Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Bezpečnostní dochlazování ke krbovým kamnům

Autor: Marek Pavelka
Datum: 20.01.2019 22:14
uživatel: 129496


Fotogalerie:

Dobrý den,

chci se zeptat ohledně zabezpečení krbových kamen proti přetopení např. při výpadku proudu. Při rekonstrukci chalupy chceme vyřešit topení následujícím způsobem: na temperování přes týden budeme mít elektrokotel Protherm Ray 12K (plynový kotel nebo tepelné čerpadlo jsme museli zavrhnout z důvodu vysokých pořizovacích nákladů), na topení přes víkend budeme používat krbová kamna s teplovodním výměníkem Prity S1 W10 (4 kW do vzduchu, 10 kW do vody) a na ohřev TUV kombinovaný bojler Dražice OKC 100. Tepelné ztráty máme vypočítané na 12 kW.

Z článku "Povinné zapojení bezpečnostního dochlazování zdrojů tepla na pevná paliva" mi vyplývá, že je pro nás povinné mít funkční zařízení pro dochlazení kotle. Mám pravdu, nebo jsem článek špatně pochopil? Pokud mám pravdu, jakým způsobem je toto nejlepší provést? Kamna nemají dochlazovací smyčku, ani se k nim nedá dodělat. Já bych nejraději použil dochlazovací dvoucestný ventil DVB1. Ale projektant topení i topenář mě od toho odrazují a tvrdí, že to není dobré řešení. Že prý by dopouštění studené vody do soustavy nijak nepomohlo, protože by při výpadku čerpadla do kamen stejně nedoputovala. Navíc by v soustavě ještě zvyšovala tlak a taky by prý hrozilo poškození kamen tou studenou vodou (kamna by mohla popraskat). Projektant navrhuje neosazovat radiátory termostatickými hlavicemi, že se pak voda ochladí v těch radiátorech. Záložní zdroj taky moc nedoporučuje, že prý je životnost 2-5 let, že to vyjde zbytečně draho. To mi ale přijde jako docela blbost. Přece je ten DVB1 ventil na tohle dělaný, ne? A pokud nedoputuje studená voda ke kamnům, jak by mohla kamnům ublížit a jak pak doputuje teplá voda k radiátorům, aby se tam ochladila? Z různých článků a schémat na internetu mi přijde, že je montáž toho ventilu asi běžná věc, a nikde tyhle možné problémy neuvádějí.

Pokud bych tedy ventil DVB1 instaloval, jak daleko ho můžu od kamen umístit? Za stěnou za kamny je prostor pod schody do podkroví, takže by nebyl problém ho osadit tam, stejně tam chci osazovat čerpadlo a expanzku. Horší je že bych tam musel nějak dostat studenou vodu a odpad, které se nacházejí u elektrokotle, což je asi 3 metry daleko (viz obrázek). Voda je v pohodě, ale odpad bych musel vést vrchem, což je asi blbost, že?

Pro přehlednost rozdělím dotazy do následujících bodů:
1) Je osazení dochlazovacího dvoucestného ventilu DVB1 dobrou volbou?
2) Je projektantem navrhované řešení dobré?
3) Zvládne ventil DVB1 při výpadku proudu ochladit kamna a zabránit přetopení?
4) Neuškodí kamnům studená voda, nepopraskají třeba?
5) Jak daleko je možné ventil osadit od kamen?

Předem díky za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ladislav Kyllar21.01.2019 17:01
Marek Pavelka21.01.2019 15:09
Pavel Wolf21.01.2019 09:09

Příspěvky
Autor: Ladislav Kyllar
Datum: 21.01.2019 17:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100754
reakce na ...
Provozuji teplovodní krb s DVB1.Nemusíte mít obavy,funguje to.Nezáleží až tak moc na vzdálenosti ventilu,mám ho přes komín asi metr od výměníku.Výstup z DVB se musí napojit někde do místa za čerpadlo se zpětnou klapkou do potrubí které jde do výměníku,aby tlaková voda mohla proudit pouze směrem do výměníku.Když mi jednou selhal záložní zdroj/špatná autobaterie/tak jsem to zažil v provozu už nevím kdy se DVB zase uzavře,ale poznal jsem to po zvuku proudící vody.Jediná nevýhoda oproti vychlazovací smyčce je že se do systému dostane neupravená voda,ale je to krajní řešení u mě za deset roků jednou.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 21.01.2019 09:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Pokusím se
1) Normálně se používá
2) Mohlo by být dobré, kdyby radiátory, které chladí kamna byly v patře a dostatečného výkonu.
3) Ventil lDVB1 el. nepotřebuje a potřebuje tlak ve vodovodu, jestli máte čerpadlo tak voda bez proudu nebude.
4) To nedokážu posoudit, ale nějaký vliv to bude mít výrobci kotlu asi s tím počítají a ventil doporučují.
5) Asi co nejblíže a dobře zaizolované potrubí od kamen.
Protože po zastavení čerpadla by se vroucí voda nemusela dostat k ventilu.

Autor: Marek Pavelka
Datum: 21.01.2019 15:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129496
reakce na ...
Díky za odpověď.
1) To právě vím.
2) V patře byly pouze dva menší radiátory. Ty jsme navíc úplně odpojili, protože rekonstrukci podkroví budeme teprve dělat.
3) Ventil bude napojen na vodovodní řád s dostatečným tlakem.
4) Podle popisu funkce jsem to pochopil tak, že ventil začne tlačit studenou vodu, ta se smíchá s teplou a vypne, jakmile teplota na výstupu klesne pod limitní hodnotu, která je cca 97 °C. TAkže by to nemělo být tak, že ze 100 °C to najednou ochladí na nějakých 10 °C, ale postupně se připouští a vypíná přívod studené vody, tak aby se teplota držela pod limitem.
5) Budu to tedy asi muset nějak vymyslet.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama