Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Je to dobře zapojeno ?

Autor: Jan Daněk
Datum: 08.01.2019 14:59
uživatel: 129396


Fotogalerie:

Dobrý den, moc prosím všechny přítomné specialisty o posouzení. Je podlahové topení na obrázku principielně dobře zapojeno ? Může takto fungovat správně ?
Zdrojem je elektrokotel Protherm Ray 14K.
Děkuji moc za připomínky a názory. Jsem laik a sehnat kvalifikovaného odborníka v Plzeňském kraji se mi nějak nedaří.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Mirek Svejda10.01.2019 21:33
Jan Daněk10.01.2019 20:09
Mirek Svejda10.01.2019 18:59
Josef Navrkal10.01.2019 14:39
Mirek Svejda09.01.2019 14:11
Josef Navrkal09.01.2019 13:37
Mirek Svejda08.01.2019 20:28
Jan Daněk08.01.2019 17:58
Mirek Svejda08.01.2019 15:28

Příspěvky
Autor: Josef Navrkal
Datum: 09.01.2019 13:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100022
reakce na ...
Tepelnou soustavu je nutno posuzovat vždy jako celek. Zapojení jednotlivých komponentů
(kotel, čerpadla, tělesa, směšovací rozdělovač, potrubí, armatury) musí tvořit, z hlediska hydrauliky, logickou soustavu, schopnou správného provozu, a to v celém rozsahu regulačních zásahů. O dané soustavě jsou jen dílčí informace, a proto jen obecná úvaha: Typ použitého směšovacího rozdělovače je nevhodný. Předpokládám, že provoz takové soustavy bude velmi labilní. Stejně tak jsou nevhodné rozdělovače s třícestným ventilem.
Odkazuji na
https://forum.tzb-info.cz/113129-smesovaci-rozdelovace-pro-podlahove-vytapeni
Dané soustavy se týká to, co je uvedeno v odstavci Sériový směšovací rozdělovač. Takto uspořádaný rozdělovač nemá žádné výhody, jen samé nectnosti.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 09.01.2019 14:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pan Navrkal - v podstatě vše co píšete jsem tazateli vysvětloval včetně odkazu na porovnání seriových a parelelních rozdělovačů. Obecně trojcestné směšovače v kombinovaných systémech nemají co dělat. Co ale říkáte na tento typ ?
http://deltatop.cz/obchod/rozdelovace/misici-sada-s-tricestnym-ventilem/
Ten je podle mého názoru naopak vhodný, protože tazatel chce mít možnost kompletně uzavřít radiátory.

Pan Daněk - ještě doplním upozornění. Vy v současnosti blokujete průtok vody elektrokotlem. Kromě toho, že se to nelíbí čerpadlu, zřejmě tím ubližujete i relátkům v kotli, tak si navíc říkáte o zničení topných tyčí.

Autor: Josef Navrkal
Datum: 10.01.2019 14:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100022
reakce na ...
http://deltatop.cz/rozdelovac-2/
- Na konci stránky je „Schéma funkce mísící sady a rozdělovače“. Nejdříve k třícestnému ventilu (3CV). Je to ventil termostatický?, směšovací?, rozdělovací? Jaké jsou průtokové součinitele kv ve směrech A-AB a B-AB? Nevím.
- 3CV je zde zobrazen jako směšovací. Zřejmě se jedná o termostatický ventil řízený podle teploty vody ve výstupním hrdle. Nechápu důvod pro míchání nejdříve 5 % (?) vody namíchané pro smyčky a následné míchání s vodou ze smyček. Do primárního okruhu se bude vracet voda namíchaná pro smyčky, tedy s teplotou o 5 až 10 K vyšší, než je teplota vody na výstupu ze smyček. V případě kondenzačních kotlů je to hrubá chyba. O tom, zda 3CV bude směšovat nebo rozdělovat rozhodují tlaky na jeho hrdlech. V posuzované soustavě jsou dvě čerpadla, kotlové a směšovací. Platí zásada, že na 3CV má působit jen jedno čerpadlo (druhé má být hydraulicky zkratováno). V posuzované soustavě budou obtížně definovatelné tlakové a průtokové poměry ovlivňované polohou regulační kuželky 3CV. Je otázkou, zda dispoziční tlaky pro tělesa a pro podlahové smyčky budou dostačující. Za určitého provozního stavu může soustava nějak fungovat, ale při jeho změně může být soustava labilní až nefunkční.
- Prodejce v odkazu, v popisu mísící sady uvádí: „Díky třícestnému obtokovému ventilu je sada vhodná i pro použití s nízkoteplotními zdroji např. kondenzační kotel či tepelné čerpadlo“. Pokud obtokový ventil znamená ventil rozdělovací, pak už nerozumím vůbec ničemu.
- Nenašel jsem jediný důvod pro použití tohoto směšovacího rozdělovače, právě naopak.
Chci-li se vyhnout problémům, vyhnu se použití takových výrobků. K dispozici jsou směšovací rozdělovače sestavené logicky, které se dají spočítat a v provozu fungují.
- Rozumím snaze zajistit průtok vody kotlem při různých provozních stavech tepelné soustavy. To je třeba řešit jiným způsobem a nikoli „zbouráním“ hydrauliky celé soustavy.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 10.01.2019 18:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Dobrý večer, děkuji za vysvětlení a názor. S tímto rozdělovačem jsem se setkal zde na fóru a dokoce nedávno u jednoho známého. V obou případech se jednalo o mírně řečeno nedomyšlený systém s KK. Žádné podrobné údaje jsem nenašel a ani si nejsem jistý co tím autor zamýšlel. V případě KK a TČ je použití samozřejmě nesmyslné. Zde se jedná o elektrokotel a zase poněkud nevhodně naprojektovaný. Nevím kam na podobné nápady projektanti chodí. Navíc se nechá pořídit klasický paralelní rozdělovač za výrazně nižší cenu.

Autor: Jan Daněk
Datum: 10.01.2019 20:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129396
reakce na ...
No něco zničit bych určitě nechtěl a jelikož jsem prostě jen "uživatel" a zcela evidentně realizátoři našeho domu také, tak to asi bude chtít zásah přímo na místě někoho, kdo tomu opravdu rozumí a poradí a hlavně i zrealizuje. Bohužel nikoho takového v Plzeňském kraji neznám, nenašel jsem ani podle recenzí, že by byl někdo schopný a skutečně specialista.
Dneska jsem topil 40 stupni, všechny radiátory otevřené, na tom vstupním ventilu bylo také 40 a podlaha se natopila všude a dobře, radiátory byly vlažné. Ale samozřejmě jestli to jde udělat lépe a i tak, aby šla podlaha provozovat zcela samostatně bez radiátorů a hlavně tak aby se nic neničilo, byl bych rád. Jen toho realizátora-odborníka.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 10.01.2019 21:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
1) jaký máte důvod pro samostatný provoz radiátorů a podlahovky? Původně jste psal, že důvodem byl nedostatečný výkon PT.
2) píšete, že máte kotel na 40C, na jakou teplotu máte nastavený termoventil a jaká je teplota do podlahy ?
S firmou Vám neporadím. Je mi ale jasné, že to nebude žádná sranda, protože málokdo bude chtít předělávat nepovedenou instalaci.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.01.2019 15:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Jsou tam dvě chyby
1) proč máte uzavřeny radiátory ? V tomto stavu může dojít k tomu, že budou uzavřeny jak radiátory, tak i podlahovka. Čerpadlu v kotli to bude vadit. Buď by měl být min jeden radiátor otevřený, nebo je nutno doplnit bypass
2) tento typ rozdělovače je určen pro vysokoteplotní systémy. Je nutno nastavovat dost vysokou teploty na kotli, jinak bude termohlavice na rozdělovači prakticky nefunkční. Není to zrovna vhodný typ pro Vaši sestavu a vypnuté rediátory

Autor: Jan Daněk
Datum: 08.01.2019 17:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129396
reakce na ...
Dobry den,
Diky za odpoved. Konecne mi to nekdo vysvetlil.
Ad.1 - radiatory byly uzavreny aby kotel topil nizkou teplotou jen do podlahy a stale. Ale prave byla nizka teplota na teplomeru co je na obrazku vpravo dole a tim padem se podlaha skoro nenatapela.
Ad.2 - takze pokud bych to chtel provozovat jako jsem to delal, tak je nutno vymenit rozvadec podlahoveho vytapeni ? Jaky typ napriklad by byl prosim vhodny ?
Jinak je tedy reseni otevrit alespon jeden radiator napriklad v koupelne + zebrik nastavit na kotli 60 stupnu a na termohlavici nastavit napr. 35-40 stupnu a topit ? Je to tel dobre ?
Moc dekuji za rady a vas cas.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.01.2019 20:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Podobnou otázku jsme řešili zde:
https://forum.tzb-info.cz/143678-podlahove-topeni-poradte
Přečtěte si především ty odkazy co jsem tam dával.
Termohlavicí vlevo od rozdělovače by jste měl nastavovat teplotu do podlahy. Jenže pokud je nízká vstupní teplota, termohlavice nefunguje. Základní otázkou tedy je, jak to do budoucnosti plánujete s radiátoty. Osobně by mě docela vadilo pouštět 60-70C do radiátorů. V případě elektrokotle to nemá moc velký vliv na účinnost, ale je to nepříjemné z hlediska tepelného komfortu.
Jaké máte možnosti
1) očesat rozvaděč na holou verzi bez termohlavice a čerpadla. Pozor, v tomto případě je nutno prohodit přívody k rozvaděči (dolní trubka rozvaděče je teplá voda do hadů a horní je vratka zpět do kotle. V tomto případě by bylo vhodné doplnit ekvitermní čidlo a zapnout ekviterm. Kotel pak bude automaticky upravovat teplotu vody do radiátorů i PT. Jde ale o to, zda nízká teplota vyhovující PT bude stačit i radiátorům.

2) vyměnit v rozdělovačí směšovací sadu
http://deltatop.cz/obchod/rozdelovace/misici-sada-s-tricestnym-ventilem/
Tento směšovač funguje tak, že termostatický trojcestný ventil vlevo dole podle nastavené teploty pouští část teplé vody do PT a zbytek přepouští tou trubkou vlevo zpět do kotle. V tomto případě může být vstupní teplota stejná jako teplota, kterou požadujete do PT a zároveň plní funci bypassu. Můžete tedy mít všechny radiátory vypnuté.

3) přestavět rozdělovač nebo ho vyměnit za paralelní typ. Mělo by to vypadat nař. takto
https://www.obchod-vtp.cz/rozdelovac-7-cestny-s-cerpadlem-standart-a-pevnou-teplotou?gclid=EAIaIQobChMI-7u3-vTe3wIV573tCh2vHw2wEAQYAyABEgJ9XPD_BwE
Tento rozdělovač ale neplní funkci bypassu. Je tedy nutno buď doplnit ten bypass nebo nechat otevřené nějaké radiátory.

Osobně bych preferoval variantu 1

Ještě jsem si dodatečně vzpoměl na další řešení
4) nahradit termohlavicí tímto
https://www.cube-podlahovetopeni.cz/products/smesovac-s-termohlavici-icma/
Pokud si najdete komplet sestavu včetně K062 uvidíte, jak by to mělo vypadat v celku. Je to to samé jako verze 2, ale výrazně levnější

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama