Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výpočet TZ z PENB

Autor: Atjov Caretep
Datum: 22.01.2019 21:02
uživatel: 129522

Dobrý den, pane Kubíčku, mohl bych Vás také požádat o výpočet tepelných ztrát připravované novostavby dle PENB? Navrhovaný zdroj vytápění a ohřevu TUV je tepelné čerpadlo země-voda. Obávám se ale, aby systém nebyl předimenzovaný a TČ nemělo časté starty. Předem velice děkuji

PENB: https://drive.google.com/open?id=1QikODj_tXCW9s81yF4d3KRiI9a4BJQXN

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Mirek Svejda30.01.2019 11:45
Filip Filip30.01.2019 08:10
Šalý Jaroslav30.01.2019 07:29
Jiří Kubíček28.01.2019 19:21
Atjov Caretep28.01.2019 18:50
Jiří Kubíček28.01.2019 18:35
Atjov Caretep28.01.2019 17:20
Jiří Kubíček24.01.2019 13:39

Datum: 24.01.2019 13:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, patříte do středního klimatického pásma s venkovní výpočtovou teplotou -15°C a vnitřní 21°C, vnitřní objem vzduchu u vás vychází cca 330 m3 a TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 1,3 kW. Co jsem se díval do PENB na měrné TZ prostupem, tak tam jsou uvedeny 99,91 W/K, ale trochu se mi nezamlouvá příliš nízký činitel teplotní redukce u podlahy na zemině 0,25 a na druhé straně zase na novostavby docela vysoký přídavek na tepelné mosty 0,05 W/m2K. Upravil jsem to na běžné hodnoty a měrné TZ prostupem pak vycházejí 94,9 W/K, tedy TZ prostupem cca 3,4 kW. Celkové TZ bez rekuperace tedy vycházejí cca 4,7 kW. Jaké TČ země/voda a za jakou cenu máte navržené ? Při takových TZ bude mít problém s návratností většina tepelných čerpadel, i vzduch/voda, takže by to chtělo něco za rozumnou cenu, což je v případě TČ země/voda pouze TČ s kolektorem (u vás bude potřeba cca 250m2) a např. od firmy Eltex KM. Taky by stálo za úvahu dát domu pasivní rekuperaci a zažádat si v programu NZÚ o dotaci alespoň ve třídě B0, což je celkem asi 185.000,-Kč.

Datum: 28.01.2019 17:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Velice Vám děkuji za výpočet a doporučení. Rád bych upřesnil, že se bude jednat o difůzně otevřenou skeletovou dřevostavbu s velkými prosklenými plochami na jihozápadě. Možná z toho důvodu jsou v PENB uvedeny jiné než běžné hodnoty. Protože v technické místnosti není mnoho místa (pro TČ je navržena nika 1 x 1 x 2,5m), zamlouvá se mi řešení formou kompaktní jednotky zahrnující TČ, záložní elektrokotel a zásobník TUV. V Nibe mi doporučili TČ F1245-6 s výkonem 6kW. S ohledem na vypočtené tepelné ztráty by ale zřejmě bylo vhodnější TČ s výkonem 5kW - F1245-5, popř. F1226-5 (v nabídce českého zastoupení jsem ho nenašel, zkusil jsem ho poptat). Připojení TČ k internetu se mi zdá zbytečné, uvítal bych spíše nižší pořizovací cenu. O rekuperaci neuvažujeme.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.01.2019 18:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, výpočet TZ a ty hodnoty, co jsem upravoval, nemají nic společného s tím, že je stavba difúzně otevřená a že má větší prosklené plochy na jich. Vy pouze budete mít nárazově o něco větší solární zisky, což má vliv pouze na měrnou potřebu tepla pro vytápění, ale nemá to vliv na výpočet TZ domu. Co se týká výkonu TČ, tak neuděláte chybu ani s 5 kW ani se 6 kW TČ, mezi tím už je i vzhledem k podlahovému topení v domě minimální rozdíl. Podstatně důležitější je pro TČ země/voda dobře nadimenzovaný kolektor vzhledem ke složení zeminy, ten by mohl být klidně i mírně předimenzovaný. Při běžném složení zeminy a vašich TZ domu by měl být kolektor minimálně 250 m dlouhý, ale klidně i 300 metrů. Nevím, na kolik vás to celé od Nibe vyjde, ale bude to mít velké problémy s návratností. Rekuperace by vám stačila nějaká pasivní nebo i lokální jednotky přes stěnu, jde o to, že byste pak měl nárok na dotaci.

Datum: 28.01.2019 18:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíčku, děkuji Vám za rychlou reakci. Pro zemní kolektor počítáme s plochou 300m2. Zemina je spíše vlhká, složení vrstev dle provedené mělké sondy hydrogeologem: 0,0 - 0,2 m prachovitý jíl, tmavě hnědý, středně organický F6 CIO 0,2 – 1,0 m jíl střední plasticity, našedle hnědý, slabě organický F6 CI. Co se týče rekuperace, měl byste prosím doporučení na vhodné řešení? Dotace by určitě byla zajímavá, ale když jsem se dotazoval na možnost rekuperace, byla mi orientačně sdělena částka 200 tis. Děkuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.01.2019 19:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máme starý dům po rekonstrukci, rekuperaci jsem zatím neřešil a nevím, zda někdy řešit budu, doporučení přímo na nějaký výrobek vám nedám. Ale být na vašem místě, spojil bych se s nějakým projektantem nebo auditorem řešící dotace v programu NZÚ a zkusil zjistit, zda a kolik by vám stačilo lokálních rekuperačních jednotek přes stěnu, abyste dosáhl na dotaci, bylo by to pak podstatně levnější, než 200 tisíc. Co se týká složení zeminy a délky kolektoru, tak to by bylo pro váš dům naprosto v pořádku, použít klidně můžete i to 6 kW TČ. Ono by prakticky pracovalo jen monovalentně bez bivalence.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 30.01.2019 07:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Pokud použijete KOMPLET Frigotech získáte za stejnou cenu zařízení pro rekuperaci, ohřev vody, vytápění i letní chlazení s tepelným čerpadlem (vzduch-voda) včetně dotace na rekuperaci tak na TČ.

Autor: Filip Filip
Datum: 30.01.2019 08:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Za 200.000,- Kč mašina, která umí topit, chladit, ohřívat vodu, větrat, rekuperovat ? To je cena bez dotace, nebo dotace je již odečtena ? Spoustu lidí by to zajímalo, protože řeší co koupit, co vlastně potřebují a hlavně kolik to stojí. Předpokládám, že je to cena pouze té krabice bez rozvodů, bez instalace atd. Můžete to prosím blíže specifikovat ? Díky Filip a několik set potenciálních zájemců

Autor: Mirek Svejda
Datum: 30.01.2019 11:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pan Švarc zde pravidelně nabízí TČ LG s kompletní instalací s cenou kolem 130t až 160t (podle výkonu). Jedná se ale o monoblok.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.