Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vaillant VU280 chyba F.36

Autor: Václav Průka
Datum: 26.01.2019 17:48
uživatel: 129563

Dobrý den,
mám cca 10 let starý závěsný atmosferický kombinovaný kotel Vaillant VU280/3-5. Tuto topnou sezónu se po relativně bezporuchovém období začala stále častěji vyskytovat chyba F.36 (závada v odvodu spalin).
Kotel je po celou dobu užívání pravidelně servisován, po objevení závady jsem ale znovu oslovil odbornou firmu, technik vše vyčistil a zkontroloval, ale závada se projevuje stále. Pozval jsem tedy ještě nestandardně kominíka k opakované revizi spalinové cesty, zkontroloval přívod vzduchu, utěsnil všechny možné jiné potenciální netěsnosti v místnosti (kontrolní otvor kouřovodu, odvětrání od vedlejší koupelny,...),
ale závada se projevuje stále několikrát denně.
Komín účinná výška 12,2m, 3 roky stará AC flex vložka průměr 130 mm, přívod vzduchu z pláště objektu 2 plastové trubky průměr 100 mm.
Vedl jsem diskusi s několika techniky Vaillant i jiných značek, kdy jsem byl tázán na změnu ve vytápěném prostoru (RD) oproti minulým sezonám.
Jedinou změnou byla výměna rozbitého prostorového termostatu VRT360f za "ekvitermní" eRelax s možností ovládání přes aplikaci v mobilu.
Tato změna by neměla podle většiny oslovených techniků a mého selského rozumu vliv na tento druh chyby, nehledě na skutečnost, že v mém okolí kombinaci eRelaxu se starším atmosférickým kotlem používá několik uživatelů také.
V místnosti je umístěno několik nezávislých čidel (CO, CO2, spaliny), ale ani jedno neukazuje jakékoliv výraznější navýšení hodnot oproti jiným prostorům.
Poprosil bych tedy o radu, jak v této záležitosti dále postupovat, nechce se mi kupovat uprostřed topné sezony nový kotel nebo již podruhé za provozu kotle kupovat novou předraženou řídící desku. Děkuji moc za každou radu

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Standa Hammer28.01.2019 06:18
Václav Průka27.01.2019 21:11
Václav Průka27.01.2019 20:53
Standa Hammer27.01.2019 08:54
Standa Hammer27.01.2019 08:51
Standa Hammer27.01.2019 08:50
Standa Hammer27.01.2019 08:46
Pavel Pavlo27.01.2019 06:21
Jarda Maly27.01.2019 00:34
Jozef Homola26.01.2019 23:30
Václav Průka26.01.2019 22:35
Václav Průka26.01.2019 22:09
Jozef Homola26.01.2019 22:03
Václav Průka26.01.2019 22:02
Václav Průka26.01.2019 21:49
Václav Průka26.01.2019 21:43
Martin Minář26.01.2019 21:36
Ondřej jjj26.01.2019 21:34
Jozef Homola26.01.2019 21:33
Václav Průka26.01.2019 21:27
Ondřej jjj26.01.2019 21:13
Václav Průka26.01.2019 21:08
Jozef Homola26.01.2019 20:50
Václav Průka26.01.2019 19:57
Ondřej jjj26.01.2019 19:30

Datum: 27.01.2019 00:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126523
reakce na ...
Dobrý večer.1.Zkontrolovat čidla spalin!Stává se , že čidlo naoxiduje a občas špatně vyhodnocuje průběh teploty spalin.2.Zkontrolovat 4Pa testem přívod vzduchu ke kotli anebo stáhnout výkon kotle na co nejmenší výkon a pozorovat pár dní jestli vypadne kotel do poruchy.To se hlavně stává po výměně oken.3.Zkontrolovat výměník kotle. Když se nečistí výměník tak po čase se nejčastěji v rohu výměníku vytvoří znepruchodnení části výměníku který vyhne teplotu spalin za určitých podmínek mimo.4.Zkontrolovat jestli nespadl kapak v komíně!

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 27.01.2019 06:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Osobně bych ze všeho nejdříve vyměnil senzor odtahu spalin a zároveň překontroloval vodiče k němu + konektor.

To je to nejzákladnější při hledání této závady,pokud jsou všechny podmínky pro provozování kotle tak jak popisujete a pokud je prováděn poctivý servis.
Tam není co vymýšlet a zbytečně komplikovat.

Autor: Standa Hammer
Datum: 27.01.2019 08:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118734
reakce na ...
Kdyby byl prováděn poctivý servis u deset let starého kotle, jsou všechny kontakty všech čidel vyčištěny právě proti oxidaci, protože ty dokáží pravé nahodilé divy.
Jo a vždy, bez ohledu na stáří, zkontrolována deska na studeňáky a všechny zástrčky u starších desek pěti let na desce "nakontaktolovány" a piny vyčistěny.

Datum: 27.01.2019 08:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pán totiž napsal, že technik VŠE zkontroloval nebo že je VŠE v pořádku. Pavlík je bůh (nekecej Pavle, jsi) a ten na to velice často kápne z první, ale když nastane něco takového, začnu psát, co jsem kontroloval a co jsem při tom naměřil. Víte proč? To vás za chvíli samo dovede k tomu, co jste ještě neudělali nebo v tom najdete odpověď. Nechám to tam domácímu, orazítkované, podepsané, co bylo hlášeno, co jsme zjistili namístě, co se udělalo, jaké to má následky. Kór u poruchy, kdy přijdete, a žádná se vám na místě nekoná. Domácí sezná, že jsem blb, zavolá jiného, proč by měl jiný dělat všechno znovu? Podívá na to, co jsme naměřili, věnuje se jiným příčinám.
Komín: Flexi hadice průměr 130 a výška přes 10 metrů? Co na to říkal program kominického revizáka, když se to projektovalo? Nebo počítalo, než se to tam dalo? Pokud myslím že je to co to je, je to taková harmonika s obrovským odporem vzduchu. Revizák mi to počítal na spec programu v PC u kondenzáku a nic moc se toho, co se týkalo metrů, ani s ventilátorem použít nedalo. Možná klasika komín s tím problém nemá, nechci kecat. Že tam je tři roky? To známe, komín je na samé hraně a cokoliv se stane, začnou potíže. Klidně i za pět let.
Kolegové radí hodně věcí, které plynou ovšem z tazatelovy formulace: servisní technik udělal všecko. A teď hádej, Jiříku.

Datum: 27.01.2019 21:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, v mém okolí stojí minimálně 20 dispozičně prakticky identických řadovek, které mají povětšinou plynový kotel (B) jako já a úplně stejně řešený komín, málokdo si však prošel takovými patáliemi s kotlem. Dnes jsem zkusil dokonale utěsnit digestoř v patře, kde je kotel ale přesto 2 x kotel ohlásil chybu. Chyba se objeví většinou ráno, když má topit více, ale dost často i odpoledne, kdy je venku tepleji a regulační odchylka velice malá.
To mne utvrzuje v tom, že je chyba doopravdy v elektronice kotle a hned ráno objednám servis.
Děkuji za podnětné rady

Datum: 26.01.2019 22:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Po všech strastích, co mi kotel prováděl a provádí jsem zjistil, že tento typ chyby (F.36) sice odstaví kotel z provozu, ale pouhým vypnutím a zapnutím po nějaké době opět rozběhne.
Velká většina ostatních chyb vyžaduje manuální zmáčknutí tlačítka Reset fyzicky na ovládacím panelu kotle.
Takže provizorní řešení je relativně snadné a hlavně realizovatelné na dálku, WiFi zásuvku, do které je zapojen kotel, ovládám přes jinou aplikaci. (Aplikace eRelax mne o poruše kotle v řádu cca minut informuje, já na externím čidle, které mi kontroluje přítomnost CO, CO2 a zplodin zkontroluji stav). Jako řešení k přežití této zimy to sice půjde, na ranní budíčky od aplikace jsem si již zvyknul, ale na životnosti kotle určitě neustálé vypínání a zapínání nepřidá a co potom tehdy, kdyby se doopravdy spaliny objevily.
Jak jsem psal již v textu výše, můj kotel již jednou měl období, kdy se pravidelně vypínal, tentokráte s chybou F.28 Potíže při zapalování. S touto chybou jsem se pral více než 2 roky, technici jenom kroutili hlavami a neustále něco čistili, opravovali a nastavovali,
finálně se podařilo vyřešit výměnou nové řídící desky za pouhých téměř sedm tisíc korun jako na potvoru chvíli po uplynutí záruční doby.
Na jednom britském diskusním foru jsem se tehdy dočetl, že se jednalo o výrobní vadu první šarže desek (el. kondenzátory rychleji degradovaly horkem a kotel nebyl schopen zapálit).
Všechno toto píši proto, jestli mnou popisované chování není jen další chyba nějaké korunové součástky, jde asi o vyhodnocování rozdílu v odporu 2 rezistorů umístěných uvnitř a vně spalinové cesty.
Děkuji za všechny vaše podněty.

Datum: 27.01.2019 08:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Promiňte, ale opět vyjádření takové nejasné. Pokud závada z F28 byla ještě v době záruky a pokud byla výrobní šarže desky špatná, měla se měnit deska i po uplynutí záruky na kulanci a tudíž vy ani korunu.
Technici se s tím vrtali?
Na co mají telefon a šéfservisáka Vaillantu, když už si ze školení nepoznačí, že desky těchto šarží se mají na kulanci měnit? Stát se to může, ale když nevím poté, co všecko změřím a podle servisního návodu udělám, volám šéfservisáka. To nám šéfservisáci snad všude opakují.

Datum: 27.01.2019 20:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ono totiž největší problém je, že jsem tehdy (při lokalizaci chyby F28) pobýval dlouhodobě pracovně v cizině a měl v bytě, kde je umístěn kotel nájemníky. Vše jsem řešil přes ně. Chyba se postupně stávala častější (zpočátku to nezapálilo cca 1 x za měsíc a až po uplynutí záruky (jako obvykle u všeho) to bylo cca 3 x za týden. No ale hádejte se takhle přes půl světa. Po výměně desky jsem prakticky (kromě pravidelných návštěv technika) o kotli 4 roky nevěděl, přesně co jsem od kotle očekával. Poté odešlo oběhové čerpadlo (ale to je i moje vina, že tam nemám filtr) a až nyní ta proklatá F.36.
Děkuji

Datum: 28.01.2019 06:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já bych to přes Vailant zkusil i dneska. Závady jsou popsány, řešeny, deska byla měněna, Vaillant to uzná. Za optání se po hubě nedává, co? U jiných kotlů to jde bez problémů.

Autor: Martin Minář
Datum: 26.01.2019 21:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124901
reakce na ...
Nemáte v bytě krb, digestoř, ventilator atd? Prostě jiné podtlakové zařízení?

Datum: 26.01.2019 21:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, krb ani jiné tepelné zařízení s otevřeným ohněm v domě není, ale s tou digestoří mne již kolega níže v diskusi přivedl na nápad nějakou klapkou ji během nečinnosti zavírat, ještě prověřím. Děkuji

Datum: 27.01.2019 08:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Má hlásič CO, to by ukázal.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 26.01.2019 19:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Privod vzduchu mate z venkovniho prostredi? Zkousel jste treba otevrit okno ma ventilacku zda to pak bude vyhazovat stale?

Datum: 26.01.2019 19:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, ano, přívod vzduchu je právě těmi dvěma trubkami o průměru 10 cm protaženými skrz sousední místnost do venkovního prostředí, tudíž by měla být s malou rezervou splněna podmínka o větším průměru vstupu vzduchu oproti průměru komína. S tou ventilačkou to mohu vyzkoušet, až bude trochu lepší počasí (ta chyba se většinou objevuje tak 3 - 5x denně v nepravidelných intervalech, někdy když musí kotel hodně topit, ale někdy i v případě, že má pouze minimální rozdíl v regulační odchylce a požadavek na topení je minimální)
Děkuji

Autor: Jozef Homola
Datum: 26.01.2019 20:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Potíž může být v tom jak chápete požadovaný otvor. Komín pracuje trochu jinak, jsou tam jiné teploty, jiné hmotnosti a není vodorovný. Pokud se jedná o přisávací průduch, tak je to obvykle mřížka ve dveřích nebo ve zdi a nějaké třecí ztráty dlouhým potrubím nepřichází v úvahu, kterým se můžou přidávat atmosférické změny (návětrná strana nebo opačně závětrná - možný podtlak).

Datum: 26.01.2019 21:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, proto jsem tam měl revizního technika, který spočítal, že požadovaný součet průřezů z okolí nasávaného vzduchu i přes cca 3.5m dlouhé 2 trubky (jinak to nejde, jedná se o řadovku)je sice na hraně k poměru průřezu komínové vložky (tam je pouze 1 koleno), ale rozhodně ještě v rozumném poměru. Hlavně jde o to, že takto je ten kotel provozován již cca 5 let, s kotlem jsem si užil perné chvilky, ale s úplně jinými typy závad. S tou návětrnou a závětrnou stranou máte naprostou pravdu (můj kolega s tím pěkně se svým kotlem bojoval) ale u mne se závada projevuje i za bezvětří i za relativně silného větru.
Děkuji

Datum: 26.01.2019 21:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proste otevrete okno a podívejte se zda to bude vypadavat :)

Vymenik v kotli je urco cisty a pruchozi?

Datum: 26.01.2019 21:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O.K. hned v týdnu zkusím to okno, má být tepleji (musí být otevřené celý den, závada se projevuje nepravidelně), výměník a vše okolo čistil servisní technik od Vaillantu začátkem ledna, ale ještě prověřím.
Děkuji

Datum: 26.01.2019 21:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl výměník při čištění vymontovaný? Pozná se to podle toho, zda z kotle vypouštěl a dopouštěl vodu. Pokud nebyl vymontovaný, tak se tam nic moc nečistilo.

Datum: 26.01.2019 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zeptám se nájemníků, Ti u toho snad byli, ale podle mne vodu nevypouštěl, to by se asi ani za hodinu nestihlo (to by se asi musela vypustit z celého baráku - 4 patra? a zase napustit.

Datum: 26.01.2019 23:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Pod kotlem jsou dva kuláče, ty se uzavřou a z kotle vytečou asi 3 l vody (v mém případě). To se po nasazení výměníku dotlakuje. Demontovat výměník a namontovat je doba si 5-ti minut. Jedná se o povolení dvou převlečných matic.
Na obrázku podobný kotel a výměník vymontovaný

Datum: 26.01.2019 21:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Urco zkuste.. jinak nemate treba odtahovy ventilator na záchodě nebo digestor?

Datum: 26.01.2019 21:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Digestoř v bytě samozřejmě je, ale chyby se objevují převážně v době, kdy nájemníci, kteří obývají byt, kde je kotel, nejsou doma a digestoř nepoužívají. Ještě se zkusím pozeptat na zavírání digestoře, pokud není v provozu. V patře nad bytem, kde je kotel, jsem předminulý rok udělal větrací otvor (kvůli vlhkosti a plísni) ale ten jsem po radách zkušenějších již dříve zakryl. Mimo jiné jsem podle podobné rady dokonale utěsnil i odtah par z koupelny vedle kotle a revizní dvířka ke kotli.
Děkuji za radu, vyzkouším.

Datum: 26.01.2019 22:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak vám proudí vzduch vyzkoušíte páskem alobalu na otvoru sání a možná se budete divit. Větrání přirozené dokáže dělat "pumpáž" (chvíli sem a chvíli tam). Nic bych nedak zato, že přes jeden otvor proudí tam a druhým ven. To je takový možný PARADOX.

Datum: 26.01.2019 22:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, pásek ze staré magnetofonové kazety jsem jako správný jachtař vyzkoušel také, delší dobu pozoroval při běžné "činnosti" nájemníků v bytě, rozdíly samozřejmě byly, ale podle mého ne takové, aby zapříčinily vypnutí kotle. Ale s tou digestoří a nějakou zpětnou klapkou vyzkouším (to je jediné, co se mohlo proti minulému roku změnit. Mohla mastnotou zůstat pootevřená. Děkuji moc za podněty a rady

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.