Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

kotel Junkers a Honeywell

Autor: Jakub Eliáš
Datum: 10.01.2019 13:06
uživatel: 126071

Dobrý den, mám atm. kotel Junkers ZSR 24-5 KE 23 s ekvitermním regulátorem. Regulátor však nepoužívám, protože mám venkovní čidlo na západní stranu do ulice a na funkci se nedalo spolehnoput. Oběh systému řídím pomocí Honeywellu.

Prosím o radu ohledně součinnosti ekviter. rgulátoru a systému Honeywell. Chci si pořídit kotel nový s bezdrátovým čidlem, který bych mohl umístit na severní stranu. Takže chci nastavování teploty vody k oběhu nechat na kotli, ale spínání čerpadla k oběhu na Honeywellu.

Jde to takto udělat? Nyní mám ekvitermní regulátor vypnutý a teplotu šteluji ručně.

Pardon, jestli nenazývám věci pravým jménem.

Díky za postřehy a rady.

Jakub

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 42 z 42
Datum: 14.01.2019 20:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
V létě taky děláte noční útlum ?

Datum: 17.01.2019 08:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Svejdo, ohledně nočního útlumu. Lépe se nám spí při nižší teplotě. 20.5 st. povazujeme za příliš. Ale zajimalo by mě, jak je to se spotřebou energií. Je to znamé, že snížení teploty je všeobecně dražší než nechat teplotu stalou? Nebo to záleží na mnoha faktorech a lépe to prostě vyzkoušet?

Já ji snížím o 4,5 st. na cca 10h.

Díky

JE

Autor: Pavel Wolf
Datum: 17.01.2019 08:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
To by bylo dobré topit 24 h a mít spotřebu menší než když topím 12 h. Dlouhým přerušením hlavně strácíte tep. pohodu a skoro nic neušetříte. Vše záleží o jaký typ domu se jedná jak rychle klesá teplota vdomě a jaká je akt. venkovní teplota.

Datum: 17.01.2019 08:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za reakci, já to zkusím změřit. Teď bude pár dní v noci sejná teplote, tak to otestuji.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.01.2019 10:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Doporučuji tuto zkoušku. Nejprve 2-3 dny topit pořád na nějakou ustálenou teplotu pak jeden den netopit v pokoji třeba 12 hodin vůbec. To co ukáže za teplotu teploměr v místnosti má velkou vypovídající schopnost o možnostech nebo nemožnostech útlumu. V mnoha krajinách se útlum používá a dokonce i funguje ale má jednu podmínku - studené zdi. Tam když se přestane topit, tak teplota padá rychlostí až 3°C za hodinu. Ovšem operativní teplota tedy součtová je prachmizerná. Pro laika je obtížné pochopit, že mezi kubíkem vzduchu a kubíkem hmoty je v tepelné kapacitě 1000 násobný rozdíl.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.01.2019 20:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
S tím útlumem je problém u vysoce akumulační stavby. Zaznamenat pokles třeba 2°C, znamená přestat topit o několik hodin dříve před spánkem. Pak ale dohnat to na druhý den trvá celé dopoledne a to opravdu musí radiátor topit s přebytkem výkonu.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 17.01.2019 11:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Záleží na poměru tepelné kapacity a tepelných ztrát. Vy píšete, že teplotu snižujete o 4.5C. Pokud opravdu klesne teplota v místnosti o tuto hodnotu, tak je to ten případ co popisuje p. Homola a zřejmě i ušetříte. Zřejmě máte malou kapacitu, nebo velké ztráty.

Datum: 17.01.2019 11:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne ždy se to na tu hodnotu poklesu dostane. Mám to však tak nastaveno. Ja to změřím, díky!

Datum: 17.01.2019 12:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Psal jste, že budete kupovat nový kotel. Z tím měřením počkejte až na nový kotel. U současného kotle se účinnost s výkonem téměř nemění. U KK výrazně klesá se zvyšováním výkonu neboli s přerušovaným topením.

Datum: 14.01.2019 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chápu, díky. Noční útlum máme na spaní, děti spí nahoře a my dole.

Datum: 14.01.2019 14:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při topení KK by jste měl vyzkoušet variantu trvalého topení bez nočních útlumů. V případě KK totiž klesá účinnost se zvyšováním topné teploty. Nočními útlumy nutíte kotel pracovat s vyšším výkonem a horší účinností.
Pokud si přečtete debaty na téma kotlů Junkers, tak narazíte velice často na problémy jak s připojením OnOff regulátoru, tak i s cyklováním kotle. Pokud budete chtít ponechat EvoHome, tak bych na Vašem místě popřemýšlel o jiném kotli.

Datum: 14.01.2019 18:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji

JE

<< novější   zobrazuji 31 - 42 z 42
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.