Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Denni spotreba kWh v novostavbe?

Autor: Přemysl Halabica
Datum: 17.01.2019 08:37
uživatel: 115323


Dobrý den, rád bych s vámi chtěl zkonzultovat svou denní spotřebu v novostavbě rodinného domu... podotýkám že zatím nebydlím a pouze vytápím na zhruba 17 stupňů to znamená do podlahového topení zatím pouštím cca 22 stupňů ...všude jsou elektrické topné kabely podotýkám že se snažím dvakrát denně větrat protože když přijdu je zde vlhkost cca 70% po desetiminutovém větrání spadne na 50.

Podlahu mám zateplenou 12 cm polystyrenu zdivo Ytong 30cm a polystyren 20cm ve stropě 20 cm vaty a půda zateplená 16 cm vaty

Podlahová plocha cca 140 m2... momentálně se denní spotřeba pohybuje při venkovní teplotě okolo dvou stupňů a v baráku teda 17 okolo 60kwh denně ..zdá se mi toho docela dost ale možná že je to v normě?
tepelná ztráta vypočtená je 6,5kw Děkuji vám za reakce

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 116   starší >>
Příspěvky
Autor: Lubomir Švarc
Datum: 11.02.2020 07:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Při TZ 6,5kw je Vaše spotřeba naprosto v pořádku.
Až budete topit na 23st, tak spotřebujete 75kwh denně.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 09.02.2019 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Vysoké spotřebě energie na začátku se nedivte, v konstrukci domu je dost vody a ta se musí odpařit a být vyvětrána. Teplo na odpařené vody je velké.
Aby se přeměnil 1kg vody v páru téže teploty, musíme jí dodat měrné skupenské teplo vypařování. S rostoucí teplotou měrné skupenské teplo vypařování klesá, pro vodu teploty 0°C jde o hodnotu lv = 2,51 MJ / kg, při 100°C má hodnotu lv = 2,26 MJ / kg.
Pro zmíněných 17 st C to bude přibližně 2,47 MJ / kg, což je 0,686 kWh / kg vody. A to není málo, když si uvědomíte, že v "syrovém" domě můžete mít i několik tísíc litrů vody, záleží na stavební konstrukci. Jestli jste dům stavěl svépomocí, tak si to množství možná zhruba dovedete představit.
Také pozor, podlahové vytápění se má uvádět do provozu postupným zvyšováním teploty a na to jsou dost přesné tabulky. Jde o to, aby zálivka betonem, anhydritem ve vlhkém stavu dobře vyzrála, získala potřebnou pevnost a pružnost. Pokud to tak máte, tak nepospíchejte s tím vysoušením.
Až to PV bude pěkně vyzrálé, tak vysoušení můžete urychlit tím, když budete více větrat. Samozřejmě si můžete vypomoci i vysoušečem, což dělají profi firmy, když pospíchají na další stavbu, hoří termín atp. Navíc vysoušeč pracuje na bázi tepelného čerpadla vzduch-vzduch, takže "odpadní teplo" získané kondenzací vodních par z místnosti uvnitř vysoušeče se do místnosti zase vrátí a přispěje k vytápění, takže o tuto elektřinu nepřijdete, ba naopak něco získáte zpět z té vody. Náklady máte jen za zapůjčení stroje.

Autor: Tomáš Vymetálek
Datum: 10.02.2020 22:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129739
reakce na ...
Furt se tady řeší, že někdo vytápí drátem a někdo teplovodním. Já za sebe uvedu jen to, že v dnešní době 90% novostaveb rodinných domů. Má prostý elektrokotel, který nahřívá vodu, která po svém vedení něco ztratí. Jako jsem naprostý laik, ale chápu snad dobře, že jedno nebo druhé topení je ve finále stejně drahé nebo levné ve výrobě tepla v místnosti o stejných parametrech tz. Nebo spíše drát vyjde levněji s ohledem na pořizovací náklady a minimální ztráty. Jedná se jen o drát s odporem, který se snad po napětím zahřívá, takže rovnou předává teplo okolo sebe.... Berte můj laický příspěvek jen jako kuličku. Děkuji

Autor: Pavel Wolf
Datum: 11.02.2020 07:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Ano na připojení el. kotle se něco ztratí, ale jelikož je kotel v domě tak je i tato ztráta použitá na vytápění a o ztrátu se vlastně nejedná. Za kotel dáte tak 15 t, po nějaké době zjistíte že za 1/3 ceny můžete topit TČ. Úsporou za EE 20 t máte čerpadlo za 5 let zaplacené a v letním období můžete ještě dům i chladit. Ovšem žijeme ve státě a v době kde se může docela dost věcí kolem topení a ceny jednotlivých energií docela dost rychle změnit.

Autor: Tomáš Vymetálek
Datum: 11.02.2020 10:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129739
reakce na ...
Tak snad kde je 6 kW TZ tak se čerpadlo ani snad nevyplatí kupovat po životnosti elektrokotle. To neřeším fakt že se nikomu nebude chtít řešit samotné bourání a samotná realizace TČ. To se snad dřív zničí než to něco ušetří když to bude furt spínat a vypínat. Jsem skeptický. Osobně bez předsudků s tím že jsem žil v domě kde TČ topilo tak u novostavby bych se zaměřil na pořádnou tepelnou izolaci a měl kabel s možností napojení na fotovoltaické panely. V obýváku jednoduchý krb bez kravin aby to topilo v době kalamit a v době volna. Já bych topil asi pravidelně mám nepravidelnou pracovní dobu a když mám volno tak několik dni a pak zase delší čas zaneprázdněn. Takže v době volna bych dokázal něco uspořit při pálení dřeva tzv za rybu s ohledem na lokalitě kde bydlím. Kamarád má menší domek kde topí kabelem cca 100 m2 bungalov a platil za kabel včetně termostatů 50000. Nedovedu si představit že někdo za 50 klacků realizuje rozvaděč s tolika okruhů co umožňuje regulace kabelu a podobně. Je dobré nad vším přemýšlet ale hlavně myslete na tu naše dvouměsíční zimu při 5 stupňů Celsia.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 11.02.2020 11:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Topení TČ zavrhujete a radíte FV co je totální propadák. Aby FV něco dala musí svítit a když svítí nemusíte v dobře zatepleném domě topit a pořizovací cena TČ a FV se nedá srovnat. Správně spočítaná TZ domu a TČ invertor nebude cyklovat.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 11.02.2020 11:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Při TZ 6kw je potřeba cca 12Mwh. V případě tč potřebuji 3,5Mwh.
Záměrně zde neuvádím úsporu v penězích.Někdo tam započítáva i datum,někdo jen holou cenu kwh.
Samozřejmě máte pravdu,topit v obýváku za pár korun,vyschlým dřevem.
Většina lidí ovšem tento koníček nechce provozovat,aby skladovali na krásné zahradě kubíky dřeva s pavouky.
Lidé i v zimě chtějí jezdit na dovolené,přijít domů do tepla atd.
Pokud stavím dům,je třeba uvažovat trochu dopředu.Stárnem a to všichni.
Pokud se někomu zdá 150k za komfortní topení vč. TUV a chlazení hodně,tak ať bydlí v paneláku.
A nakonec by bylo dobré si nelhát sami sobě.
Od 150k je třeba odečíst ty náklady,které se pořídí místo tč.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 11.02.2020 12:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Máte poněkud zkreslené představy.
1) topit elektřinou pro TZ=6kW je nesmysl
2) FVE panely pro topení si asi děláte srandu
3) materiálově vychází cena teplovodní a elektrické podlahovky (kabely) prakticky stejně a spíše je levnější teplovodní. Samozřejmě včetně teplovodního rozvaděče a elektrokotle. Viděl jste někdy teplovodní rozvaděč třeba pro 8 okruhů ? Pořídíte ho za cca 3000Kč. To Vás elektrický rozvaděč s jističi a kabely vyjde dráž.

Autor: Martin Drong
Datum: 31.01.2019 12:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127569
reakce na ...
Mám dvoupodlažní dům.

80m2 na každé patro. 8cm PIR v podlaze, fasáda a sokl ani střecha zatím nezatepleny. Okna trojskla, velká umístěna spíš na západ, na sever jen jedno malinké. Na jih jedny balkonovky 2,1x1,7m a jedno okno 1,6x1,5m. Stará cihla plus škvarobetonová tvárnice. A nezateplená garáž se starými dveřmi!!! V listopadu jsem zapnul teplené čerpadlo (vzduch-voda!) a výstup vody mám nastaven na 33°C. Denní spotřeba do dnes vychází do 70kW. Což odpovídá cca příkonu tepelného čerpadla. Za tu dobu jsem párkrát nahříl tepelným čerpadlem bojler, svítil, vrtal, brousil a dům dále upravoval. 5 dní v kuse jel také 2kW vysoušeč zdiva. Mám ve spodním patře také Jotul kamínka, ve kterých jsem třeba max 10 dní přitápěl na atmosféru. V domě je v místnostech teplo, že návštěvy nadávají a sundávají, vše co můžou. Když je venku těch -5°C, tak je uvnitř těch 21 a když je 0°C a víc je tam více než 22°C

Autor: Vlastimil Wenig
Datum: 26.01.2019 13:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121878
reakce na ...
Zdravím, řekl bych že to odpovídá. Běžně mám při mrazech kolem 72KWh denní spotřebu.
a když je cca 5 nad nulou, tak kolem 65kWh denně. Také záleží na větru. U nás na kopci fouká 10měsíců z roku.
U vás hraje roli hlavně vlhkost. Až to vyschne, tak se to může trochu zlepšit, ale spíše v rámci jednotek kWh. První rok je potřeba pořádně topit, ať můžete na jaře položit podlahy. Podlaháři chtějí 5%(vlhkost podlahy) předtím než položí plovku.
Vytápím na cca 23°C. spodní patro je komplet podlahovka a nahoře 7 malých radiátorů a 2žebříky v koupelnách.
Plochu mám kolem 150m2.
To zateplení stropu máte nějaké slabé. Nebo jsem to u mě předimenzoval. Mám ve stropu(na půdě)cca 29cm, ale nemám zateplenou střechu. Stěny domu mám ale nezateplené Heluz 50cm.
Ta spotřeba dost kolísá. Hodně záleží na podmínkách venku a jestli třeba nezapomene manželka zavřít okno a nebo jestli jede pračka a sušička několikrát denně o víkendu. Já mám docela problém s okny. Mám plasťáky od Vekry a každý rok musím nechat seřídit, jinak profukují kolem těsnění. Prostě se plast podle teplot kroutí pokaždé jinak. Co jsem viděl dřevěná okna, tak jsou mnohem stabilnější a lépe těsní.
Asi bych při další stavbě rovnou investoval do pasivního domu. Cenový rozdíl dnes už není velký cca půl milionu a ten se vrátí během 15ti let, tedy rychleji než tepelné čerpadlo. To mi vychází s návratností cca 20let, ale pak musíte koupit nové a jedete znova. Jinak reálné ztráty domu vidím tak 4-6kWh. Tedy jestli je správný můj selský přístup= na elektrokotli mám omezený výkon na 4kWh a teplotu v domě mám příjemných 22-23°C. Nevím ale zda to co ukazuje displej na kotli je dostatečně přesné a zda jde o příkon, nebo výkon. Spíše to vidím na příkon, takže stráty budou někde mezi 4-6kWh. Jestli tu někdo může potvrdit moji teorii, nebo poradit jiný přístup, rád se poučím.

Autor: Martin Drong
Datum: 31.01.2019 12:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127569
reakce na ...
Můžu poprosit o rozvedení úvahy u investice do pasivu cca půl milionu a rychlejší návratnosti než u tepelného čerpadla?

Autor: Filip Filip
Datum: 25.01.2019 11:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Jestli se v novém baráku první sezónu protopí více, nebo měně je závislé pouze na jednom ukazateli. A to je obsah vody v konstrukcích. Obsah vody v konstrukci je pravděpodobně u Všech Ytongů, Porfixů a podobných materiálů vyšší, jak u pálených bloků. Nicméně bude to u každého baráku jiné a minimálně 50 - 75 % nemůže mít spotřebu vyšší v prvním roce, jak v následujících. Výjimka platí pouze pro případ, že by byla v prvním roce extrémní zima a následné zimy byly v průměru. Také tak trochu záleží na volbě podlahové desky. Anhydrit pojme hodně vody a trvá to poměrně dlouho než vyschne a to nějakou energii sežere. Nicméně, když už někdo chce porovnávat, tak musí být nastaveny stejné parametry a ne, že tam jednou nikdo nebude a jindy tam bude 10 lidí. Filip

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 24.01.2019 20:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Zajímavé, že nikdo z vášnivě diskutujících vás neupozornil na skutečnost, že topení první sezonu v novostavbě je trochu něco jiného než další normální provoz.
Tedy pokud jsem to v té rozsáhlé diskuzi nepřehlédl.

Autor: Přemysl Halabica
Datum: 24.01.2019 20:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115323
reakce na ...
Zdravím Tomáši,
pan Kubíček lehce něco naznačoval.
PS: dá se to nějak vyčíslit orientačně v % o kolik se toho první sezónu protopí více? plus mínus autobus

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 24.01.2019 21:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Moje zkušenost: první sezenu se protopilo stejně plus mínus autobus jako druhou a třetí a všechny další. No ale třeba nejsou všechny novostavby stejné. :-)))

No a pokud první sezonu jen temperujete, tak byste měl protopit míň než v ty další, ne?

Autor: Přemysl Halabica
Datum: 24.01.2019 21:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115323
reakce na ...
No tomu se skoro nechce věřit, ale beru to jako váš názor :?-))
PS: pokud se temperování dá říct vytápěni na 18° bez jakýchkoliv dalších činností v barádku tak v pořádku - temperuju

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.01.2019 21:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Když se topí bez přítomnosti osob a činnosti dalších spotřebičů, tak spotřeba je vyšší.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 25.01.2019 02:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, naprosto souhlasím. Podle TZ domu se procentuálně zvyšuje podíl různých tepelných zisků na vytápění domu. Takže dům vytápěný na 18°C, ale bez jakýchkoli osob uvnitř a užívání objektu může mít vyšší spotřebu EE za vytápění, než v době vytápění na třeba 21°C, ale při normálním užívání. U domu o TZ 5 kW, což vychází na dům tazatele, mohou klidně různé tepelné zisky pokrývat i třetinu potřeby tepla na vytápění, což je pravděpodobně i důvodem té spotřeby uváděné v úplně původním příspěvku.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 25.01.2019 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
V případě zdiva z Ytongu navíc velice výrazně a dost dlouho klesá tepelná vodivost v průběhu vysychání stavby.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 25.01.2019 10:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
No to je sice pravda, že pokud se v domě bydlí, tak se zvyšuje podíl všelikých tepelných zisků na vytápění, ale pokud je vytápění elektrické a ty zisky jsou od elektrických spotřebičů, tak se nijak nesníží spotřeba elektřiny, jen se přesune z topení do těch jiných elektrických spotřebičů. Dá se říct, že všechna elektřina, která se použije v elektrických spotřebičích (kromě bojleru na TUV) ohřeje dům.

Takže výsledek je, že pokud tam budou bydlet, bude ten, že spotřeba elektřiny se k tomu co se spotřebuje teď ještě navýší o přípravu TUV. :-))))

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 25.01.2019 10:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Ještě je třeba podotknout, že k ostatním ziskům, které mohou snížit spotřebu elektriky patří i přítomnost lidí v domě. U nás mám vypozorované, že i když venku mrzne a je v obýváku víc jak pět lidí, tak přímotop se nezapne.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 25.01.2019 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím a též souhlas, v případě el. vytápění se celková spotřeba EE mění o zisky od osob a případně nějakého toho psa. Co se týká tepelných zisků je to domácnost od domácnost dost individuální a čím má dům menší TZ a menší úniky tepla prostupem i větráním, tím se snižuje topná sezóna ve smyslu vytápění nějakým topným zdrojem a klidně až třeba na nějakých cca 150 dnů z běžných 220-240.

Autor: Filip Filip
Datum: 19.01.2019 12:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Obžalovaný vstaňte. Jménem republiky jste byl právě odsouzen k úhrnnému doživotní trestu a to k odběru elektriky na topení.
Já si myslím, že zde zaznívá spousta debilit. Jedna z nich je, že se to nevyplatí. Pravda je taková, že se nevyplatí nic. Jde pouze o srovnání nákladů. Náklady čistě ve spotřebě je potřeba vidět i v souvislostech. Neplatí, že se to láme na 4 kW tepelné ztráty. Je to podstatně výše. A Váš dům se do toho bez ztráty kytičky vejde. Jde o to, že bez topení nedosáhnete na nízký tarif po dobu 20 hodin. Jiná věc je, že když již někdo má nízký tarif a topí třeba plynem, tak tam se to jednoznačně musí hodnotit jinak. Jediné mínus já vidím v tom, že v topných kabelech nemůže proudit nic jiného, než elektrický proud. Proto jsem bráchovi rozmluvil aby si topné kabely pořídil. Má elektrokotel a vodní podlahovku. Že by měnil zdroj zatím neřeší, i když ho děda k tomu nutí roky. Asi ta platba za topení moc netíží a hlavně vím, že on ani neví, kde ten kotel je.
Nicméně právě u Vás zde všichni vědci zapomněli na fakt, že to již máte instalované a že to nehodláte měnit.
Já bych k tomu dodal, že Vám přeji, aby to topilo a na náklady již nemůžete mít žádný vliv.
Filip

Autor: Přemysl Halabica
Datum: 19.01.2019 16:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115323
reakce na ...
Přiznávám se...jsem vinen v plné parádě … :-)) a ted vážně..já nic měnit nechci..ani si nebudu a nechci sypat popel na hlavě - a šel jsem do tohoto topení záměrně taky proto, protože jsem z oboru... ale ještě by se nemělo zapomínat na to, že mám přípravu na FV panely ( na JZ straně se mi jich vleze cca 3,5kW ) a ja J cca 3kW ) - s tím už se za slunečných dní dá pracovat nehledě na ohřev vody přes jaro a léto......

Autor: Karel Beránek
Datum: 19.01.2019 18:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101638
reakce na ...
Přésně !!! Já topím ve venkovském, zatepleném domě 1000 m3 elektřinou a když to napíšu, tak jsou mnozí na mrtvici :-) Mám krb 12 kW Bonart a Gonay, se kterým topím pro radost. Pohodlí topení elektřinou je skvělé a neměnil bych....no a teď do mě :-)

Přípravu na fotovoltaiku mám též, ale nejsem si jist, jestli je smysluplné ji instalovat.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 19.01.2019 22:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, topení elektřinou není špatné, pokud vás netrápí náklady na vytápění. Vždy je to individuální, každý dům má jiné TZ domu, každý vlastník domu má jiné výdělky a jinou představu o nákladech na vytápění a dále je hodně individuální zda a s jakým komfortem se případně používá další topný zdroj. Každý si chválí něco jiného a jestli vám vyhovují vaše náklady na vytápění a případné běhání kolem krbu, pak je vše v pořádku a není důvod cokoli měnit. Na druhou stranu, kdyby se do takového domu nastěhoval někdo, kdo vyžaduje pouze plný komfort a nechce topit v krbu nebo jen výjimečně pro radost, tak by asi začal velice brzy přemýšlet o tom, jak změnit elektrické vytápění na jiné. Jsou lidé, kterým nevadí vytápět elektřinou ani dům o TZ třeba 10 kW a peníze neřeší nebo většinou běhají kolem krbu, a jsou tací, kteří vyžadují pouze plný komfort a kterým už náklady na vytápění domu elektřinou nevyhovují třeba při TZ 5 kW, tak raději volí jiný topný zdroj.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 19.01.2019 22:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Kubíček, když napíšu, že je dům vytápěný elektrikou, tak to znamená, že topím elektrikou, ne krbem. Prostě už je to zas tady, jak řeknu, že topím elektrikou, tak příjdou nejen Švarcové, ale i Kubíčkové a začnou povýšeně udělovat rady a plácet rádoby chytré poznámky, o které nikdo nestojí.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.01.2019 01:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, svůj názor píši pouze těm, co se ptají nebo o něj stojí, určitě nikdy nikomu povýšeně nic nevnucuji a snad se shodneme na tom, že zdaleka každý objekt není dobré vytápět pouze elektřinou, ale mohu se najít tací, kterým je jedno, kolik prostředků protopí a finance vůbec neřeší, tam pak není nutné doporučovat vůbec nic a taky by mne to ani nenapadlo.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 20.01.2019 08:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Cituji nějakého Kubíčka:"jestli vám vyhovují vaše náklady na vytápění a případné běhání kolem krbu," . A jak chcete nazvat to, že tam hned povýšeně vpěrdolíte nějaké běhání kolem krbu? Nebo jde z vaší strany o prostou čistou závist?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.01.2019 11:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Vy jste fakt legrační, co je k závidění hodné na běhání kolem krbu, sám ho doma mám a občas si v něm pro radost zatopím, ale nikdy bych nechtěl, aby se to stalo hlavním topným zdrojem kvůli tomu, že bych chtěl uspořit za elektřinu. Ale jsou tací, kterým to nevadí a mají to tak nastavené, že krb mají jako hlavní zdroj a elektřinu jako doplněk, protože jinak by to bylo provozně velice drahé. Proti gustu žádný dišputát a určitě takovým lidem nebudu doporučovat nic jiného, když jim to takto vyhovuje, je to jejich svobodná volba. A na té větě, kterou jste vytáhl, není vůbec nic povýšeného, víte kolik mi stále píše lidí, abych jim poradil, čím mají při svých TZ topit, protože elektřina je drahá a nechtějí běhat kolem krbu ? Nesrovnatelně více, než těm, kterým to takto vyhovuje.

zobrazuji 1 - 30 z 116   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama