pročítal, nejsem z toho příliš moudrý (co jeden vyzdvihuje, to jiný zatracuje). Předem píšu, že si rozhodně k řešení vytápění domku pozvu odborníky, přesto mě zajímají názory a zkušenosti ostatních lidí.
Chystám se koupit rodinný domek, který se bude rekonstruovat. Přesnou tepelnou ztrátu nevím, nicméně se jedná o trojpodlažní domek, kde přibližná plocha jednoho podlaží je 80 m2. V přízemí je garáž, dílna/kotelna a jedna místnost (bude využíváno příležitostně jako pokoj pro hosty), první patro je obytné, tedy kuchyňka, obývák, ložnice a menší dětský pokoj. 2. nadzemní podlaží je v tuto chvíli částečně zateplená půda, do budoucna zde vznikne 1 až 2 pokoje.

Stavba byla kolaudována v roce 1990 a je postavena z pórobetonových tvárnic, okna jsou dřevěná "euro". Obvodové zdi jsou pravděpodobně dozatepleny slabší vrstvou polystirenu.
V současnosti je topení řešeno klasickým kotlem na tuhá paliva Dakon. Na vodu je umístěn elektrický bojler. Jsou osazeny klasické velké litinové radiátory napojené samospádem přes silné ocelové trubky.Nejsem přílišným příznivcem neustálého odbíhání do kotelny, o to víc když bude o patro níže než obytný prostor.

Kromě zateplení stropů zvažuji určitě změnu topného systému. Možnosti jsou asi takové:

1) Ke stávajícímu kotli připojit zásobník uhlí
Zkušenost známého - od doby co nainstaloval zásobník má sice doma krásně teplo, uhlí sype 2x do týdne, množství je automaticky regulováno, ale prý toho spálí dvojnásobek :(

2) Vyměnit kotel na zplynovací na dřevo/pelety. Přikládání cca 2-3x denně, automatická regulace hoření. Prý se toho nespálí nijak moc, ale zas to shánění a zpracování dříví...

3) TČ vzduch - voda + elektrokotel. Někde jsem se dočetl, že tyhle staré systémy s radiátory s velkým množstvím vody jsou pro TČ výhodné, ale nejsem si jistý. Spíš bych buď vyměnil radiátory za jiné s větší plochou, a nebo bych zkusil do 1. patra dodatečně dodělat podlahové topení. Vzhledem ke konstrukci domu nejspíš systémem jako je Renova. Radiátory bych pak přidal do podkroví a případně vyměnil ty v přízemí. Jako dodatečný zdroj pro silné mrazy se jako ideální vzhledem k dispozici domu s komínem uprostřed jeví krbová kamna v 1. patře.

4) TČ voda-voda. Musel bych někde na pozemku udělat vrt, jestli je tam voda navíc. Země-vzduch nemožné, zahrada má příliš malou plochu.

Nejsem člověk, co by potřeboval doma vedro. V případě vytápění radiátory by asi optimální teplota přes zimu byla okolo 21 st. Při podlahovce by stačilo i méně. Ideál by ybl, abych se o systém musel v zimě co nejméně starat, ale přesto neprotopil o moc víc než klasickým kotlem na tuhá paliva. Dovedu si představit i oužití dodatečných solárních kolektorů pro ohřev vody.

Cena a stav nemovitosti umožňuje i větší finanční výdaje na rekonstrukci, přesto bych nerad "zbytečně" vyhazoval za něco, co v dlouhodobém horizontu stejně neušetří a budou s tím zbytečné starosti. V případě TČ bych chtěl zkusit využít dotaci a společně vyřešit i celé vytápění domu. Díky předem za vaše názory a rady.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

7 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.