Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

vlhkost na stěne,izolovat podlahy před zateplením?

Autor: mira chvatík
Datum: 08.01.2019 14:59
uživatel: 108482

Dobrý den,

Rok jsme rekonstruovali polovinu dvojdomu z roku 1952, kde jsme vyměnili rozvody, okna, udělali fajnové omítky,vyměnili krytinu, udělali/renovovali podlahy to jsou hlavní změny.

Spodní patro má tři obytné místnosti.
V kuchyňi jsme vykopali původni podlahu a udělali novou zateplenou podlahu a napojili hydroizolaci na lepenkovou původní (tenkou) izolaci pod stěnami(izolaci jsem viděl na dvou místech na domě a je úplně stejná jak se dávala předcca 70lety, protože mám zbytek této lepenky v šopě a rozdíl jsem žádný při porovnání neviděl). (....přivedl jsem si studniční vodu do domu proto jsme tady podlahu dělali)

V obyváku a v ložnici jsem však chtěli zachovat parkety a nic jsme s podlaham nedělali.

V domě se asi cca 4 roky nebydlelo, momentálně tam bydlíme 3 měsíce. Momentálně mám v rohu obyváku dole u podlahy vlhký roh s plísní. To samé se ještě objevilo na dvou jiných nejchladnějších místech na stěně u podlahy.
Obvodové stěny jsou 45cm široké. Podlaha je složená pouze z parket, které jsou umíštěny na deskách a ty pak na dřevěných trámech. Tyto trámy jsou uloženy ve škvárobetonu a pdo ní už je jen zemina. Původní vodorovná izolace pod stěnami je asi 1 metr nad terénem. Pod podlahou není žádná "izolační vana".
Mám ještě sklep v prostřed domu, kde jsem udělal otvory na obvodové stěny,do 1 m jsem shodil omítku a cihly jsou plně suché.

Letos jsem chtěl dům zateplit včetně soklu.Nyní ale řeším co to je za vlhkost? Jestli spodní voda či zemní vlhkost? Co se stane až dům zateplím, vlhké místa na stěnách zmizí? Pokud zateplím a zjistím nějaký problém s vlhkostí na stěnách, jak pak odstraním problém?

Mám obvodové stěny raději podřezat udělat nové podlahy v těch dvou zmíněných místnostech. (vyhodit renovované parkety).

Prosím o pomoc, nějak se nemohu rozhodnout zda je potřeba něco ted dělat před zateplením, či zateplení pomůže a problémy nebudou.
Předpokládám že je to zemní vlhkost, která se sráží na nejchladnějších místech místností. Pokud zateplím vlhkost se zvýší a bude v místnosti jak v prádelně? Jak se může zvýšit vlhkost?Věřím že stěny budou teplejsí a tedy se již vlhkost nebude srážet na stěnách a větráním se vyvětrá? Anebo existuje nějaký systém jak pod podlahu navést odvětrávací trubky/otvory?(vyvrtat do základáů nějaké otvory až pod podlahu, někde za obvodovou stěnu a "nějak" tam zasunout trubku, která by odvětrávala zěmní vlhkost?)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček11.01.2019 17:20
mira chvatík11.01.2019 17:02
Jiří Kubíček08.01.2019 15:11

Datum: 08.01.2019 15:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, buď je to vzlínající vlhkost nebo zkondenzovaná vnitřní vlhkost v místě největších tepelných mostů, což bych viděl jako pravděpodobnější variantu. Každopádně v těch místech, kde je to vlhké by bylo dobré zjistit vlhkost zdiva. V případě, že by to byla vzlínající vlhkost, je potřeba před zateplením provést vodorovnou hydroizolaci zdiva, kontaktně nelze takové zdivo zateplovat. Kdyby to byla zkondenzovaná vnitřní vlhkost na chladném vnitřním povrchu zdiva, což je většinou v rozích místností a na severních stranách domu, tak právě zateplení zdiva a soklů tento problém odstraní, protože zateplením zvýšíte vnitřní povrchovou teplotu zdiva. Jestli jsem to dobře pochopil, tak zdivo má nějakou starou vodorovnou hydroizolaci z nějaké lepenky nebo tera papíru. Jde o to, zda a jak je tato hydroizolace funkční a zda se ta vlhká místa nacházejí nad nebo pod touto hydroizolací. Na nějaké odvětrávací trubky pod podlahou rychle zapomeňte, jen byste si tím zde vytvořil nebo zhoršil tepelný most.

Autor: mira chvatík
Datum: 11.01.2019 17:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108482
reakce na ...
Dobrý den, ve vlhkém místě uvnitř pokoje a i na venkovní zdi jsou cihly uvnitř plně suché.Podlahy jsou nad stávající vodorovnou izolací. Takže bych mohl asi tvrdit, že izolace je i za ty roky ok. Snad tedy není potřeba podlahy včetně izolační "vany" dělat. Otázka je zda po zateplení to bude taky ok. Venkovní "břízolit", který je na betonovém základu je na některých místech soklu dutý, čili nějaká vlhkost na základech samořejmě je. Nevím, zda je potřeba tento základ oklepat od břízolitu, srovnat cmentovou směsí a následně zda mohu lepit XPS, či nechat pod XPS vzduchovou kapsu a teprve následně na nějekém rastru mít upevněn XPS?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 11.01.2019 17:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Každá podlaha na zemině by měla mít v ideálním případě hydroizolaci a taky by měla být zateplena, je jen na vás, jestli to uděláte (zateplení podlahy sníží TZ a zmírní tepelný most u podlahy). Tak jak to popisujete, tak to zdivo bude pravděpodobně vlhké od zkondenzované vnitřní vlhkosti na vnitřním chladném povrchu zdiva, a to tam, kde jsou největší tepelné mosty. Zdivo by tedy mělo být z venkovní strany zatepleno, a to i pod úroveň zeminy, minimálně 30 cm pod touto úrovní, nejlépe do nezámrzné hloubky. Kontaktní izolace by měla přijít na rovný a pevný povrch bez dutin a špatně držící omítky. Takže tam kde omítka nedrží, měla by se oklepat, zdivo by se mělo srovnat a vyspravit, třeba sanačním podhozem (tam, kde jsou větší rozdíly to lze třeba dát do roviny pomocí slabého EPS). Na to pak můžete celoplošně lepit a kotvit izolační desky, žádné vzduchové kapsy byste tam nechávat neměl.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.