Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Optimalizace nastavení plynového kotle s ekvitermou

Autor: Martin Jung
Datum: 22.01.2019 19:49
uživatel: 125089

Mám plynový kondenzační kotel, který topí cca 150 m2 podlahové plochy v novostavbě. Energetické ztráty nevím, protože zpracovaný PENB je starý (dům byl dlouho jako hrubá stavba) a vlastnosti jsem spíše vylepšoval - trojskla, větší izolace v podlaze, navíc zateplení 10 cm polystyrén apod. Veškeré vytápění je v podlaze v betonu. Mám ekvitermní regulaci nastavenou na 27°C-41°C s minimální teplotou venku -16°C. Topím na 22°C s tím, že v ložnicích mám podlahovku dost přiškrcenou.
A teď dotazy:
1) Teď, když je venku okolo -5°C mi kotel hřeje vodu na 39-40°C a v domě je dost teplo - i přes 23°C. Stáhl jsem tedy ekvitermu na 40°C, což by mělo vést k tomu, že se o něco sníží teplota vody, při této venkovní teplotě. Je to správný postup? Když bylo venku teplo, tak to celkem sedělo, takže asi nemá cenu manipulovat i s dolní teplotou že?

2) Vytápění přerušuji vždy jednou denně (nastavuji útlum na 20°C). Myslím, že víc přerušení u podlahovky, která má setrvačnost, je asi zbytečné. Ve všední dny topím 12:00-19:30, o víkendech pak od 4:30 - 20:00. Dům ani ve všední den přes noc ani při dnešních mrazech nijak výrazně nevychladne. Teplota je většinou hodně přes 20°C, spíše okolo 21°C. Má toto smysl, nebo by bylo rozumnější interval ekvitermy snížit třeba na 27°C - 36°C a topit nepřetržitě (případně, pokud se ukáže, že při vyšší teplotě venku je v domě horko, sížit i dolní mez)?

Mám nastavenou deltu v kotli na 10°C, tedy že kotel zapálí až v momentě, kdy mu voda na výstupu klesne o 10°C níže, než je požadovaná teplota.

Co se komfortu týká, zima nám určitě není. Krb používám spíše jako dekoraci. Dost jsme jej využívali v říjnu, kdy plyn nebylo ptřeba pouštět vůbec, ale teď je přitápění fakt zbytečné. Spotřeba plynu teď v mrazech je okolo 6 m3 denně. Od konce října jsem doteď propálil těsně přes 400 m3 plynu. Tím hřeju i vodu v nepřímo ohřívaném zásobníku. Ohřev mám nastaven vždy v době útlumu topení.

Díky za postřehy.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 89   starší >>
Datum: 05.03.2019 10:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Včera jsem měl roční výročí od doby, kdy jsem začal odečítat plyn a tady je pár statistických údajů. Spotřeba podle mě velmi slušná, když vezmu v potaz, že se s nastavením dost experimentovalo. Na druhou stranu, zima nebyla nijak extrémní.

Dům se topí na 22°C.

Spotřebu plynu na ohřev vody pro 4 osoby jsem vypočítal na 0,74 m3 (bral jsem průměrnou spotřebu mimo topnou sezonu).

Průměrná spotřeba plynu celkem mi vychází na 2,46 m3/den.

Průměrná spotřeba plynu pouze v topném období pak na 4,5 m3/den.

Odečtu-li přípravu teplé vody jsem na 1,73m3 respektive 3,76 m3/den.

Za 365 dní vychází komplet spotřeba plynu na 899 m3, což mi připadá celkem rozumné, i když je jasné, že v případě krutější nebo hlavně delší zimy to bude o něco vyšší.

Autor: Josef Devátý
Datum: 05.03.2019 20:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Perfektní. Do mailu jsem Vám napsal prosbu o data. Klasicky datum/stav plynoměru. Z nich lze perfektně vyhodnotit stav domu / topení / regulačních systémů.

Datum: 14.02.2019 21:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem ještě dva dny experimentoval s ekvitermním řízením, ale spotřeba vyšší a teplota v domě také na prd. Takže za sebe mohu prohlásit, že regulace dle vnitřní teploty je v mém případě zatím jasný vítěz. Třeba dnes přes den teplota v referenční místnosti díky sluníčku přes 25 °C. Přitom ekviterm by určitě topil, protože na severu bylo 9°C a teď tu mám v pokoji 24°C, ale venku je jen 3,5°C.

Poslední dny:

7.2., Provoz hořáku (h): 1760, Počet startů: 4250, Stav plynoměru: 1379,116
8.2., Provoz hořáku (h): 1767, Počet startů: 4257, Stav plynoměru: 1384,491
10.2., Provoz hořáku (h): 1786, Počet startů: 4266, Stav plynoměru: 1392,413 (zapnuta ekvitermní regulace)
11.2., Provoz hořáku (h): 1795, Počet startů: 4273, Stav plynoměru: 1396,931
12.2., Provoz hořáku (h): 1811, Počet startů: 4286, Stav plynoměru: 1405,183
13.2., Provoz hořáku (h): 1818, Počet startů: 4359, Stav plynoměru: 1409,028 (zapnuta regulace dle teploty prostoru)
14.2., Provoz hořáku (h): 1828, Počet startů: 4367, Stav plynoměru: 1414,247

10.2. jsem přepnul na ekvitermní regulaci po zápisu měření. 13.2. jsem přepnul zpět na regulaci dle prostoru. Až do včera požadavek na vnitřní teplotu 22°C. Od včera 22,5°C. Všechny odečty byly provedeny okolo 17. hodiny.

Kotel topí většinou nad ránem s přesahem do dopoledne. Pak zbytek dne netopí vůbec. Útlumy nejsou nastaveny, vychází to tak bez nich. Teplotu vody mám nastavenu na 42°C a výkon na minimum, tím je zabráněno cyklování. Kotel dřívě vyhřeje místnost, než vodu na 42°C. Každopádně, pocitově je v domě příjemněji, spotřeba je stejná, spíše nižší a počet startů redukován. Kotel navíc jeden na nejnižší možný výkon.

Datum: 05.02.2019 17:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dávám pro zajímavost informaci. Za posledních 24 hodin (17.00 - 17.00 hod.) byl provoz hořáku okolo 7 hodin a spotřeba plynu cca 4,6 m3 vč. ohřevu vody na 60°C (dva dospělí, dvě děti), požadovaná teplota prostoru 22°C. Podlaha topí na 38°C.

Kotel zapíná někdy v noci (odhaduji mezi druhou a třetí), protože ráno, když vstávám (cca 5:45), je už pěkně ohřátá podlaha. Vypíná zřejmě mezi osmou a devátou, pak již hřeje pouze vodu a to 2x v hodinových oknech.

Průběh venkovní teploty dávám v příloze.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.02.2019 17:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Teď to vychází, že kotel průměrně kryl tepelné ztráty domu asi 1,6 kW. Na TUV jsem odpočetl 0,6 m3 plynu. Otázkou i nadále zůstává kolik měl sepnutí hořáku na těch 7 hodin.

Datum: 05.02.2019 18:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To bohužel nevím.tento údaj jsem si včera nepoznamenal. nyní již ano, ověřím zítra.

Každopádně, tepelná ztráta 1,6kW mi připadá celkem nízká vzhledem k tomu, že bylo více než 15 hodin hodně pod nulou... To bych byl asi spokojený :-).

Datum: 05.02.2019 18:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Že kryjete malé tepelné ztráty o tom jsem nepochyboval od zadání prvotního dotazu. Zde se ukazuje jak je nevýhodné mít kotel velkého výkonu. Když si představím, že potřebujete současně 1,6 kW a topíte na 150 m2 (pokud není něco vyblokované) a k tomu potřebujete vodu do podlahy 38°C, tak to vůbec nedává logiku (z pohledu termomechaniky).

1600 W / 150 m2 = 10,7 W/m2

To by ta podlaha měla být teplejší o 1,5°C než vzduch a k tomu nepotřebujete ale nátok 38°C. To by tam mohlo být i o 10°C méně.

Datum: 05.02.2019 19:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No tu teplotu jsem zvolil náhodně. Samozřejmě ji můžu zkusit snížit, ale to bych udělal až později. Bohužel, Junkers méně výkonný kotel, než který mám, nemá. Takže minimum mám zkrátka cca 3,7 kW a musím pracovat s tím, co mám. Zajímavé je, že spotřeba při regulaci dle interní teploty je zřejmě lepší, než při ekvitermní regulaci, kde to navíc vypadá, že křivka by musela být nastavena někde v intervalu 26 - 38 °C. Je možné, že křivka by dokonce byla i plošší (např. 28 - 36°C).

PS: Vyblokované není nic, ale některé větve jsou více či méně přiškrceny. Například i obývák (referenční místnost), protože dole bylo tepleji, než nahoře.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 05.02.2019 19:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Samozrejme ze junkers ma mene výkonny kotle ale ne o moc :)

Ma kotel od 2.2kw , pak 2.8kW , pak 3.3kW a nakonec vas 3.7kW

Ten s 2.2kW hodne levny kotel ktery nebrat, 3.3kW levny kotlik ale docela v pohode
3.7 fajn kotel vyssi rady a 2.8 top model

Bohuzel od 1 - 1.5kW zatim nemaji ale co neni muze se za 2 roky zmenit:)

Datum: 05.02.2019 19:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V řadě Smart je 14 kW nejslabší varianta:

http://www.junkers.cz/pro_nase_zakazniky/produkty_junkers/detail_produktu/detail_produkt_9154

Jinak kotle jsou v této řadě všechny identické. Liší se pouze čipem a nastavením hořáku.

Datum: 05.02.2019 20:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jj maji compacta coz je smart ale osizenej
Smart je stred
A pak comforta s lepsim vymenikem

A nakonec bosh condense jako top radu.. ale smart je oka jen bohuzel je s comfortem nejstarsi v radach a nemaji jeste vylepseny ten spodni výkon

Datum: 06.02.2019 17:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tak dnešní měření (včerejšek tam není, protože se mi podařilo regulátor vynulovat).

Provoz hořáku: cca 5 hodin
Startů hořáku: 72
požadovaná teplota na výstupu: 38°C (snížil jsem nyní na 36°C, mohlo by topit déle na nižší teplotu).
Spotřeba plynu: 3,5 m3 (včetně ohřevu teplé vody).

Datum: 06.02.2019 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Znamená to 144 x profuk do atmosféry. Vzhledem k malé spotřebě plynu to dosti percentuálně zaváží. Kdyby každý profuk trval 20 sekund, tak je to 48 minut z pěti hodin chodu. A kdyby se každým zapálením ztratil 1 litr plynu, tak to je 72/3500 a tedy 2%. Teď si představte, že někdo jiný to dokáže topit s "jediným startem". Tak toiž nejlépe funguje podlahové vytápění. Nenižší teplota, nejméně startů, nejmenší ztráty do země a nejvyšší stupeň kondenzace. Nebo i jinak se dá uvažovat. Z 3 m3 pro topení se při účinnosti 0,9 dá vyrobit asi 28,3 kWh, to znamená že pro vaše průměrné ztráty pokryté vytápěním potřebujete 1,2 kW a to už stojí za zamyšlení proč netopit jednodušeji a bez plynu.

Datum: 06.02.2019 22:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Uplne nechapu, co tim chtel basnik rict. Teplotu snizit muzu, ale zda kotel opravdu pojede na mene a nebude tolikrat startovat, to netusim.

Datum: 06.02.2019 23:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel lépe nepůjde. Chtěl jsem říci asi tolik, že topení plynem není vhodné co do pořizovacích nákladů ale i provozních při těchto tepelných ztrátach. Dalo by se topit čistě elektricky a ještě by byl nižší tarif na celou domácnost.

Datum: 07.02.2019 11:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Elektrika bohužel nepřicházela v úvahu kvůli PENB a navíc by prý byl potřeba výměník, což znamenalo další prostor navíc. TČ je pak z mého pohledu zatím pořád dost drahé. Každopádně řešit co by kdyby už stejně nemá cenu. Jde o optimální poladění kotle tak, aby fungoval co nejlépe. Což je vzhledem k ne zcela logickému chování Junkerse trochu složité.

Datum: 07.02.2019 14:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ted uz elektrokotel si dat muzete :D

ale reknu to asi takle.. i spatne fungujici plynovy kotel bude ted provozne levnejsi nez elektrokotel.. a to muze mit klidne 10x vic profuku.. uz mate komin mate pripojku mate vsechno.. a uvidite az za 10let kotel vyhodite kvuli stari urco budou mit kotel o mensim vykonu a pak az si to budete pocitat zase vyhraje plyn :)

ja bych to neresil uz pokud mate doma teplo..

Datum: 07.02.2019 18:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud by někdo řešil obdobné problémy, přidávám info z dnešního měření. Zkusil jsem zapnout anticyklaci (automatickou):

Počet startů za 24 hodin: 25
Spotřeba plynu: 5,5 m3
Provoz hořáku: 8 hodin
požadavek na výstupu: 36°C

Průměrnou teplotu venku bych odhadl na 0°C.

Datum: 10.02.2019 18:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tak od páteční cca 16. hodiny do dnešní. Včera byl nastaven útlum na 20°C, nebyli jsme doma. Jinak teplota nastavena na 22°C. Útlum byl pouze včera od 0:00 do 24:00.

Počet startů: 9
Doba provozu hořáku cca: 15 hodin
Spotřeba plynu: 8 m3

kotel je omezen na minimální výkon 33 %, zcela vypnuta modulace.

Datum: 11.02.2019 06:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi dobry ne?

Datum: 11.02.2019 08:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No nejspíše ano. Dostal jsem tip na nastavení kotle do režimu, kdy bude mít požadavek na vodu relativně vysoký (u mě nyní 42°C), ale výkon bude omezen na minimum, takže té vysoké teploty stejně nedosáhne a vypne jej termostat, protože teplota v místnosti vzroste rychleji. Kotel sice nemá možnost modulace, jede prostě setrvale na minimální výkon, ale jak je vidět, na množství startů to nemá vliv (respektive má, pozitivní) a v domě je příjemně.

Datum: 11.02.2019 07:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jste udělal útlum 24 hodin, tak tím asi spotřebu nesnížíte. Pak se to musí dohnat a ještě něco přidat, protože v domě chyběla přítomnost osob a činnost spotřebičů (generují teplo).
To teplo, které dodají nemusí dodávat kotel. Takže ten údaj o spotřebě 8 m3 je v podstatě k ničemu. To, že to mělo málo startů je právě ten důsledek tepelného vybití domu.
Zkrátka má to malo vypovídající hodnotu, když do toho není zahrnuta denostupňová metoda a ještě s nějakým fázovým posunem.

Datum: 11.02.2019 08:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Od kolika dní se podle Vás útlum vyplatí?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 11.02.2019 08:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Na to není jednoduchá odpověď. Záleží na poměru TZ a akumulace. Obvykle je to tak, že v režimu noční útlum, ranní přitopení a odpolední topení se nic neušetří. To ale platí pro slušně zateplené domy.

Datum: 11.02.2019 09:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zopakuji co již bylo vyřčeno. Jednoduchá odpověď není.
My se "opičíme" (reklama na útlum) po zemích kde se útlum dělá a snadno, jenže oni mají věčně studené a po teplu lačné zdi (bez omítky a z kamene) a okna s jedním zasklením a v lednu teploty průměrné kolem 6 až 10°C nebo na severu dřevostavby a v ložnici 14 až 16°C. To je zcela jiná situace.
Něco o fázovém posunu na obrázcích.

Autor: Jirka Vejrazka
Datum: 11.02.2019 09:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115879
reakce na ...
Ja snizuju topeni jen kdyz opoustime dum alespon na tyden, jinak se to realne nevyplati. Je to samozrejme zavisle na konkretnim dome a vykonu topneho systemu.

Datum: 01.02.2019 07:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak s tím stále laboruji a bohužel zatím nic moc výsledek. Už ani tak nehledím na spotřebu, ta se snad srovná sama, ale problém je s vnitřní teplotou. Buď je prostě v domě setrvale vedro (23° a víc) a kotel si klidně začne topit a nebo je tam chladněji a kotel zapne sem tam na chvilku. Skoro začínám mít choutky ten regulátor vyrvat a nastavit jej na regulaci dle vnitřní teploty. Bez větších stavebních úprav jsem schopný k němu dovést kabel tak, aby byl na chodbě u schodiště přímo uprostřed domu. A myslím si, že pokud si rozumně nastavím intervaly pro regulaci (budu počítat se setrvačností), tak by to mohlo fungovat lépe.

Datum: 01.02.2019 07:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Vy si musíte dát dohromady údaje za několik dní, spotřebu za 24 hodin oproštěnou o přípravu TUV, délka chodu v nepřerušovaném cyklu, počasí u vás, tedy průběh teplot, typ kotle (velikost) a celková doba chodu hořáku za 24 h. To všechno spolu souvisí. Ukázka jaký je rozdíl v teplotách za leden 2019 pro tři lokality. Jsem v té "nejhorší". Nároky na teplo-spotřeba pro stejný komfort budou asi dosti rozdílné.

Datum: 01.02.2019 07:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
souhlasim, normal natahnete drat, a dejte regulace dle vnitrni teploty, pak o kotli na hodne let neuslysite(teda jen pri servisu) :-)

Autor: Mirek Svejda
Datum: 01.02.2019 08:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pokud máte setrvale vedro zkoušel jste nastavit nižší patní a koncový bod? S čím jste laboroval, můžete podrobněji popsat ? Neděláte moc velké zásahy ?
Máte ještě jednu variantu. Vypnout ekviterm a na kotli nastavit teplotu oběhové vody tak, aby jste měl požadovanou interní teplotu. Podlahovka má vysokou samoregulační schopnost, takže stačí několikrát za topné období upravit teplotu OV

zobrazuji 1 - 30 z 89   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.