Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Kolik se platí za plyn?

Autor: Josef Svobody
Datum: 25.01.2019 16:43
uživatel: 129549

Dobrý den,

předem se omlouvám za pro někoho možná hloupou otázku, ale za celý život jsem nepřišel do styku s plynovým vytápěním.
Mám starý dům, který jsme koupili dávno před 15 lety.
Od začátku je topením pevnými palivy. Plyn není v dosahu, voda vlastní studna, odpady žumpa... pro někoho středověk. Ale kupodivu komfort je stejný skoro jako v paneláku (až na to topení, ale to není problém).

Teď se obec rozhodla vybudovat komplet přípojky vč. plynu.
Jako laik k tomu mám moře dotazů.

1. Na hranici pozemku bude umístěn plynový HUP.
Pokud se nepřipojím, plyn v domě nezavedu, jen tam ta přípojka zůstane nevyužitá, budu za něco platit? Stálé platby i když nebudu odebírat plyn?

Proč se ptám.
Topíme dřevem, krbovky v pohodě utáhnout a vytopí celý dům do +5°C, pod +5°C přecházíme na zplynovací kotel hoří 8 hodin.
Spotřeba dřeva 6m3 za celou sezonu. Při ceně dřeva 1200/m3 mě to stojí cca 7200,- ročně.

Přechod na plyn pro mě znamená náklady na rozvody plynu, turbokotel, vybourat komín a postavit nový (máme jen 1 průduch) + samozřejmě vyšší cena plynu...

2. dotaz souvisí TUV a plynem.
TUV řešíme bojlerem 120l, na 4 lidi je to akorát. Máme 20 hodin denně NT, takže ročně stojí voda v průměru 8800,- Kč.
Má smysl kvůli tomu zavádět plyn a řešit ohřev TUV plynem.
Jaká je návratnost takové investice?

Děkuji moc a moc předem.

Jarda.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Mirek Svejda20.02.2019 15:49
Jr Strůža20.02.2019 15:09
Filip Filip26.01.2019 19:33
Jiří Kubíček26.01.2019 18:15
Josef Svobody26.01.2019 16:53
Josef Svobody26.01.2019 16:51
Jiří Kubíček26.01.2019 14:40
Standa Hammer26.01.2019 13:26
Jiří Kubíček26.01.2019 10:39
Josef Svobody26.01.2019 10:18
Pavel Pavlo25.01.2019 18:30
Jiří Kubíček25.01.2019 18:16

Datum: 20.02.2019 15:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128954
reakce na ...
Nevím jak to je dnes, ale před cca 15 lety...celá obec plyn...přípojka prý zadarmo, platil se jen ta zídka, co se dělal pro uzávěr (cca 2500 kč) ... jinak se nic neplatilo.
Výhoda, vzrůstá hodnota nemovitosti, kdyby někdy to člověk chtěl prodat, tak první je, jestli tam je plyn.
Když nebude přípojka, tak přidělání později přípojky stojí peníze a hlavně běhání s papíry.
a co horší včera se mě ptal starosta, jakto, že mám plyn, že jsem nebyl na obci se zeptat zda ho můžu mít, že jinak plynaři by mě neměli připojit a že mám hlavně zaplatit ekodaň 5000kč...LOL...z pevný na plyn a mám platit nějakej poplatek eko...to je prdel. Ale po vysvětlení bylo, že poplatek platí ten, který si dodělává přípojku a né ten, který tu přípojku měl od začátku. Tak nějak. I kdybych nepoužíval plyn, asi bych si ji tam nechal udělat.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 20.02.2019 15:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Souhlas. U nás se taky platila sranda částka za zavedení. Asi všichni si nechali udělat přípojku, ale min polovina domů topí postaru (dřevo/uhlí). Je blbost si to nenechat připojit. Nevíte, jak dlouho Vás bude bavit blbnout se dřevem a pak se Vám hodí, že můžete vyměnit zplynovací kotel za KK.

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 25.01.2019 18:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
U Innogy se platí za pripojku tzv.servisni poplatek-145,- jedenkrát za rok.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 25.01.2019 18:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, když nebudete připojen, tak jen za to, že máte HUP u domu podle mne nic platit nebudete. Nevím, jak je na tom vaše topná soustava, asi máte radiátory. Na jakou teplotu topné vody do radiátorů topíte ? Jaká je kompletní vytápěná plocha domu ? Neznám TZ vašeho domu, jeho velikost a zda je nějak zateplen, ale na to, že píšete, že máte starý dům, tak moc velkou spotřebu dřeva za sezónu nemáte (předpokládám, že topíte pouze tím dřevem). Předělání topného systému na plynový i s ohřevem TV plynem, přípojkou do domu, komínem atd. by vás vyšlo minimálně na 100.000,-Kč, možná i více. Nevím, jaký je hlavní důvod toho, že chcete přejít ze dřeva na plyn, asi požadujete vyšší komfort, ale návratnost v tom případě nemůžete řešit, protože vytápění plynem nebude nikdy levnější, než vytápění dřevem a z hlediska investice a následných provozních nákladů je pro vás lepší pořídit nějaké TČ za rozumnou cenu, než zavádět plyn do domu.

Datum: 26.01.2019 10:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za odpověď.

Proč plyn? V podstatě já o něm ani neuvažoval, přípojka byla 100m od domu a obec se rozhodla po x letech plynofikovat vsechny ulice, takze nam u kazdeho domu pribude HUP.
Ale rikal jsem, jestli nema smyl kvuli TUV to pripojit jen na ohrev vody a misto elektrickeho ohrevu ohrivat vodu plynem, prutokem.
Ale jestli je to investice 100 tisic, tak to nema vubec smysl.
Návratnost může být kolik? 15 let?

TZ domu nevim presne, kdyz si taky na tzb zadam do kalkulacky spotrebu dreva, ucinnost kotle/kamen a tepelne zisky, tak me to ukazuje 6kw TZ.
Plocha 75m2.

Radiatory plocha 6.5m2, jsou tenke a hoodne dlouhe, v obyvaku 3m, kuchyn 2m atd., radiatory topi na 40-45°C, je to delana jako samotiz, ale v okruhu je pridane cerpadlo.

Datum: 26.01.2019 10:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pořád nevím, oproti čemu určujete tu návratnost, v porovnání se dřevem to nemá žádnou návratnost, vždy to bude dražší. Jinak těch cca 6 kW jsem též podle spotřeby odhadoval. Radiátory tedy máte nízkoteplotní a vzhledem k TZ domu by v případě, že byste jednou vyžadoval plný komfort, bylo lepší a ekonomičtější pořídit tepelné čerpadlo, než do domu zavádět plyn.

Autor: Standa Hammer
Datum: 26.01.2019 13:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
Jak kterým dřevem. Pokud si ho děláte sám ve svém lese, do kterého jste nemusel vrazit ani halíř, zaplatila vám ho společnost a zapomenete (čistě česky ekonomicky) spočítat všechny náklady na jeho pořezání, dopravu, naštípání atd, přikládání, popel, problémy s komínem atd, pak jo.
Pokud ho kupujete a zapomenete zase na všechno ostatní, pak ano. Bavme se ale vážně a počítejme cenu paliva v okamžiku, kdy jde do plamene. Ne že "zapomeneme" na všechny nevýhody dřeva včetně malování doma skrz krby atd a děláme machry, jak je levnější. Až někdo spočítá toto, co je kolem dřeva času pryč a podobně, pak se bavme seriozně, ale do té doby je to jako v mateřské školičce.

Datum: 26.01.2019 14:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, však jestli se budou počítat všechny ostatní náklady jako čas za práci se dřevem, skladování, nepořádek kolem dřeva atd., pak může plyn vycházet levněji, ale tohle většina lidí jako náklady na dřevo nebere, zajímá je jen cena protopeného paliva jako takového, protože času mají tolik, že práci a věci kolem dřeva berou jako koníčka, který je baví. Každý má jiné priority a co jsou pro jednoho náklady, jsou pro druhého zábava a hobby.

Datum: 26.01.2019 16:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tu návratnost ne jako topení, ale jako ohřev TUV. Užitkovou vodu ohřívám bojlerem, tudíž elektřina je cca 9 tisíc ročně. Při ohřevu TUV plynem by to bylo méně.
Ale pokud jsou náklady 100+ tisíc, tak je pak lepší zůstat u elektrického bojleru.
Návratnost = cena elektřiny za ohřev TUV - cena za ohřev plynem.
Kdyby to plynem bylo cca 4 tisíce, tak ročně na ceně energie (TUV elektřina - TUV plyn) šetřím cca 5 tisíc. Za 15 let je rozdíl 75 tisíc.
Takto jsem to myslel.

Ale jak tu všichni říkají, tak nějaké levné tepelné čerpadlo vychází líp než plyn.

Datum: 26.01.2019 18:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ohřev TV plynem by vás vyšlo asi o 3.500 - 4.000,-Kč levněji, jenže k tomu byste musel platit další paušál, takže by to nakonec vyšlo skoro nastejno, jako když topíte dřevem a TV ohříváte elektřinou. Zavádět plyn jen kvůli ohřevu TV je nesmysl.

Datum: 26.01.2019 16:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano,
já tu práci jako náklady / ztracený čas takto neberu.
Mám to jako ne vyloženě koníčka, ale jako relax. Rád pracuji manuálně, polovinu dne v práci sedím u PC a potřebuji to nějak kompenzovat.
Podobně jako je pro někoho relax práce na zahradě, tak na řezání a štípání dřeva se vždycky těším :)

Autor: Filip Filip
Datum: 26.01.2019 19:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Jednoho krásného dne nastane situace, že koníček bude přítěží. Já bych uvažoval pouze o dvou alternativách - plyn nebo elektrika. Obé jsou sice dražší, ale to pohodlí je na celý život. Nicméně, když tak rád štípete dřevo, proč neohříváte vodu dřeven. To by bylo nejlacinější. Nicméně, zde je něco opravdu relevantního a zohledňuje to všechno, na co si vzpomenete : https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info
Z toho vyplývá, že spousta radičů je naprosto mimo a neumí si to spočítat ani pro sebe. Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.