Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Přetápění hořák SUN P7

Autor: Miroslav Doubrava
Datum: 05.01.2019 15:44
uživatel: 124667

Dobrý den, prosím o radu, vlastník kotel Ferroli s hořákem SUN P7, kotel využívám již cca 5 let, nastavení používám cca 4 roky stejné a vše běželo bez problému. Topím kombinovaně ( do cca vánoc tuhá paliva ), po vánocích přepínám peletky. Využívám prostorový termostat. Na kotli mám nastavenou provozní teplotu 80 stupňů. Nastavený kotel mám na 2. výkonostní stupen a když kotel dosáhne teplotu 80 stupňů, tak beží dál a zastaví se cca na 95 stupňů, ale jen díky tomu, že vypne prostorový termostat aby kotel netopil. Předchozí sezony mi to fungovalo tak, že když kotel natopil 80 stupnu přepnul se na vykonostní stupen 1. a teplotu držel a nepřesáhl. Na teplotním čidle, který se zastrkává do kotle není nic patrné ( je to jen drát s měděnou koncovkou ). Prosím jen o radu zda mám začít tím, že čidlo objednám a vyměním, nebo ho nahřeju do velke teploty a uvidim zda bude kotel reagovat, a nebo pokud máte nebo jste měl nekdo podobným problém poprosím o Váš názor.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Musil14.01.2019 14:58
Miroslav Doubrava13.01.2019 16:32
František Černohorský13.01.2019 08:20
Miroslav Doubrava12.01.2019 20:24
František Černohorský10.01.2019 10:37
Miroslav Doubrava09.01.2019 21:22
Josef Musil08.01.2019 13:54
František Černohorský06.01.2019 22:06
Miroslav Doubrava06.01.2019 16:48
František Černohorský05.01.2019 21:03

Datum: 05.01.2019 21:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111612
reakce na ...
Proč používáte modulaci,když Vám kotel na 1 výkonový stupeň docílí teploty 95 stupňů.Teplotní čidla jsou v otvoru prvního článku zasunuta dvě,jedno je nalisované na plastovém kabelu o průměru cca 5 mm a je napojeno na řídící desku a druhé,.které ovládá kontrolní teploměr na čele kotle má měděnou kapiláru se širší koncovkou.Pokud se pohybujete v teplotách 80 stupňů a výše může se plastový kabel poškodit,já jsem plastovou část čidla,která se vkládá do otvorů kotle zabalil do slídové folie,která má tepelnou odolnost vysokou a obojí mám vsunuté do otvoru v prvním článku do max.hloubky a dbám na to.aby se plastová část čidla nikde nedotýkala prvního článku kotle.Též jsem používal modulaci a nakonec jsem jí vypnul,neboť při přepínání stupňů kotel nespolehlivě pracoval.

Datum: 06.01.2019 16:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
2. výkonový stupeň mi dosáhne této teploty. Nastavil jsem ho cíleně, protože když jsem měl nastavený 1. stupeň, tak se mi výrazně prodloužila doba topení a také spotřeba pelet, proto se mi toto nastavení jevilo jako efektivnější. Kotel využívám cca 5 let, a nekupoval jsem ho nový ( typuji, že cca 3-4 sezony běžel než se dostal do mích rukou ), takže předpokládám, že to vnější čidlo bude původní. Ale moc děkuji za odpověď a za typ jak závadu odstranit. Já se naopak snažil vždy čidlo zastrčit co nejvíce dovnitř a ještě jsem si ho postil proti vypadnutí lehkým dotažením šroubu - zřejmě tam bude kámen úrazu kde došlo k poškození. Ještě jednou moc děkuji. Čidlo si pořídím nové a provedu preventivní ochranu dle Vaší rady. Děkuji.

Autor: František Černohorský
Datum: 06.01.2019 22:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Po mých osmiletých zkušenostech na spotřebu pelet má nastavení parametrů t07-t09 a barva plamene.Já jsem obdržel letos pelety od stejného dodavatele,musel jsem upravit hodnoty nastavení prvního stupně kotle GFN4 následovně:t07-15,t08-45 a t09-35.Časem hodnoty t08 reguluji teplotu a barvu plamene (možná jí ještě snížím) na bílou barvu.Je paradoxní,že při zvyšování hodnoty t08 nad 50 se mě teplota kotle snižovala.Hlavní je vyvarovat se modré barvy plamene na roštu.Dodané pelety mají nižší výhřevnost oproti loňské dodávce,proto jsem zvýšil i hodnotu t-09 na 35,loni jsem jí měl nižší.

Autor: Josef Musil
Datum: 08.01.2019 13:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Čidlo máte určitě poškozené. Pokud by bylo v pořádku, tak by se kotel vypnul při dosažení teploty 80 stupňů - je to parametr u01.

Datum: 09.01.2019 21:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já naštěstí mám dodavatele, který mi dodává pelety rok co rok úplně stejné. Kdyby i cena zůstala pořád stejná bych byl spokojený.....každopádně dnes jsem teplotní čidlo vyměnil a závada přetrvává...ŘJ zaznamenala odpojení čidla, což je dobré znamení. Napadají Vás ještě nějaký nápady ? Mám nastavený 2. výkonostní stupeň. Mám popřípadě zkusit nastavit 1. výkonostní stupeň a vypozorovat chování při dosažení 80 stupňů ? pokud tedy 1. výkonostní stupeň této teploty dosáhne ( což by asi neměl ).

Datum: 10.01.2019 10:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když nastavíte na první výkonový stupeň hodnoty druhého stupně,tak bude kotel pracovat.Mě naopak kotel vypínal při dosažení 60 stupňů,řešil jsem to novým snímačem teploty,nepomohlo to,tak jsem od pana Musila
koupil novou řídící desku.Nejdřív zkuste z desky vysunout tři svorkovnice a znovu je zasunout,zda někde není špatný kontakt.Deska stojí okolo 3000 Kč.

Datum: 12.01.2019 20:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, tak mám asi podobným problém jako jste měl vy, akorát opačného charakteru. Ke kotli jsem se v klidu usadil a pozoroval chování a zjistil jsem, že kotel z mého nastaveného stupně 2. přechází na stupeň 1. místo v 80 stupnu ( jak je nastaveno ) tak při cca 95 stupňů. Při dalším topení jsem nastavil teplotu přes tlačítko M 60 stupňů a pozoroval...výsledkem bylo, že kotel přepnul na stupeň 1. v cca 80 stupních a již nedošlo k natopení mé problematické hodnoty 95 stupňů. Z toho všeho mi tedy vychází, že teplotní čidlo funguje ( ještě aby ne když jsem ho vyměnil ) ale nejspíš i dle Vaší zkušenosti to vypadá na vadnout jednotku. Nedá se nějak zrestartovat či něco podobného ?

Datum: 13.01.2019 08:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Najděte si na internetu:hořák ferroli sun p7-nastavení servisních parametrů a v tom je příspěvek slovenského uživatele o správné funkci modulace hořáku ferroli.Na svojí vadnou desku jsem se podíval a vizuelně žádnou poruchu nevidím.Škoda,že nedodávají podrobné schema.Je běžné,že moderní elektroniky mají kolem 10ti let funkce poruchy.

Datum: 13.01.2019 16:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím si, že jsem to našel.

modulačný režim nik neriešil a všetci ho majú zrejme vypnutý parameter t18 0/1 off/on prišel som na to ako to funguje a podelím sa s vami . 2
ak si potrebujete meniť množstvo peletiek (víkon KW) počas sezóny alebo vám často vypína a zapaľuje horák tak modulačný režim je práve pre vás.
ide o to že ak mám t18 =1 a výkon u = 2 až 5 (viac ako 1)
bude si horák meniť výkonostné stupne podľa teploty kotla sám.
v praxi to znamená: nastavím max. teplotu horáku na napríklad 70°C a výkon kotla je na 5-ke tak kotol sa zapáli a začne kúriť 5-kou ked dosiahne teplotu o cca 10°C menšiu ako je Max. 70°C tak samo zníži stupeň výkonu na nižší 4 potom 3 - 2 až na 1 podľa teploty kotla. nevypne horák lebo nedosiahne Max.teplotu 1 bude si sám regulovať výkon .
a výkonostné stupne si môžete nastaviť podľa vašej potreby ja mám podlahovku tak som na 5 nastavil parametre podobné ako má 3 v tabuľke hore. a znižoval som množstvo peliet a vzduchu na každý stupeň 4-3-2-1 ja mám jednotku takto:t08=38; t09=22
a t07 je pre všetky stupne 15s

týmto sa chcem podakovať autorovi tej tabuľky hore ĎAKUJEM 10
PS: parameter t02 je snímač teploty kotla keď sa deaktivuje (0) tak na displeji neukáže teplotu.

Je to ono co jste myslel ?? Řekl bych, že je to stejné jako ze vším co se vyrábí....kdyby díly měli vydržet dlouho tak zkrachnou výrobci náhradních dílů. Já zatím tuhle zimu nechám doběhnout moje nastavení ( dokud to bude fungovat ) a začnu řešit investici po sezóně. Spíš je škoda, že se jednotka nejde načíst nějakým univerzálním programem jako např. u auto kde by se dalo ledacos změnit a třeba provést i základní nastavení či zjistit chyby atd.... tak i tak moc děkuji za Vaše postřehy a názory.

Autor: Josef Musil
Datum: 14.01.2019 14:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Dobrý den pane Doubrava. Modulace výkonu hořáku je dokonale popsána v průvodní dokumentaci kotlů Ferroli GFN.
Nastavení výkonu hořáku je na parametru u02
GFN 4 je u02 = 1 což je 15 kW
GFN 5 je u02 = 2 20 kW
GFN 6 je u02 = 3 24 kW
GFN 7 je u02 = 4 27 kW
GFN 8 je u02 = 5 30 kW
Pokud tedy máte nastavenu modulaci výkonu parametr t18 = 1, tak se hořák chová tak, že při startu stoupá výkon hořáku po jednotlivých stupních až ke stupni, který odpovídá maximálnímu výkonu dané velikosti kotle. Takže třeba GFN 6 bude startovat na stupni 1, pak přeje na stupeň 2 a nakonec na stupeň 3. Analogicky se výkon snižuje při dosažení - přiblížení se maximální teplotě kotle což je 80 stupňů. Tato teplota je parametr u01 = 80 a neměla by se měnit.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.