Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

kotel Junkers a Honeywell

Autor: Jakub Eliáš
Datum: 10.01.2019 13:06
uživatel: 126071

Dobrý den, mám atm. kotel Junkers ZSR 24-5 KE 23 s ekvitermním regulátorem. Regulátor však nepoužívám, protože mám venkovní čidlo na západní stranu do ulice a na funkci se nedalo spolehnoput. Oběh systému řídím pomocí Honeywellu.

Prosím o radu ohledně součinnosti ekviter. rgulátoru a systému Honeywell. Chci si pořídit kotel nový s bezdrátovým čidlem, který bych mohl umístit na severní stranu. Takže chci nastavování teploty vody k oběhu nechat na kotli, ale spínání čerpadla k oběhu na Honeywellu.

Jde to takto udělat? Nyní mám ekvitermní regulátor vypnutý a teplotu šteluji ručně.

Pardon, jestli nenazývám věci pravým jménem.

Díky za postřehy a rady.

Jakub

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 42   starší >>
Datum: 14.01.2019 19:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Nez se to zaspamuje..

Ano muzete dat venkovni cidlo od junkersu

A ano muzete na svorky Ls a Lr dat krabicku na ovladani kotle od evohomu

Pak to bude fungovat tak ze topna voda bude sr nastavovat sama dle venkovni teploty a kdyz bude v mistnosti teplo evohome vam vypne kotel

Takze jde.. otazka je jak moc se ucykluje kotel
A taky jaky je duvod ekvitermu kdyz todle neni jeste kondenzak tedy uspora bude minimalni

Autor: Mirek Svejda
Datum: 14.01.2019 20:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Přehléhl jste jednu drobnost. Pan Eliáš má v současnosti atmosférák, ale dává nový KK a proto se ptá na regulaci a kompatibilitu EvoHome s novým KK.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 15.01.2019 06:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha tak to bych se vyprdl na evohome a koupil primo regulace od junkersu.. vypinat tupe kotel on/off je blbost kdyz ma junkers super regulator CW400 ktery komunikuje s kotlem popripade podobnou regulaci jako evohome

Datum: 15.01.2019 09:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pan Ondřej - EvoHome má a používá. Je to podle mě k nečemu a kupovat další sestavu je blbost. Představa je, že kotel bude pomocí ekvitermu regulovat teplotu vody. EvoHome udělá korekci externích zisků a noční útlum. EvoHome v podstatě vypíná kotel jen pokud není žádný požadavek. To je celkem v pořádku. Podle toho, co vím Junkersech, tak svorky LS a LR sice vypínají hořák, ale nevypínají čerpadlo (režim ekviterm). Navíc je na těch svorkách ostrých 230V, to se zase nemusí líbit relátku v EvoHome (pokud si na to šáhne tak bude radostí skákat). Nevíte zde to platí i v nových verzích kotlů ?

Datum: 15.01.2019 09:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem téměř rozhodnutý EvoHome odstarnit. Ponechám jen ekviterm a do toho děstkého pokojíku dám o chlup větší radiátor. Tahle místnost je studená a teď se vytápí daleko hůře než zbytek prostoru na patře. To byl taky důvot pořízení EvoHome, že se mi bez hlavic nepovedlo řídit teplotu.

Možná dokoupím regulátor, abych moh popř přitopit nebo vypnout.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.01.2019 10:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
To není žádná hanba posílit někde radiátorem, kde to potřeba něž škrtit (a kazit) hydrauliku zbytku okruhu.

Datum: 17.01.2019 18:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ls a Lr vypina cerpadlo

Autor: Standa Hammer
Datum: 13.01.2019 13:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 13.01.2019 16:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ja zas nechápu, proč na můj příspěvek reagujete. Tady to je diskuźní fórum, tady se všichni na něco ptají. Ty méně zkušení těch zkušenějších nebo amatéři profíků. Jestli jste si nevšiml, tak tu nehodlám vychodit střední topenářkos školu. Tak co to máte za řeči, že si chci namontovat sám kotel.

Mě zesměšňujete, protože něčemu nerozumím a ptám se na to. Nemám zájem se stát profíkem. l proto tu prosím o rady. Protože nechci postupovat pokus omyl. Vy nechcete někomu poradit. Nejspíš vás tu někdo sepsul a vy se teď pokoušíte to někomu vrátit.

Nevím, proč vás zajíma velikost radiátorů, TZ, atd ..

Já se ptám, jestli mohu prostorovým regulátorem od Honeywell (jakýmkoliv typem) ovládat čerpadlo/oběh soustavy a evitermní regulátorem na kotli nastavovat teplotu.

Stačoilo napsat ano/ne.

Netopilo to dobře a topenář mi ekviterm vypnul a já pořádil Honeywell Evohome. Tak jsem ale degradoval kotel na Zap/Vyp.a teplotu šteluju ručně na kotli.

Teď mám možnost čidlo ekvitermu dát na správné místo a tak se ptám, jestli to tak funguje.

Kdybyste byl profík, asi byste si rady věděl a odpověď by byla kratší.

Na můj příspěvek již prosím nereagujte, zkusím počkat na někoho, kdo u toho nebude mít řeči. ..

JE

Datum: 11.01.2019 20:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Uplne nechapu.. muzete ti lip vysvetlit. A rict i jaky typy regulaci mate a jaky typy regulaci chcete koupit?

Datum: 13.01.2019 17:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den ondřeji, díky za reakci.

Tpopenáři po montáži kotle a celého systému radiátorů, zapnuli ekvitermní regulátor, naštelovali a odešli. Nebyl připojen prostorový termostat. Protože systém netopil komfortně, pořídil jsem si komplet Honeywell Evohome. Tak jsem ale degradoval kotel na Zap/Vyp.a teplotu šteluju ručně na kotli.

Teď mám možnost čidlo ekvitermu dát na správné míst, ale nechci postupovat pokus omyl.

Jestli tedy mohu prostorovým termostatem od Honeywell spínat kotel a ekvitermní regulátor nechat nastavovat teplotu systému.

Jestli ten ekviterm není nějak napojen na čerpadlo kotle.
Abych něco nepokazil.

Díky JE

Datum: 13.01.2019 17:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aby čerpadlo nespínal jak prostorový termostat tak i ekviterm. Aby se to nějak netlouklo.

Pro někoho asi triviální dotaz, já to prostě nevím.

JE

Datum: 13.01.2019 17:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevypíná se čerpadlo, ale kotel. Jde to, ale zhoršujete účinnost kotle a obvykle i tepelný komfort. Navíc si musíte uvědomit, že celý dům pak bude podřízený teplotě v referenční místnosti. Tento způsob regulace se používal u starých kotlů. Spíše bych doporučil ekvitermní regulátor případně s možností nastavit vliv prostoru.

Datum: 13.01.2019 17:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, díky za reakci. Honeywell Evohome nemá referenční místnost. Každá místnost s radiátorem jede samostatně. Pomocí čidel tepla a termo hlavic si sama zapne/kotel.

Kotel budu kupovat nový, tak vše nechám na topenářovi. Jen bych chtěl zachovat stavající systém hlavic. Prostě mi to vyhovuje. Ve spodku domu, kde temer netravime cas, topime malo, ale na druhou stranu je tak koupelna. V druhem patře je obyvak a detsky pokoj, kde se topí. Atd .. prostě mi vyhovuje, že si to systém sám řídí.

Jen jsem chtěl, aby si kotel sám reguloval teplotu. Je mi jasné, že když je venku 13°, že nemusím kotel žhavit na 80°.

JE

Datum: 13.01.2019 18:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přehlédl jsem, že se nejedná o jednoduchý prostorový termostat, ale motorovou strojovnu. Prakticky ke každému kotli se nechá připojit klasický OnOff termostat. V tomto případě Honeywell vyhodnocuje požadavky na topení a pokud žádný není, vypne kotel. Zrovna v případě kotlů Junkers s tím mohou být problémy. Podívejte se do dokumentace k vybranému kotli, zda má svorkovnici pro připojení klasického OnOff regulátoru. Po osobní zkušenosti jsem spíše odpůrem těchto regulátorů.

Datum: 13.01.2019 18:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Eliáš)
Nechci Vám "kazit iluze". Pokud kotel má topit pro jeden pokoj nebo radiátor, tak jaký musí mít nejmenší výkon aby to fungovalo během celého topného období. Další diskutabilní věc je kolik sepnutí by měl mít za 24 hodin aby to nesnižovalo účinnost.

Datum: 13.01.2019 19:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, díky za reakci. Je jasné, že jak klesne teplota jen v jednom pokoji, že nastane ta nesprávná věc, kterou popisujete. Nevím tedy co se pak děje, přijede do kotle zpět horká voda. Ani netuším, jak moc je to špatně.

Avšak ty hlavice snad nejsou zavřene uplně. Otevírají se a zavírají proporciálně. Takže jestli mi nekacali, tak dle rozdílu teploty se hlavice o to víc uzavře nebo otevře. Když má vyrovnat 1°, je otevřena na 80% a když 2%, je otevřena na 100%. To same při zavření. Jestliže teplota v místnostech je na požadované, tak se zavře na 3několik %, když je teplota vyšší o 2°, tak se zavře víc.

Takže by se nemělo stát, že kotel topí pro jeden radiátor. To by muselo být na všech ostatních +3°, ale proč by pak spínal ten jeden.

Má to funkce okno atd ..

Ale asi se to stát může.

Rád bych však věděl, jestli mohu na kotli spustit ekviterm, když mám na svorkovnici připojený termostst na vyp/zap.

Díky

JE

Datum: 13.01.2019 19:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já Vám nebudu radit s Evohome. Podle mě jsou to vyhozené peníze. Předpokládám, že to provozujete a tak snad víte jak se celý systém chová. V každém případě by jste měl mít v sestavě relé pro ovládání kotle. To se připojuje na svorky kotle určené pro OnOff regulátor. V manuálu je ale uvedeno, že kotel lze ovládat jen originálními regulátory. Otázku vypínání kotle v režimu ekviterm jsem již párkrát řešil. Pokud pohledáte, tak to zde najdete. Ne vždy je to úplně snadné. Tenkrát to tazatel řešil takovým ošulením kotlového ekvitermu. Jaké máte TZ domu a jaký typ kotle jste si vybral ?

Datum: 13.01.2019 19:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TZ a kotel ještě nevím. V týdnu přijde prodejce.

Datum: 13.01.2019 20:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
BDR 91
https://productcatalog.honeywellhome.com/cz/ecatdata/pg_bdr91.html
http://www.honeywell.cz/home/Odb.clanky/Honeywell_EvoHome.pdf
https://www.bola.cz/poradna/prave-jste-si-prinesli-domu-evohome-prectete-si-nekolik-velmi-dulezitych-informaci

BDR91 ovlivňuje chování zdroje tepla. Regulace probíhá v cyklech (lze nastavit počet cyklů za hodinu) podle pohybu naměřených teplot v pásmu proporcionality. Pro ochranu kotle před poškozením slouží nastavitelná minimální doba sepnutí (kotel je sepnut minimálně po nastavenou dobu, aby při vypnutí byl již jeho provoz stabilizován)

Mne s tím kotlovým relé není mnoho věcí jasných. Předně nikde v popisu se nějak detailně neprobírá situace na kterou se ptám. Pak je tam nějaká poznámka, že si uživatel může zvolit počet spínání do hodiny. Ono něco jiného je spínání jiných zdrojů nebo ventilů než kotle.
Radit se s dodavatelem kotle je to poslední co bych Vám doporučil. On prodá i "nos mezi ..." a za to je placen.
Kondenzační kotel není prioritně určen aby často spínal. Navíc má rituál startu a náběhu do bodu modulace. To znamená, že po pokynu ke startu několik sekund nejdřívě větrá spalovací komoru až 30 sekund podle typu, pak zapálí a nějakou minutu jede na "startovací výkon", pak to osolí třeba na 2/3 jmenovitého výkonu aby co nejdříve ohřál vodu v okruhu na stanovenou tepolotu vody (třeba 10 až 20 miut) a až poté sníží výkon podle teploty zpátečky na žádanou hodnotu ale pokud mu něco ten výkon neodebere a on nemůže snížit tak vypne a po chvíli cykluje. Takže takévo moc "chytré regulaci" se může stát, že bude topit do jednoho nebo dvou radiátoru náběhovým výkonem ale ty dva radiátory to neuchladí nebo vůbec to množství vody, které má kotlem (musí) protékat se tam neprotlačí. Kotel má limitovaný dynamický přetlak a jinak si otevře by-pass. Každý radiátor snese jenom nějaký průtok. Jiný případ bude třeba, že budete větrat okny, hlavice s elektronikou odstaví tělesa ale jedno nebo dvě ne a co potom? S regulací kotle a radátorů se to přehání a dělá to více škody než užitku. Kotel je určen aby topil do všech těles a tak funguje nejlépe a i s tímto výkonem na začátku sezóny nebo ke konci má problémy.
Jiná situce by ale byla kdyby to byl byt v blokové zástavbě, kde kotel na topí pro tisíce otopných těles. Tam jeden byt nehraje roli.

EDIT
Ještě k výkonu kotle. Máte někde zapsanou spotřebu plynu a z toho se dají určit lépe tepelné ztráty než nějakým složitým výpočtem.

Datum: 14.01.2019 13:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji.

Spotřebu MWh mám buď ročně:

2014 13,50
2015 17,91
2016 17,18
2017 12,00
2018 10,00

2014 jsme se nastehovali.

Nebo týdně přes topnou sezonu viz obrazek.
V říjnu 2017 jsem zapojil Evohome

Radiátory
1 patro topime na 20,5 pres den a v noci na 16
90x90 22
160x50 33
80x60 11

prřízemí topime 17,5 pres den a 15 v noci
160x50 22
120x50 22
90x50 22
zebrik 180 cm

Plocha bytu cca 100 m

Vetrame prumerne.

Mohu jeste neco dopsat?

JE

PS: nemeril jsem sirku radiatoru, ale nekde jsem videl, ze uvadeji 11,22, resp 33 dle toho, kolik maji uvnitr tech vlnek. 1, 2 nebo tri.

Na obrazku jsou udaje v m3

Ke spotrebe za rok 2018 (predevcirel byl odpocet) jsem o 15% mene nez 2017. Vsechny roky topime cca na stenkou hodnotu.

2016 jsem dozateplik stenu k sousedicimu domu, kde napachala skody kuna.

Datum: 14.01.2019 14:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Evohome je věc pro české podmínky a zvyklosti k ničemu.
Aby jste to pochopil, tak nějaký obrázek. Originál prospektu tvrdí, že to ušetří až 40% v typickém obydlí a zvyklostech UK. Jenže tento odstavec jinak velice důležitý se na překladu prospektu do češtiny už neobjeví. Typický anglický dům nemá žádné izolace na zdech nebo podlahách, ani dvojska a není ani omítnutý, často ještě z kamene. Topí se tam v ložnicích jenom nárazově a to na 16°C. To nevyžaduje až tolik tepla, když Londýn má lednovou průměrnou teplotu +9°C. V obýváku se také zásadně topí když je osazenstvo doma. Styl topení je takový, že se přebytkem výkonu vyžene teplota vzduchu ale zdi se nenatopí, pak zafunguje i termostat, protože při netopení dokáže teplota padat i více jak 3°C za hodinu. Takže zónové topení po anglicku vypadá takto. Prot ty divoké rozdíly teplot, které nelze v našich domech realizovat.
EVOHOME pro typický dům UK manual
https://shop.somfy.co.uk/wp/wp-content/uploads/2017/05/hr92_installation_user_manual.pdf
EVOHOME Česko
https://getconnected.honeywellhome.com/cz/files/evohome_brochure_cz_digital.pdf

Edit
Poznámka k vašemu kotli. Výkonově vzhledem ke spotřebě vyhoví lépe kotel výkonu 12 kW.
V té spotřebě je určitě i TUV a možná i vaření. To když se odpočítá, tak to ne velké TZ nevypadá.

Datum: 14.01.2019 14:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo díky za vše a za fajn chování.

Dům má již přes 100 let a také není zateplen. Okna máme nové, ale nějaký cenový střed. Každá místnost je jinak studená a teplá.

Prozatím mi tohle vyhovuje. klasickým termostatem v referenční místnosti to tady nefunghovalo.

Jestliže mi topenář zakáže ke kotli tohle používat, změním to. Nechci nic na úkor životnosti kotle nebo bezpečí.

Díky za vše

JE

Datum: 14.01.2019 16:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vzhledem k vysokému minimálnímu výkonu vašeho kotle je jakékoliv zónové ovládání na škodu účinnosti provozu a kotel to bez cyklování nezvládne. Topenář Vám nic nezakáže, tak hluboce do problému nevidí. Aby to fungovalo podle centráního termostatu, tak musí být splněny nějaké podmínky a ty nelze střílet od boku.

Datum: 14.01.2019 18:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když dam tedy ke kotli jen ekvitermni regulator, bez termostatu a v nestudenejsi mistnosti urcene k vytabeni na beznou teplotu dam termo hlavici na max a ve vsech ostatnich ji ponizim primo umerne k teplote, jakou tam chci mit.. tak to bude ok? Chapu to tak, ze to takto budu stelovat alespon 14 dni?

S mirným nocnim poklesem ... bude to pro kotel i penezenku to nej?

JE

Datum: 14.01.2019 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výkon radiátoru je dán především jeho velikostí a teplotu vody. Otočením hlavice na MAX se ani velikost ani teplota nátokové vody nemění. Trochu se zlepší průtok tedy o pár procent a tím se změní tzv střední logaritmická teplota ale jinak se nic podstaného nezmění. Z toho plyne, že je-li radiátor podimenzován vzhledem k tepelným ztrátám tak mu nepomůže nic. Tedy pomůže, pokud jej budete ofukovat ventilátorem. Pak skutečně se jeho výkon změní (zvýší).

Datum: 14.01.2019 19:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chápu, dekuji. Dám do detskeho (to je nejstudenejsi pokoj) vetsi radiator. Honeywell jsem delal hlavne kvuli nemu. Neco zvoprali sadrokartonari a neco sezrala kuna. Pokoj se nedal vytopit. Po zatepleni vsak zustava stale nejstudenejsi. Jestlize zvysim vykom vetsim radiatorem, tak by to mohlo byt.

uz to vse chapu.

Moc dekuji za Vas cas!

JE

Datum: 14.01.2019 20:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemusíte ani měnit radiátor ale přidat ještě jeden třeba menší na posílení výkonu topení. To má pak vliv i na radiční složku nebo na rovnoměrnost rozložení tepelného výkonu.

Datum: 14.01.2019 18:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Eviterm budete v podstatě štelovat celou topnou sezónu. Bez větších změn venkovní teploty to totiž nejde nastavit. Spodek jen temperujete. Dejte tam termohlavice a na nich si nastavte požadovanou teplotu. Tam taky potřebujete noční útlum?
Nahoře v době, kdy korigujete nastavení ekvitermu je nutno sundat regulační hlavice (termohlavice nebo ty motorové). Nahoře by jste měl mít v každém případě hlavice jen na minimálním počtu radiátorů. Doporučuje se nechat min polovinu radiátorů bez hlavic.
Proč potřebujete noční útlum ?

Datum: 14.01.2019 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chápu, díky. Noční útlum máme na spaní, děti spí nahoře a my dole.

zobrazuji 1 - 30 z 42   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama