Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Snížený strop ze sádrokartonu

Autor: Václav Otipka
Datum: 09.01.2019 08:43
uživatel: 129403

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu v mé situaci. Chystám se snížit stropy ve starším RD a to ve třech místnostech - chodba, koupelna a WC. Snížení bych chtěl provést ze sádrokartonu, do podhledů pak vložit bodová světla.
Dotaz zní jakým způsobem se řeší parozábrana právě okolo svítidel, čidel apod. Někde jsem se setkal s názory že je třeba vyrábět plechové kapsy a na ně napojit parozábranu, což se mi zdá logické. Nikde jsem však takový případ na webu nenašel pro inspiraci. Je vůbec parozábrana nutná?
Strop zateplovat nebudu. Nyní je strop řešen následovně - hurdisy, beton,škvára a zase beton, poté již střešní krytina - plochá střecha.
Děkuji za každou radu, zatím mi známí s parozábranou radili 50 na 50 %.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Libor Kniezek22.03.2019 15:54
Václav Otipka09.01.2019 16:01
Filip Filip09.01.2019 12:52
Jiří Kubíček09.01.2019 10:07
Václav Otipka09.01.2019 09:52
Jiří Kubíček09.01.2019 09:44

Datum: 22.03.2019 15:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127631
reakce na ...
Dobrý den.
Sádrokartonový podhled se dělá na dvojitý rošt, takže záleží i na zaoblení stávajících rohů stěna/strop o kolik lze minimálně strop takovým podhledem snížit.
Co se týče bodovek tak je tak třeba buď udělat kastlíky nebo koupit krytky na bodovky s adaptabilním průměrem otvoru (ve spoustě obchodů s osvětlením je neznají, já našel v HORNBACHu, plastové). Pokud je totiž bodovka otevřená tak by světelný zdroj propálil parozábranu.
Pokud jste ten strop ještě neudělal tak se mohu příští týden podělit o praktické zkušenosti s montáží takové parozábrany, která bude muset být v místech krytek na bodovky volnější.

Autor: Filip Filip
Datum: 09.01.2019 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Mě se zdá naprosto kontraproduktivní, když snížíte strop a nevyužijete to k zateplení. Skladba Vašeho stropu je energeticky naprostá katastrofa a jakékoliv zateplení se okamžitě projeví v nákladech na topení a také se podstatně zlepší komfort, protože povrchová teplota stropu ( podhledu ). okamžitě stoupne o několik stupňů nahoru. Nicméně, kdo chce kam, pomozme mu mu tam. Když tam dáte pouze sádrokarton, tak není důvod tam dávat parozábranu.
Filip

Datum: 09.01.2019 16:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdybych si nechtěl nechat poradit, tak tady nepíšu vůbec. Jaké zateplení byste navrhoval vy?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.01.2019 09:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jak velké bude to snížení stropu ? Proč to rovnou nezateplíte, když už to budete snižovat ? Jinak je celkem nesmysl používat parozábranu na strop, kde nad parozábranou nebude žádná tepelná izolace, jedině že by vám pak nevadilo, že by vám hrozila kondenzace vlhkosti na spodní straně parozábrany. Vzhledem ale k tomu, že střešní krytina pravděpodobně střechu difúzně uzavírá, by bylo nejlepší strop zateplit a použít parozábranu. Ani byste nemusel strop moc snižovat. Existují PIR desky s integrovanou ALU fólií, které byste dal na strop a teprve pod deskami udělal podhled s bodovkami.

Datum: 09.01.2019 09:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, snížení jsem plánoval o asi 10 cm. Chtěl jsem jen zlepšit vzhled starých popraskaných omítek a využít prostoru pro zabudování svítidel. Dávat tam jen třeba 5cm vaty se mi zdálo zbytečné, navíc výrobci světel požadují nějaký volný prostor okolo, tak nevím jak z toho celého ven.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.01.2019 10:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Buď to jen snižte o těch 10 cm bez zateplení, ale parozábranu bych tam žádnou nedával, nebo na strop nejdříve dejte např. 5 cm PIR desky s ALU fólií (takže s parozábranou), které mají i lepší lambdu, než klasická izolace a teprve pod desky udělejte podhled, celkové snížení by bylo do 15 cm, měl byste to i alespoň trochu zateplené a bez jakékoli kondenzace v konstrukci.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.