Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nastavení topení do podlahovky

Autor: Pepa Mimr
Datum: 04.01.2019 22:52
uživatel: 129365

Dobrý den, chtěl bych poradit jak nastavit topení, jsem totiž uplný lajk a tak si nechám rád poradit.
Mám zrekonstruovaný starý rodinný dům, zateplen (dělali jsme zelenou úsporám). Dole mám podlahovku a v prvním patře normální tělesa. Kotel mám plynový kondenzační Buderus logamax plus gb172t v2. Potřeboval bych vůbec vědět jak to nastavit zda podle venkovní teploty nebo podle vnitřní teploty a kolik °C posílat do trubek a tak dál. Kdyby jste k tomu potřebovali vědět další info všechno zjistím. Díky za radu

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 95   starší >>
Datum: 05.01.2019 09:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Protože nejsou známy projektované parametry tak jen obecně. Posílat vodu s takovou teplotou, aby Vám nebylo zima. tak zkuste v těchto dnech např 35°C. až si ověříte, tak při změně venkovní teploty si upravíte teplotu.
Pokud máte vytápění s radiátory na vyšší teplotu a podlahovku na nižší, a její regulaci na rozdělovači, tak to poznáte na teplotě v patře.
P.S. Na jakou teplotu vody jedete nyní? Máte teplo? Kotel cykluje?

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 05.01.2019 11:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: bob svaton
Datum: 05.01.2019 12:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 05.01.2019 12:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...

Autor: bob svaton
Datum: 05.01.2019 16:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
problem je to ze nikdo si nenecha udelat provadecku a smolej to podle maluvky pro stavebni povoleni. projekt byt samozrejme nemusi pokud to dela nekdo kdo tomu rozumi. nemam nic proti pokud pujde topenar delat bez projektu a dimenze spocita a nastavi prutoky. osazuju ted 780 indukci TROX a garantuju ti ze to fakt bez projektu nejde. vlastne jde ale nikdo to nezareguluje. uz takhle se pocita na zaregulovani mesic.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.01.2019 16:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Když už se mluví o prováděcí dokumentaci, tak si dovolím ukázku co by mělo být ještě předtím anebo spolu s tím. Jednoduchý výpočet s použitím zpracovaných tabulek (růžová část).
Toto je od Oventropu ale podobně se to dělá u Danfossu, Giacomini, Uponor nebo Purmo.

Autor: metball iGIN
Datum: 06.01.2019 17:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Thumbs Up!

"... ze to fakt bez projektu nejde. vlastne jde, ale ..."

SFO

Autor: metball iGIN
Datum: 06.01.2019 17:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave,
on projekt může být i Tesařskou Tužkou
na sáčku od Svačiny.

Ale musejí tam být zaznamenány Klíčové/Uzlové/Komplikované Drobničky pro nastavení a údržbu.

Dělat REVERSE ENGINEERING i JEN na Pitomé
Pastóšnické
Podlahovce
je mnohem DRAŽŠÍ/nejednoznačné ... a mj. je to "šílené VOPRUZ"!!!

SFO

Datum: 06.01.2019 17:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Znám jinou "zkazku", kterou nám servíroval jeden pan učitel. Technik se musí umět graficky vymáčknout i kdyby to mělo být na papíře z cementového pytle.
Poznámka
Význam to má ale stejný jako to vaše.

Datum: 05.01.2019 07:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když to někdo navrhoval, tak musel počítat s nějakými výpočtovými ztrátami domu, pokojů a musel počítat s nějakými teplotami vody. Pokud ne, tak je malá šance, že to bude v pořádku.
Pro začátek by bylo dobré sdělit nějaké podrobnosti o rekonstruovaném domu, teplotní oblasti, kolik podlahových smyček je, jak je izolovaná podlaha, počet a velikost radiátorů. To všechno spolu souvisí. Vzhledem k tomu, že do podlahy jde úplně jiná teplota vody než do radiátorů, tak tam musí být nějaké zařízení na mixování.

Datum: 08.01.2019 10:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám 8 smyček (přízemá má cca 79m2) + žebřík v koupelně (nevím jestli se do toho počítá), podlaha je izolovaná 12cm polystyrenem. V patře mám 4 radiátory. ložnice (140x60x10), pokoj (120x40x10), dětský pokoj ( 90x50x6 a druhý 140x40x6). Krovy zatepleny 28 vatou a fasáda 14 polystyren. Chcete vědět ještě něco ?

Autor: Vladimír Křen
Datum: 08.01.2019 10:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Zásadně vše se nastavuje podle vnitřní teploty. Je zde podstatná drobnost - chcete v domě bydlet. Vnější teplota definuje výkon topení pro pokrytí okamžitých tepelných ztrát.

Datum: 08.01.2019 12:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano už v domě bydlíme od srpna, takže máme první zimu, proto se chci poradit, jak to nejlépe vytápět, abych neplatil zbytečně moc. Teď topíme na takových 21 °C dole ( u té podlahovky to stačí si myslím) a nahoře na spaní je kolem 19 °C

Autor: Jan Šlezingr
Datum: 08.01.2019 10:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100723
reakce na ...
Super.
Má kotel namontované venkovní čidlo?
Máte v ruce návod na použití kotle a jeho regulační jednotky?

Datum: 08.01.2019 12:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám venkovní čidlo, návod mám ale nevím zda to najdu. V úvodu jsem psal o jaký typ kotle se jedná

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.01.2019 10:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Ptáte se na nastavení. Nastavuje se samozřejmě podle vnitřní teploty. Otázkou je čím. Z toho plynou tyto otázky
1) Jaký máte rozdělovač PT (podlahového topení) a jak regulujete teplotu v místnostech s PT. Dejte forku rozdělovače. Jsou v podstatě dvě možnosti. Buď máte na rozdělovači termohlavici a tím regulujete teplotu v místnostech, nebo máte na rozdělovačí termopohony a regulujete každou místnost nějakým prostorovým regulátorem.
2) Jak regulujete teplotu v místnostech s radiátory. Váš kotel neznám. Máte nějaký prostorový regulátor ? Obvykle se používají dva režimy. Kotel reguluje teplotu podle ekvitermu (externí teplota) případně s vlivem prostoru. Korekce v místnostech pomocí termohlavic. Nebo primitivní regulace OnOff regulátorem, který vypíná kotel. Tuto verzi snad nemáte.
3) V současnosti máte nějaké problémy ? Kotel necykluje ?

Datum: 08.01.2019 12:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
1) Opravdu se v tom nevyznám takže, jsem vám to vyfotil :-)
2) V místnostech s radiátory prostě na radiátoru bud povolím nebo přitáhnu. Dole na chodbě mám termostat, teplotu mám nastavenou na 20 °C a vždy třikrát za den to mám zvedlé na 21 °C, takže v patře radiátory vždy třikrát za den roztopím a je to.
3)Problémy nemám, jen se fakt chci poradit jak to nastavit co nejúčelněji, aby nám bylo teplo a neprotopil zbytečně moc. Teď za den spalím tak 7-10 m3 plynu. Je to hodně nebo málo ? Plynem topím a ohřívám vodu.

Datum: 08.01.2019 13:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
add1) to je divné. Vy posílate stejnou vodu ro radiátorů i do podlahy ? V případě kombinace podlahovka+radiátory by měl být součástí podlahového rozdělovače směšovací ventil s oběhovým čerpadlem. Případně může být někde mezi rozdělovačem a kotlem. Je samozřejmě možné použít jen jeden společný okruh, ale není to moc pravděpodobné
add2) jaký typ termostatu máte v té chodbě a z jakého důvodu máte ty tři zvednutí teploty ? Máte ke kotli zapojené externí čidlo ?
add3) nevím, neřekl jste podstatný fakt a to, jaký máte TZ domu po zateplení.

Datum: 08.01.2019 13:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stejná voda radiátory + podlaha - nevidím v tom obecně problém. Pokud to tak projektant napočítá, klidně to může fungovat.

Mám čerstvou zkušenost domem, kde je TČ, dole podlahovka, nahoře radiátory. Zde tedy žádný projekt nebyl, za TČ se nainstaloval anuloid, nesměšovaný okruh pro radiátory, směšovaný pro podlahovku - a ve výsledku se topí do obou okruhů na stejnou teplotu, v ložnici je ještě navíc termohlavice a celý ten ansábl je zbytečný.
Samozřejmě, je to dáno okolnostmi - slabá izolace v podlaze, poměrně vysoká teplota do podlahy, trámové lehké stropy, otevřené schodiště v bytě, teplovzdušené rozvody od krbu, atd.
Ale když se chce, tak to jde.

Datum: 08.01.2019 14:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím, že je to možné. Jak jsem ale napsal, není to moc časté.

Datum: 08.01.2019 13:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jste spokojeni s teplotou, na nic nešahejte a nechte to běžet. To přepínání termostatu 20-21 st je (podle mojí zkušenosti) v zatepleném domě zbytečné, nastavte teplotu která vám vyhovuje a nechte to běžet.

Datum: 08.01.2019 14:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslite to tak, ze necham 21 a kotel se bude sam spouštět nebo vypinat? Neni to blby to takhle mit? Nebude se casto vypinat a zapinat ?
A ani na noc to treba nesnizit o stupen ?

Datum: 08.01.2019 14:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moje zkušenost z mého zatepleného domu s jiným zdrojem vytápění (ekviterm+akumulační nádrž + peletkový kotel) je taková, že když mám denní teplotu 22 a noční teplotu 20, stane se jen to, že v celém domě je celý den 21°C. Tj. nemá smysl cyklovat. Tam kde chci mít chladněji, tam mám trvale chladněji, ale necykluju.

Nerozumím úplně otázce: Nechte kotel, ať si žije vlastním životem. Pokud tedy necykluje po minutě, tak bych si užíval "čudlíkové teplo" a kašlal na těch pár procent úspor.

Pokud protopíte 25 000 kč za rok, je 10% úspora vzniklá útlumem 2500. Tj. 10 kaček denně, tj. 5 minut práce denně, které věnujete kvedlání s termostatem Takže vlastně z nuly nula pojde.

Datum: 08.01.2019 15:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nočními útlumy nic neušetříte.
Jestli jsem Vás pochopil, tak máte na kotli nastavenou nějakou teplotu.
Prostorový termostat kotel vypíná podle teploty v chodbě. Je to tak ?
Pokud ano, tak to není optimální nastavení.
Jakou teplotu nastavujete na kotli ?
Sledujte kotel jak často zapaluje a jak dlouho vydrží běžet. Možná je v menu údaj o počtu startů.

Datum: 08.01.2019 17:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mam to podle termostatu v chodbě jak rikate a kdyz by to nechal sepne tak 4-5 krat za den.

Datum: 08.01.2019 17:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevím zda si rozumíme. Já se ptal na výstupní teplotu z kotle a jak často spíná kotel a jek dlouho vydrží hořet.

Datum: 08.01.2019 18:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsem dal na 35 vystupni teplotu. To se omlouvám, ale neni to tak ze kotel sepne a hoří ?

Datum: 08.01.2019 20:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jde jen o to, že účinnost KK stoupá při snižování teploty vratné vody. Topíte na poměrně nízkou teplotu, takže pokud Vám to vyhovuje, nechte to tak. Osobně bych ale aktivoval ekvitermní regulaci a nechal regulaci jen na ní. Výhodou je, že teplota radiátorů a PT nebude kolísat. Kotel poběží trvale s minimální teplotou, takže se mírně zvýší účinnost. Regulace PT pomocí prostorového regulátoru je dost zvrhlost.

Datum: 08.01.2019 21:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ta poslední věta je mimořádně výstižná. Souhlas.

Datum: 09.01.2019 11:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže nastavit to podle podle venkovního čidla a nechat teplotu třeba na 21 °C o zbytek se nemusím starat a kotel si to bude řídit tak jak potřebuje. Chápu to dobře?

zobrazuji 1 - 30 z 95   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.