Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tvrdá voda a koroze hliníku

Autor: Honza Ringo
Datum: 21.01.2019 09:27
uživatel: 100670

Provozuji solární sprchu na které se cca během roku objevily puchýřky v nátěru. Později jsem zjistil že těmito puchýřky prosakuje voda a hliníkové tělo sprchy tak prokorodovalo a sprcha bude příští sezónu již prakticky nepoužitelná.
Dodavatel se hájí, že na tuto vlastnost v návodu upozorňuje a že jsem měl po prostudování návodu od smlouvy odstoupit. Ve verzi návodu co jsem obdržel, nic takového není, ve verzích aktuálně ke stažení již stojí : U sprch mající hliníkové tělo nepoužívejte výrazně tvrdou vodu (tj. se zvýšeným obsahem vápence). Použitím tvrdé vody může dojít k vnitřnímu i venkovnímu porušení hliníkového těla sprchy. Na toto poškození se záruka nevztahuje.“
Chápu, že použitím tvrdé vody vzniká na povrchu uvnitř a navenek vodní kámen což reklamovat nelze, ale že použitím tvrdé vody může dojít až k „prorezivění“ jsem až do vzniku tohoto problému a následného prohledávání internetu netušil.

Otázka je co je výrazně tvrdá voda? Při dělení na různé tvrdosti vody jsem narazil na dvě různé hranice jako předěl mezi tvrdou a velmi tvrdou vodou a to 3,76 nmol/l nebo 5,3nmol/l, pak mimořádně tvrdou 9nmol/l. Předpokládám tedy, že díky těmto různým hodnotám žádná závazná definice tvrdosti vody zřejmě neexistuje. Dle mého názoru tedy, pokud není hranice výrobce přesně popsána (tak jako např. maximální provozní tlak v barech,MPa, či psi) nelze se tedy na tento nedefinovaný parametr odvolávat.
Je koroze hliníků nějak úměrná té tvrdosti vody tj. pokud by byla sprcha provozována s tvrdostí mírně nižší zda by ke korozi nedošlo vůbec nebo by se projevila až v pozdější době?
Další má otázka – sprchu provozuji pouze s vodou dodávanou prostřednictvím SČVK tedy vodou, která musí odpovídat příslušným vyhláškám. Může být potom výrobek, který vlastně nelze provozovat při těchto běžných podmínkách, vůbec běžně prodáván ?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď12.02.2019 09:56
Honza Ringo11.02.2019 13:35
Josef Hodboď10.02.2019 19:15
Jozef Homola24.01.2019 15:20
Honza Ringo24.01.2019 14:16
Ondřej jjj21.01.2019 23:18

Datum: 10.02.2019 19:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Chcete-li přijít závadě na kloub, podívejte se, jaké kovové materiály máte v přívodu vody ke sprše. Také by bylo vhodné zjistit, zda je voda zásaditejší. Vyšší tvrdost vody znamená i vyšší elektrickou vodivost vody, která korozi podporuje.

Určité vodítko, proč vám sprcha tak rychle koroduje, by vám mohl poskytnout článek:

https://www.tzb-info.cz/458-problematika-otopnych-teles-ze-slitin-hliniku-instalovanych-v-otopnych-soustavach

Z článku cituji: "Hliník a jeho slitiny jsou v neutrální a kyslíku prosté vodě odolné vůči korozi." Tuto podmínku vaše voda přiváděná ke sprše zcela určitě nesplňuje.
Dále: "V zásadité otopné vodě s pH hodnotou nad 8,2 může hliník přímo korodovat.." U vás sice nejde o otopnou vodu, ale to je jedno, účinek na hliník je stejný. Pro ověření byste musel změřit pH vaší vody.
Nemáte vodovod z měděných trubek?

Datum: 11.02.2019 13:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc kovových prvků v přívodu nemám-mám to zapojeno na závlahový systém z černých PE trubek, kde na vstupu je pár kohoutů, téčko, dva vodoměry, závlahový ventil, ...
Je pravda že voda je i mírně zásaditější (při zprovozňování bazénu tam musím přidávat kyselinu pro optimální doladění PH) ale nad 8,2 to nebude. Co jsem četl tak při dostatečné tloušťce hliníku, se následky koroze zpětně "zalepí" vlastními produkty koroze, zde však nejspíš z důsledku minimalizace ceny došlo k výrobě z tenkého plechu který toho však není schopen.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 12.02.2019 09:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Na té korozi se podílí i kyslík, který je rozpuštěn ve vodě. Může se tam dostávat přes to plastové potrubí, netěsnostmi atp.
Příčinou asi také bude to, že nejde o kvalitní "čistý" hliník. Surovina bude najaký recyklát a pro tyto účely ten hliník určitě moc nevyčtili, tedy nezbavili různých i malých příměsí jiných kovů atd. Takže již když jste si tu sprchu koupil, tak v ní bylo zaděláno na problém koroze. A k tomu zřejmě ta malá tloušťka stěn.
Řešení - koupit novou, já kupuji hliníkovou koncovku na zahradní hadici tak jednou za dva roky, nebo zvolit plastovou - ta mi taky vydržela asi dva roky. Fakt je ten, že šlo o no-name výrobky, tak od nich ani nic jiného nečekám.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 21.01.2019 23:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Nechte vydelat prodejce upraven vody.. proto takovy vyrobek existuje a budete mit klid :)

Datum: 24.01.2019 14:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Klid by byl, kdybych nedal na klamavou reklamu výrobce "S hliníkovou konstrukcí přichází i vyšší odolnost a životnost sprch" a koupil obyčejnou plastovou.
Ale opakuji hlavní otázku - je nějak definováno co konkrétně znamená "výrazně tvrdá" (či to lze nějak dovodit) nebo je to jen formulace vycucané výrobcem z prstu a lze si pod tím představit ledacos?

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.01.2019 15:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Především není hliník jako hliník. Všechno záleží na slitině. Hliník je vysoce odolný ale některé legury ve slitině za účelem vylepšení jiných vlastností jej znevýhodní.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.