Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Řešení detailu soklu u HS portálu

Autor: Ivan Vicen
Datum: 06.01.2019 19:43
uživatel: 123388

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den všem.
Prosím o radu, jak vyřešit detail soklu u HS portálu.
Jedná se mi o to, že nevím, jak přesně má být řešena dlažba (a další skladba pod dlažbou) v této oblasti tak, aby nezatékala voda za soklový XPS. Níže na náčrtu je vidět aktuální skladba + přikládám fotku. Aktuálně je XPS ve výšce zároveň s prahem HS portálu. To znamená, že se XPS musí seříznout tak, aby se na ni ještě mohla položit dlažba plus skladba pod ní.
Děkuji všem za rady/názory

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ivan Vicen24.02.2019 20:40
Ondřej Jonáš09.01.2019 15:54
Filip Filip09.01.2019 12:45
Ivan Vicen09.01.2019 12:06
Ondřej Jonáš09.01.2019 11:13
Ivan Vicen09.01.2019 10:30
Filip Filip09.01.2019 10:21
Ivan Vicen09.01.2019 10:07
Filip Filip09.01.2019 10:01
Ivan Vicen09.01.2019 09:20
Filip Filip09.01.2019 09:04
Ivan Vicen09.01.2019 08:03
Filip Filip09.01.2019 00:09
Ivan Vicen07.01.2019 11:55
Ondřej Jonáš07.01.2019 11:26
Ivan Vicen07.01.2019 11:04
Ivan Vicen07.01.2019 10:04
Ondřej Jonáš07.01.2019 09:42
Ivan Vicen06.01.2019 19:59
Ondřej Jonáš06.01.2019 19:52

Datum: 24.02.2019 20:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den všem.
Nechci zakládat nové téma, tak využiji toto, protože se hkdotag přímo týká. Je možné jako vodotěsný pás na exterier HS portálu - řešený detail - použít Den Braven S-T8?

Autor: Ondřej Jonáš
Datum: 06.01.2019 19:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114314
reakce na ...
Jakou dlažbu tam chcete mít? Betonovou (zámkovou) do štěrkopísku?

Datum: 06.01.2019 19:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zamkova dlažba 6cm

Datum: 07.01.2019 09:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,
možností je asi více. Nejjednodušší je vnější hranu polystyrenu podélně seříznout pod úhlem 45st. tak, aby špička překrývala purenit alespoň 30mm. Nadto do purenitu ukotvit krycí lištu nopovky dle možností. Poslední řadu zámkovky seříznout dle potřeby a uložit na ložnou vrstvu. Pro jistotu bych XPS lokálně ukotvil mechanicky do základů pod úrovní vodorovné HI.

Pokud bych to chtěl udělat pořádně, místo seříznuté zámkovky bych mezi dům a terén osadil nízky drenážní žlab (např. Schlüter®-TROBA-LINE), který má výšku 40 nebo dokonce jen 20 mm, uložený do betonu.

Musím také vyjádřit názor, že nopovku máte stejně jako 95% realizací osazenou obráceně. Ale to je na jiné téma a Váš dům nijak zásadně neohrozí.

O. Jonáš

Datum: 07.01.2019 10:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Jonáši.
Mockrát děkuji za odpověď.
Co se týče nopovky, vím o tom, že je obráceně oproti "správnému použití". Nicméně jsem na základě logické úvahy a příspěvků zde na fóru usoudil, že použití obrácené nebude na škodu.
Purenit má výšku 11cm - znamená to tedy, že bych teoreticky nemusel ani řezat 45°?

Datum: 07.01.2019 11:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Něco takového

Datum: 07.01.2019 11:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud ten XPS leží např. na rozšířeném základu a nedrží jen na lepidle, tak proč ne. XPS něco unese. I tak bych ten roh XPS seřízl, aby 1) byla nopovka bezpečně vyspádovaná od domu 2) nebyl takový tlak na XPS a nepropadal se časem.
oj

Datum: 07.01.2019 11:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To zní rozumně, udělám to tak.
Ano, XPS leží na základovém pásu, takže není potřeba kotvit.

Autor: Filip Filip
Datum: 09.01.2019 00:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Hydroizolace stěny Vám končí pod horní plochou zámkové dlažby. To je zásadní chyba a v tomto pásu kolem celé terasy bude permanentně problém se zatékáním vody do stěny a ta bude vlhnout. Proč si zaděláváte na problém ?
Filip

Datum: 09.01.2019 08:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane Filipe,
děkuji za reakci.
V prvé řadě nemám odpověď na Vaši podivnou otázku, proč si zadělávám na problém. Problém se zde snažím řešit, viz můj původní příspěvek. Firma takto provedla. Pravděpodobně proto, že není úplně vhodné natavovat hydroizolační pás na plastový rám okna, ale jen hádám, třeba mě opravíte, protože nejsem odborník - proto jsem zde, že ano.
Zároveň hádám, že by problém mohl vyřešit ukončovací profil nopové folie, jak je vidět na obrázku.
Prosím, pokud máte jakoukoliv radu, jen ji uvítám. Děkuji

Datum: 09.01.2019 09:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Základní zadělání na problém je požadovaná výška dlažby, kterou pro mě z nepochopitelných důvodů chcete mít ve stejné úrovni, jako je výška podlahy v baráku. Tím máte utopený spodní profil portálu a tudíž zabezpečit, aby se dešťová voda nedostala ke spáře mezi spodním rámem a Purenitem. Vám asi nezbude nic jiného, než tu spáru přelepit lepenkou v kýblu s gumovým pásem, které se dávají při izolaci do rohů. Ukončovací lišta se také musí nalepit na rám a musí končit těsně nad dlažbou. Filip

Datum: 09.01.2019 09:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za názor,

přesně takto mám v plánu realizovat.
K Vašemu nepochopení důvodu, proč dlažba ve stejné úrovni jako podlaha - bezbariérový přístup. Kdybychom chtěli schod vysoký 5cm a více, nepořizujeme HS portál za nekřesťanské peníze.

Datum: 09.01.2019 10:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Já nemohu pochopit, nebo nepochopit, nějakou informaci, když ji nesdělíte. Nyní vím, že chcete bezbariérový přístup a to aspoň něco vysvětluje. Nicméně, já bych to řešil jinak. Plocha terasy by byla ve výšce styku Purenitu s betonem. Bezbariérovost by se vyřešila nakloněnou rovinou v šířce pro bezpečné použití vozíčku. Filip

Datum: 09.01.2019 10:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
HS portál se běžně pořizuje právě z toho důvodu, že jeho řešení umožňuje realizovat interiérovou podlahu a terasu ve stejné výšce, ideálně "bezprahově". Také se mi stavař snažil namluvit ať vnitřní i venkovní úroveň snížím o 5cm, protože on to má taky tak, ale toto jsme přesně nechtěli. Nikdo u nás zatím bezbariérový přístup nepotřebuje, nicméně funkčně se jedná o perfektní řešení, kdy nemusím sebe a hlavně prcky okolo hlídat, aby si neukopli prsty u nohou při každém přeběhnutí zevnitř ven a naopak.

Datum: 09.01.2019 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Pak to musíte udělat trochu jinak :
https://www.slavona.cz/files/vchodovky/Prahy/Dvere_PROGRESSION_TREND_s_kompozitnim_prahem_1800x1190.jpg
PS. Já ten portál mám na chatě. Nicméně to je dřevostavba a terasa bude také ve stejné výšce, jako je vnitřní podlaha. Rozdíl bude v tom, že to bude terasa z dřevěných prken na konstrukci a voda se nikdy nemůže dostat pod spodní pásnici portálu.
Filip

Datum: 09.01.2019 10:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z toho odkazu něchápu, co přesně mám udělat jinak?
Já myslím, že zalepením té spáry mezi purenitem a spodním profilem okna (protažením až na asfaltový pás) té vodě zamezím, aby tam tekla. Navíc, spodní hrana dlažby vyjde pod úroveň tohoto spoje a pod ní bude štěrk, tedy voda bude odvedena. Problém by mohl být přívalový déšť, ale proti tomu tam bude zmiňovaná páska s lepenkou. Chápu správně?

Datum: 09.01.2019 11:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mě fascinuje, jak tady pan Filip Filip tady hlásá, že řešení prahu máte úplně špatně nebo že to musí být úplně jinak, aniž by vůbec znal okrajové podmínky např. odtokové poměry na pozemku, geologické podmínky, zda je terasa zastřešená apod. To vše a jiné má podstatný vliv na otázku, zda musí být podlaha nad terénem či může být v jedné rovině, což je mimochodem ZCELA pochopitelný požadavek investora, i kdyby nešlo i bezbariérový přístup. Samozřejmě, že musí 1) být svislá HI kvalitně napojená na profil portálu venkovní vodotěsnou páskou. 2) přilehlý terén musí být vyspádován od domu (2%, ideálně 5,5%). Oboje v detailu naznačené máte, takže v tom nevidím problém. Projektant by Vám takové řešení zakázal, pokud by byly např. nepříznivé odtokové poměry v území, a navrhl řešení jiné. Jak jsem psal v prvním příspěvku, ideál by byl drenážní žlab před celým otvorem, ale to opravdu záleží na těch ostatních faktorech, které určitě zhodnotil již Váš projektant.
O. Jonáš

Datum: 09.01.2019 12:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Řešení jsem diskutoval se stavebním dozorem. Bohužel venkovní úpravy kolem HS portálu (terasa) nebyly součástí projektu. Nicméně dozor doporučil, jak vyspádovat jílovitou půdu pod štěrkem směrem od domu tak, aby bylo možné použít řešení stejné výšky interiér/exteriér (bezprahově). Spodní voda u nás nehrozí (jíl do 8 metrů na kopci). Všechna voda bude odcházet vykopanými koryty dále z kopce dolů. Myslím, že poslední návrh by mohl fungovat (utěsněná spára mezi purenitem a profilem HS portálu, těsně připevněná NOP lišta po celé šířce HS portálu, ...)

Datum: 09.01.2019 12:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Já nehlásám žádné blbosti. Že Vás fascinuje, že jsem napsal, že hydroizolace podle obrázku končí níže než má je asi problém Vašeho vnímání. Detail, jak to má být správně provedeno jsem také nevymyslel, ale je to odkaz na výrobce. Že jste si nikdo nevšimli, že je tam práh, který je šikmý a že tudíž podlaha venku a uvnitř není ve stejné výšce je Váš nedostatek. Ta šikmina zabezpečí odvod vody od rámu. Navíc překrývá svislou hydroizolaci, takže k zatečení dešťové vody nemůže dojít. Použití nopové fólie hodně ztěžuje dodělání toho detailu, protože fólie je dost tuhá. Nicméně, že je podle Vás obráceně je úplně fuk, protože zrovna zde není potřeba žádná odvětrávací mezera.... Filip

Datum: 09.01.2019 15:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Já nepsal, že hlásáte blbosti. Vy máte zřejmě problém s vnímáním podstaty dotazu tazatele. Rozdíl mezi fotem a detailem pana Vicema, tedy že v detailu není ona šikmina, vidím od začátku, ale to nesouviselo s dotazem. Pokud je vnitřní podlaha 2cm pod horním lícem prahu dveří (viz přiložený detail), může být vnitřní podlaha a terén v jedné rovině. 2 cm přejede vozíčkář bez problému (dle vyhlášky), reálně i víc. Ta šikmina má okapničku, pod kterou má být nalepena vodotěsná fólie dle detailu + ukotvena lišta nopovky. Tak je to správně. Z vašeho odkazu (dveře Progression) upřímně nevím, co si má tazatel vzít.

A nopovka s nopy do 20mm může mít jen a pouze drenážní fuknci a snižovat hydrofyzikální namáhání hydroziolace. Ta pak musí mít nopy do exteriéru + překryta geotextílií. Tazatel jí sice má obráceně, ale dům mu kvůli tomu nespadne. Jen HI bude "víc trpět".
O. Jonáš

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.