Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Digestoř v pasivním domě

Autor: Jirka Herget
Datum: 07.01.2019 16:54
uživatel: 129305

Dobrý den, nemohu nikde najít aktuálnější diskusi o řešení digestoře v pasivním domě /rekuperace. Někde čtu, že jsou rekuperační jednotky, které mají přímo na digestoř vlastní vstup, jinde zase čtu, že stavba s rekuperací nepotřebuje digestoř… to se mi ale nezdá. Má někdo reálnou zkušenost a aktuální informace o možnostech? Ideálně bych se chtěl vyhnout monstra ze stropu. Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Šalý Jaroslav08.01.2019 20:04
Jozef Homola08.01.2019 11:19
Jirka Herget08.01.2019 10:43
Styx Styx07.01.2019 18:06

Datum: 08.01.2019 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129305
reakce na ...
Díky za zajímavé řešení. Vlastní vstup od digestoře nabízí např. vybrané jednotky SAVE - bude jich předpokládám více.

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.01.2019 11:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Jak už konstatoval přispěvatel přede mnou tak přidám v obdobném duchu. Recirkulace má tyto zásadní nevýhody. Potřebuje větší výkon, generuje větší hluk a v létě i nezanedbatelné teplo (motor až 250 W), k tomu teplo od vaření, případně CO2 od vaření na plynu a hlavně vlhkost. S tím si filtr neporadí. Podle nových zjištění to ve filtrech už po 14 dnech má tendeci tvořit plísně a proto se už nové digestoře vybavují nějakými senzory, které indikují stáří nebo zanešení filtru (pozná se to podle příkonu). Všechno ovšem záleží na intenzitě vaření. Pokud by se vařilo denně, tak ten byt dostane zabrat. Laboroval jsem s digestoří do atmosféry a není jednoduché například odstranit hluk. Není jednoduché po 5-ti letech vyčistit dlouhý odtah a při vaření už nešlo poslouchat rádio. Dal jsem nový plechový lapač, krátký vývod do atmosféry, zařadil tlumič hluku a diagonální ventilátor SILENT umístil až do zdi a venku je klapka na magnet (ze žaluziemi třískal vítr). Teď už jsem spokojen (i manželka). Z dřívější nerezové nešel použít ani ten lapač. Do všeho byla zažraná stará mastnota a je problém to odstranit i rozpouštědly. Zahodil jsem to a koupil ve slevě nový lapač a motor s ventilátorem uvntř vyhodil.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 08.01.2019 20:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Mám v provozu již 18 let rekuperaci a samostatnou cirkulační digestoř. Nedokáži si představit, že bych hnal tento vzduch přímo na rekuperaci

Autor: Styx Styx
Datum: 07.01.2019 18:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115517
reakce na ...
Dobrý den, nevím o výrobci rekuperace, který by přímo nabízel napojení digestoře na rekuperaci. U pasivního domu se používá cirkulační digestoř s lapačem tuků a uhlíkovým filtrem na zachytávání pachů. Nad, nebo poblíž digestoře je většinou projektována vpusť rekuperace. Problém je, že v naprosté většině případů se pachů nezbavíte ale dle kvality digestoře lze většinu mastných par zachytit. Ty jsou problém pro motory jak digestoře, tak rekuperace a případně obydlí. Ideální je samozřejmě digestoř s přímým odvodem ven. Bohužel u pasivního domu je to obtížné řešení přes ovládanou klapku a nevím o řešení, které by zamezilo únikům tepla (v topném období). U prodávaných digestoří je hlavní problém kapacita absorpce dodávaných uhlíkových filtrů. Já to řešil na míru projektovaným boxem zabudovaným v kuchyňské lince, kde mám granulované aktivní uhlí v potřebném objemu a lze jej jednoduše vysypat a doplnit. Funkčně super, na druhou stranu je nutný vyšší výkon digestoře a tím i větší hluk. :-/

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.