Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výměna krbu - přisávání vzduchu

Autor: Jakub Lacina
Datum: 10.01.2019 08:13
uživatel: 129410

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

pročetl jsem zde spoustu diskuzí ohledně externího přisávání vzduchu do krbu vs přisávání z interiéru.

Nyní máme krbová kamna s přisáváním z interiéru (od roku 2003).

Krbová kamna fungují pouze jako přitápění a jako víkendová kulisa. Stávající krbová kamna nemají výkon na to, aby sama vytopila obývací pokoj o rozměrech cca 7x4m. Jako problém vidim 2 věci:

1) Mřížka do pokoje a prostor pod krbem jsou spojeny, když v pokoji otevřeme okno, z podkrbu nám táhne studený vzduch. Když umístím zapálenou svíčku pod krb, sfoukne jí to.

2) Chybějící externí přisávání - může být vinou toho, že krb nemá dostatečný výkon? Příklad: Pokud v krbu zatopím, opravdu teplo v obývacím pokoji je cca po 3-4 hodinách.

Nyní, společně s rekonstrukcí domu, řešíme nový krb. Jsem celkem rozhodnutý, že nový krb bude akumulační (krbař poradil dát jeden malý výdech nahoru, aby to bylo něco mezi akumulačním a teplovzdušným).

Největší otázku mám s externím přisáváním, podle mnou nasbíraných informací mám několik variant:

1) Nedávat externí přisávání vůbec.
2) Dát externí přisávání z komína (vedle komína mám nevyužitou rouru nad střechu). U této varianty mě nejvíce děsí otočení přisávání a komína.
3) Dát externí přisávání z místnosti pod obývacím pokojem (neobydlená, technická místnost, kde občas spávají hafani).
4) Dát externí přisávání zvenčí. Zde se bojím toho, že nebudu mít krb, ale výheň.

Co říkáte na automatickou klapku pro externí přisávání?

V příloze můj velice amatérský nákres a reálná fotky nýnějšího krbu (kdybyste měli někdo zájem, je k prodeji, i s kachlema).

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondra Brichta11.01.2019 20:41
Pavel Wolf10.01.2019 13:50
Jakub Lacina10.01.2019 13:45
Pavel Wolf10.01.2019 13:34
Jakub Lacina10.01.2019 12:48
Pavel Wolf10.01.2019 12:45
Jakub Lacina10.01.2019 11:36
jenda dibes10.01.2019 10:35
jenda dibes10.01.2019 10:32
Jakub Lacina10.01.2019 10:28
Pavel Wolf10.01.2019 10:17
Pavel Wolf10.01.2019 10:05
Jakub Lacina10.01.2019 09:53
Ferdinand Dobrotivý10.01.2019 09:45

Datum: 11.01.2019 20:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
Pokud rekonstruujete, dejte externí přisávání vzduchu a zvolte variantu "2" z komína, není s tím problém, běžně se staví komíny s ventilační šachtou, kterou se přisává externí vzduch, někdy beru vzduch i z větracích mezer komínových vložek a taky to funguje. Přisávání externího vzduchu by mělo být těsné, ať to nikde nepřisává.

Následuje volba výkonu vložky, podívejte se na topení (radiátory) v místnosti, zjistěte si jeho výkon (stačí orientačně) a podle toho si zvolte krbovou vložku (s ohledem na velikost komína samozřejmě).

V návodu instalace krbové vložky máte uvedné velikosti mřížek, které musí v obestavbě být. Přes to vlak nejede, to musíte dodržet. Někteří výrobci umožňují čistě akumulační provoz bez odvětrávacích mřížek, pak mají v návodu uvedenou minimální plochu akumulačního pláště, kterým musí být vložka obestavěna, aby se "uchladila". Takové vložky patří do vyšší cenové hladiny.

Jinak automatická klapka přisávání funguje pouze s automatickou regulací hoření, existují propracované regulace, ale tohle bych už radši svěřil odborníkovi.

Jinak je opravdu divné, že ta vložka topí s takovým spožděním, pokud uvádíte, že má izolační plášť, tam musí být ještě nějaká další akumulace, která to brzdí, protože klasický teplovzduch topí prakticky ihned...

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 10.01.2019 09:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Mi se zdá ten váš dotaz celý nějaký zmateční. To přece není možné aby ten krb nevytopil jednu místnost!!! Nebo to znamená, že se v domě 14 dní netopí a pak přijdete, zatopíte v krbu a očekáváte, že bude okamžitě teplo? Máte tam jiné topení a krb jen na přitápění nebo je ten krb jediné topení?

Datum: 10.01.2019 09:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

omlouvám se, pokud je to popsané chaoticky. V domě je ústřední kotel na tuhá paliva, topí se normálně dřevem, v domě se bydlí, takže se topí každý den. Nicméně když si chceme přitopit v krbu, tak věřte nevěřte, zapálím v něm oheň, přikládám, ale teplo z něj do té místnosti jde minimální, maximálně se ohřejete v křesle naproti krbu, ale pocitově to tam je znát až tak za 3-4 hodiny.

Autor: jenda dibes
Datum: 10.01.2019 10:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
To dělá ta akumulace . Známý má jotuly f 3td na cca 60 až 80m2 v domě ze 70 let (nová okna) a naprosto luxusně jim to vytápí . Já mám menší litináčky o trochu větší než jotuly f 602n (jinou značku , ale podobné) a natápím s nimi chaloupku cca 40m2 takzvaně z 0 °C (víkendy) . Je to dřevostavba a za cca 6 hodin mám 20°c . Pak už přikládám po 3 až 5 hod. A to mám dveře stlučené z palubek a vedle nich hned kamna. Žádné přisávání vzduchu nikde nemáme.
Podle vašeho popisu to vypadá jako by jste měl otevřený krb co vám větrá dum :-)
Osobně bych spíše krb zboural a koupil ty litináčky , nebo se podívejte po nové vložce s pomalým hořením . To jednak díky izolaci a předehřátým sekundárum hoří na loudavý ohen a málo tak větráte dum. Dobré jsou v tomto ty kanadské plecháče. Tam také budete mít přikládku po mnoha hodinách a takzvaně sežerou málo vzduchu. A napojit CPV přímo do té díry ze sklepa.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 10.01.2019 10:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Brát vzduch pro krb z uzavřené a asi malé místnosti není dobré, každý krb k dobrému hoření a podle výkonu potřebuje určité množství vzduchu. Výkon krbu jse reguluje na krbu a né přístupem vzduchu do místnosti kde krb hoří. Podle mne udělejte přívod zvenčí.

Datum: 10.01.2019 10:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ješte dodatek, jestli foto odpovídá stávajícímu krbu tak se nedivte. Krb okamžitě topí jenom přes sklo, další teplo jde až po nahřátí obezdění krbu které není malé.
Změnou a přidání akumulace se tento čas vytopení bude prodlužovat. Protože netopíte asi v krbu každý den a tak akumulaci beru jako negativum.

Datum: 10.01.2019 10:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

nepřijde mě místnost o rozloze cca 30m2 jako "malá", do kuchyně jsou dveře stále otevřené, takže si připočítejte dalších cca 22m2 z kuchyně. To mě nepřijde nějak málo. Jinak, kamna jsou sice obestavěná, ale přední část (kachle) se tenkrát nějak "drátkovali". Materiál obezdívky určitě není šamot, to už jsem zjistil.

Neřeším ani tak problém stávajícího krbu, spíš řešení nového krbu.

V krbu se topit každý den určitě nebude, mám ale strach, že pokud nedám akumulační, tak v něm zatopím a za chvíli bude v obýváku a kuchyni na padnutí.

Autor: jenda dibes
Datum: 10.01.2019 10:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
No ted právě máte akumulační . V těch se topí takzvaně nárazově . Naložíte cca 10kg dřeva , za hodinu to spálíte a pak vám to bude hodiny topit.. Nepočítejte s nějakým koukáním do ohně :-)

Datum: 10.01.2019 11:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak problém u stávajících bude to, že toho moc nenakumulují, protože tam je špatná obezdívka (není ze šamotu, ale z nějakého izolujícího materiálu). Proto nám to netopí. Nicméně kamna chceme dávat nová, taková ta na dvě strany (sklo je v půdorysu do písmene L), jen nevím která, jestli dát na doporučení krbaře a dát akumulační s mřížkou?

Datum: 10.01.2019 12:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zatím jste nenapsal, jaký výkon má krb a při jaké teplotě v místnosti zatápíte a jaká je vaše teplota, když je teplo. Možná že by stačilo to teplo tlačit nějakým větrákem z prostoru krbu ven. Kdyby měl krb výkon 7-10 kW Kam se to teplo ztrácí, když nemůže vytopit 30 m2 nedá se mluvit o vytápění přes otevřené dveře. To teplo 20-30 kW/h někde musí být, když ne v místnosti tak někde naakumulované. Neurazte se, trochu mi připadá že hlavně chcete nový krb, peníze nejsou problém a potřebujete to posvětit.

Datum: 10.01.2019 12:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já se neurazím, nový krb budu dělat tak či tak, chtěl jsem spíše poradit s tím přisáváním, ale diskuze zabředla někam jinam. Výkon stávajícího krbu neznám, papíry k němu nejsou, dělal se cca před 15 lety, takže jeden z prvních krbů u nás (tuším). Když zatápím je cca 21°C, normální pokojová teplota.

Datum: 10.01.2019 13:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když bude krb brát vzduch z místnosti, bude do místnosti doplňován zvenku netěsností domu a mohl by nastat problém s nedostatkem vzduchu a možná i ochlazováním. Jen ještě poznámka, čím bude větší obezdění krbu tím bude pomaleji natápět místnost. Určitě záleží na počtu a velikosti výdechu vzduchu do místnosti.

Datum: 10.01.2019 13:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A když bude vzduch brát z přízemí nebo zvenčí, nebude krb po jeho vyhasnutí fungovat jako lednice?

V krbu netopíme každý den a nerad bych, aby nám krb vytahoval teplý vzduch.

Datum: 10.01.2019 13:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžete mě prozvonit na 731124252.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.