Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Umístění parozábrany

Autor: David Vaněček
Datum: 21.01.2019 08:16
uživatel: 113717

Fotogalerie:

Dobrý den,
v RD nám projektant navrhl skladbu izolace podkroví viz. obrázek. Chtěl bych ale parozábranu umístit až těsně pod SDK a na stropě pod kleštiny - na obrázku červeně. Je to takto možné udělat? Izolace by byla jen na krokvích. Prostor pod hřebenem bych chtěl využít jako sklad sezóním věcí. Samozřejmě počítám se 100% těsností parozábrany včetně vlezu pod hřeben - "půdu".

Udělat utěsněnou parozábranu přes kleštiny (9x) a vazník co podpírá krokve mi přijde nereálné

Děkuji za rady.
DV

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
David Vaněček23.01.2019 11:09
Jiří Kubíček22.01.2019 10:59
David Vaněček21.01.2019 22:33
Marcel Marcel21.01.2019 09:54
Jiří Kubíček21.01.2019 09:47

Datum: 21.01.2019 09:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122355
reakce na ...
V nákrese máte parozábranu v mieste od podlahy po šikminu uloženú medzi izoláciami...izolácia pred parozábranou by nemala mať viac ako cca 20% z celkovej hrúby izolácie. Ak dáte parozábanu tesne pod SDK prevŕtate ju všetkými SDK vrutmi čo kvalite prevedenia nepridá.....

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.01.2019 09:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jak to myslíte, že by byla izolace jen na krokvích, jak by tedy vypadala skladba těch šikmin a skladba na rovném stropě ? Jinak v původním návrhu se mi nelíbí dvě věci, jednak bych určitě použil větší sílu izolace než jen 16 cm mezi krokve a 5 cm pod krokve, nebo něco s lepší lambdou. Dále mi nepřijde úplně ideální poměr cca 1/3 síly izolace nad a pod parozábranou, ten poměr by měl být při nejhorším 1/4, lépe 1/5. Další věcí je, že jestli byste dal parozábranu pod kleštiny, tak jestli by pak nebylo lepší dobře zateplit ten strop/podlahu půdy, než dělat zateplení až do špičky střechy, kdy si tím zbytečně zvyšujete TZ domu. Poslední věcí je to, že když dále parozábranu hned mezi SDK a rošt, bude dost provrtané vruty, je lepší to dělat s instalační mezerou.

Datum: 21.01.2019 22:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mezi krokvemi už je 16 cm vaty lambda 0,033, pak bude 5 cm EPS lamda 0,031. Pak chci dát parobrzdu, v místech kde budou vruty - možná spíš sponky, oboustranou pásku a pak sádrovláknitá deska. Jde mi hlavně o to, zda nebude problém, pokud dám parozábranu hned nad rošt stropu tak, jak jsem to červeně zakreslil. Nad strop izolaci dávat nechci, kvůli už tak nízkému prostoru.
Tedy vadí něčemu volný prostor mezi parozábranou a izolací na šikminách?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 22.01.2019 10:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ten volný prostor tam nevadí, pokud se do něj nebude dostávat vlhkost, protože pak byste musel řešit nějaké pravidelné odvětrání toho prostoru, jde jen o to, že budete mít o něco větší TZ domu. Taky by měly být dobře zateplené i štíty domu. Osobně bych tu parozábranu klidně pod kleštiny dal, alespoň vám vlhkost právě do toho prostoru nepůjde. Jedná se o novostavbu nebo nějakou rekonstrukci ? V případě novostavby se divím, proč projektant nenavrhl rovnou skladbu tak, aby tam bylo více izolace a třeba o trošku horší lambdě, ale vyšlo by to asi levněji. Navíc, proč se kombinuje vata a EPS a z toho je ještě EPS navržený pod parozábranu ? Vy sice tu parozábranu chcete posunout pod izolaci, což je z hlediska difúze a možné kondenzace lepší řešení, ale pak bych tam dal jenom vatu, ale je to na vás. Ještě je to možnost místo šedého EPS požít PIR desky s integrovanou ALU fólií na obou stranách desek, které mají ještě lepší lambdu a už nepotřebujete parozábranu, jen se to ve spojích slepí.

Datum: 23.01.2019 11:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě lepší by byla fenolická pěna, ale to už je pro mě finančně úplně mimo :) Štítová stěna je z keramické cihly 440. Jedná se o rekunstrukci starého domu. Projekt nám nakonec udělali známí a mam pocit, že použili řešení ze stavby jejich domu. Neni to problematika, kterou se primárně zabývají. Sehnat normálního projektanta je pro nás asi neřešitelný problém. Jeden (reference) chtěl majlant i bez dokladu, další to nebyl schopný dotáhnout do realizovatelného konce za více než rok (hlavně konstrukci krovu), naštěstí jsem platili jen za provedé dílčí úkopny. Celkově jsem dospěl k názoru, že co jsem schopen udělat, tak udělám sám. Co mi zatím všichni řemeslníci předvedli byla při nejlepším poloviční katastrofa. Divím se, že novostavby co dělají, stojí a nějak fungují. Nemám tedy strach, že bych to sprasil víc, než placený řemeslník, po kterém pak musím řešit řešitelné prasárny.
Např. proč dělat pojistnou hydro pod střechu vodo a větrotěsnou? Přes štítové stěny bylo ve spárách místy vidět, některá je i dokonce svislá.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama