Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Podlahové topení - energetická náročnost

Autor: Pavel Doležal
Datum: 21.01.2019 01:46
uživatel: 128868

Zdravím, měl bych dotaz na ostatní, kdo v poslední době řešili podlahové vytápení v novostavbě - jedná se o dřevostavbu o ploše 140m2, kde bych chtěl jako hlavní zdroj tepla podlahové topení napojené na elektrokotel a k němu spíš jako doplněk obyčejná krbová kamna (spíše jako náhradní zdroj tepla). Na ohřev vody byl v plánu obyčejný bojler.
Dle projektanta mi pro takový způsob vytápění vyjde energetická náročnost domu horší, než aby splňovala dnešní parametry dané zákonem. Jako možné řešení je buď přidání solárního ohřevu vody nebo krb s výměníkem, který by se napojil na akumulační nádrž. Obojí ale není otázkou pár korun a dle mě spíš zbytečně vyhozené peníze.
Mohu se zeptat, jak jste řešili podlahové vytápění, tak aby dům splňoval dnešní parametry a zároveň nebylo potřeba investovat do zbytečně drahých řešení, které nemají návratnost?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš Rozman25.01.2019 11:51
Jiří Kubíček25.01.2019 11:40
Tomáš Rozman25.01.2019 06:14
Jiří Kubíček25.01.2019 03:11
Tomáš Rozman24.01.2019 20:45
Pavel Doležal22.01.2019 11:24
Jiří Kubíček21.01.2019 08:43

Datum: 21.01.2019 08:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, limit neobnovitelné primární energie je při výpočtu PENB problém mnohých domů vytápěných elektřinou a ani obyčejný krb navíc většinou pro splnění limitu nestačí. Je pak otázkou, jaká udělat opatření, aby to mělo nějakou návratnost nebo člověk nevolil zbytečně nekomfortní a drahý systém. Jak soláry tak krb s výměníkem nepovažuji za dobrá řešení, a to z mnoha důvodů, o kterých nyní ani nemá cenu psát. Lze to řešit dvě způsoby nebo kombinací obou způsobů. Jednak záleží na počtu osob lidí v domě a tedy spotřebě TV, kdy lze ohřev TV řešit buď bojlerem s vestavěným TČ (za předpokladu vyřešení přepínání nasávání a vysávání vzduchu podle ročního období mezi exteriérem a interiérem) nebo lze k ohřevu TV použít např. toto zařízení: https://baxx.cz/deleny-ohrivac-teple-vody-swh-200ir-swh-35era , obojí pak snižuje neobnovitelnou primární energii, ale návratnost je přibližně od 4 lidí v domácnosti a výše nebo při velké spotřebě TV i při menším počtu lidí. Druhou možností, která se používá častěji a navíc vám vylepší komfort, je pořízení obyčejné klimatizace za cca 25.000,-Kč do největšího otevřeného prostoru v domě, zpravidla kuchyň s obývákem. Jedná se v principu o TČ vzduch/vzduch a v létě tím můžete chladit, v zimě levně topit, i když né rovnoměrně v celém domě, ale zbytek dotopíte elektrokotlem. Každopádně se klimatizace zahrne do vytápění při výpočtu PENB a limit neobnovitelné primární energie je v pohodě splněn, návratnost takového zařízení je velice rychlá.

Autor: Pavel Doležal
Datum: 22.01.2019 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128868
reakce na ...
Díky moc, s tou klimatizací to vyjde o dost rozuměji a i bych v tom viděl přínos na léto, kdyby bylo moc horko...

Autor: Tomáš Rozman
Datum: 24.01.2019 20:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129528
reakce na ...
Dobrý den,

odkázal mne na Vás pan Mirek Švejda. Obracím se na Vás s prosbou o pomoc s výpočtem tepelné ztráty domu. Je pro mne potřeba z důvodu problémů s cyklováním kotle (vedlejší vlákno).

Děkuji za odpověď.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 25.01.2019 03:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, v tom by nebyl problém, ale bylo by potřeba dodat nějaké podklady k výpočtu TZ domu, nejlépe PENB, jestli ho máte vyhotovený. Další možností je výpočet podle plánů domu, ale to je zdlouhavější záležitost.

Datum: 25.01.2019 06:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji. Kam Vám to mohu zaslat? Asi toho bude víc, protože nevím co potřebujete, tak nafotím všechno.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 25.01.2019 11:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, dejte mi na sebe nějaký email, já se vám ozvu.

Datum: 25.01.2019 11:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

Děkuji Vám

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.