Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

bojler a nutnost pojistného tlakového ventilu

Autor: Martin Poloha
Datum: 03.01.2019 19:01
uživatel: 129347

Řeším takovou věc: Mám pod dřezem malý bojler 10l. Dosud byl u něj pojistný tlakový ventil 6,7 bar, jeho zapojení a odtok vody byly vždy poněkud problematické, docela rád bych se toho zbavil. Navíc se nyní ventil porouchal a musím tedy koupit nový nebo věc vyřešit právě jinak.
Četl jsem tu o expanzních nádobách a to mě přivedlo na následující úvahu.
Voda je totiž čerpána ze studny s použitím malé domácí vodárny - klasický "darling" - sací čerpadlo a nad ním tlaková nádoba o objemu asi 30 l. Současný režim je takový, že čerpadlo zapíná při asi 0,8 bar a vypíná při 1,6 bar.
Navíc je v systému další, tentokrát velký (200 l) bojler v koupelně s pojistným ventilem(6bar). (U něj jsem s překvapením snad ani neviděl vodu odkapávat.)
Napadlo mně: Je vůbec v takovém systému s onou tlakovou nádobou něco jako pojistný tlakový ventil u bojleru nutný? Nefunguje tlaková nádoba domácí vodárny zároveň právě jako expanzní nádoba, nota bene, když systém pracuje v takovém nízcetlakovém režimu? Musím tedy pojistný tlakový ventil k malému bojlerku pod dřezem vůbec dávat?
Předem děkuji za rady a nápady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Dítě10.02.2019 19:34
Josef Hodboď10.02.2019 19:29
Jaroslav Dítě04.01.2019 09:31
Martin Poloha03.01.2019 21:36
Pavel Wolf03.01.2019 20:17

Datum: 10.02.2019 19:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Ten pojistný ventil je tam kvůli vám, vaší bezpečnosti, musí tam být. Takže vyměnit.
Nebo vyhodit stávající bojlerek, který je tzv. tlakový, a zvolit stejně malý, ale tzv. beztlakový. Ty se prodávají včetně výtokové baterie, je uvnitř jiná, než běžná.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 10.02.2019 19:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Ty beztlaké mám doma. Když se nahřívá, tak ukapává (expanze vody) a když chci nastavit teplotu tak akorát, tak bych do toho nejraději kopnul.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 03.01.2019 20:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Asi není ten poj.ventil na 200l bojleru v pořádku.. Jeho součástí je i zpětná klapka která brání aby se dostala voda zpět do rozvodu pitné vody. Při ohřátí 200l vody na 60st. bez odpouštění teplé vody tlak stopne a poj.ventil by ji měl odpustit. Vám se asi vrací do rozvodu. Použití ex.nádoby není náhradou za poj. ventil!

Autor: Martin Poloha
Datum: 03.01.2019 21:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129347
reakce na ...
Ono je to tak, že současné zásobování vodou je ze studny s onou domácí vodárnou s tlakovou nádobou. Pokazil se ten pojistný ventil u bojlerku pod dřezem. Během několika měsíců bude vše jinak: Napojím se na vodovodní síť a budu toho asi více měnit. Takže mi šlo o to jestli se mohu na těch pár měsíců spolehnout na funkci tlakové nádoby darlingu, že prostě se bude chovat jako expanzní nádoba a nahradí mi tak na tuto omezenou dobu funkci pojistného ventilu pokud jde o to asi dost malé zvýšení objemu vody v 10 l bojleru jejím nahřátím.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 04.01.2019 09:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Za normálních okolností to je nepřípustné. Máte tam zřejmě trvalý odběr a tak, pokud v cestě není zpětná klapka, tak by to nemělo problémy dělat. Při připojení na veřejný řád, kde je provozní tlak zřejmě vyšší a musí být zpětnou klapkou chráněn, to bude jinak.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.