Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Povinnost vetrat mistnost s HUP v bytovem dome.

Autor: Karel Krbec
Datum: 26.01.2019 11:36
uživatel: 129558


Dobry den, mam dotaz na tema, ktere mi ztrpcuje zivot v zime.

Bydlim v bytovem dome, ktery ma i rozvod plynu pro domaci spotrebice. Topeni je reseno centralnim vytapenim. Jde o dum z cca 60let.

Vedeni spolku udajne objevilo nove narizeni, krere pozaduje, aby mistnost, kde je hlavni uzaver plynu pro dum byla trvale vetrana.

Bohuzel je touto mistnosti spolecna susarna, ktera je pod mym bytem. Vysledkem teto prevence bezpecnosti je to, ze v susarne je pouze o cca 2-5 stupnu vice nez venku a jako susarna se neda pouzivat. Muj byt lezici primo nad ni ma ledove podlahy (pres koeficient prizemniho bytu protopim znacnou sumu) a v rohu mistnosti vznika tepelny most a vlhne. Valka o zatepleni je nadlouho.

Muze mi, prosim, dat nekdo odkaz na narizeni, ktere toto vyzaduje, pripadne jestli neobsahuje dolozky/vyjimky pro stare stavby?
Mate, prosim nejdo zkusenosti s resenim podobne vznikle situace?

Diky
Karel

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Karel Krbec26.01.2019 16:46
Josef Navrkal26.01.2019 13:06

Příspěvky
Autor: Josef Navrkal
Datum: 26.01.2019 13:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100022
reakce na ...
Požadavky na umístění hlavního uzávěru plynu (HUP) jsou uvedeny v technických pravidlech TPG 704 01 Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách. Pokud jde o stávající domovní plynovod s HUP uvnitř budovy platí:
4.4.4 Prostor s HUP musí být alespoň nepřímo větratelný.
4.4.9 HUP nesmí být umístěn:
j) v nevětraných nebo nepřístupných prostorech.
Dále platí:
2.40 Větraný prostor – prostor s výměnou vzduchu přirozeným nebo mechanickým způsobem. Je jím prostor trvale větraný, přímo nebo nepřímo větratelný.
2.40.1 Trvale větraný prostor – prostor se stálou výměnou vzduchu, spojený s venkovním prostorem neuzavíratelnými otvory (otvorem).
2.40.2 Přímo větratelný prostor – prostor nebo místnost, v němž lze výměnu vzduchu s venkovním prostorem zajistit otevřením oken, balkonových dveří, větracích křídel, žaluzií nebo mechanickým (nuceným) větráním Za venkovní prostor se též považuje otevřená větrací šachta o půdorysné ploše nejméně 1 m2.
2.40.3 Nepřímo větratelný prostor – prostor nebo místnost, který lze vyvětrat přes sousedící trvale větraný nebo přímo větratelný prostor, např. otevřením propojovacích dveří anebo neuzavíratelnými otvory.
2.41 Nevětraný prostor – prostor nebo místnost bez stálé výměny vzduchu přirozeným nebo mechanickým způsobem, a to i když je propojen (dveřmi, popř. jinými otvory) s dalším nepřímo větratelným prostorem nebo nevětraným prostorem.

Ve vašem případě je tedy HUP umístěn v sušárně s oknem do venkovního prostoru. I při trvale zavřeném okně se jedná o „přímo větratelný prostor“, tedy o „větraný prostor“ a umístění HUP vyhovuje TPG 704 01. I při trvale zavřeném okně se nejedná o „nevětraný prostor“, který je definován v článku 2.41. Okno v sušárně s HUP tedy může být trvale zavřené.

Autor: Karel Krbec
Datum: 26.01.2019 16:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129558
reakce na ...
Pane Navrkale, dekuju moc za Vas vycerpavajici prispevek, ktery mi mimochodem udelal obrovskou radost!
Preju Vam skvely vikend

Krbec

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.