Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Odpad z WC s T-kusem

Autor: Pavel Horký
Datum: 11.01.2019 20:32
uživatel: 129392

Fotogalerie:

Dobrý večer,
dělají mi rekonstrukci bytu a zjistil jsem, že pod WC je nachystaný odpad s T-kusem, do kterého shora bude ústit geberit, zleva přes redukci 50/110 odpad ze sprchy, z pravé strany je odtok do kanalizace, viz. schematický náčrtek. Sklon odhaduji na max 10%.
Byla tam obtížná situace se s vedením na malém prostoru "vymotat", ale sám bych to takto nedělal, určitě bych dal koleno a sprchu třeba vedl jinudy. Je to bohužel už zalito betonem. Proto moje otázka - bude se to podle vás ucpávat, tj. nechat to raději předělat? (nerad bych musel při splachování WC vždycky ještě pouštět sprchu :-)
Díky
P.H.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Horký13.01.2019 13:09
Pavel Horký12.01.2019 09:45
zdeněk Žabička12.01.2019 07:07

Datum: 12.01.2019 07:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101170
reakce na ...
Dobrý den,
samozřejmě je to špatně.
1 - napojení nesmí být svisle, pod ním se pravděpodobně vytvoří hromada, která ucpe potrubí (nedej bože tam vhodit vložku). Navíc po spláchnutí vnikne část splašků zpátky ke sprše. Neznám situaci, ale mělo by se to napojit z boku pod úhlem a pak teprve přejít do svislé. Takhle voda dopadne na dno potrubí a rozteče se na obě strany.
2 - připojení sprchy je špatně. Přechodkou má být odváděn vzduch a má se omezit vtékání splašků zpět do malého potrubí, proto musí být redukce otočena o 180 st. aby lícovaly horní úrovně potrubí. A myslím, že by sprcha chtěla přivzdušení, takhle budete muset po spláchnutí pustit vodu do zápachové uzávěrky sprchy.
Když to nepředěláte hned, tak to budete nejprve často čistit a pak to rozbijete.

Datum: 12.01.2019 09:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Moc děkuji za reakci. Stejného se dost obávám i já, jen riziko stahování vody ze sprchy mě nenapadlo. Situace je (teď po zalití betonem) trochu vidět na fotce, kterou přikládám - vlevo nachystaný odpad na sprchu, ty trubky nahoru vpravo v rohu jsou jen odvětrání kanalizace na střechu (jsme poslední patro byt.domu) a původně byly rovně v rohu svisle do patra pod námi; takto to změnili nyní kvůli instalaci konstrukce geberitu, který by tam prý jinak nešel umístit. Vyústění zcela vpravo je pro umyvadlo.
Chci se zeptat ještě na toto - bylo by akceptovatelné řešení vyměnit T-kus pod WC za koleno s odbočkou pro sprchu, např. to na přiloženém obrázku (myslím natočené tak jak je na obrázku)? Odbočka v polovině profilu trubky už by se nemusela odpadem z WC ucpávat... Nebo se raději se sprchou připojit až do svodu na umyvadlo zcela vpravo? (Vím že je to z dodaných "podkladů" trochu věštění z křišťálové koule...).
děkuji
P.H.

Datum: 13.01.2019 13:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A ještě jedna věc ohledně odvětrání kanalizace na střechu - oni vlastně tímto řešením přerušili kolmý vývod stoupačky na střechu a udělali takovou kličku přes část odpadu z WC (a sprchy) a pak ho vedou zpátky do stoupačky na střechu. Tato část potrubí je myslím průměru 75, ale takový průměr mělo odvětrání i dříve, jsme poslední (4.) patro byt.domu. Přibyla tedy pouze ta klička pro nasávaný vzduch. Je to takto možné ponechat? Nebude to taky stahovat vodu ze sifonu u mě nebo v patrech níže? Co se stane když spláchnu já a někdo v patrech pode mnou současně?
P.H.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.