Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Lze nahradit část mezibytové příčky SDK stěnou?

Autor: Ondřej Buchtík
Datum: 24.01.2019 15:08
uživatel: 129536

Dobrý den,
řeším v bytě úpravu mezibytové příčky z důvodu eliminace hluku ze sousedního bytu. Příčka je tvořena 2x100 mm porobetonovými stěnami a mezi nimi 50 mm EPS a 50 mm vzduchová mezera.
Můj plán je na mojí straně odstranit "svojí" porobetonovou stěnu a ten vlepený EPS (čímž získám 200 mm prostor) a to nahradit vlastně SDK předstěnou.
Potřebuji poradit v tomto: je taková úprava předmětem ohlášení stavebnímu úřadu? A je možné, že takto nyní existující porobetonová dvojstěna má nosnou funkci? Je nutné to nějak řešit s majitelem sousedního bytu a žádat souhlas?
Jak doporučujete postupovat, aby vše bylo stavebně i právně vpořádku?

Děkuji za rady a názory!

(v přiloženém výkresu jsem byt č.14)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondřej Buchtík28.01.2019 09:51
Filip Filip26.01.2019 19:14

Datum: 26.01.2019 19:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Jak je vidět, tak se nikomu nechce odpovídat. On to je zřejmě spíše problém legislativní a možná i právní. Že by 10 cm příčka měla nosnou funkci se dá téměř vyloučit. Nicméně, je nutné znát skladbu stropu, aby to byla jistota. Tento stavební problém je ten menší problém. Horší to bude se zjištěním, zda to podléhá nějakému povolení stavebního úřadu, nebo souhlasu souseda. Jelikož toto je atypický problém, tak já osobně bych to řešil následovně : Písemná dohoda se sousedem. Následně sonda, jaký je tam strop. Pravděpodobně se vybouráním nic nestane, protože s největší pravděpodobností nemá žádnou statickou funkci. Následně se vybuduje příčka ze sádrokartonu a celá mezera se vyplní minerální vlnou. Provedení musí být protipožární, neboť sousední byty musí být protipožárně odděleny. Čili červený sádrokarton, nejlépe ve dvou vrstvách. Upozorňuji, že Vy tu příčku nesmíte postavit jako předstěnu, protože byste kotvením do sousedovy příčky vytvořil akustické mosty. Musí to být klasická příčka jako v prostoru ( zakotvení pouze do podlahy, stropu a svislých stěn ), akorát opláštěna pouze z jedné strany. Pokud bych já získal písemný souhlas souseda, tak bych ani nějaké úřady " neobtěžoval ". Filip

Autor: Ondřej Buchtík
Datum: 28.01.2019 09:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129536
reakce na ...
Dobrý den, díky za Váši odpověď.
Mám domluveno s člověkem ze stavební firmičky, že určitě napřed "prosondujeme", jak ten strop přesně vypadá. Ale je to určitě sdk podhled a v mezeře vata (prý to podle poklepání pozná...). Tu stěnu chci udělat tak, jak říkáte, tj. aby nebyla spojená se sousední ytongovou příčkou. Budou tam profily kotvené do země a stropu s minerální vlnou, pak sdk knauf diamant 15mm a na to ještě jedna vrstva vlny s jednou nebo dvěma vrstvami sdk (jak bude kvůli akustice potřeba). Napsal jsem popis akce na stavební úřad, jestli poradí, uvidím. Ten souhlas se sousedkou je asi dobrá věc, ale je jí ca 105 let, hluchá jako poleno, televizi na max (proto to chci odhlučnit)...diskutovat s ní o tomhle si práve moc nedovedu představit :-(

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama